جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹   |   Fri November 27, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
انتخاب سرپرست جدید آتش نشانی نوید بخش تحولات مثبت
آماده‌باش کامل شهرداري در پيشگيري از آبگرفتگي معابر
اتفاقات خوب گردشگری توسط شهرداری همدان
آماده‌باش زمستانی مدیریت شهری
تعطیلی 2 هفته‌ای روزبازارها و شب بازار بوعلی
استعلام ساخت و ساز از میراث فرهنگی منتفی شد
آمادگی کامل ماشین آلات برف روبی
احداث اتاق مادر و کودک در فضاهای شهری
میزان پیشرفت پروژه‌های نیمه تمام منطقه یک
تجلیل از کتابداران شهرداری همدان
     آخرین اخبار
ضرورت تهیه اطلس فرهنگی برای شهر همدان
حفاظت از سلامت آتش نشانان در مقابل کرونا
بازدید استاندار از اجرای محدودیت‌های کرونایی
تداوم ضدعفونی شهر توسط شهرداری همدان
استعلام ساخت و ساز از میراث فرهنگی منتفی شد
پیام روانبخش عضو شورای شهر همدان به مناسبت هفته بسیج
همراهی مطلوب همدانی‌ها شایسته قدرشناسی
قدردانی اعضای شورای شهر از شهروندان همدانی به لحاظ رعایت پروتکل‌های بهداشتی
پیام تبریک شورا به مناسبت هفته بسیج
اتفاقات خوب گردشگری توسط شهرداری همدان
ضرورت تدوین ضوابط و مقررات ایمنی در همدان
میزان پیشرفت پروژه‌های نیمه تمام منطقه یک
زحمات شبانه روزی پشت آرامش شهر
با تمام توان از تیم فوتبال شهرداری همدان حمایت می‌کنیم
«طرح حاج قاسم» فرصتی برای کنترل کرونا
تعطیلی 2 هفته‌ای روزبازارها و شب بازار بوعلی
احداث اتاق مادر و کودک در فضاهای شهری
تجلیل از کتابداران شهرداری همدان
آماده‌باش کامل شهرداري در پيشگيري از آبگرفتگي معابر
آماده‌باش زمستانی مدیریت شهری
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠٧/٢٧ تعداد بازدیـد : ٨٢ نسخه چاپی
 
 
 


مدیریت باغ بهشت به شهرداری بازگردد

روزنامه هگمتانه  : 
عضو شورای اسلامی شهر همدان با توجه به اینکه در حال حاضر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان متولی باغ بهشت همدان است؛ تأکید کرد: بر اساس قوانین موجود باید مدیریت این آرامستان به شهرداری همدان بازگردد

 
 

حمید بادامی‌نجات گفت: مستند به بند 13 ماده 55 قانون شهرداری، ایجاد غسالخانه و گورستان و تهیه وسایل حمل اموات و مراقبت در انتظام امور آن‌ها برعهده شهرداری‌ها قرار دارد؛ از این‌رو شهرداری به‌عنوان یک تکلیف در این زمینه باید پاسخ گوی سایر نهادها و دستگاه‌های دولتی و قضایی و شهروندان باشند.

وی ضمن انتقاد از نحوه مدیریت باغ‌ بهشت همدان، اظهار کرد: با توجه به اینکه زمین‌های باغ بهشت همدان متعلق به ورثه محسن و حسین‌علی قراگوزلو و فاطمه اعلا (وراث ابوالقاسم قراگوزلو) بوده، این زمین‌ها در سال‌های 1342 و 1343 به جهاد کشاورزی واگذار شده که در سال‌های بعد دولت این زمین‌ها را به شهرداری همدان برای ایجاد باغ بهشت واگذار کرده و سند آن نیز صادر شده است.

نایب رئیس شورای عالی استان‌ها افزود: پس از گذشت سال‌ها اختلافاتی بین اوقاف و امور خیریه و منابع طبیعی حادث شد که مجموعه اوقاف توانست در محاکم قضایی، زمین‌های باغ بهشت را بدون اینکه شهرداری در جریان پرونده قرار گیرد، وقفی اعلام کند؛ هرچند شهرداری همدان می‌توانست با ارائه مستندات قابل توجه، رأی قضایی را به نفع خود بازگرداند.

وی با تأکید بر اینکه بنا به حکم دستگاه قضایی، این اراضی در هر صورت به‌عنوان اوقافی شکل گرفته‌اند؛ معتقد است: مدیریت آرامستان شهر همدان نیازمند مدیریت واحدی است که بر اساس قانون، شهرداری همدان باید آن را مدیریت کند.

این عضو شورای شهر همدان با اشاره به اعتراض بسیاری از شهروندان نسبت به نحوه مدیریت باغ‌بهشت همدان، گفت: به اذعان شهروندان متأسفانه هیچگونه خدمات مناسبی در حوزه شناسایی قبور اموات، اصلاح معابر، فضای سبز، پارکینگ، سرویس بهداشتی و... در این مجموعه ارائه نمی‎شود.

به گفته بادامی‌نجات؛ با توجه به اینکه اداره اوقاف و امور خیریه، دستگاه تخصصی در حوزه نگهداری و مدیریت آرامستان‌ها نیست؛ این مهم بارها و بارها از سوی شورای شهر و شهرداری مورد اعتراض واقع شده است و بنا به خواسته شهروندان، انتظار می‌رود اوقاف، مدیریت و نگهداری باغ بهشت همدان را به شهرداری تحویل دهد.

وی با بیان اینکه بر اساس اظهارنظر مجموعه اوقاف و امور خیریه شهرستان همدان، باغ بهشت همدان نه تنها سودی برای این نهاد خیریه ندارد، بلکه ضرر و زیان هم داشته است؛ خطاب به مجموعه اوقاف درخواست کرد: این مسئولیت و ضرر را از دوش خود بردارد و به شهرداری همدان تحویل دهد.

بادامی‎نجات با اشاره به اینکه رسیدگی به امور مساجد و بقای متبرک جزو وظایف اوقاف محسوب می‎شود؛ گفت: اکثر هیأت امنای مساجد و امامزاده‌های شهر همدان مشکلاتی دارند که بهتر است اوقاف وقت خود را صرف رسیدگی به امور جاری آنان کند.

عضو شورای شهر همدان معتقد است: قطعاً مدیریت آرامستان‌ها جزو حیطه اختیارات اوقاف و امور خیریه نیست و این مهم، صحیح نیست که امور مرتبط به خود را رها کرده و در حوزه تکالیف مدیریت‌شهری ورود داشته باشند.

بادامی‌نجات با بیان اینکه همواره بر روی موضع مشخص خود در حوزه مدیریت باغ بهشت همدان مصمم بوده‌ایم، پیشنهاد داد: شهرداری همدان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در باغ‌ بهشت همدان از نیروی انسانی گرفته تا امکانات موجود می‌تواند، مدیریت این مجموعه را به دست بگیرد تا رضایتمندی مردم را با ارائه خدمات بهتر در این آرامستان به دست آورد.

اعمال تغییرات در باغ بهشت بدون مجوز قانونی

وی همچنین ادامه داد: متأسفانه اداره اوقاف و امور خیریه همدان با عدول از قوانین، بدون اخذ مجوزهای لازم از شهرداری نسبت به احداث ابنیه مورد نیاز و توسعه و ایجاد معابر داخلی و تهیه وسایل حمل اموات اقدام کرده و از هر گونه دخالت شهرداری با استناد به موقوفه بودن محل، جلوگیری می‌کند.

بادامی‌نجات ادامه داد: عوارض و هزینه‌های موبوطه در حوزه آرامستان‌ها در بیشتر شهرهای کشور با مبنای مصوبه شورای شهر تصویب می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه موقوفه بودن محل، نافی اخذ مجوزهای لازم قانونی از مراجع ذیصلاح از جمله شهرداری ها نیست؛ گفت: متأسفانه این مهم از سوی اداره اوقاف و امور خیریه مغفول مانده است که خلاف موازین شرعی و قانونی به نظر می‌رسد؛ البته این مهم که محل اختلاف شهرداری و اداره موصوف بوده، طی برگزاری جلسات متعدد و پیگیری‌های مکرر اداری نیز تاکنون منتج به خروجی مناسب نشده است.

عضو شورای شهر همدان با اشاره به اینکه بر اساس قوانین جاری، اداره اوقاف و امور خیریه همدان خارج از حیطه و اختیارات قانونی اقدام کرده است که این مهم قطعاً تبعاتی برای شهر، شهرداری و شهروندان به‌ویژه به هنگام وقوع بحران دارد و خسارت وارده موجب تحمیل هزینه بر شهرداری می‌ شود.

بادامی‌نجات در پایان با بیان اینکه شهرداری همدان بر اساس ساختارهای مدیریتی تعریف شده دارای یک سازمان با عنوان آرامستان‌هاست؛ درخواست داشت: مدیریت ارشد استان، فرماندار و رئیس دستگاه قضایی کمک کنند تا مدیریت باغ بهشت به شهرداری بازگردد و اجازه ندهند اوقاف بیش از اینها نسبت به گسترش مجموعه باغ بهشت اقدام کند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠٧/٢٧ تعداد بازدیـد : ٨٢ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١٠۶  نفر کاربران آنلاین :
۲,۷۵۸,۳۱۴ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان