تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١٠/٠٢ |


43 نفر از پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان تجلیل شدند

روزنامه هگمتانه

در مراسم اختتامیه هفته پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان 43 نفر از اساتید و دانشجویان پژوهشگر این دانشگاه تجلیل شدند.

مراسم اختتامیه هفته پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان با تجلیل از 43 نفر از اساتید و دانشجویان پژوهشگر این دانشگاه به پایان رسید.

نایب رئیس انجمن صنایع نساجی کشور در این مراسم با بیان این مطلب که مملکت ما با محیطهای دانشگاهی آباد میشود و با اشاره به داشتههایی که در سرزمین ایران از شمال تا جنوب و غرب و شرق وجود دارد، اظهار کرد: ما از دادههایی که در کشورمان وجود دارد استفاده نکردیم.

علی شیبانی با تأکید بر اینکه دانشجویان اگر شرایط و زمینه برایشان فراهم شود میتوانند پلههای ترقی را طی کرده و به مقام بالا برسند، عنوان کرد: بارها و بارها دیدهایم که وقتی به جوانان زمینه فعالیت دادیم و یا اینکه مسؤولیتی بر عهدهشان گذاشتیم در آن موفق بودند.

وی افزود: پیدا کردن دلایل عقب افتادگی ایران در برخی موارد از جمله صنایع از جمله موضوعاتی بوده که بر عهده دانشگاهها است.

شیبانی ادامه داد: در دانشگاههای مطرح دنیا 17 درصد هزینهها از طریق پژوهش و تعامل آنها با کارخانجات صنعتی و واحدهای صنعتی تأمین میشود در حالی که در کشور ما این ظرفیت مغفول مانده است.

وی با بیان این مطلب که دانشجویان را باید از نزدیک با صنعت آشنا کرد و تنها درسهای تئوری کافی نیست، تصریح کرد: نباید منتظر معجزه بود بلکه باید با استفاده از همه امکانات در راستای پیشرفت گام برداشت.

این مسؤول فراهمسازی زمینه برای انجام کار پژوهشی برای دانشجویان را وظیفه مسؤولان دانست، گفت: در کشوری که با کمبود آب مواجه هستیم صنعت میتواند حل کننده معضل بیکاری باشد.

شیبانی با بیان این جمله که مهندس و دکتری ما تنها در کتابها خلاصه شده است، بیان کرد: آنچه مهم بوده تربیت تکنسینها و متخصصان در حوزه عملی است.

وی استفاده نکردن از خرد جمعی را یکی از مشکلات فرهنگی در کشور دانست و عنوان کرد: ما باید با هم کار کنیم تا به اهداف دست یابیم.

*جامهبزرگی: 100 درصد هزینههای دانشگاه آزاد از شهریه دانشجویی است

در ادامه این مراسم رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان در زمینههای مختلف پژوهشی و آموزشی و قرآنی جزء دانشگاههای برتر در کشور است، اظهار کرد: بازوی اجرایی این دانشگاه دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند.

سعید جامهبزرگی با اشاره به اینکه در حال حاضر 78 رشته کارشناسی ارشد و 28 رشته دکترا در دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان تدریس میشود، بیان کرد: چهار هزار و 110 دانشجو کارشناسی ارشد و 525 دانشجو دکترا در این واحد تحصیل میکنند.

وی با بیان این مطلب که این واحد دانشگاهی دارای قدرت بالای پژوهشی است، از اساتید دانشگاه درخواست کرد که به این موضوع توجه کنند و بیان کرد: در دانشگاههای مطرح در دنیا 17 درصد هزینههای دانشگاه را مباحث پژوهشی تأمین میکند و این در حالی است که 100 درصد هزینههای دانشگاه ما را شهریه دانشجویی تأمین میکند.

وی با اشاره به اینکه نیاز جامعه در خصوص شغلهای مورد نیاز برای ما مشخص نشده است، بیان کرد: ما به جایگاه مناسب خود نه تنها در دنیا بلکه در کشور هم دست نیافتیم.

جامهبزرگی با تأکید بر اینکه جای اطلس ملی مشاغل در دانشگاههای کشور خالی است، تصریح کرد: تغییرات سریع در صنعت آموزشی و بازار کار جهانی و عدم تطبیق ما با این موضوع یکی از مشکلات دانشگاهها در راستای پژوهش است.

وی در ادامه اضافه کرد: بسیاری از ساختمانهای آموزشی وجود دارد که خالی است و ما فقط از آنها بهره آموزشی میبریم در حالی که میتوان برای پژوهش از آنها استفاده کرد.

این مسؤول با اعلام این مطلب که دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان دارای 250 عضو هیأت علمی و 700 نفر حق التدریس است، گفت: متأسفانه بسیاری از استادان مشارکت پژوهشی ندارند.

جامهبزرگی در این خصوص تصریح کرد: البته از بین پژوهشهایی که انجام میشود هم تعداد اندکی نیاز محور بوده و به حل مشکلات کشور کمک میکند.

وی سخنان خود را با بیان اینکه تحصیلات تکمیلی آبروی این دانشگاه است اما از شرایط آن راضی نیستیم، ادامه داد و ابراز کرد: استفاده نکردن از بانکهای علمی یکی دیگر از مشکلات است.

*حجتالاسلام طالقانی: خودباوری در پژوهشها تضعیف شده است

مسؤول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان هم به موضوع اخلاق در پژوهش اشاره کرد و گفت: پژوهش باید خدامحور باشد در غیر این صورت به سمت سکولار حرکت میکنیم.

حجتالاسلام حمیدرضا طالقانی با تأکید بر اینکه پژوهشگر باید در مبانی فکری و در حوزههای علمی بحث خدا و توحید را بگنجاند، افزود: علمی که از خدامحوری نشأت بگیرد تأثیرگذار است.

وی در ادامه به مقالاتی که توسط دانشمندان و علمای دینی منتشر شده است اشاره کرد و گفت: غربیها این مقالات را به زبان خودشان ترجمه کردند و به دانشجویان خود درس میدهند در حالی که میبینیم عدهای از پژوهشگران و دانشمندان کشورمان به بهانه اینکه زبان علم دنیا انگلیسی است مقالات خود را به آن زبان مینویسند و یک مقاله فارسی ندارند.

وی تأکید کرد: نکتهای که در پژهشهای ما تضعیف شده؛ خود باوری است.

 

 

 
    پایگاه اطلاع رسانی شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان