پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷   |   Thu October 18, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
ضرورت اقدام کارشناسی در تهیه و تدوین دفترچه عوارض محلی
محیطی امن برای حضور سرمایه گذار در استان و شهر همدان ایجاد شود
ورودی های شهر همدان را جذاب کنید
تخریب پنج ساخت و ساز غیر قانونی در باغات جاده چشین همدان
ورزش محلات از اولویت های اساسی برنامه های شهرداری باشد
حوزه فناوری شهرداری با نگاه سرمایه گذاری دیده شود
شهرداری همدان مقابل مقاومت تهران شکست خورد
امضاي تفاهم نامه همکاري شوراي استان با حفاظت محيط زيست همدان
جایگاه شوراها باید حفظ شود
قدرت دیپلماسی ما نتیجه مجاهدت رزمندگان است
     آخرین اخبار
تحقق مدیریت واحد شهرداری در مسیر عدالت محوری است
توسعه فضای کسب و کار در اولویت مدیریت شهری قرار دارد
همدان، قهرمان مسابقات تپانچه کشور شد
45 ایستگاه صلواتی استان همدان در مسیر رفت و برگشت زائران اربعین
قاچاق شیر، لبنیات همدان را زمین گیر کرد
همدان میزبان اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان ها
اجلاس جهانی گردشگری در همدان کرسی ایران شناسی برای جهان است
رسانه ها در تبیین ظرفیت های گردشگری همدان نقش محوری دارند
شهرداری همدان آماده خدمت به شهروندان در روزهای برفی
ورودی های شهر همدان را جذاب کنید
افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت میوه های پاییزی
فراخوان امام خامنه اي از صاحب نظران براي بررسي و اصلاح سند اوليه الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت
حوزه فناوری شهرداری با نگاه سرمایه گذاری دیده شود
ورزش محلات از اولویت های اساسی برنامه های شهرداری باشد
صرفه جویی 100 میلیون لیتری در مصرف بنزین با مصرف سی ان جی در منطقه همدان
صرفه جویی 100 میلیون لیتری در مصرف بنزین با مصرف سی ان جی در منطقه همدان
جایگاه شوراها باید حفظ شود
قدرت دیپلماسی ما نتیجه مجاهدت رزمندگان است
امضاي تفاهم نامه همکاري شوراي استان با حفاظت محيط زيست همدان
تخریب پنج ساخت و ساز غیر قانونی در باغات جاده چشین همدان
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠۴/٢٣ تعداد بازدیـد : ٧١۴ نسخه چاپی
 
 
 

سدسازي در معابر عمومي ممنوع!
سد معبر مصداق آشکار نقض حقوق شهروندي

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
نقض حقوق شهروندي گاه به سازمان ها، دستگاه ها و نهادهاي متولي، گاه به عدم توجه شهروندان به حقوق يکديگر و گاه به هر دوي اين مراجع بازمي گردد.

 
 

 

سميه قاسمي: شهرنشيني به عنوان نوعي از زندگي بشري نيازمند رعايت اصول و قوانيني است که البته توجه به اين اصول از سوي شهروندان و مسؤولان داراي اهميت است.

 

همه ما بارها و بارها در گذر از معابر عمومي، خيابانها و يا حتي بازارهاي محلي با موانعي مواجه شدهايم که در تعريف قانوني با عنوان سد معبر از آنها ياد ميشود، سدي که برخي کسبه و شهروندان بدون توجه به اصول شهرنشيني و رعايت حقوق ساير شهروندان براي عبور و مرور افراد ايجاد ميکنند!

با نگاهي به معابر شهري نظير معابر خيابانهاي بوعلي سينا، شهدا، باباطاهر، بلوار علويان، بلوار شهيد مدني، راسته حلبيسازها، راسته اکباتان، سبزه ميدان، کوي گذر و ساير نقاط شهر نقض حقوق شهروندي از سوي برخي کسبه قابل مشاهده است، اگرچه انسداد معابر تنها به کمتوجهي کسبه ختم نميشود و گاه خودروهاي پارک شده در پيادهراهها نيز بر اين هرج و مرج دامن ميزند!

سهم دستفروشان هم در سد معابر شهري سهمي چشمگير و غير قابل انکار است که البته رفع اين معضل نيازمند توجه متوليان امر براي جانمايي مکاني مناسب است.

اگرچه طي سالهاي اخير سازمانهاي زيرمجموعه مديريت شهري تلاش فراواني براي رفع انسداد معابر داشتهاند اما هنوز هم اين معضل شهري جاي حرف و حديث را براي شهرونداني که حقوق آنان از سوي ديگر افراد نقض شده باقي گذاشته است.

* دستفروشان مصداق عيني مسدودکنندگان معابر

در همين خصوص يکي از شهروندان همداني با اشاره به اينکه دستفروشان مصداق عيني انسداد معابر در شهر هستند، گفت: گاه براي گذر از يک پيادهراه مجبور به عبور از ميان سيل دستفروشان هستيم که اين موضوع در خيابان بوعلي بسيار پررنگتر ديده ميشود.

خدابندهلو با اعتقاد به اينکه رفع سد معبر تنها با برخوردهاي قهري امکانپذير نيست، عنوان کرد: مدت زمان مديدي است که مسؤولان شهري صحبت از جانمايي مکان مناسب براي استقرار دستفروشان ميکنند و اين مهم تنها در حد شعار باقي مانده است!

وي بر لزوم ساماندهي دستفروشان به عنوان مسدودکنندگان معابر در جاي جاي شهر تأکيد کرد.

* پايمان شدن حقوق شهروندي در سبزه ميدان و کوي گذر

رمضاني يکي ديگر از شهروندان در گفتگو با خبرنگار هگمتانه با اشاره به اينکه بسياري از مردم همدان سبزه ميدان و کوي گذر را براي خريد ميوه، سبزيجات و ساير مايحتاج خود انتخاب ميکنند، اظهار کرد: برخي کسبه و صاحبان اصناف در اين دو محل تا شعاع چند متري را مغازه خود فرض و بساط خود را در سطح معابر پهن ميکنند.

وي ادامه داد: گاه عبور از ميان چرخهاي فروش ميوه وسط بازار بسيار دشوار است و در پارهاي از اوقات نيز منجر به پرخاشگري افراد به يکديگر ميشود.

وي با بيان اينکه رفع سد معبر از وظايف شهرداريها است، عنوان کرد: البته در اين رابطه بارها شاهد حضور بازرسان رفع سد معبر در اين مراکز خريد بودهام که متأسفانه اين افراد نيز گاه با برخورد تند و خارج از ادب صاحبان مغازهها مواجه ميشوند!

* خيابانهاي شهدا و باباطاهر يک معبر و صد جنس

افشار يکي از رهگذران خيابان شهدا هم در اين باره در گفتگو با خبرنگار هگمتانه با اشاره به اين خيابان گفت: در اين خيابان از ميوه و سبزيجات گرفته تا شيريني و لوازم خانگي و لوازم فلزي و... يافت ميشود و هر يک از کسبه به نوعي معابر را بند آوردهاند.

وي بيان کرد: به نظر ميرسد طي ماههاي اخير وضعيت دو خيابان باباطاهر و شهدا سامانيافتهتر شده اما هنوز هم شهروندان براي عبور از آن با مشکلاتي مواجه هستند.

* بلوار علويان و شهيد مدني نمايشگاه عرضه خودروهاي رنگارنگ

يکي ديگر از شهروندان نيز سخن از بلوار علويان به ميان آورد و گفت: گاه به علت پارک خودروهاي نمايشگاهي مستقر در اين بلوار با مشکلاتي مواجه هستيم.

وي بيان کرد: متأسفانه نمايشگاهداران در پارهاي از اوقات انسداد معابر را سبب ميشوند که البته در اين خصوص اعتراض شهروندان به آنها با بيتوجهي مواجه ميشود.

وي عنوان کرد: گاه عبور از معابر دشوار است و ما مجبور ميشويم کناره خيابانها را براي گذر آسانتر انتخاب کنيم که البته اين رفتار خطرآفرين است.

وي با بيان اينکه رفع سد معبر تنها با ورود شهرداري امکانپذير نيست، گفت: تا وقتي که شهروندان نخواهند رعايت اصول قانوني و حتي شرعي را مورد توجه قرار دهند، اقدام شهرداري به تنهايي اثربخش نخواهد بود.

* وانتبارها برهم زننده سيماي شهر

محمدي از ديگر شهروندان همداني با اشاره به اينکه گاه وانتهاي فروش ميوه در گوشه و کنار شهر و به طور معمول در حاشيه بلوارها سبب ايجاد ترافيک در يک نقطه ميشود، گفت: اين دست از کسبه علاوه بر نازيبا ساختن چهره شهر، سبب بروز حوادث ترافيکي ميشوند.

وي عنوان کرد: عرضه مواد غذايي و يا سبزيجات توسط وانتبارها به ويژه در حاشيه بلوارها سبب توقف برخي از خودروها براي خريداري ميشود که در پارهاي از اوقات موجب ايجاد ترافيک و يا حتي تصادف ميشود.

* اجناس مازاد سوپرمارکتها در حاشيه معابر

اسلامي هم برخي سوپرمارکتها را در ايجاد سد معبر مؤثر دانست و يادآور شد: اگر هر مغازهداري بخواهد اضافه اجناس خود را در سطح معابر به نمايش بگذارد که شهر را نميشود شهر ناميد!

وي با بيان اينکه کمتوجهي برخي کسبه، نقض حقوقي ساير شهروندان را به دنبال دارد، گفت: در اين رابطه لزوم رسيدگي سازمانهاي نظارتي داراي اهميت است.

مطابق قوانين تعريف شده، هرگونه اشغال و مسدود کردن معابر، عملي مجرمانه است که مراجع صاحب صلاحيت، مأمور به برخورد با متخلف و بازگرداندن حقوق ساير شهروندان هستند.

رئيس اداره اجرائيات کنترل و نظارت شهرداري همدان در اين رابطه گفت: طبق تبصره يک بند دو ماده پنجاه و پنج قانون شهرداريها، سد معابر عمومي، اشغال پيادهروها و استفاده غيرمجاز از آنها، ميدانها، پارکها و باغهاي عمومي براي کسب و يا مسکن و يا هر عنوان ديگري ممنوع است و شهرداري مکلف است ضمن جلوگيري از آن در رفع موانع موجود و آزادسازي معابر و اماکن به وسيله مأموران خود رأساً اقدام کند.

* پلمب 25 مغازه متخلف از ابتداي سال

بابک اسدي ضمن اشاره به برخي اقدامات اداره اجرائيات در سال جاري براي آزادسازي معابر عنوان کرد: امسال در بحث رفع سد معبر در شهر به صورت پاشنه کشيده و با تمام توان نيروي انساني خود وارد کار شديم.

وي افزود: طي اين مدت، پاکسازي معبر دور ميدان حضرت امام خميني(ره)، ساماندهي ميدان آرامگاه باباطاهر و جمعآوري سفالهاي داخل پيادهرو، ساماندهي يخچالهاي مرغفروشي خيابان شهدا و باباطاهر، پاکسازي معبر راسته زغاليها و سبزه ميدان، جمعآوري رگالهاي داخل معبر راسته پارچه فروشي اکباتان، ساماندهي کوي گذر، گشت روزانه شش خيابان اصلي و پاکسازي و ضبط اجناس سد معبر و انتقال آنها به انبار، اعزام گشت خودرويي به حاشيه شهر براي ساماندهي وانتبارهاي ميوهفروشي مستقر در معابر و خيابانها، ساماندهي بازار حلبيسازها و ضبط ويترينهاي داخل معبر، گشتزني مداوم در مکانهاي تفريحي و گردشگري براي پاکسازي معابر از قبيل گنجنامه، آرامگاه باباطاهر و بوعلي سينا مورد توجه قرار گرفت.

وي اعلام کرد: در راستاي اقدامات انجام شده ظرف سه ماهه ابتداي سال جاري، پس از اخطارهاي شفاهي و کتبي 25 مغازه متجاوز حريم معابر پلمب شد که فک پلمب طي مراحل قانوني پس از رفع معضل، دادن تعهد و پرداخت جريمه امکانپذير ميشود.

* ضبط 140 طبق ميوه ظرف يک ماه

اسدي همچنين از ضبط 140 طبق ميوه در سبزه ميدان ظرف مدت يک ماه خبر داد و گفت: براي ساماندهي سبزه ميدان و تسهيل عبور و مرور در اين مکان پس از اخطارهاي داده شده اين اقدام عملياتي شد.

وي ضمن اشاره به جمعآوري آهنآلات و برخي منسوجات آويزان شده در راسته زغاليها، اکباتان و راسته چاقوسازها عنوان کرد: پس از اقدام مأموران، ابزار جمعآوري شده انبار شد.

* جلوگيري از تخلف نمايشگاهداران و جمعآوري ريلهاي جلوي نمايشگاهها

رئيس اداره اجرائيات کنترل و نظارت شهرداري همدان با اشاره به اينکه متأسفانه از دوران گذشته برخي مغازهداران پيادهراه را هم متعلق به خود ميدانند، اظهار کرد: برخي شهروندان بدون در نظر گرفتن قانون و اصول شرعي به حقوق ساير شهروندان دستدرازي ميکنند.

وي در رابطه با نمايشگاهداران نيز بيان کرد: مأموران ما اقدام به جمعآوري ريلهاي موجود در پيادهراهها کردند.

* توقيف 120 وانتبار در حاشيه شهر

وي در پاسخ به سؤال خبرنگار هگمتانه درباره سد معبر وانتبارهاي فعال در حاشيه شهر گفت: از آنجا که اين گروه از فعاليتها مطابق قانون سبب سد معبر ميشود طي سال جاري توقيف 120 وانتبار توسط گشت رفع سد معبر حاشيه شهر محقق شد.

اسدي همچنين ضمن اشاره به ديگر اقدامات انجام شده از سوي اين مجموعه در سال جاري بيان کرد: اطلاعرساني و آگاهيبخشي به شهروندان، مشارکت در گشت ويژه با اداره اصناف، بهداشت و بازرسي دامپزشکي در مورد شکايت مردمي و هرگونه تخلف واحدهاي صنفي در سطح شهر و رفع سد معبر و جمعآوري و ضبط وسايل سد معبرکنندگان اعم از دستفروش، مغازهدار و وانتبار در سال جاري محقق شده است.

* ساماندهي دستفروشان در دست بررسي

وي درباره سؤال خبرنگار هگمتانه مبني بر عدم ساماندهي دستفروشان طي مدت اعلام شده و نارضايتي شهروندان اعلام کرد: در اين باره طرح و برنامهها داده شده است که در صورت حصول نتيجه و سنجيده شدن مکان پيشنهادي، ساماندهي دستفروشان امکانپذير ميشود.

* نيازمند همکاري بيش از پيش اتاق اصناف هستيم

بابک اسدي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينکه موفقيت در رفع سد معبر نيازمند همکاري و همراهي ديگر مجموعههاي مرتبط است، گفت: در اين باره همراهي بيش از پيش اتاق اصناف، اماکن و نيروي انتظامي را خواستاريم.

وي عنوان کرد: اتاق اصناف براي برخورد با اصناف متخلف نيازمند حکم قضايي نيست و راحتتر ميتواند برخورد کند اما متأسفانه در اين رابطه ما همکاري خاصي را از اصناف شاهد نيستيم.

* ديدگاه مردم نسبت به بازرسان ما تغيير کند

وي در بخش پاياني سخنان خود با اشاره به اينکه مأموران و بازرسان با پاکسازي معابر به دنبال بازگرداندن حقوق شهروندان به آنان و برخورد با متخلفان هستند، گفت: ديدگاه عوام بايد نسبت به مأموران ما تغيير کند و از ديد مثبت به آنان نگاه کنند.

اسدي تشريح کرد: گاه مأموران ما در برخورد با متخلفان مجبور به تحمل حتي برخوردهاي ناصحيح متخلفان ميشوند که در اين صورت مردم به جاي حمايت از مأموران و نگاه آنان به چشم حاميان حقوق شهروندي از اقدام آنان ابراز ناخرسندي ميکنند. وي افزود: ما به دنبال احقاق حقوق شهروندان هستيم.

اسدي درباره ارتباط مردم با اداره اجرائيات عنوان کرد: همشهريان ميتوانند با شماره تلفنهاي 32663043 و 32663042 و همچنين سامانه پيام کوتاه 30006288663042 براي رفع سد معبر با ما در ارتباط باشند.

و اما در نهايت:

شهرداريها موظفاند از معابر به عنوان يک ملک عمومي حفاظت کنند و همواره آن را براي استفاده عموم آماده نگه دارند که اگرچه در شهر همدان در اين باره اقدامات مؤثري انجام شده اما هنوز هم جاي کار بسيار است.

همچنين برخي شهروندان متخلف بايد بدانند که سد معبر ناپسندترين نوع تجاوز به حقوق و آزادي مشروع ديگران است و وجود يک شهر سالم، زيبا و سامانيافته جز با همراهي شهروندان امکانپذير نيست.

 

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠۴/٢٣ تعداد بازدیـد : ٧١۴ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴٢  نفر کاربران آنلاین :
۱,۸۴۳,۸۶۱ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان