دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹   |   Mon September 21, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پوشش سقف تالار همایش‌های قرآنی و بین المللی
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز خلأ قانونی دارد
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
     آخرین اخبار
فضای شهر رنگ و بوی حماسه به خود می‌گیرد
الزام شهرداری همدان به راه‌اندازی میز خدمت
پروژه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری شهرداری را معطل نگذارید
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
اسدآباد، تویسرکان، رزن، درگزین، فامنین و ملایر در وضعیت قرمز
خدمت‌رسانی به مردم در روزهای تعطیل ادامه دارد
عدم پذیرش نسخه واحد در برنامه راهبردی - عملیاتی شهر و شهرداری
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
شهردار همدان داوطلب افتخاری جمعیت هلال احمر شد
مزاياي فلاسک لکه گير در ترميم آسفالت‌
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
جای خالی روز پاکبان در تقویم
توقیف 380 تاکسی با تخلف بهداشتی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
گلایه شهروندان از فراوانی سرعتکاه‌ها در معابر شهر
شناسایی روزانه 30 کرونایی قطعی در استان همدان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠۵/٢٣ تعداد بازدیـد : ۶۵ نسخه چاپی
 
 
 


5 هزار کرونایی بدون علامت در همدان

روزنامه هگمتانه  : 
در ستاد استانی مقابله با کرونای استان همدان از شناسایی بیش از 5 هزار کرونایی بدون علامت خبر داده شد که به عنوان ناقلان بدون علامت بیماری شناخته می‌شوند.

 
 

 

حجتالاسلام محمدهادی نظیری مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان، ظهر چهارشنبه در کمیته اطلاعرسانی ستاد مدیریت کرونا استان همدان با تأکید بر اینکه هیأتهایی که قادر به رعایت شیوه نامهها و دستورالعملهای بهداشتی هستند اقدام به برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم بکنند، گفت: اولویت در عزاداریها سلامت مردم است و پیشبینی میشود امسال کمتر از 40 درصد هیأتهای همدان مراسم عزاداری برپا کنند.

وی با تأکید بر اهمیت برگزاری مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) به عنوان یک اصل فرهنگی و شیعی، عنوان کرد: در راستای حفظ سلامت مردم و رعایت دستورالعملهای بهداشتی کارگروه مراسم عزاداری تشکیل شده است.

وی با تأکید بر حفظ سلامت مردم در عزاداریها به سخنان رهبر انقلاب مبنی بر اینکه در مورد عزاداری محرم معیار چیزی است که کارشناسان ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده اند، اظهار کرد: هر متولی هیأت، مبلغ، ذاکر، مداح و هر برگزارکننده مراسم اگر میبیند نمیتواند دستورالعمل بهداشتی را رعایت کند نباید مراسم برگزار کند.

این مسؤول محافظت از سلامت مردم در عزاداریها را تکلیف شرعی اعلام کرد و گفت: عزاداریها به دو گونه است که اگر هیأتی شرایط و مکان برگزاری عزاداری را در محیط سربسته داشته باشد و آن مکان به تأیید کارشناسان بهداشتی برسد و تهویه مناسب داشته باشد میتواند به مدت یک ساعت به شرط استفاده از ماسک، رعایت فاصله دومتری از هر طرف برای تمام افراد و با یک چهارم گنجایش آن مکان بدون سینهزنی و زنجیرزنی و فقط روضهخوانی مراسم را برگزار کند.

نظیری افزود: اگر هیأتی میخواهد عزاداری را در فضای باز برگزار کند میتواند با فاصلهگذاری دو متر از هر طرف و تنها تا دو ساعت مراسم را برگزار کند که امکان سینهزنی و زنجیرزنی داده شده است اما زنجیرها باید شخصی باشد و اگر متعلق به هیأت است باید ضدعفونی شود.

وی تصریح کرد: عزاداری در قالب دستجات نیز به صورت یکجا ساکن و بدون دستهروی و بدون استفاده از طبل و سنج و وسایل مشابه و با رعایت فاصله 2 متر از هر طرف امکانپذیر است.

نظیری با اشاره به اینکه برای دستجات مکانیابی صورت میپذیرد، اظهار کرد: مراسم عزاداری اختصاصی مانند نخلگذاری، شیرخوارگان و روز سوم عاشورا در همدان برگزار نمیشود. وی با تأکید بر اینکه امسال در روزهای تاسوعا و عاشورا دستهروی نداریم و هیأتها در این خصوص توجیه میشوند، عنوان کرد: متولیان مراسم باید مراقب کهنسالان، کودکان و بیماران باشند و از حضور آنها در مراسم جلوگیری کنند.

نظیری با بیان اینکه هیأتها در نهایت تا ساعت 23:30 مجاز به برگزاری مراسم هستند، عنوان کرد: قصد داریم نذورات به سمت کمکهای مؤمنانه و توزیع اقلام بستهبندی و اقلام بهداشتی برود و اگر کسی نیت نذری که کرده از نظر شرعی قابل تغییر نیست باید نکات بهداشتی را رعایت کند در غیر این صورت اگر نذری با دستورالعمل بهداشتی موافق نباشد نذر ساقط میشود.

نظیری با بیان اینکه تمامی هیأتهایی که قرار است اقدام به عزاداری کنند باید در سامانه بیرق ثبتنام کنند و این به منزله پذیرش دستورالعملهای ستاد ملی مقابله با کرونا و تعهد هیأت است، گفت: این سامانه از 20 مردادماه فعال شده و در همدان تاکنون 97 هیأت در سامانه ثبتنام کردهاند و بیش از 100 هیأت به صورت دستی فرم را پر کردهاند.

وی اظهار کرد: پیشبینی میشود امسال کمتر از 40 درصد هیأتها مراسم برگزار کنند.

 

آزادبخت: برای پشت سر گذاشتن بیماری کرونا به رسانهها نیاز داریم

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان هم در این جلسه با تأکید بر اینکه برای پشت سر گذاشتن بیماری کرونا به رسانهها نیاز داریم، عنوان کرد: سیاست درست این است که عزاداری محرم با رعایت شیوه نامههای بهداشتی و تأمین سلامت مردم برگزار شود.

مصطفی آزادبخت افزود: چنانچه هیأتی شیوه نامههای بهداشتی را رعایت نکند برخورد انتظامی و در صورت توجه نکردن برخورد قضایی با آنها صورت میگیرد.

 

کرمی: کاهش قابل توجه بیماران از ابتدای مرداد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا نیز در این جلسه با اعلام اینکه تاکنون نزدیک به 5 هزار و 8 مورد بیمار سرپایی، بدون علامت کرونا که میتوانند در گسترش بیماری نقش داشته باشند در مراکز جامع سلامت استان شناسایی شده اند، گفت: تاکنون 2 هزار و 337 مورد بیمار کرونایی در استان شناسایی شده است که از این تعداد 428 نفر جان باختند.

منوچهر کرمی با اشاره به اینکه 25 درصد آنها جمعیت روستایی و 75 درصد جمعیت شهری و بیماری زمینهای 34 درصد است، عنوان کرد: شناسایی بیمار با سابقه مسافرت به کمتر از 2 درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای مردادماه و پس از گذشت هفته دوم و سوم موج بزرگی از کرونا را پشت سر گذاشتیم و از ابتدای مردادماه شاهد کاهش قابل توجهی از بیماران سرپایی و بستری هستیم، عنوان کرد: این موضوع به گونهای بود که در تیرماه 600 بیمار بستری داشتیم که اکنون به 385 مورد رسیده است.

کرمی وضعیت شهرستان بهار و تویسرکان را قرمز اعلام کرد و گفت: شهرستانهای اسدآباد، فامنین، نهاوند وضعیت زرد و شهرستانهای همدان، رزن، ملایر، کبودراهنگ در وضعیت نارنجی هستند.

وی خواستار رعایت مداوم شیوه نامههای بهداشتی شد و با تأکید بر اینکه هرگونه عدم رعایت موج دیگری از گسترش بیماری را به راه میاندازد، گفت: آمار بیماران کم نیست اما به طور یکباره بالا نرفته است.

وی با اشاره به اینکه 300 بیمار از خارج استان داشتیم که در بیمارستانهای ما درمان شدهاند، عنوان کرد: تاکنون در شهرستانهای همدان 1440، نهاوند 374، ملایر 559، کبودراهنگ 200، رزن 126، فامنین 39، تویسرکان 150، اسدآباد 101 و بهار 346 بیمار کرونایی بستری شده است.

وی با اشاره به اینکه کرونا همچنان وجود دارد، افزود: شاخص سرایت با توجه به کنترل و بازرسیها و رعایت شیوه نامههای بهداشتی از سوی مردم و در ادارات اکنون به 0.92 رسیده است و هر فرد بیمار کمتر از یک نفر را آلوده میکند در حالی که این شاخص در تیرماه 1.2 درصد بود.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠۵/٢٣ تعداد بازدیـد : ۶۵ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴٠  نفر کاربران آنلاین :
۲,۶۸۰,۰۶۱ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان