تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١٠/١۴ |


محدودیت ها برای رانندگان نوگواهینامه از ماه آینده اجرایی می شود

روزنامه هگمتانه

رئیس پلیس راهور ناجا بر اساس دستورالعمل جدید ابلاغی از وزیر کشور، محدودیت هایی در آیین نامه جدید پیش بینی شده که باید مورد توجه قرار گیرد و این آیین نامه از ماه آینده اجرایی می شود.

سردار تقی مهری در نشست خبری با حضور خبرنگاران گفت: در ۹ ماهه سال ۹۵ نسبت به سال گذشته حدود یک درصد کاهش صدور گواهینامه داشتهایم که این به خاطر موالید است.

وی گفت: درباره گواهینامه نیز بر اساس دستورالعمل جدید ابلاغی از وزیر کشور برای کسانی که گواهینامه پایه سوم دارند، محدودیتهایی در آیین نامه جدید پیشبینی شده که باید مورد توجه قرار گیرد. از ماه آینده این دستورالعملها اجرایی میشود این محدودیتها شامل ممنوعیت رانندگی تا سه ماه به تنهایی است و باید فردی که گواهینامه دارد در کنار کسی باشد که به تازگی گواهینامه دریافت کرده است. این افراد از ساعت ۱۲ شب تا ۵ صبح حق رانندگی ندارند و نکته سوم اینکه این افراد در مسیرهای خارج از شهر نمیتوانند رانندگی کنند مگر در بزرگراههای بین شهری آن هم حداکثر در مسیری ۲۵ کیلومتری و باید یک لوگوی راننده تازه گواهینامه گرفته که حالت مثلث زرد رنگ است را روی خودروی سواری نصب کنند تا دیگر رانندگان مراعات حال این راننده نو گواهینامه را بکنند و اگر رانندگان نوشماره در تصادفات مقصر شناخته شوند گواهینامه آنها ضبط میشود و راننده موظف است تا یک ماه مراجعه کند و ۴۰ ساعت به صورت عملی و هم تئوری آموزشها را طی کند تا بار دیگر برایش گواهینامه صادر شود. این محدودیتها برای رانندگان جدید در نظر گرفته شده و لازم الاجراست و امیدواریم با این اعمال محدودیتها شاهد کاهش تلفات رانندگی باشیم.

رئیس پلیس راهور ناجا درباره دارنندگان گواهینامه موتورسیکلت گفت: کسانی که تازه گواهینامه موتور گرفتهاند حق ندارند با گواهینامه تازه موتورهای بیشتر از ۱۲۵ سی سی سوار بشوند حق ندارد بین ساعت ۱۰ شب تا ۵ صبح در خیابان موتور سواری کنند.

مهری گفت: درباره خودروهای فرسوده اخیرا هیأت دولت مصوب کرده است در کلان شهرهای کشور، تردد خودروهای در سن فرسودگی شامل جریمه ۵۰ هزار تومانی در هر ۲۴ ساعت است و این وسایل نقلیه فرسوده توسط پلیس متوقف و در هر ۲۴ ساعت به مبلغ ۵۰ هزار تومان جریمه میشوند.

وی افزود: سن فرسودگی خودروها در کلان شهرها نسبت به شهرها متفاوت است و سن فرسودگی سواری ۳۰ سال، تاکسی ۱۰ سال و موتور سیکلت ۱۰ سال و ... است و فعلاً تا عملیاتی شدن دوربینها این خودروها توسط پلیس به صورت دستی اعمال قانون میشوند و تا پایان سال به صورت مکانیزه از طریق دوربینها اعمال جریمه ۵۰ هزار تومانی لحاظ میشود که این طرح در حال حاضر آغاز شده است.

مهری ادامه داد: بر اساس مصوبه هیأت وزیران خودروهای فرسوده سواری شخصی ۲۰ سال، وانت ۱۵ سال، مینی بوس ۱۰ سال، اتوبوس شهری ۸ سال، اتوبوس برون شهری ۱۲ سال، کامیون ۲۰ سال و موتورسیکلتی که ۸ سال از عمرشان گذشته باشد، فرسوده معرفی میشوند.

رئیس پلیس راهور ناجا اظهار کرد: از مهر ماه موتورسیکلتهای کاربراتوری شمارهگذاری نمیشوند این مهم بر اساس قوانین و مقررات ابلاغی است و امیدواریم وسایل نقلیه داخلی و موتورسیکلتهای داخلی ایمنسازی شوند.

 
    پایگاه اطلاع رسانی شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان