تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠۵/١١ |

میراث فرهنگی شانه خالی نکند
شهردار همدان: با وجود عدم انجام تعهدات دولتی آماده اجرای پروژه‌ایم

روزنامه هگمتانه

پس از دوسال از خاک‌برداری از میدان تاریخی امام خمینی(ره) در مرکز شهر همدان همچنان هرچند وقت یکبار موضوع سایت موزه مرکزی شهر همدان بر سر زبان‌ها می‌افتد و سر خط اخبار استان می‌شود.

 

خارج از بحثهای تخصصی مربوط به نوع عملیات اجرائی ساخت سایت موزه و اما و اگرهایی که پیش آمده، واکنش مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در گفتگو با یکی از پایگاههای خبری در نوع خود جالب است.

در این گفتگو علی مالمیر بدون هرگونه ورود به موضوع تکالیف حرفهای مجموعه تحت مدیریت خود، با اظهار این جمله که ساخت سایت موزه مرکزی وظیفه شهرداری و شورای شهر همدان است، شانه خود را از بار مسؤولیت خالی کرده است.

وی در ادامه اظهارات خود گفته است « از ابتدای شروع این پروژه، شهرداری مسؤولیت ساخت این سایت موزه را برعهده گرفت، که اگر این کار را میراث بر عهده داشت بدون درنگ انجام میشد».

مالمیر که نگفته چرا اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پروژههای چندین ساله عقب مانده و خود درنگ میکند، هیچ اشارهای هم به نقش اداره کل راه و شهرسازی نکرده است.

میراث فرهنگی همدان بی درنگ ساخت موزه غرب کشور را به پایان برساند، میراث فرهنگی بی درنگ خانه جنانی و تمام خانههای واجد ارزش تاریخی شهر همدان را که مالکان آن توان مالی برای مرمت و نگهداری نداشته و در آستانه تخریب قرار دارند را تعیین تکلیف کند، میراث فرهنگی بی درنگ درباره چرایی عدم توفیق در ثبت یک اثر جهانی توضیح دهد.

شهردار همدان نیز درباره چرایی طولانی شدن ساخت سایت موزه میدان امام خمینی ره به خبرنگار هگمتانه گفت: تصمیماتی در زمینه ساخت سایت موزه در زمان پیاده راه سازی اتخاذ شد که تامین منابع مالی بهعهده اداره کل راه و شهرسازی استان همدان و ساخت و ساز بر عهده شهرداری قرار گرفت.

عباس صوفی افزود: در سالهای گذشته اعتبار مورد نظر که مربوط به توانمندسازی و بازآفرینی بافت فرسوده شهرها بود از سوی دولت اختصاص نیافت.

وی در ادامه با ذکر اهمیت و اولویت پروژههای شهری برای شهرداری و شورای اسلامی شهر همدان افزود: با توجه به اهمیت تکمیل و اتمام پروسه پیاده راه سازی و متعلقات آن و بویژه اهمیت حفظ هویت تاریخی و مدنی شهر همدان شهرداری با حمایت شورای اسلامی شهر اقدام به تخصیص بودجه و ادامه عملیات اجرائی ساخت پروژه را در دستور کار قرار داده است و بهزودی ساختمان مورد نظر ساخته و آماده استقرار اشیای تاریخی یافت شده در دل خاک این محوطه خواهد شد.

 
    پایگاه اطلاع رسانی شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان