تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١٠/١٨ |


برپایی جشنواره کرسی نشینی در حمام قلعه همدان

روزنامه هگمتانه

نخستین جشنواره کرسی نشینی حمام قلعه در همدان، به همت بخش خصوصی از 16 دی ماه تا 22 دی در حال برگزاری است.

عصر یکشنبه نخستین جشنواره کرسینشینی در همدان به همت بخش خصوصی در حمام قلعه برگزار شد.

کرسی که از روزگاران بسیار دور، جزء یکی از ملزومات گرمایشی مردم همدان به عنوان یک شهر سردسیر بوده، عامل مهمی برای دورهمیها و گرما بخشی خانوادهها محسوب میشده که اکنون در حال فراموشی است. از همین رو این میراث ناملموس برای حفظ نیازمند اقداماتی است.

این مراسم که با برنامههایی همچون نواختن دُهُل و اجرای گروه سنتی تبریز همراه بود مردم را دور کرسی بزرگی که به شکلی زیبا تزئین شده بود، جمع کرد تا لحظاتی هر چند کوتاه در کنار هم رسم کرسی نشینی را زنده کنند.

جشنواره کرسینشینی اگرچه تنها در شهر همدان برگزار شده است اما با تبلیغات گستردهتر میتوان آن را در سطح استانی و یا منطقه غرب کشور و یا حتی کشوری و بین المللی برگزار کرد که البته این جای کار بسیار دارد.

از سوی دیگر برپایی این جشنواره در حمام تاریخی قلعه، در معرفی این اثر تاریخی نقش بسزایی میتواند داشته باشد.

*فعله گری: واگذاری 66 بنای تاریخی ایران به بخش خصوصی

نماینده صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور در این مراسم با اعلام اینکه، از 269 بنای تاریخی کشور که قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را دارند، تاکنون 66 اثر باهدف باز زندهسازی و جلوگیری از نابودی این بناها به بخش خصوصی واگذار شده است، گفت: از این تعداد، 26 بنای واگذار شده در حال بهره برداری است و بقیه آثار نیز ظرف دو سال آینده به بهره برداری میرسد.

علی فعله گری با اعلام این خبر که علاوه بر آثار واگذار شده، 155 بنای تاریخی دیگر توسط مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در استانها برای واگذاری به بخش خصوصی معرفی شده است، اظهار کرد: صندوق احیا و بهرهبرداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی حلقه وصل بین بخش خصوصی و میراث فرهنگی است و با آسان سازی و شتاب دهی به فرآیند باز زندهسازی و دمیدن روح زندگی در آثار تاریخی مرده، گامهای جدی به سمت ایجاد اشتغال و اقتصاد مقاومتی کشور برداشته است.

وی با بیان این موضوع که تخریب آثار تاریخی یکی از مشکلات اساسی کشور است، تصریح کرد: با واگذاری آثار تاریخی به سرمایهگذاران میتوان آنها را حفظ و احیا کرد.

فعله گری با تأکید بر اینکه قرار شد برای معرفی بناهای تاریخی در دست بخش خصوصی جشنوارههای مختلفی در کشور برگزار شود، گفت: جشنواره، آلالههای الوند نیز در حمام حاجی همدان برگزار میشود، حمام حاجی و حمام قلعه دو اثر تاریخی همدان هستند که به بخش خصوصی واگذار شده و آثاری همچون کاروانسرای فرسفج، خانه اقتداری در تویسرکان، کاروانسرای تاج آباد در روستای آبرومند، حمام ارامنه، آب انبار و حمام صفوی در اسدآباد، حمام ایمانی در ملایر، حمام پای قلعه و گلشن در نهاوند قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان هم در این مراسم، بر احیاء آئینها و آداب و رسوم کهن استان به عنوان میراث ناملموس تأکید کرد و گفت: جشنواره کرسی نشینی یکی از محصولات مهم برای زنده نگه داشتن و معرفی میراث ناملموس منطقه همدان به گردشگران است.

علی مالمیر با بیان اینکه میراث ناملموس محصولی جذاب برای توسعه گردشگری است که باید بیشتر به آن بپردازیم، افزود: سلیقه و علاقه گردشگران با داشتههای فرهنگی همدان هماهنگ است و از این قابلیت برای معرفی میراث ناملموس در دل میراث ملموس باید به طور بهینه استفاده کنیم.

مالمیر مشارکت بخش خصوصی را در این راستا ضروری دانست و گفت: مرمت و حفاظت از آثار تاریخی و همچنین اجرای آئینهای سنتی در این اماکن نیازمند سرمایهگذاری و مشارکت بخش خصوصی است.

وی از «شیره پزی مانیزان» و «جشنواره سیرسولان» به عنوان آئینهای سنتی و ریشه دار مردم همدان یاد کرد و گفت: نمونههای چنین آیینهایی با تعداد و تنوع بسیار در روستاها وجود دارد که باید شناسایی شوند.

وی به نقش سمنها در معرفی سنتها و آیینهای بومی و محلی اشاره کرد و گفت: این کار به کارشناسان حوزه مردم شناسی برای ثبت میراث ناملموس کمک بزرگی میکند.

گفتنی است، برنامه کرسی نشینی در حمام قلعه همدان همراه با موسیقی سنتی، جشنواره غذا، غرفههای صنایع دستی و هنرنمایی گروههای هنری تا 22 دی ماه از ساعت 12 تا 20 پذیرای علاقه مندان به آیینها و سنتهای قدیمی است.

 
    پایگاه اطلاع رسانی شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان