دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹   |   Mon September 21, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پوشش سقف تالار همایش‌های قرآنی و بین المللی
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز خلأ قانونی دارد
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
     آخرین اخبار
فضای شهر رنگ و بوی حماسه به خود می‌گیرد
الزام شهرداری همدان به راه‌اندازی میز خدمت
پروژه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری شهرداری را معطل نگذارید
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
اسدآباد، تویسرکان، رزن، درگزین، فامنین و ملایر در وضعیت قرمز
خدمت‌رسانی به مردم در روزهای تعطیل ادامه دارد
عدم پذیرش نسخه واحد در برنامه راهبردی - عملیاتی شهر و شهرداری
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
شهردار همدان داوطلب افتخاری جمعیت هلال احمر شد
مزاياي فلاسک لکه گير در ترميم آسفالت‌
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
جای خالی روز پاکبان در تقویم
توقیف 380 تاکسی با تخلف بهداشتی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
گلایه شهروندان از فراوانی سرعتکاه‌ها در معابر شهر
شناسایی روزانه 30 کرونایی قطعی در استان همدان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠۵/١۵ تعداد بازدیـد : ۶٩ نسخه چاپی
 
 
 


نظارت بر انتخابات شوراها از اختيارات مجلس

روزنامه هگمتانه  : 
نايب‌رئيس شوراي عالي استان‌ها تأکيد کرد: همواره موافق نظارت بر نمايندگان شوراي شهر و روستا و گزينش کانديداي متخصص و کارآمد هستيم؛ زيرا بر اساس قانون شوراها، اين امر از اختيارات مجلس شوراي اسلامي است.

 
 

 

حميد بادامي نجات نايبرئيس شوراي عالي استانها با تأکيد بر اينکه مجلس بايد نسبت به اصلاح برخي قوانين نظارت بر انتخابات و تعيين صلاحيت کانديداهاي شوراهاي شهر و روستا ورود جدي داشته باشد، گفت: طرح اين مسأله که اختيارات مجلس به ساير نهادها واگذار شود، اندکي با رسالت نمايندگان مجلس مغايرت دارد.

وي افزود: نظارت شوراي نگهبان در اصل 99 قانون اساسي صرفاً بر انتخابات مجلس و رياستجمهوري و همچنين آراي همهپرسي پيشبيني شده است و اگر نظارت بر انتخابات شوراهاي شهر و روستا مدنظر «مجلس خبرگان قانون اساسي» بود، قطعاً در اصل 99 قانون اساسي ديده ميشد؛ زيرا شوراها و انتخابات آن، مبحث جديدي نيست و در اصل 100 تا 107 قانون اساسي بهصورت کامل به اين مهم، پرداخته شده است؛ ازاينرو بحث نظارت بر نمايندگان و انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا از سوي شوراي نگهبان مطرح نيست.

بادامي نجات بيان کرد: اقدامات نظارتي بر امور 125 هزار نفر عضو و قطعاً چندين برابر آن، کانديداي شوراهاي روستا و شهر که به يکميليون هم خواهيد رسيد، کار را براي شوراي نگهبان سخت ميکند و شايد شوراي نگهبان هم که مرجع تطبيق قوانين با قانون اساسي است، در اين زمينه مخالفت داشته باشد؛ هرچند بخشي از نمايندگان مجلس اعتقادشان بر اين است که منتخبان مردم در مجلس شوراي اسلامي، صلاحيت نظارت بر شوراها را ندارند.

وي معتقد است: نمايندگان مجلس، صلاحيت نظارت بر انتخابات و تعيين صلاحيت کانديداهاي شوراهاي شهر و روستا را دارند؛ هرچند بخشي از نمايندگان مجلس اعتقادشان بر اين است که منتخبان مردم در مجلس شوراي اسلامي، صلاحيت نظارت بر اين مهم را ندارند که شايد مدنظر تمامي نمايندگان نباشد.

نايبرئيس شوراي عالي استانها افزود: درمجموع ميطلبد نمايندگان مجلس بهجاي طرح اين مباحث، بخشي از مشکلات شوراها را حل کنند، مشکلاتي که گاهي موجب کاهش کارآمدي شوراهاي شهر و روستا ميشود.

بادامي نجات با تأکيد بر اينکه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي طبيعتاً هميشه صرفه و صلاح را رعايت کردهاند و بايد رعايت کنند؛ ادامه داد: برخي از نمايندگان، دلايل عدم صلاحيت مجلس براي نظارت بر امور شوراها را رودروايسيهاي قوم و قبيلهاي اعلام کردهاند؛ درحاليکه مجلس در رأس امور کشور قرار دارد و طرح اين موضوع که براي تصميمگيري ممکن است رودروايسي پيش آيد، به صلاح و در شأن نمايندگان مجلس نيست.

وي با بيان اينکه اگر هم کمي و کاستي در نمايندگان شوراها وجود دارد و شايد صرفاً به حوزه نظارت بازنميگردد؛ گفت: شايد دلايل مختلفي براي اين مهم وجود دارد که ميتوان آنها را با کمک شوراي عالي استانها به روش صحيحتري، اصلاح کرد.

بادامي نجات افزود: بخشي از مشکلات کانديداها و نمايندگان شوراهاي شهر و روستا عمدتاً به مبحث آموزش بازميگردد و بخش ديگر نيز ميتواند نحوه تعيين صلاحيت کانديداها باشد؛ البته گاهي در بسياري از شهرهاي کوچک و روستاها، کانديداي موردنظر که مسؤوليت شوراها در منطقه را بر عهده بگيرد، وجود ندارد.

نايبرئيس شوراي عالي استانها افزود: آموزش اعضاي شوراهاي شهر و روستا، يکي از وظايف تعريف شده براي شوراي عالي استانهاست که متأسفانه تاکنون براي اين مهم، هزينهاي پرداختنشده و بودجههاي شوراي عالي استانها هم پاسخ گوي اين مهم نيست تا بتواند 125 هزار نفر عضو شوراي شهر و روستا را آموزش دهد. همچنين شايد اگر مبحث آموزش از دورههاي نخست يا بعدي شوراها اتفاق ميافتاد، بروز بخشي از مشکلات امروز را شاهد نبوديم و ميتوانستيم شوراهاي بهتري داشته باشيم.

بادامي نجات در ادامه با تأکيد بر اينکه طبيعتاً از نظارت بر انتخابات و تعيين صلاحيت کانديداي شوراها استقبال ميکنيم؛ معتقد است: افرادي که بهعنوان نماينده منتخب مردم، مسؤوليت حوزه شوراها يا مجلس را بر عهده ميگيرند، بايد از هر لحاظ، صلاحيت داشته باشند؛ اما واگذاري اختيارات نظارت بر انتخابات شوراها از سوي مجلس، اقدام صحيحي نيست؛ زيرا در اين صورت وابستگي پارلمانهاي محلي و ملي که واضح و مبرهن است، دچار خدشه ميشود.

وي همچنين گفت: مجلس شوراي اسلامي ضمن اصلاح قانون، ميتواند فرآيند نظارت بر امور انتخابات شوراها را با همکاري شوراي عالي استانها بهگونهاي تعريف کند که شوراهاي شهر و روستا از حضور افراد متخصص و آگاه برخوردار شود تا بتوانند تصميمات بهتري براي مديريت شهري و روستايي داشته باشند.

بادامي نجات پيشنهاد داد: نمايندگان مجلس بهمنظور تقويت نظارت بهتر بر امور انتخابات شوراها ميتوانند توجه ويژه به افزايش آموزش اعضاي شوراهاي شهر و روستا، تعيين مدرک تحصيلي مرتبط با حوزه مديريت روستايي و شهري، برگزاري آزمونهاي ورودي براي کانديداي شوراها و... را مدنظر قرار دهند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠۵/١۵ تعداد بازدیـد : ۶٩ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢٨  نفر کاربران آنلاین :
۲,۶۷۹,۹۹۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان