تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٨/١۵ |


کاهش 63 درصدی بارش ها نسبت به سال آبی گذشته در استان

روزنامه هگمتانه

سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان از بارش 6 میلیمتر باران در استان همدان خبر داد و گفت: میزان بارش نسبت به سال گذشته در این موقع از سال 63 درصد کاهش یافته است.

به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقهای همدان، منصور ستوده اظهار کرد: از ابتدای سال آبی 97-96 در ایستگاههای مبنا تاکنون 6 میلیمتر بارش باران در استان همدان رخ داده است که نسبت به سال گذشته 63 درصد کاهش نشان میدهد.

وی با اشاره به اینکه بارش استان در مدت مشابه سال گذشته 16 میلیمتر و متوسط بلندمدت 34 میلیمتر بوده است افزود: بارشهای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 63 درصد و نسبت به متوسط بلندمدت 83 درصد کاهش داشته است.

سرپرست شرکت آب منطقهای همدان با بیان اینکه وضعیت بارش در استان همدان رضایتبخش نبوده و باید حفاظت جدی از منابع موجود صورت گیرد گفت: نیاز است تا مردم به ویژه کشاورزان که از عمدهترین مصرف کنندگان منابع آبی هستند نسبت به حفظ منابع آبی موجود احساس تکلیف کنند تا بتوان میزان مصرف را در ماههای آینده مدیریت کرد.

* انجام مطالعات آماربرداری از منابع آبی استان همدان با اعتبار 2.6 میلیارد تومان

سرپرست شرکت آب منطقهای استان همدان همچنین از آغاز مطالعات آماربرداری از منابع آبی استان همدان خبر داد و گفت: هر 5 سال یکبار آماربرداری در صورت بودن بودجه انجام میشود که آماربرداری از منابع آبی استان همدان برای آخرینبار در سال 88 انجام شده بود.

منصور ستوده با بیان اینکه آماربرداری از منابع آبی سطحی و زیرزمینی استان همدان انجام میشود، افزود: آخرین آماربرداری از منابع آبی استان همدان سال 88 انجام شده و به علت نبود بودجه تا کنون انجام نشده بود.

وی خاطرنشان کرد: اعتبار مورد نیاز برای تأمین مالی آماربرداری از منابع آبی استان همدان از محل طرح احیا و تعادلبخشی تأمین شده که میزان اعتبار پیشبینی شده دو میلیارد و 600 میلیون تومان است.

وی با اشاره به اینکه در اجرای این مطالعات و آماربرداری استان همدان به دو ناحیه شمالی و جنوبی تقسیم شده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه قرارداد ناحیه جنوبی زودتر از ناحیه شمالی منعقد شده بود، آماربرداری از چشمه و قنوات در ناحیه جنوبی آغاز شده است.

ستوده یادآور شد: ناحیه شمالی شامل همدان- بهار، کبودراهنگ، رزن- قهاوند، گلتپه- زرینآباد، قروه، دهگلان، کمیجان و ناحیه جنوبی شامل ملایر، نهاوند، تویسرکان، اسدآباد و تپه اسماعیل امیرآباد است.

وی با بیان اینکه آماربرداری باید در روند زمانی دو ساله اجرایی شود، خاطرنشان کرد: آماربرداری هر 5 سال یکبار انجام میشود و طبق برنامه باید سال 95 آغاز میشد که به علت عدم تخصیص عملی نشد.

وی ادامه داد: آماربرداری از منابع آبی نقش بسیار مهمی در برنامه‌‌ریزیهای آینده منطقه دارد و مدیران ارشد استانی با داشتن آمار و اطلاعات دقیق و بهروز از این منابع راهبردی نه تنها قادر خواهند بود برای حفاظت و استفاده بهینه از این منابع برنامهریزی کنند، بلکه میتوانند زیرساختهای مهم استان از جمله اشتغال، کشاورزی و صنعت را نیز بر این اساس به صورت بهینه طرحریزی کنند.

 
    پایگاه اطلاع رسانی شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان