تاریخ انتشار : ١٣٩٣/١٠/٣٠ |


جمع آوري 59 ميليارد ريال زكات

روزنامه هگمتانه

نماينده ولي فقيه در استان با انتقاد از محل هزينه كرد زكات گفت: صرف زكات در محل غيرضروري گناه و معصيت است

 آيتا... غياثالدين طهمحمدي در شوراي زكات استان از محل هزينهكرد زكات در استان انتقاد كرد و گفت: صرف بهينه مال جزو واجبات دين است و اسلام توصيههاي زيادي نسبت به مصرف درست اموال دارد.

وي رضاي خدا و مردم را در درست هزينه كردن زكات دانست و با بيان اينكه صرف زكات در محل غيرضروري گناه و هدر دادن ثروت است، افزود: براي جمعآوري زكات زحمات زيادي كشيده ميشود اما متأسفانه در محل مناسب هزينه نميشود.

وي با اشاره به وجود تعداد زيادي مسجد در سطح شهر گفت: بسياري از اين مساجد به دليل نداشتن امام جماعت تعطيل هستند، در اين شرايط آيا ساخت مسجد جديد نياز است؟

آيتا... محمدي با بيان اينكه در كشور از سويي بودجه بيهدف هزينه ميشود و از سوي ديگر مشكلات اقتصادي وجود دارد، افزود: به عنوان نماينده وليفقيه در استان مسؤوليت هزينه زكات را بر عهده نميگيرم؛ چرا كه در جاي مناسب هزينه نميشود در حالي كه كشاورز براي پرداخت آن زحمات زيادي كشيده است.

وي با اشاره به وجود مجتمعهاي فرهنگي ورزشي در سطح شهر و بياستفاده ماندن آنها گفت: اين در حالي است كه بعد از گذشت سي و شش سال از عمر انقلاب، شهر همدان مصلا ندارد.

وي نگهداري ثروت را مهمتر از توليد آن دانست و تصريح كرد: اقتصاد مقاومتي مورد تأكيد مقام معظم رهبري نيز به همين نكته توجه دارد.

وي گفت: به منظور صرف بهتر زكات، اعضاي شوراي زكات از محرومترين مناطق استان بازديد و طرحهاي پيشنهادي خود را در ستاد ارائه كنند تا در صورت تصويب اجرايي شود.

* كاهش 15 درصدي زكات در استان

مديركل كميته امداد امام خميني(ره) نيز در اين جلسه با بيان اينكه سال گذشته 69 ميليارد و 901 ميليون ريال زكات واجب در استان همدان جمعآوري شد، گفت: در 9 ماه گذشته از امسال 59 ميليارد و 188 ميليون ريال زكات واجب در استان جمعآوري شده كه نسبت به سال قبل 15 درصد كاهش داشته است.

عليرضا ابراهيمي ميزان زكات مستحبي سال گذشته را يك ميليارد و 320 ميليون ريال عنوان كرد و افزود: زكات مستحبي در 9 ماهه گذشته سال جاري 2 ميليارد و 415 ميليون ريال بوده كه رشد 83 درصدي را نشان ميدهد.

وي با بيان اينكه امسال 362 روستا زكات پرداخت كردهاند، گفت: 172 طرح شامل مسجد، غسالخانه و خانه عالم در اين روستاها در نظر گرفته شده است.

 ابراهيمي گفت: 170 ميليون تومان از زكات مستحبي نيز براي حوزههاي علميه و مصلاهاي شهرستانهاي نهاوند، ملاير و قروه رزن هزينه شده است.

* افزايش توليد محصولات كشاورزي عامل افزايش زكات است

رئيس جهاد كشاورزي استان نيز افزايش توليد محصولات كشاورزي را عامل افزايش زكات دانست و گفت: ميانگين برداشت گندمكار نمونه استان در هر هكتار 11 تن است، اما اين ميزان توسط كشاورزان عادي 4 تن است كه بايد افزايش يابد.

عليرضا رنجبرضرابي اظهار كرد: سال گذشته 150 هزار تن و امسال 310 هزار تن گندم توسط دولت از كشاورزان استان خريداري شده است.

وي با اشاره به كاهش 15 درصدي زكات در استان گفت: اين مسأله بايد توسط يك تيم تحقيقاتي بررسي شود و نتايج آن در اختيار شورا قرار گيرد.

* مشخص بودن محل هزينهكرد زكات موجب تشويق مردم به پرداخت ميشود

مديركل امور اقتصادي و دارايي استان نيز با اشاره به كاهش وابستگي بودجه سال آينده از نفت گفت: دولت به دنبال استفاده از منابع داخلي مانند زكات و ماليات در اداره امور كشور است.

سيدناصر محمودي با بيان اينكه زكات در توسعه اقتصادي روستاها بسيار مؤثر است، افزود: در صورت مشخص بودن محل هزينهكرد زكات مردم نسبت به پرداخت آن تشويق ميشوند.

 
    پایگاه اطلاع رسانی شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان