تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١١/٢٩ |


114 میلیمتر برف و باران در همدان بارید

روزنامه هگمتانه

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان از بارش 114 میلیمتری برف و باران در استان خبر داد و گفت: میزان بارش ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 40 درصد کاهش دارد.

به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقهای همدان، منصور ستوده ظهر دیروز اظهار کرد: از ابتدای سال آبی 97 ـ96 تاکنون 114.3 میلیمتر بارش برف و باران در سطح استان رخ داده که هنوز وضعیت ذخایر آبی همدان با این بارشها بهبود نیافته است.

وی با اشاره به اینکه بارش استان در مدت مشابه سال گذشته 193 میلیمتر و متوسط بلندمدت 185 میلیمتر بوده است، افزود: بارشهای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 40 درصد و در مقایسه با متوسط بلندمدت 38 درصد کاهش داشته است.

مدیرعامل شرکت آبمنطقهای استان همدان بیان کرد: در محدوده مطالعاتی همدان ـ بهار ایستگاه سد اکباتان 111.5 میلیمتر بارندگی رخ داده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 185 میلیمتر بوده است که 39 درصد کاهش را نشان میدهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقهای همدان با بیان اینکه میزان بارش سال آبی گذشته در همدان بینظیر بوده و در 20 سال گذشته چنین بارشی رخ نداده است گفت: به طور متوسط سالانه 6 میلیارد و 388 میلیون مترمکعب حجم بارشهای استان همدان است ولی از سویی با 67 درصد تبخیر در استان همدان مواجه هستیم.

وی حجم آب در دسترس استان همدان پس از تبخیر را 2 میلیارد و 680 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: سهم آبهای زیرزمینی از این منابع تجدیدپذیر 1.948 میلیارد مترمکعب و سهم آبهای سطحی 740 میلیون مترمکعب است.

ستوده با اشاره به اینکه همدان از ذخایر آبی مناسبی برخوردار است ولی باید صرفهجویی و رعایت الگوی مصرف در اولویت قرار گیرد، عنوان کرد: تلاش بر این است تا برای پاییز امسال ذخیره مناسبی را در سدهای استان همدان نگهداشت تا دچار مشکل نشویم.

 
    پایگاه اطلاع رسانی شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان