تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۵/٠٧ |


احداث 2 مرکز جامع تشخیصی غربالگری و یک مرکز تشخیصی و درمانی جامع سرطان برای اولین بار در همدان

روزنامه هگمتانه

برای نخستین بار در استان 2 مرکز جامع تشخیصی- غربالگری و یک مرکز تشخیصی و درمانی جامع سرطان در مجموع به مساحت 8200 مترمربع احداث شد.

دانشگاه علوم پزشکی همدان مهمترین اقدامات این دانشگاه در حوزه بهداشت را اعلام کرد.

در این گزارش آمده است: با توجه به اجرایی شدن مرحله دوم حوزه بهداشت طرح تحول نظام سلامت از سال 1394 ضمن اجرای همه وظایف در حوزه بهداشت و پیشگیری، این اقدامات در جهت ایجاد زیرساختهای بهداشتی و اصلاح فرایندها و بهروز نمودن سامانههای مدیریت بر صحت عملکرد حوزه بهداشت صورت گرفته است که به برخی از آنها اشاره میشود:

- برای نخستین بار در استان احداث 2 مرکز جامع تشخیصی- غربالگری و یک مرکز تشخیصی و درمانی جامع سرطان در مجموع به مساحت 8200 مترمربع برای بررسی افراد در معرض خطر و پیشگیری بهموقع و آموزشهای وسیع در جامعه اهم اقدامات انجام گرفته در طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت.

- آغاز ساخت 197 پروژه عمرانی بهداشتی برای ارائه بیشتر خدمات بهداشتی به آحاد مردم که 100 پروژه آن آمادهبهرهبرداری است.

- جذب 500 مراقب فعال سلامت در استان که فقط برای آموزش و ارائه مراقبتهای بهداشتی همگام با سایر همکاران فعالیت میکنند.

- اجرای برنامه تشکیل پرونده الکترونیکی سلامت در استان که تاکنون از بین یک میلیون و هشتصد هزار نفر جمعیت استان برای یک میلیون و 500 هزار نفر پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده و همه جزئیات سلامت افراد وارد سامانه شده است. این سامانه با ارائه گزارش کاملی از اطلاعات بهداشتی مردم نظارت فوری و آنی از نحوه عملکرد کارکنان بهداشتی در خصوص انجام بهموقع وظایف از طرف مسؤولان ارشد دانشگاه را امکانپذیر میکند.

- فعال کردن مراقبان سلامت برای افراد ثبت شده در این سامانه

- تجهیز 57 خانه بهداشت، 6 مرکز جامع سلامت روستایی، 30 مرکز جامع سلامت شهری و 5 پایگاه سلامت.

- برای اولین بار کارشناسان روانشناس و تغذیه و سایر اعضای گروه سلامت در مراکز بهداشتی روستایی و شهری مستقر شده و به انجام وظیفه مشغول هستند.

- ساخت و تجهیز 99 خانه بهداشت، 43 مرکز جامع روستایی، 19 مرکز جامع شهری و 14 پایگاه سلامت در دست اقدام است.

- واحدهای زایمانی پیشرفته ویژه در مراکز زایمانی در 9 شهرستان با 46 واحد تکنفره، کلینیکهای ویژه در همه شهرستانها، 8 کلینیک بهرهبرداری شده یا در حال نهایی شدن است.

- راهاندازی 10 پایگاه جدید اورژانس جادهای، شهری و افزایش تعداد پایگاهها از 40 به 50 پایگاه در استان (25%).

- ناوگان آمبولانسهای فرسوده نوسازی کامل و جایگزینی تقریباً 100 درصدی شده است (50 دستگاه آمبولانس پیشرفته و جدید خریداری و اضافه شده است).

- برای نخستین بار راهاندازی و بهرهبرداری اورژانس هوایی (انجام بیش از 130 سورت پرواز و امدادرسانی به 200 بیمار و مصدوم)

- پوشش بهداشتی روستاها کامل شد و حاشیهنشینان استان همدان برای اولین بار زیر پوشش خدمات بهداشتی جامع قرار گرفتند.

- واکسیناسیون ثلاث با پنتاوالان جایگزین شد.

- اقلام دارویی مراکز و خانههای بهداشت بیشتر شده و توزیع مکملهای دارویی برای زنان باردار و کودکان دوباره پس از سالها وقفه آغاز شد.

- بهداشت دهان و دندان اقدام بسیار مهم حوزه بهداشت بود که کار بزرگی انجام و در همین راستا دهان و دندان هزاران کودک دبستانی پایه اول تا ششم در چهار مرحله مورد معاینه، فلورایدتراپی، فیشورسیلانت و یا ارجاع به سطوح بالاتر قرار گرفت.

- برای اولین بار جمعیت شهرنشین به طور کامل زیر پوشش خدمات مراقبان سلامت قرار گرفتند و پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان در حال تکمیل است.

این گزارش میافزاید: معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان برای سومین بار متوالی در برنامههای کنترل دخانیات از سوی وزیر بهداشت در هفته مبارزه با مواد مخدر و در همایش هفته ملی بدون دخانیات به دلیل اقدامات شاخص دانشگاه در این خصوص مورد تقدیر قرار گرفت. در این همایش مقامات عالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از هنرمندان و ورزشکاران نیز حضور داشتند. از سال 90 تا 95 استعمال سیگار در ایران 7 تا 8 دهم درصد کاهش داشته است و دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور در حوزه عدم مصرف سیگار و قلیان اقدامات مناسب و درخور تحسینی انجام دادهاند که دانشگاه علوم پزشکی همدان اقدامات بسیار ارزشمندی در این حوزه داشته است.

گروه بازرسی بهداشت محیط مراکز بهداشت استان همدان به کمک نیروی انتظامی 830 مورد بازرسی از مراکز عرضهکننده قلیان انجام داده است که از این تعداد 473 مورد به دستگاه قضا ارجاع و در نهایت 218 مرکز عرضهکننده قلیان پلمب شده است.

در ادامه این گزارش آمده است: تعداد کل قلیانهای کشف و ضبط شده 4940 عدد است.

این گزارش میافزاید:  تهیه نماهنگ و فیلم کوتاه با موضوع مضرات مصرف دخانیات و قلیان توسط روابط عمومی دانشگاه و درج آن در وبگاه و ارائه به سازمانها و صدا و سیما و پخش آن در مراسم مختلف برای فرهنگسازی

- تهیه ده پویانمایی با مضامین سلامت برای نسل کودک و نوجوان و حتی بزرگسالان در جهت فرهنگسازی و مقابله با بیماریهای شایع غیرواگیر

- سخنرانی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با موضوع نحوه پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر در همایشها، مناسبتها، سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه

- سخنرانی و مصاحبه رادیویی و تلویزیونی به صورت هفتگی توسط پزشکان و متخصصان و کارشناسان به موضوع پیشگیری از بیماریها و بهداشت و سلامت روان از دیگر اقدامات در این حوزه بوده است.

گفتنی است نسخهای از این گزارش به محضر آیتا... طه محمدی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان تقدیم شده است که در آن آمده است: ضمن تشکر از الطاف و بذل توجه و دقت نظر حضرت عالی به مسائل مرتبط با بهداشت، درمان و سلامت مردم به خصوص حوزه بهداشت و با عنایت به تأکیدات اخیر در خصوص پیشگیری و جلوگیری از مصرف دخانیات، قلیان، مصرف فستفود و غذاهای ناسالم در خطبههای نماز عبادی سیاسی جمعه 16 تیرماه اهم اقدامات و عملکرد دانشگاه در حوزه بهداشت جهت استحضار به حضور ایفاد میگردد. امید است همچون گذشته فرمایشات و رهنمودهای جنابعالی دانشگاه را در انجام وظایف خطیر و شبانهروزی خود یاری نماید.

 
    پایگاه اطلاع رسانی شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان