دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹   |   Mon September 21, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پوشش سقف تالار همایش‌های قرآنی و بین المللی
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز خلأ قانونی دارد
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
     آخرین اخبار
فضای شهر رنگ و بوی حماسه به خود می‌گیرد
الزام شهرداری همدان به راه‌اندازی میز خدمت
پروژه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری شهرداری را معطل نگذارید
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
اسدآباد، تویسرکان، رزن، درگزین، فامنین و ملایر در وضعیت قرمز
خدمت‌رسانی به مردم در روزهای تعطیل ادامه دارد
عدم پذیرش نسخه واحد در برنامه راهبردی - عملیاتی شهر و شهرداری
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
شهردار همدان داوطلب افتخاری جمعیت هلال احمر شد
مزاياي فلاسک لکه گير در ترميم آسفالت‌
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
جای خالی روز پاکبان در تقویم
توقیف 380 تاکسی با تخلف بهداشتی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
گلایه شهروندان از فراوانی سرعتکاه‌ها در معابر شهر
شناسایی روزانه 30 کرونایی قطعی در استان همدان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠۵/٢٨ تعداد بازدیـد : ٧١ نسخه چاپی
 
 
 


ویروس کرونا در فاضلاب زنده می‌ماند

روزنامه هگمتانه  : 
کارشناس بهداشت محیط و کار معاونت بهداشتی همدان گفت: با توجه به اینکه ویروس کرونا چند ساعت در فاضلاب زنده می‌ماند و هنوز مشکل آبیاری محصولات کشاورزی با فاضلاب را داریم شهروندان سبزیجات را ضدعفونی کنند

 
 

 

مهدی خدابخشی روزگذشته اظهار کرد: از اردیبهشتماه هر سال سبزیجات همدان وارد بازار میشود که نگرانیهایی نیز نسبت به آلودگی برخی از مناطق زیر سطح کشت وجود دارد.

وی با بیان اینکه برخی کشاورزان سبزیجات خود را با آب چشمه، قنات یا رود آبیاری میکنند که با فاضلاب آغشته شده است گفت: متأسفانه کشاورزان مجبورند از این آب‌‌های آلوده در مزارع خود استفاده کنند چراکه نیاز به منبعی برای ارتزاق دارند اما عدهای هم از آب گلآلود ماهی میگیرند.

کارشناس بهداشت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در این زمینه اظهار کرد: این افراد کلکتورها و شبکههای اصلی انتقال فاضلاب را میشکنند و با استفاده از پمپ و کفکش فاضلاب خام را وارد مزارع خود میکنند.

وی افزود: این افراد حتی ممکن است چاه یا جوی آب داشته باشند اما کفاف مزرعه را ندهد که در ساعاتی به خصوص شب به شکل کفکش فاضلاب را بیرون میکشند و در مزارع خود استفاده میکنند.

خدابخشی عنوان کرد: از آنجا که شرکت آب و فاضلاب هم تمام قسمتهای کلکتور اصلی فاضلاب را سرپوشیده نکرده و برخی روباز و به شکل رودخانه هستند، مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

خدابخشی خاطرنشان کرد: گاهی چون سهم آب برخی کشاورزان کفاف آبیاری مزرعه آنها را نمیدهد مجبورند از آب فاضلاب استفاده کنند که معمولاً این کار را نیز شبها انجام میدهند.

وی افزود: در حال حاضر در برخی از قسمتهای شهر همدان به خصوص بلوار آیتا... نجفی، بلوار سردار همدانی، علیآباد، قسمتهایی از کوی شهید مدنی مشکل آبیاری سبزیجات با فاضلاب وجود دارد.

کارشناس بهداشت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا افزود: این مسئله کلاف پیچیدهای است چرا که کشاورزانی که آنجا زمین دارند میگویند قبلاً سهم آب داشتهایم و رودخانهای بوده که از آن استفاده میکردیم اما در حال حاضر شرکت آب و فاضلاب در آن رودخانه فاضلاب تخلیه میکند.

وی با بیان اینکه این کشاورزان میگویند کلکتور فاضلاب به کانال جمع آوری فاضلاب تبدیل شده است و ما مقصر نیستیم افزود: در حل برخی از مشکلات شرکت آبفا متعهد شد که چاه آب در اختیار برخی از کشاورزان قرار دهد.

خدابخشی با اشاره به اینکه عدهای چاه حفر کردند اما برخی همچنان سوء استفاده میکنند چون فاضلاب آب دم دستی است اظهار کرد: از طرفی با وجود کود حیوانی بسیاری از افراد معتقدند شاید این ماده منبع تغذیه خوبی برای گیاه باشد.

وی افزود: برخی از فاضلابهای همدان جمعآوری میشود اما وارد تصفیهخانه نمیشود و به قسمتهای پایین شهر حتی به مناطق نزدیک بهار و لالجین میرود و به شکل مرداب باقی مانده و جذب زمین میشود.

کارشناس بهداشت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا گفت: این آب تهنشین و زلال میشود که گاهی کشاورزان از آن برای آبیاری محصولاتی مانند سبزی، سیبزمینی، سیر، پیاز و یونجه استفاده میکنند.

وی با تأکید بر اینکه ما بررسی کامل فاضلاب را نداریم و تنها بحث میکروبی را میسنجیم افزود: شاید در برخی قسمتها استانداردهای لازم برای تخلیه فاضلاب در استفاده از کشاورزی باشد مثلاً از لحاظ میکرونی میگویند این پساب را میتوان برای آبیاری استفاده کرد اما مواد شیمیایی و شویندههای منازل و بیمارستانها که داخل فاضلاب استفاده میشود، یک معضل است.

خدابخشی با بیان اینکه با معضلی مواجه شدهایم که اگر از هر دو طرف فشار آوریم مشکلاتی ایجاد میشود خاطرنشان کرد: سبزی ماده غذایی بسیار ارزنده برای خانواده است و نمیتوان جلوی کشت آن را گرفت.

وی ادامه داد: گاهی جلوی سبزیکاری با آب فاضلاب را در استان میگیریم اما از استانهای دیگر این مواد غذایی وارد میشود که اطلاع نداریم با چه آبی آبیاری میشوند.

کارشناس بهداشت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا گفت: از مردم میخواهیم در خرید سبزی مطمئن باشند با فاضلاب آبیاری نمیشود و اگر اطلاع ندارند با چه آبی آبیاری شده حتما مراحل شستوشوی آن را رعایت کرده و کامل ضدعفونی کنند.

وی تصریح کرد: طی چند چند سال اخیر اقدامات زیادی در کنترل این وضعیت انجام دادهایم و سطح زیر کشت 150 هکتار را به کمتر از 10 هکتار رساندهایم که کار بسیار بزرگی است اما هنوز مشکلاتی وجود دارد.

خدابخشی بیان کرد: کشت زیر 10 هکتار سبزی با فاضلاب هم برای ما مشکلساز است چون قطعا به مصرف مردم میرسد به ویژه اینکه موضوع کرونا مطرح است و فاضلاب بیمارستانها و منازل که دارای بیمار مبتلا به کرونا هستند به نوعی وارد شبکه شهری میشود.

به نقل از فارس، وی با بیان اینکه ویروس کرونا میتواند وارد فاضلاب شود و چند ساعت زنده بماند که باید هوشیار بود گفت: قصد ما حذف استفاده از سبزیجات و میوهها نیست چراکه بدن به آنها احتیاج دارد اما در کنار برخوردهایی که از طرف سازمانهای مربوطه با متخلفان صورت میگیرد مردم نیز نحوه شستوشوی آنها را رعایت کنند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠۵/٢٨ تعداد بازدیـد : ٧١ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢٨  نفر کاربران آنلاین :
۲,۶۷۹,۹۸۳ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان