تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٧/٢۶ |


پیشرفت 32 درصدی پروژه تقاطع غیر همسطح سردار شهید همدانی

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل

رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر همدان از پیشرفت 32 درصدی پروژه تقاطع غیر همسطح سردار شهید همدانی خبر داد و گفت: در حال حاضر این پروژه نسبت به زمان بندی اجرا 16 درصد عقب است.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، علی رحیمی فر در جلسه کمیسیون فنی و عمرانی که پیرامون بررسی وضعیت روند اجرای پروژه تقاطع غیر همسطح سردار شهید همدانی برگزار شد، گفت: قرارداد اجرای این پروژه 42 میلیارد و 600 میلیون تومان در مدت زمان 30 ماه است که از زمان شروع تاکنون 20 ماه گذشته است.

رحیمی فر با بیان اینکه تاکنون برای این پروژه حدود 16 میلیارد تومان هزینه شده است، گفت: این پروژه به صورت مشارکتی توسط شهرداری و بخش خصوصی اجرا میشود که 60 درصد به صورت تهاتری و 40 درصد نقدی است.

وی بر تسریع در روند اجرای پروژه تأکید کرد و گفت: پروژه باید در زمان بندی تدوین شده پیش برود و افق طرح نیز در پروژه دیده شود.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت جایگاه پروژه تقاطع غیر همسطح سردار شهید همدانی گفت: این پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است و نقش عمدهای در روان سازی ترافیک و عمران و آبادانی منطقه ایفا میکند.

ابراهیم مولوی به تأخیر 16 درصد روند اجرای پروژه اشاره کرد و گفت: با توجه به فرارسیدن فصل سرما و یخبندان باید تدابیری اندیشیده شود تا در اجرای پروژه خللی ایجاد نشود.

مولوی تأکید کرد: با توجه به فاز بندی اجرای پروژه باید اولویت بندی کرده و بر اساس آن روند اجرا پیش رود.

*حرکت لاکپشتی پروژه پل سردار شهید همدان قابل قبول نیست

رئیس کمیسیون نظارت حقوقی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان نیز با گلایه مندی از کندی روند اجرای پل سردار شهید همدانی گفت: شهرداری با توجه به وضعیت مالی کنونی نمیتواند متناسب با زمان بندی پیشرفت قابل توجهی را در اجرای پروژه انتظار داشته باشد.

سید مسعود عسگریان اضافه کرد: پروژه پل سردار شهید همدانی باید طبق قرارداد و بر اساس مدت زمان بندی اجرا شود؛ چرا که شورا باید نسبت به اجرای پروژه به عنوان نمایندگان مردم پاسخگوی عدم پیشرفت مطلوب کار باشد.

عسگریان تأکید کرد: مشاور پروژه باید آنچه را که شورا مطالبه کرده طراحی و اجرا کند و بر اساس آنها کارها را پیش ببرد.

وی با بیان اینکه شهرداری همدان قادر نیست یکجا منابع مالی پروژه پل سردار شهید همدانی را تأمین کند، اضافه کرد: لازم است پروژه فاز بندی شده و بر اساس اولویتها اجرایی شود و برای کمبود نقدینگی هم تدابیری اندیشیده شود.

رئیس کمیسیون نظارت حقوقی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان با انتقاد از اینکه حرکت لاکپشتی پروژه قابل قبول نیست، افزود: برخلاف مفاد قرار داد تداخل فازبندی پروژه ازسوی پیمانکار و مشاور در جایی که زمانبندی اجرایی پروژه هم پوشانی دارد قابل قبول نیست.

عسگریان ادامه داد: روند کنونی پروژه چنانچه کنترل نشود باعث طولانی شدن اجرای آن به شکل نامطلوب خواهد بود.

وی با اشاره به فرا رسیدن فصل سرما و کندی روند اجرای پروژه تأکید کرد: برای رضایتمندی مردم و تسریع در روندکار، شورا و شهرداری آمادگی کمک به پیمانکار را دارد و میطلبد پیمانکار پیشنهادات خود را جهت تسریع در فرآیند کار به شورا ارائه دهد.

عسگریان با بیان اینکه مدیریت ونظارت بر اجرای پروژه از وظایف شورا و شهرداری است، افزود: پیمانکار مجاز به اجرای نامنظم پروژه نیست و این در حالی است که در فاز نخست اجرای طرح طبق قرارداد پیمانکار موظف بوده عرشه اصلی و هر دو بخش دوربرگردان را اجرا و به بهره برداری برساند و در مرحله بعدی اجرای چپ گرد طبق محاسبات و برآوردهای به عمل آمده مفاد قرارداد انجام شود که بخشی از بی برنامگی و تداخل فازهای اجرای پروژه باعث کندی بیشتر روند اجرای کار شده است.

عسگریان در پایان سخنانش ضمن گلایهمندی از کندی روند اجرای پروژه پل سردار شهید همدانی و عقب افتادن آن به جهت تداخل مراحل اجرای پروژه تأکید مضاعف بر رعایت اصول فنی و اجرایی پروژه داشت.

حسین قراباغی رئیس کمیسیون برنامه بودجه و امور مالی شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه از کندی روند اجرای پروژه تقاطع غیرهمسطح سردار شهید همدانی انتقاد کرد و گفت: عملیات اجرایی این پروژه طبق قرارداد پیش نرفته است و باید در روند اجرا تسریع شود.

در ادامه پیمانکار پروژه تقاطع غیرهمسطح سردار شهید همدانی به ارائه گزارشی از وضعیت پروژه پرداخت.

 
    پایگاه اطلاع رسانی شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان