شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷   |   Sat April 21, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
آغاز بازگشایی بلوار سعیدیه شمالی
برگزاری نخستین کمیته تخصصی مدیریت شهری کلان شهر همدان
تصویب اجرای طرح " بهنام " در صحن شورا
توسعه گردشگری بینالمللی مهمترین هدف شهرداری همدان
ضرورت استفاده از فناوری های جدید در خدمات رسانی به شهروندان
سایت دفن زباله همدان با هزینه بیش از 100میلیارد ریال ساماندهی می شود
گسترش تعامل و روابط بین مدیریت شهری همدان با جمهوری چک
ارائه گزارش تفریغ بودجه سال 96 شهرداری همدان تا پایان اردیبهشت ماه
جمع آوری متکدیان با هدف ایجاد فضای مناسب در شهر
کاشت درخت در معابر اصلی شهر
     آخرین اخبار
رویداد 2018 فرصتی مناسب برای معرفی ظرفیت های همدان در سطح بین المللی است
ورود به املاک شهروندان بدون حکم قضایی غیرقانونی است
مشارکت مردم و مسؤولان چشم انداز بیست ساله و اهداف کلانِ شهر را ترسیم می کند
ضعف ایمنی مراکز خرید همدان شناسایی شد
مدیران همدان آمارها را پنهان می کنند
اگر از معاینه گروهی پزشکان شکایت شود پیگیری می کنیم
راه اندازی مرکز قلب بیمارستان بوعلی همدان
گسترش تعامل و روابط بین مدیریت شهری همدان با جمهوری چک
توجه به مباحث علمی در ارائه آموزش های شهروندی
احتمال افزایش حاشیه نشینی با افزودن حلقه سوم شهر همدان
صلح و آرامش براي جهان و جواب کوبنده به ماجراجويان پيوند ارتش با انقلاب و مردم ناگسستني است
توسعه گردشگری بینالمللی مهمترین هدف شهرداری همدان
نقش مهم مرکز کنترل ترافیک در مدیریت شهری
کاشت درخت در معابر اصلی شهر
سایت دفن زباله همدان با هزینه بیش از 100میلیارد ریال ساماندهی می شود
ارائه گزارش تفریغ بودجه سال 96 شهرداری همدان تا پایان اردیبهشت ماه
تصویب اجرای طرح " بهنام " در صحن شورا
ضرورت استفاده از فناوری های جدید در خدمات رسانی به شهروندان
آموزش شهروندی بخشی از برنامه های فرهنگسراها شود
جمع آوری متکدیان با هدف ایجاد فضای مناسب در شهر
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٢/٠٨/٢٩ تعداد بازدیـد : ٨۴٨ نسخه چاپی
 
 
 


آغاز نمايشگاه كتاب با تجليل از بانوي صبر و مجاهدت

روزنامه هگمتانه  : 
هشتمين نمايشگاه سراسري كتاب همدان با رونمايي از كتاب «زني از تبار الوند» گشايش يافت.

 
 

مرضيه حديدچي در آيين گشايش هشتمين نمايشگاه كتاب همدان گفت: انسانهاي وارسته بايد به امر مطالعه و پيدا كردن شناخت به مسائل از مسير مطالعه واقف باشند.

اين مبارز دوران انقلاب و از ياران امام(ره) با اشاره به اينكه كمبود بودجه در اين حوزه نميتواند بر افزايش سرانه مطالعه در جامعه مؤثر باشد، ادامه داد: به اعتقاد من ميتوان به اشكال مختلف در خانوادهها و به ويژه در مدارس مسأله پرداختن به كتاب و كتابخواني را حل كرد، چرا كه اين مسأله امري حلشدني است.

فرمانده سابق و از موسسان سپاه همدان به برپايي كلاسهاي هفتگي براي خانوادهها و معرفي كتاب به آنها در اين كلاسها تأكيد كرد و ابراز داشت: در حال حاضر در تهران چنين جلساتي براي خانوادهها در جمعه پايان هر ماه برگزار ميشود تا بدون هيچ هزينهاي خانوادهها بتوانند كتاب را تحويل گرفته و در ميان آشنايان انتشار دهند.

وي به الگوبرداري كودكان از والدين خود در همه مسائل به خصوص مطالعه اشاره كرد و بيان نمود: والديني كه به كتاب و كتابخواني اهميت ميدهند و وقت خود را با مسائل بيهوده باطل نميكنند الگوي مناسبي براي فرزندانشان هستند.

وي با اشاره به اينكه امام(ره) در هيچ لحظهاي از زندگي خود از مطالعه قرآن دست برنميداشت، عنوان كرد: متوليان كارهاي فرهنگي در مدارس و آموزش و پرورش موظفند پرداختن به اين مسأله در ميان دانشآموزان را برنامهريزي نمايند.

مرضيه حديدچي دباغ خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه يكي از دغدغههاي مقام معظم رهبري مسأله كتاب و كتابخواني ميباشد ضروري است اين مبحث در مدارس و خانوادهها حل شود.

وي در پايان از مونا اسكندري مؤلف كتاب خاطرات خود كه در تأليف كتاب زحمات فراواني كشيده است قدرداني و تشكر كرد.

معاون توسعه مديريت و منابع انساني استاندار همدان نيز در اين مراسم با اشاره به اهميت مطالعه در دين اسلام گفت: خواندن و مطالعه نقطه آغازين رسالت پيامبر اسلام(ص) بوده است، چرا كه امر به خواندن اولين خواسته خداوند از پيامبر(ص) ميباشد.

كريم مطهري ماندگاري تمام فرهنگها را با كتاب امكانپذير خواند و ادامه داد: در احاديث از كتابخانهها به عنوان بستان ياد شده است كه اين امر خود نشانگر اهميت اين مطلب است.

مطهري با بيان اينكه مطالعه كردن به معناي بهتر و بيشتر دانستن، انديشيدن و عمل كردن است، افزود: مطالعه تنها راه رسيدن به علم است و در قرآن نيز كساني كه ميدانند با كساني كه نميدانند برابر دانسته نميشوند.

وي بر تأكيد مقام معظم رهبري به نمايشگاه كتاب و نمايشگاه علم تا عمل اشاره كرد و اظهار داشت: اميدواريم به روزي برسيم كه كتاب بالاترين جايگاه در سبد كالايي خانوادهها داشته باشد. كريم مطهري بيان كرد: مسؤولان و متوليان فرهنگي ميتوانند كتابخانههاي سيار را در سطح شهر راهاندازي كنند و به بحث كتاب و كتابخواني و ايجاد فرهنگ كتابخواني بيش از پيش توجه نمايند.

وي سرانه مطالعه غيردرسي در ايران را روزانه به صورت متوسط 18 دقيقه دانست و ادامه داد: سرانه مطالعه در ميان افراد باسواد 22 دقيقه و افراد اهل مطالعه 39 دقيقه بوده است.

مطهري ميزان مطالعه متأهلين را كمتر از مجردين خواند و افزود: در سال 76 ميانگين مطالعه 6 دقيقه بوده است كه در سال 87 اين ميزان به 18 دقيقه در روز افزايش يافته است.

وي مطالعه روزنامه و نشريات در سال 76 را 31 دقيقه در روز مطرح كرد و گفت: اين ميزان در سال 87 به 53 دقيقه در روز ارتقا پيدا كرده است.

شهردار همدان نيز با اشاره به اينكه خداوند به دانستهها و حوزه شناخت در انسان توجه ويژه دارد، گفت: تفاوت انسان با ساير موجودات در زمينه شناختي، معرفتي و ارتقاي آگاهي اوست.

اميررضا يوسفيان با اشاره به جمله مقام معظم رهبري در اين خصوص كه كتاب و كتابخواني بايد وارد زندگي مردم شود، ادامه داد: مقام معظم رهبري به عنوان سكاندار فرهنگي كشور بر ورود كتابخواني در حوزه شناختي ما و در زماني كه تمام هجمه فرهنگي دنيا بر انقلاب اسلامي ماست تأكيد دارند.

يوسفيان در پايان سخنانش از عدم حضور برخي ناشران دولتي در نمايشگاه به عنوان متوليان اصلي در برگزاري اين نمايشگاه گلايه كرد و افزود: علاوه بر ناشران بخش خصوصي، ناشران دولتي موظفند با حضور خود از نمايشگاه كتاب حمايت كنند.

مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان همدان نيز با بيان اينكه كتاب در رشد حيات اجتماعي انسان مؤثر است، گفت: روح جامعه در پرتو كتاب و كتابخواني بارور ميشود.

خسرو بيات با توجه به ارزيابي شرايط و امكانات موجود فرهنگي در جامعه امروز گفت: كتاب ميتواند به عنوان وسيلهاي مطمئن و كارآمد در بهينهسازي فضاي فرهنگي جامعه استفاده شود كه اين مستلزم تدوين و اجراي برنامههايي است كه عادت به مطالعه را رونق ميبخشد.

وي هدف از برگزاري نمايشگاه كتاب با همكاري و مشاركت استانداري، شهرداري، مؤسسه نمايشگاههاي فرهنگي ايران و ساير دستگاههاي اجرايي استان را ترويج فرهنگ كتاب و كتابخواني، دسترسي آسان به كتاب و فراهم كردن زمينهاي براي اطلاعرساني در خصوص انتشار كتب جديد دانست و بيان كرد: با برنامهريزيهاي انجام شده اميدواريم بازدهي و اثرگذاري اين رخداد عظيم فرهنگي استان در سال جاري بيشتر از قبل باشد.

بيات با اشاره به فعاليت فرهنگي مراكز آموزشي به عنوان مهمترين جامعه هدف در نمايشگاه ادامه داد: توجه به رويكرد فرهنگي مذهبي، موضوع ايثار و شهادت، مقوله كودك و نوجوان، تكريم خادمان ديني و مذهبي، معرفي ناشران برجسته و گسترش فعاليت حيطه نمايشگاهي در سراسر شهرستانهاي استان در اين نمايشگاه مطرح است. وي با اشاره به حضور 400 ناشر برجسته كشوري در 191 غرفه نمايشگاه كتاب همدان اضافه كرد: نمايشگاه با 32 هزار عنوان كتاب در 5/2 ميليون جلد به مدت 6 روز از 28 آبان تا 3 آذر 92 در دو نوبت صبح و بعدازظهر در محل نمايشگاههاي بينالمللي همدان پذيراي مردم خواهد بود.

بيات از تخفيف 40 درصدي كتاب در اين نمايشگاه خبر داد و افزود: تشكيل بخش نمايشگاهي آثار هنرهاي تجسمي با موضوع محرم، آثار امام(ره) و مقام معظم رهبري، آثار ايثار و شهادت، غرفه كودك و نوجوان و غرفه ويژه دستگاههاي فرهنگي از جمله برنامهها در راستاي برگزاري نمايشگاه كتاب همدان ميباشند.

وي خاطرنشان كرد: در طول 6 روز، هر بعدازظهر برنامههايي با موضوع كتاب توسط ادارات برگزار ميشود و برنامههايي مشابه در شهرستانهاي تابع استان به اجرا درميآيد.

لازم به ذكر است در پايان مراسم گشايش هشتمين نمايشگاه كتاب همدان، از كتاب «زني از تبار الوند» با موضوع خاطرات مرضيه حديدچي كه به تأليف مونا اسكندري و به همت واحد امور بانوان استانداري همدان منتشر شده است رونمايي شد.

همچنين با اهداي لوح و هديه از مرضيه حديدچي دباغ تجليل و تقدير شد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٢/٠٨/٢٩ تعداد بازدیـد : ٨۴٨ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۶٠  نفر کاربران آنلاین :
۱,۶۵۶,۵۵۷ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان