تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠۵/٢٨ |

توسط دبیر شورای سیاستگذاری و راهبردی اجلاس صورت گرفت:
تشریح اهداف برگزاری اجلاس بین المللی سیاستگذاری رشد و توسعه شهری در حوزه اوراسیا

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل

دبیر شورای سیاستگذاری و راهبردی اجلاس بین المللی سیاستگذاری رشد و توسعه شهری اهداف برگزاری این اجلاس را تشریح کرد.

 مهندس مجید یوسفی نوید، دبیر شورای سیاستگذاری و راهبردی اجلاس گفت: از سال 2001 الی 2011 انستیتو معماری ژاپن با همکاری بنیاد ژاپن و تعدادی از دانشگاهای مطرح از کشور های آسیایی و اروپایی اقدام به برگزاری سالانه اجلاس بین المللی در حوزه مدیریت شهری و حفاظت بافت تاریخی  با عنوان اجلاس بین المللی شهر های تاریخی جهان در کشور های ژاپن، چین، روسیه، ترکیه و ....می نماید. به جهت اهمیت بالای برگزاری این اجلاس و امکان اخذ امتیازات علمی ویژه برای کشور میزبان از طریق حضور اساتید و متخصصین برجسته بین المللی،پس از پیگیری های مداوم صورت گرفته، کشور عزیزمان ایران مفتخر به کسب میزبانی هشتمین اجلاس شهرهای تاریخی جهان (سومین اجلاس سیاست گذاری) در سال 2015 گردیده است.

وی افزود: از دغدغه های اصلی این اجلاس مدیریت جمعیت و حفاظت از محیط زیست و میراث تاریخی و همچنین شکل رشد سریع شهرها و شکل گیری مگا سیتی ها در مقابل متروک شدن شهرهای کوچک در این مناطق می باشد،تغییر از جمعیت شهری به اقتصاد پر رونق تر مگا سیتی ها منجر به این اختلاف میگردد.تحولات سریع شهری در کنار توزیع نابرابر ثروت در کشور امکان مداخله صحیح را فراهم نمیکند.وضع استراتژی جدید جهت اصلاح این شرایط ضروریی است.همکاری میان منطقه ای در بین کشور های توسعه یافته و در حال توسعه یک الزام است.

مهندس یوسفی اضافه کرد: از منظر سیاستگذاری تشخیص مسیر درست برنامه ریزی برای آینده شهر در مناطقی خاص که به سرعت در حال توسعه هستند یک ضرورت است. با مقایسه نمونه های مشابه توسعه در جهان می بایست به دیدگاهی کلی دست یافت تا با مشکلات واقعی از طریق اجرای برنامه های مفصل برای هر شهر و منطقه در مناطق تعیین شده برخورد شود.

 

 
    پایگاه اطلاع رسانی شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان