پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷   |   Thu January 24, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
همدان اولین استان تاب آور در ایران
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
رانندگان تاکسی نهادینه کننده فرهنگ ترافیک هستند
     آخرین اخبار
"شهر گردشگر" در کهن شهر همدان کلید خورد
تلاش مدیریت شهری برای مناسب سازی محیط برای معلولان
آمادگی شهرداری برای برگزاری برنامه های دهه فجر فاطمی
گشایش نمایشگاه عبرت و ضد تروریسم در همدان
همدان اولین استان تاب آور در ایران
شکل گیری فراکسیون «شفافیت» در شورای عالی استان ها
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
امدادرسانی به 40 خودرو و 248 نفر در همدان
رهاورد رویداد گردشگری 2018 از نگاه نمایندگان در مجلس
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
رانندگان تاکسی نهادینه کننده فرهنگ ترافیک هستند
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
اعضای هیأت رئیسه کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان ها انتخاب شدند
راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی همدان در بیمارستان بعثت
هنرمندان نقش مهمی در تقویت نشاط اجتماعی دارند
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠٣/٣١ تعداد بازدیـد : ١١٠٣ نسخه چاپی
 
 
 


درآمدهای پایدار مقدمه ای بر توسعه پایدار شهری

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
در دهه های اخیر که شهرداری ها به عنوان سازمان خودگردان مطرح شده و بودجه آنها از بودجه کشوری جدا شده اند، همواره کسب درآمد پایدار یکی از مباحث مهم شهرسازی و توسعه شهری تبدیل شده که جامعه شهری ایران را در سال های اخیر به شدت تحت تأثیر قرار داده است.

 
 

طاهره شهابی: یکی از مهمترين دغدغههاي مديران و برنامهريزان شهر، دستيابي به توسعه پايدار شهري است که امروزه با توجه به رشد روزافزون شهرنشيني، تقاضا براي کالاها و خدمات در شهرها از افزايش قابل ملاحظهاي برخوردار است و در اين راستا تأمين نيازهاي شهروندان خود مستلزم وجود منابع مالي کافي است. اما نکته حائز اهميت در بحث تأمين و اصلاح منابع مالي شهرداريها، پايداري منابع درآمدي است؛ به طوري که اين درآمدها بايد علاوه بر داشتن قابليت اتکا و استمرارپذيري، تهديدي براي توسعه پايدار شهري نيز نباشند.

بخش عمدهاي از درآمدهاي حاصله توسط شهرداريهاي کشور، با مفاهيم پايداري و مطلوب بودن همخوان نيستند و عمدتاً از منابع ناپايدار کسب ميشوند. در حالي که منابع پايدار همچون عوارض نوسازي، ماليات بر زمين و مستغلات و درآمدهاي حاصله از فروش خدمات به طور نسبي مغفول ماندهاند، تمرکز بر درآمدهاي ناپايدار از جمله عوارض فروش تراکم، عوارض تخلفات ساختماني و جرائم ماده صد سهم خود را در کل درآمدها افزايش دادهاند. اين امر ميتواند در بلندمدت اتکای شهرداريها به درآمدهاي ناپايدار را نهادينه نمايد که در اينصورت دستيابي به توسعه پايدار شهري را ناممکن ميسازد. لذا ضروري است به منظور برخورداري از درآمدهاي پايدار ابتدا ماهيت و نحوه شکلگيري اقلام درآمدي تعريف کرد و سپس آنها را با ملاکهاي پايداري سنجيد.

در کنار این نوع از درآمدهای پایدار که قابلیت بالفعلکردن دارد، ویژگیهای هر شهری از جمله شهر همدان، بسترساز درآمدزایی پایدار است.

شهرداری همدان نیز از جمله شهرداریهای کشور است که عمده منابع مالی خود را از محل درآمدهای ناپایدار تأمین میکند و ایجاد درآمدهای پایدار برای این کلانشهر از دغدغههای مدیریت شهری همدان است.

در این خصوص عضو شورای راهبردی سمنهای مدیریت شهری کشور و رئیس کمیته سمنهای مدیریت شهری همدان در گفتگو با خبرنگار هگمتانه با بیان اینکه کسب درآمد در شهرداریها امری است که تأثیر عمدهای در ارائه هر چه بهتر امکانات و خدمات شهری مطلوب به شهروندان دارد، گفت: اگر شهرداریها نتوانند درآمد کافی داشته باشند یقیناً در کیفیت ارائه خدمات و اداره شهر مشکلاتی خواهند داشت که در حال حاضر در بیشتر شهرهای در حال توسعه بودجه شهرداریها از محل درآمدهای ناپایدار تأمین میشود.

* تأمین درآمد پایدار شهری، مقدمهای بر توسعه پایدار است

سید مصطفی موسوی اضافه کرد: شهرداران در برخی شهرها که دارای درآمد پایدار نبوده و با کمبود بودجه مواجهند و ناچار هستند جهت تأمین هزینههای شهرداری، اجرای پروژههای عمرانی و اداره شهر مبادرت به تراکمفروشی، حذف پارکینگ و... نمایند؛ در این صورت مدیریت شهری نهتنها قادر به برنامهریزی جهت توسعه پایدار و متوازن شهر نیست بلکه به مراتب کیفیت خدمات ارائه شده را تحت تأثیر قرار میدهد.

موسوی با بیان اینکه توسعه پایدار شهری نیازمند اجرای برنامههای متعدد اقتصادی، زیست محیطی، کالبدی، اجتماعی و... است که تحقق آن و اجرایی شدن این برنامهها بدون شک نیاز به منابع مالی مشخص و قابل برنامهریزی دارد، افزود: بنابراین تأمین درآمد پایدار در شهرها، مقدمهای بر توسعه پایدار خواهد بود؛ به عبارت دیگر توسعه پایدار محقق نمیشود مگر اینکه قبل از آن بسترهای درآمد پایدار مهیا باشد.

وی به مشکلات موجود تحقق نیافتن درآمد پایدار اشاره و اظهار کرد: دلایل متعددی مانع تحقق درآمد پایدار هستند اما به نظر میرسد برخی از علتها در این خصوص مشکلات اساسی بوده و بیشتر متوجه ناهماهنگی میان مدیران شهری است.

وی ادامه داد: نبود هماهنگی و مدیریت واحد در شهرها یکی از دلایل مهم و عمده عدم تحقق درآمد پایدار بود که طرح مدیریت واحد شهری از جمله مباحثی است که ماده 136 برنامه سوم و 137 برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی جمهوری اسلامی ایران، دولت را مکلف به واگذاری مدیریت امور شهر با تأمین منابع مالی مناسب را به شهرداریها میکند و پس از اجرایی نشدن آن این بار در ماده 173 برنامه پنجم توسعه، مدیریت هماهنگ شهری را مطرح مینماید تا بر اساس آن میان دستگاههای خدماترسان شهرها هماهنگی مطلوبی حاصل شود که متأسفانه تاکنون این قانون نیز عملیاتی نشده است؛ لذا به نظر بنده یکی از مشکلات حوزه درآمدی و عدم تحقق درآمد پایدار، عدم هماهنگی ساختارمند میان دستگاههای مرتبط است و سهم شهرداریها از محل مالیات بر ارزش افزوده مصداقی از درآمد پایدار است که گاهی اوقات در وصول آن مشکلاتی به دلیل نبود هماهنگی و مدیریت واحد پیش میآید.

موسوی از دیگر مشکلات، نبود درآمد پایدار را کمبود نقدینگی و برخی هزینههایی برشمرد که به شهرداری تحمیل شده است و افزود: حاشیهنشینی که امروز به معضلی در شهرها تبدیل شده است، مشکلات عدیدهای ایجاد نموده که علیرغم وجود تکلیف قانونی برای دولت در ساماندهی و توانمندسازی آنها، به ناچار تمامی هزینههای آن را شهرداریها باید پرداخت کنند لذا وجود چنین عارضههایی در شهر توان مالی شهرداریها را تضعیف کرده و دیگر امکان برنامهریزی قوی و قاعدهمند را از مجموعه مدیریت شهری و شهرداری سلب مینماید و در حال حاضر حدود یک سوم شهر همدان دارای بافت حاشیهای است که همه آنها از خدمات شهرداری، همانند سایر نقاط شهری برخوردار هستند.

* نقش مهم شهرداریها در ایجاد درآمدهای پایدار

رئیس سمنهای مدیریت شهری همدان در ادامه به نقش شهرداری در ایجاد درآمدهای پایدار اشاره کرد و گفت: شهرداری به عنوان نهادی که دارای امکانات متعددی در شهر است و از اختیارات قانونی در بخشی از حوزهها برخوردار بوده و میتواند امکان حضور سرمایهگذار را در شهر فراهم نموده و زمینههای سرمایهگذاری آنها را مهیا نماید البته در این زمینه تمامی مسؤولان نیز باید اهتمام داشته و وارد شوند.

سید مصطفی موسوی اضافه کرد: مشارکت شهرداری در اجرای پروژههای بزرگمقیاس با سرمایهگذاران میتواند امکان خوبی برای شهرداری و سرمایهگذار فراهم آورد. سرمایهگذار در صورتی دارایی خود را سرمایهگذاری خواهد کرد که زمینههای سرمایهگذاری آماده بوده از کسب سود خود اطمینان حاصل نماید که در این راستا شهرداری و سایر مسؤولان لازم است در تسریع روند قانونی سرمایهگذاری و ایجاد بستر مناسب تلاش نمایند. بدون شک حضور سرمایهگذار در شهر منفعت فراوانی عاید شهر و شهروندان خواهد کرد که شهرداری باید هم در جذب و هم در حفظ سرمایهگذار با سایر شهرها و استانها رقابت کرده و تمام ظرفیتهای خود را در این خصوص به کار بندد.

موسوی با اشاره به اینکه برای ایجاد و گسترش درآمد پایدار موارد بسیاری را میتوان مطرح کرد، افزود: اما نکتهای که در اینجا حائز اهمیت است. داشتن تناسب میان ظرفیتها و زمینههای موجود در شهر برای ایجاد درآمد پایدار است.

وی با اشاره به سهم بالای درآمدزایی شهرداری از محل اجارهداری در کشورهای توسعهیافته افزود: یکی از راهکارهای ایجاد درآمد پایدار میتواند مشارکت شهرداری در ساخت پروژههای بزرگ و دادن اجاره به بخش خصوصی و کسب درآمد از محل اجاره باشد به عنوان مثال سهم لندن از درآمدهای پایدار بودجه سالیانه شهرداری به عنوان یکی از شهرهای توسعهیافته دنیا، 70 درصد است که بیش از 80 درصد آن از محل اجارهداری املاک محقق میشود؛ بنابراین این مقوله و اجرای صحیح آن میتواند الگوی مناسبی برای ایجاد درآمد پایدار برای مدیریت شهری باشد.

وی یکی دیگر از راهکارهای ایجاد درآمد پایدار را ارزیابی نیازهای شهرها و استانهای همجوار و تلاش جهت تأمین نیازهای آنها و فروش خدمات دانست و گفت: به عنوان مثال تأمین درخت، انواع مختلف جداول، آسفالت و... که برخی از شهرهای مجاور امکان تولید آن را ندارند، میتواند یکی از درآمدهای پایدار برای شهرداری همدان محسوب شود.

* صنعت گردشگری ظرفیتی مؤثر در ایجاد درآمدهای پایدار

موسوی با بیان اینکه صنعت گردشگری که امروز به عنوان صنعت سفید از آن یاد میشود از دیگر ظرفیتهای موجود برای کسب درآمد پایدار است، گفت: شهر همدان با قابلیتهای بالای گردشگری به عنوان یکی از پنج شهر برتر در این حوزه است که اسناد بالادستی و سند توسعه شهر نیز گردشگری را به عنوان محور و لوکوموتیو توسعه شهر تعیین کرده است.

وی در این خصوص اضافه کرد: لذا استفاده از ظرفیتهای نهان گردشگری همدان در جذب مسافر از الزامات کسب درآمد پایدار است، جذب گردشگر مقولهای است که نیاز به همت همگانی و تلاش همه دستگاههای استان و مردم دارد، افزایش امنیت مسافران، ایجاد آرامش خاطر برای مسافران، تأمین امکانات اقامتی برای اقشار مختلف با تمکنهای متفاوت، برخورد صحیح و گرم شهروندان، ارائه تسهیلات مناسب به گردشگران، توجه به علائم راهنمایی گردشگران، ارائه خدمات مطلوب شهری و اقامتی و همه و همه از جمله شاخصهای جذب گردشگر و تأمین درآمد پایدار از محل آن است.

وی ادامه داد: عوارضهای ثابت شهرداری همچون عوارض نوسازی و... از جمله درآمدهای پایداری است که اگرچه مبلغ آن سهم اندکی از بودجههای سالیانه شهرداری را به خود اختصاص میدهد اما اگر تخمین و برآوردی از میزان تحقق آن در دسترس نباشد نمیتوان به میزان آن برنامهریزی نمود که به نظر بنده ارتقای جایگاه اجتماعی شهرداریها و افزایش اعتماد شهروندان به مدیریت شهری و همچنین نقشآفرینی برای مردم در پروژههای شهری از طریق ارزیابیهای اجتماعی میتواند در وصول بهنگام عوارض مؤثر باشد.

واضح است سلامتي روحي و جسمي شهروندان و حفظ کيفيت محيط شهري و توسعه زيرساختها براي ايجاد و ارائه خدمات به مردم در بلندمدت نياز به برنامهريزي صحيح و دقيق در جهت کاهش وابستگي به درآمدهاي ناپايدار و حرکت به سوي اتکا به درآمدهاي پايدار دارد که در این راستا درآمدهای پایدار شهری میتواند ناجی شهرداریها باشد.

بنابر نظر کارشناسان، همدان در حوزههای گردشگری، قابلیت ایجاد درآمدهای پایدار شهری را دارد و نیاز نیست شهرداریها متکی به درآمدهای ناپایدار تراکمفروشی و ضابطهفروشی شوند که همه اینها منوط به افزایش اعتماد و سرمایه اجتماعی و رضایت مردم از خدمات شهرداری است و امید است که شورای اسلامی شهر و شهرداری همدان با مدیریت جهادی خود با محوریت افزایش آرامش و آسایش شهروندان، بتواند مشارکت مردم را در اداره تمامی مسائل شهری فراهم نمایند و نسخه مناسبی برای کلانشهر همدان ارائه دهند تا بتوان درآمدهای پایداری برای این کلانشهر ایجاد نمود.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠٣/٣١ تعداد بازدیـد : ١١٠٣ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۶۴  نفر کاربران آنلاین :
۱,۹۶۰,۹۴۸ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان