تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٨/١۶ |


اجرای پروژه بام سازی آرامگاه بوعلی سینا

روزنامه هگمتانه

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان اظهار کرد: مرمت اساسی بام آرامگاه با استفاده از اساتید و کارشناسان مجرب با بیش از 220 میلیون تومان اعتبار انجام شده است

با بیان اینکه آرامگاه بوعلی سینا یکی از مهمترین بناها در استان همدان و البته در کشور بوده که اثر مرحوم مهندس سیحون معمار معروف است، اظهار کرد: از طرفی این اثر آرامگاه شیخ الرئیس بوعلی سینا نابغه شرق بوده که شهرت بین المللی دارد و حتی در خارج از کشور بیش از ایران شناخته شده و این حکیم بزرگ در علوم مختلف زبانزد خاص و عام بوده و سرآمد است.

وی با اشاره به اینکه آرامگاه بوعلی سینا نشانی شاخص برای معرفی همدان به سراسر جهان بوده و افتخاری برای مردم همدان است، گفت: هر بنایی در طول زمان نیاز به نگهداری دارد و به طور قطع به دلایل شرایط جوی و نشستهای احتمالی و تنشهایی که ایجاد میشود فرسودگیهایی ایجاد و آسیبهایی به بنا وارد میشود که در این بنای بسیار با اهمیت نیز آسیبهایی در بام ایجاد شده بود؛ بنابراین پیگیریهایی برای پیشبینی و تخصیص اعتبار مناسب برای مرمت اساسی سقف انجام شد و خوشبختانه این امر محقق شد و مرمت و بامسازی بام در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در این زمینه ادامه داد: ترکهای محدودی که احتمالا به دلیل نشست یکی از ستونها در طول سالیان گذشته ایجاد شده بود منجر به آسیب دیدگی عایق بام شده و سبب نم زدن سقف شده بود؛ به گونهای که شوره نم از بتن خارج و در خود مقبره و زیر آن مشهود بود و چهره نامناسبی برای آن به وجود آورده بود.

مالمیر اضافه کرد: با توجه به اینکه آرامگاه بوعلی سینا یکی از مهمترین جاذبههای تاریخی همدان بوده و در بین بناهای تاریخی بیشترین بازدید را به خود اختصاص داده است، مرمت آن ضرورت داشت؛ البته در سالهای گذشته به صورت موضعی برای جلوگیری از نم اقداماتی انجام شده بود اما با توجه به پیچیدگی بنا مشکل مرتفع نشده بود.

وی به مرمت اساسی بام آرامگاه بوعلی سینا اشاره و اظهار کرد: امسال با توجه به اعتبارات ابلاغی سقف را برداشتیم و ترک و آسیبها مرمت شد و بام با مصالح بومی همگون بنا سنگ فرش شد.

*انجام نورپردازی محوطه آرامگاه بوعلی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در بخش دیگر سخنان خود به نورپردازی آرامگاه بوعلی نیز اشاره و بیان کرد: نورپردازی این بنا یکی دیگر از پروژههای مهمی بود که برای این بنا انجام شد که البته در سه بخش اجرایی شد و فاز نهایی آن پس از اتمام سنگ فرش انجام میشود.

مالمیر تصریح کرد: از آنجا که بنای آرامگاه بوعلی سینا، بنایی حساس بوده تلاش کردیم برای انجام پروژه بام سازی آرامگاه از اساتید، مهندسان سازه و معماران برجسته در کنار کارشناسان فنی اداره میراث فرهنگی استفاده کرده و مشورت بگیریم و با اجماع نظرات و رعایت نکات فنی، بام سازی انجام شد.

وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه چالش اصلی ما در گردشگری افزایش ماندگاری گردشگر بوده و این نیازمند افزایش جذابیت و کیفیت در ارائه خدمات است، عنوان کرد: برنامه بعدی که در دستور کار قرار دارد این است که برنامهای را در آرامگاه بوعلی و باباطاهر اجرا کنیم که به خدمات جانبی بیشتری در راستای رفاه بیشتر گردشگران ارائه شود که از این رهگذر ماندگاری گردشگر را افزایش دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در این خصوص اضافه کرد: ما امسال قراردادی را با مشاور منعقد کردیم که مبلمان محیطی و فضای این بناها را طراحی کند و با تغیراتی که در چارچوب شاخصهای میراث هست فضایی را فراهم کنیم که جذابیت بصری بنا را ارتقا داده و از طرفی موجب جذب گردشگر و ماندگاری او شویم.

مالمیر در این زمینه بیان کرد: این طرح از جمله سیاستهایی است که در راستای تقویت ماندگاری گردشگر است و با متنوع سازی محصول و ایجاد یا معرفی جاذبههای جدید میتوان شرایط را برای افزایش ماندگاری گردشگران فراهم کرد.

وی با اعلام اینکه 220 میلیون تومان اعتبار فقط برای بامسازی آرامگاه هزینه شده است، ابراز کرد: حدود 170 میلیون تومان نیز برای نصب گیت ورودی آرامگاه و نورپردازی و 80 میلیون تومان برای نصب تجهیزات امنیتی هزینه شده و علاوه برای آن اصلاح و بازسازی تاسیسات آرامگاه در دستور کار قرار گرفته است.

مالمیر گفت: محدودیت فصل کاری در استان و نیز زمان ابلاغ اعتبار و محدودیتهای قانونی زمان هزینهکرد اعتبارات ما را مجبور کرد که در فصل اوج گردشگری اقدام به مرمت کنیم.

*آغاز پروژه بامسازی آرامگاه از خرداد امسال

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه آرامگاه بوعلی سینا بر منزل مسکونی ابوسعید دخدوک بنا شده است، گفت: در حال حاضر آرامگاه هر دو است و این محل در آن روزگار کنار شهر و پشت باروی جنوبی همدان بوده و تا اواخر قرن سیزدهم هجری چهارطاقی کوچکی بر روی قبر آن دو وجود داشته است.

احمد ترابی در این خصوص ادامه داد: چون آن چهار طاق رو به ویرانی رفته است در سال 1294 هجری قمری نگار خانم دختر شاهزاده عباس میرزا ولیعهد فتحعلیشاه اقدام به تعمیر و بازسازی آن کرد.

وی عنوان کرد: طرح آرامگاه فعلی بوعلی سینا از روی قدیمیترین بناهای تاریخدار اسلام در ایران یعنی گنبد قابوس که از شاهکارهای معماری به حساب میآید الگو برداری شده؛ این بنا در چندین مرتبه نوسازی و تعمیر شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان تصریح کرد: چون معماری آرامگاه درخور مقام و شخصیت این حکیم عالیقدر نبود آخرین نوسازی آن توسط انجمن آثار ملی در سال 1330-1325 انجام شد.

ترابی با اشاره به اینکه طرح آن در خرداد 1324 شمسی توسط مهندس هوشنگ سیحون ارائه شده است، گفت: این بنا در زمینی به وسعت سه هزار و 90 مترمربع با سطح زیربنای 25/132 مترمربع و در مجاورت میدان آرامگاه بر روی آن قرار گرفته؛ که قبرحکیم بوعلی سینا در میان برج و قبر ابوسعید دخدوک نیز در کنار آن است.

وی اضافه کرد: بنای مذکور دارای پنج اتاق جنبی و در دو طرف سرسرا دو تالار قرار دارد که اکنون به عنوان موزه از آن استفاده میشود.

این مسؤول در ادامه سخنانش ابراز کرد: پنجرههایی زیبا با نمایی از سنگ گرانیت روشنایی موزه را تأمین میکند و در ایوانی که در قسمت مدخل اصلی بناست یک ردیف ستون ساده شامل 10 ستون گرانیت تعبیه شده است که هر کدام نمودار یک قرن از ولادت حکیم است.

ترابی افزود: بر بالای دیوارهای داخلی محوطه آرامگاه، بیست قصیده معروف عینیه که از آثار ابن سینا در حکمت و فلسفه است بر روی چهل لوح مرمر به خط ثلث برجسته مرقوم شده است.

وی با اشاره به اینکه مجسمه بوعلی سینا کار استاد ابوالحسن صدیقی بر فراز پایهای از تخته سنگ گرانیت با لوحه سنگی در شرق آرامگاه نصب شده است، اظهار کرد: در جبهه شمالی پایه مجسمه، روی لوح سفید سنگی، کتیبهای در 11 سطر به خط نستعلیق نوشته شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: این بنا در تاریخ21/2/1376 به شماره 1869 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

ترابی در بخش دیگر سخنان خود به پروژه تعمیر و بامسازی آرامگاه بوعلی همدان اشاره کرد و با اعلام اینکه تعمیر و اجرای بام سازی ساختمان آرمگاه بوعلی در خرداد 96 شروع شده است، گفت: عملیات اجرایی این پروژه شامل تخریب و برچیدن موزاییک و ملات زیر آن؛ تخریب و جمعآوری بتن شیب بندی و ایزولاسیون قدیمی؛ تخریب و جمعآوری آسفالت قدیمی؛ تخریب بتن محوطه در محلهای آبریز بام و برداشتن خاکهای زیر آن تا عمق 50 سانت و تراکم کف و سپس بلوکاژ و اجرای بتن مسلح مجدد؛ استفاده از یک لایه آسفالت به ضخامت متوسط دو سانت جهت زیرسازی قیرگونی؛ استفاده از چهار لایه قیر و سه لایه گونی در سقف آرامگاه و موزه؛ استفاده از سه لایه قیر و دولایه گونی در مابقی فضای بام؛ پوشش نهایی سقف با استفاده از سنگ گرانیت گل پنبهای به ضخامت حداقل 3 سانت و ابعاد 30*30 یا 40*40 سانت و مضرس شده با واتر جت است.

*استفاده از مصالح متناسب با بنا برای اجرای پروژه بام سازی

پیمانکار شرکت نارین بنیان بهناد و پروژه بام سازی آرامگاه بوعلی سینا هم در گفتگو با خبرنگار هگمتانه، با اشاره به اینکه این پروژه دارای دو بخش بوده که شامل قسمت اول عایق سازی و قسمت دوم سنگ فرش است، بیان کرد: این پروژه از اواخر خرداد آغاز شده و تا پایان مهر امسال ادامه داشت.

مصطفی کولیوند با اشاره به اینکه انجام این پروژه با توجه به حساسیت بنا زمانبر بوده، عنوان کرد: این پروژه از آغاز برای شش نفر اشتغالزایی کرده است.

وی با اشاره به اینکه قبلاً هم در پروژههای دیگر میراث مانند سراب گیان نهاوند کار کردیم، گفت: این پروژه را به صورت استعلامی و سامانه ستاد در دست گرفتیم.

کارشناس ارشد مرمت ابنیه و بافتهای تاریخی و ناظر پروژه بام سازی آرامگاه هم در گفتگو با خبرنگار هگمتانه، با بیان اینکه بام سازی و انجام عملیاتی مرمت و بام سازی آرامگاه بوعلی شامل آواربرداری، زیرسازی و ایزولاسیون و انجام سنگ فرش است، گفت: از تمام مراحل کار گزارش تهیه و تصویب شده است.

مهدی مستوفی خجسته با بیان اینکه در سنگ فرش بامسازی از همان سنگی که در بنا کار شده یعنی سنگ گرانیت همدان استفاده شده است، افزود: این سنگ متناسب با بنا بوده و برای ایزولاسیون هم از قیرگونی و ایزوگام و مصالح سنتی استفاده کردیم.

وی به اصلاح آبروها، شیببندی، اشاره و بیان کرد: فاز دوم پروژه به اتمام رسیده و تاریخ قرار از 28 خرداد امسال است که در قسمت نهایی کار هستیم و فاز سوم طرح مربوط به کف سازی ضلع شرقی بوده که ضلع غربی انجام شده است.

 
    پایگاه اطلاع رسانی شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان