جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷   |   Fri October 19, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
ورودی های شهر همدان را جذاب کنید
تخریب پنج ساخت و ساز غیر قانونی در باغات جاده چشین همدان
حوزه فناوری شهرداری با نگاه سرمایه گذاری دیده شود
ورزش محلات از اولویت های اساسی برنامه های شهرداری باشد
جایگاه شوراها باید حفظ شود
امضاي تفاهم نامه همکاري شوراي استان با حفاظت محيط زيست همدان
قدرت دیپلماسی ما نتیجه مجاهدت رزمندگان است
شهرداری همدان مقابل مقاومت تهران شکست خورد
افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت میوه های پاییزی
همدان میزبان اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان ها
     آخرین اخبار
تحقق مدیریت واحد شهرداری در مسیر عدالت محوری است
توسعه فضای کسب و کار در اولویت مدیریت شهری قرار دارد
همدان، قهرمان مسابقات تپانچه کشور شد
45 ایستگاه صلواتی استان همدان در مسیر رفت و برگشت زائران اربعین
قاچاق شیر، لبنیات همدان را زمین گیر کرد
همدان میزبان اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان ها
اجلاس جهانی گردشگری در همدان کرسی ایران شناسی برای جهان است
رسانه ها در تبیین ظرفیت های گردشگری همدان نقش محوری دارند
شهرداری همدان آماده خدمت به شهروندان در روزهای برفی
ورودی های شهر همدان را جذاب کنید
افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت میوه های پاییزی
فراخوان امام خامنه اي از صاحب نظران براي بررسي و اصلاح سند اوليه الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت
حوزه فناوری شهرداری با نگاه سرمایه گذاری دیده شود
ورزش محلات از اولویت های اساسی برنامه های شهرداری باشد
صرفه جویی 100 میلیون لیتری در مصرف بنزین با مصرف سی ان جی در منطقه همدان
صرفه جویی 100 میلیون لیتری در مصرف بنزین با مصرف سی ان جی در منطقه همدان
جایگاه شوراها باید حفظ شود
قدرت دیپلماسی ما نتیجه مجاهدت رزمندگان است
امضاي تفاهم نامه همکاري شوراي استان با حفاظت محيط زيست همدان
تخریب پنج ساخت و ساز غیر قانونی در باغات جاده چشین همدان
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠۶/١٠ تعداد بازدیـد : ١٠۶٠ نسخه چاپی
 
 
 


جولان قانون شکنان در بلوار ارم همدان

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
حوادث ناشی از تصادفات، همه ساله علاوه بر تحمیل هزینه های کلان اقتصادی، بهداشتی و درمانی، تعدادی از خانواده های ایرانی را درگیر و یا داغدار می کند

 
 

سمیه قاسمی: متأسفانه کشور ما از نظر وقوع حوادث ترافیکی به عنوان یکی از کشورها با بیشترین موارد مرگ و میر و جراحت ناشی از تصادف به حساب میآید که البته بخشی از این تصادفات درونشهری و بخشی دیگر برونشهری است.

مطابق برآورد مرکز پژوهش‌‌های مجلس شورای اسلامی، هزینه‌‌های اقتصادی و اجتماعی تصادفات رانندگی حدود 8 درصد تولید ناخالص داخلی است که دراین میان استان همدان نیز اگرچه در کاهش آمار تصادفات طی سال‌‌های اخیر موفقتر از قبل عمل کرده اما هنوز هم بار هزینه‌‌های تحمیل شده بر دوش انسان از این حیث احساس میشود، هزینههایی که گاه به قیمت از دست رفتن یک انسان تمام میشود.

وجود نقاط حادثهخیز در سطح شهر، همواره از جمله معضلاتی است که علاوه بر نقش رانندگان و خودروها در بروز حوادث، تشدید این نوع حادثهها را موجب میشود.

اگرچه شهر همدان به سبب مجموعه اقدامات صورت گرفته در راستای رفع نقاط حادثهخیز و ارتقای ایمنی ترافیک گام‌‌های بلندی برداشته به طوری که کاهش تصادفات درونشهری در سال جاری در این شهر محسوس بوده اما هنوز هم برخی نقاط نظیر بلوار ارم حادثهساز است.

تمرکز مراکز بهداشتی و درمانی در خیابان‌‌های منتهی به این بلوار، وجود تفریحگاه‌‌های درونشهری و بوستانها، جانمایی شهر بازی به عنوان یک مرکز مورد توجه شهروندان و مسیر عبوری از میدان قائم برای دسترسی به سایر مراکز تفریحی گردشگری نظیر منطقه گردشگری عباسآباد و محور گنجنامه از جمله عوامل افزایش سطح تردد عابران و ترافیک در این بلوار و مسیرهای منتهی به آن است که همین عوامل در افزایش ضریب حادثهخیزی این بلوار مؤثر است.

از دیگر سوی وجود جوانان، نوجوانان و رانندگان هنجارشکنی که گاه و بیگاه این بلوار را به پیست اتومبیلرانی و موتورسواری خود تبدیل میکنند در کاهش ضریب ایمنی بلوار اثرگذار است به نحوی که این بلوار در روزها و شب‌‌های تابستان و به ویژه ایام تعطیلات به فضایی برای اجرای حرکات نمایشی افراد قانونشکن مبدل میشود.

سرعت بالای رانندگان خودروها و راکبان موتورسیکلتها به منظور تخلیه هیجانات درونی علاوه بر ایجاد مزاحمت برای شهروندان، جان آنان را نیز به خطر میاندازد.

به گفته متولیان امر در پلیس راهنمایی و رانندگی، سال گذشته 50 درصد تصادفات در بلوارهای سطح شهر رخ داده که البته در این میان به یقین سهم بلوار ارم نیز کم نبوده است!

* گردان: از طرح‌‌های پیشنهادی میانمدت برای کاهش تصادفات در بلوار ارم استقبال میکنیم

در همین خصوص رئیس کمیسیون خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک و محیط زیست شورای اسلامی شهر با اشاره به شمار بالای تصادف در بلوار ارم، گفت: با توجه به اهمیت مسأله، این موضوع در چندین جلسه در کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر مورد توجه قرار گرفت که بر اساس تصمیمات گرفته شده، نصب سرعتکاه و دوربین‌‌های ثبت تخلف و نظارت تصویری به صورت برنامه کوتاهمدت در دستور کار قرار گرفت.

کامران گردان ادامه داد: با توجه به فراهم نبودن زیرساختها و شرایط اعتباری شهرداریها نصب دوربینها پس از تصویب از سوی شورای ترافیک، اندکی به طول انجامید اما خوشبختانه با بهکارگیری سرعتکاهها تا حدودی کاهش تصادف در این بلوار را شاهد هستیم.

وی همچنین تشریح کرد: با همکاری پلیس راهور و استقرار نیروهای مربوط در این بلوار، طرح موقت کاهش تلفات در بلوار ارم تا حدودی اجرایی شد.

گردان همچنین با اشاره به اینکه نصب سرعتکاهها و دوربین‌‌های ثبت تخلفات و نظارت تصویری به عنوان برنامه‌‌های کوتاه مدت در راستای کاهش تصادف مورد استفاده قرار گرفت، عنوان کرد: طرحی نیز به صورت پیشنهادی از سوی معاونت معماری و شهرداری مطرح شده که بر اساس آن تغییر عرض این معبر و سنگفرش نمودن قسمتهایی از این بلوار در نظر است.

وی خاطرنشان کرد: البته این طرح هنوز به صورت رسمی از سوی شهرداری به شورای اسلامی شهر داده نشده که در صورت اعطای طرح و تأیید کارشناسان امر به صورت برنامهای میانمدت مورد استقبال ما قرار خواهد گرفت.

* سرهنگ فکری: تصادف درونشهری همدان بیش از 35 درصد کاهش یافته

در همین خصوص رئیس پلیس راهور استان همدان با اشاره به اینکه خوشبختانه در بحث تصادفات منجر به فوت درونشهری، طی سال جاری در سطح استان با کاهش 30 درصدی مواجه بودیم، گفت: ظرف 5 ماهه نخست امسال در سطح شهر همدان نیز با کاهش بیش از 35 درصدی فوتیهای ناشی از تصادف روبهرو بودیم.

سرهنگ علی فکری در ادامه با بیان اینکه بلوار ارم یکی از معابر تفریحی، گردشگری، ورزشی، درمانی و مذهبی شهر همدان است، اظهار کرد: متأسفانه تمرکز تمامی این موارد در یک بلوار علاوه بر افزایش سطح تردد عابران، بالا رفتن ضریب خطر در این بلوار را موجب شده است.

وی با اذعان اینکه در سال‌‌های اخیر تعداد فوتی‌‌های این بلوار زیاد بود، بیان کرد: با توجه به حادثهخیز بودن این بلوار، طی سال جاری کارگروه‌‌های مرتبط تشکیل و بر اساس آن نصب 4 تا 5 سرعتکاه در دستور کار قرار گرفت که همین امر تا حدودی کاهش سرعت در این بلوار را سبب شده است.

سرهنگ فکری افزود: نصب حداقل 4 دوربین توسط شهرداری نیز در دستور کار است که بنا به اعلام متولیان امر این دوربینها نیز تا پایان شهریورماه به کاهش سوانح و حوادث در این بلوار کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه بهیقین نصب دوربین‌‌های ثبت تخلفات و کنترل سرعت در این بلوار بازدارنده خواهد بود، بیان کرد: عمده تصادفات در این بلوار ناشی از سرعت غیرمجاز رانندگان در بلوار مذکور است که بهیقین با توجه به جریمه 200 هزار تومانی، کاهش سرعت انتظار میرود.

رئیس پلیس راهور استان همدان همچنین با بیان اینکه در سال جاری عمده تصادفات منجر به فوت در سطح استان مربوط به عابران پیاده بوده است، گفت: بیش از 55 درصد عامل تصادفات را عابران پیاده تشکیل میدهند و در این میان راکبان موتورسیکلتها نیز 35 درصد بقیه تصادفات را به خود اختصاص میدهند.

* صوفی: نصب 4 دوربین کنترل سرعت و نظارت تصویری در بلوار ارم

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدان نیز با اذعان به اینکه بلوار ارم یکی از معابر اصلی شهر همدان است، گفت: این بلوار هم جنبه دسترسی ویژه و هم گردشگری دارد و همین چند عملکرد بلوار حساسیت معبر را افزایش داده است.

عباس صوفی افزود: متأسفانه سرعت بالای خودروها در این بلوار، افزایش سطح تصادفات را منجر شده است که بر این اساس اجرای یک طرح کلی و بازنگری کارکرد این بلوار در دستور کار است.

وی با بیان اینکه در این بلوار به صورت میانمدت اجرای طرح کلی با ورود مشاور در نظر است، عنوان کرد: با توجه به حساسیت بالای این بلوار، در حوزه اقدامات میانمدت، اجرای طرحی کارشناسی مورد توجه است که پس از بررسی‌‌های لازم و با دریافت مصوبه از شورای اسلامی شهر، این طرح اجرایی خواهد شد.

صوفی همچنین ادامه داد: اما در حوزه برنامهریزی‌‌های کوتاهمدت، نصب سرعتکاه و دوربین‌‌های نظارت تصویری و کنترل سرعت مورد توجه قرار گرفت که بر این اساس ظرف چند هفته اخیر سرعتکاهها در مکان‌‌های جانمایی شده برای کاهش تصادف و صدمات نصب شد.

وی با بیان اینکه نصب 4 دوربین کنترل سرعت و نظارت تصویری در دست اجرا است، گفت: بر اساس عملکرد این دوربین‌‌ها، سرعت متوسط خودرو در طول مسیر بلوار ثبت میشود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدان افزود: متأسفانه بیشترین عامل بروز تصادف در سطح شهر همدان مربوط به بالا بودن سرعت خودروها در معابر است که بر همین اساس، علاوه بر نصب تجهیزات به منظور کنترل و کاهش سرعت، نیازمند فرهنگسازی و توجه شهروندان به اصول قانونی هستیم.

وی وعده داد: ظرف شهریورماه 4 دوربین ثبت تخلف و نظارت تصویری در بلوار ارم نصب خواهد شد.

* فتحیاننسب: سنگفرش نمودن بخشی از بلوار در کاهش خطرات مؤثر خواهد بود

مدیر منطقه یک شهرداری همدان نیز با اشاره به اینکه شهرداری منطقه یک با خریداری و تحویل 2 عدد دوربین برای جانمایی در بلوار ارم در صدد کاهش ضریب تصادفات منجر به جرح و فوت بوده است، گفت: در تمامی نقاط دنیا با ایمنسازی بلوارها و بزرگراهها از افزایش حوادث ترافیکی جلوگیری میکنند که در این خصوص نصب دوربین‌‌های کنترل سرعت و نظارت تصویری و همچنین سرعتکاهها میتواند به خوبی اثرگذار باشد.

امیر فتحیاننسب افزود: به غیر از طرح کوتاهمدت مورد اجرا و پیشگفته، پیشنهادی مبنی بر تغییر عرض معابر در این بلوار و سنگفرش کردن قسمتهایی از بلوار مطرح شده که در صورت گرفتن مصوبات مربوط، از شورای ترافیک استان و کمیسیون خدمات شهری برای افزایش ضریب اطمینان اجرایی خواهد شد.

وی همچنین تصریح کرد: البته بخشی از کاهش سوانح و حوادث ترافیکی مرتبط با رعایت قوانین از سوی شهروندان است که این موضوع باید بیش از پیش فرهنگسازی شود.

* ثابت: نصب دوربین‌‌های ثبت تخلفات و نظارت تصویری بلوار ارم تا پایان شهریورماه

مدیر مرکز کنترل ترافیک شهرداری همدان با اشاره به اینکه مجموع اعتبارات سال جاری معادل یک میلیارد و 250 میلیون تومان است، گفت: این اعتبار در راستای خرید تابلوهای متغیر خبری، تابلوهای ترافیکی، خریداری نرمافزارها، دوربین‌‌های کنترل ترافیک و نظارت تصویری، سامانههای نگهدارنده و سایر موارد مرتبط هزینه خواهد شد. مریم ثابت با اعلام اینکه در حال حاضر 20 دوربین نظارت تصویری در سطح شهر همدان وجود دارد، عنوان کرد: از مجموع این دوربین‌‌ها، 19 دوربین قبلی تکتصویره بود و بیستمین دوربین به علاوه بقیه دوربینهایی که از این پس نصب خواهد شد، قابلیت ثبت تصاویر در چهار جهت را دارد.

وی افزود: در راستای نظارت ترافیکی شهر، در سال جاری معاونت حمل و نقل شهرداری و شهرداری منطقه یک در مجموع 6 دوربین دیگر را خریداری و تحویل دادهاند که پس از جانمایی در محل مناسب، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ثابت همچنین بیان کرد: برابر برنامهریزی‌‌های انجام شده ظرف 2 تا 3 ماه آتی تعداد دوربین‌‌های نظارت تصویری در سطح شهر باید به 100 دوربین برسد که البته هزینه خریداری و نصب هریک از این دوربینها معادل 40 میلیون تومان است.

مدیر مرکز کنترل ترافیک شهرداری همدان در ادامه سخنان با اشاره به اینکه کارکرد دوربین‌‌های ثبت تخلفات، متفاوت از دوربین‌‌های نظارت تصویری است، عنوان کرد: این دوربینها پس از جانمایی و نصب به طور خودکار، خودروهایی را که با سرعت غیرمجاز در معابر در حال حرکت هستند ثبت اطلاعات میکنند و بر حسب سرعت مجاز در هر معبر، فرد متخلف شناسایی و اعمال قانون میشود.

وی اعلام کرد: در حال حاضر در سطح شهر 3 دوربین ثبت تخلفات وجود دارد که مطابق برنامه این تعداد قرار است تا پایان سال به 10 مورد افزایش یابد.

وی همچنین بیان کرد: ظرف دو تا سه سال آتی نیز شمار دوربین‌‌های ثبت تخلفات در سطح شهر به 50 مورد خواهد رسید و هزینه خرید و نصب هر یک از این دوربینها معادل 50 میلیون تومان است.

ثابت با اشاره به حادثهخیز بودن بلوار ارم، خاطرنشان کرد: تا پایان شهریورماه سال جاری 2 مورد از دوربین‌‌های ثبت تخلفات سرعت در این بلوار جانمایی و نصب میشود که امیدواریم با نصب این دوربینها بخش اعظم حوادث ناشی از سرعت بالای رانندگان کنترل شود.

مدیر مرکز کنترل ترافیک شهرداری همدان توضیح داد: جانمایی به گونهای خواهد بود که در فواصل معین دوربینها به کار گرفته شود و البته باید دانست که نصب چندین دوربین در تمام بلوار ارم هزینهبر خواهد بود.

وی با بیان اینکه دوربین‌‌های ثبت تخلف پس از ثبت، تصاویر را به مرکز کنترل ترافیک مخابره میکند، اظهار کرد: تخلفات پس از ثبت از طریق سامانه پیامکی به راننده متخلف اطلاع داده میشود که البته در این باب تخلفاتی چون پارک دوبل، توقف در ایستگاه‌‌های تاکسی و اتوبوس و سایر تخلفات نیز علاوه بر سرعت غیرمجاز توسط دوربینها ثبت خواهد شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: با نصب دوربین‌‌های نظارتی و ثبت تخلفات در سطح شهر کنترل میدانی کاهش مییابد و به تبع آن مردم به دلیل وجود دوربین‌‌های ثبت شده، سطح تخلفات منجر به مخاطرات را کاهش میدهند.

مدیر مرکز کنترل ترافیک شهرداری همدان در ادامه با اشاره به اینکه متأسفانه بلوار ارم یکی از بلوارهای حادثهخیز در سطح شهر است که انواع مراکز تفریحی، درمانی و گردشگری در حواشی و یا خود این بلوار متمرکز شده است، گفت: به عقیده من، تمرکززدایی از این محور میتواند در کاهش حوادث ترافیکی مؤثر باشد.

وی بیان کرد: به یقین وجود مراکز درمانی در این نقطه از شهر علاوه بر ایجاد مزاحمت برای بیماران، در خدماترسانی به بیماران نیز تأخیر ایجاد میکند.

وی در خصوص بوستان‌‌های تفریحی این نقطه از شهر نیز عنوان کرد: وجود بوستان‌‌های مختلف و مراکز تفریحی در این نقطه از شهر سطح ترافیک را افزایش میدهد که به عقیده من چنانچه این بوستان‌‌ها در نقاط ورودی شهر و خارج از نقاط هستهای متمرکز باشد بخشی از ترافیک کاهش مییابد.

و اما در نهایت امر:

بهیقین تمرکززدایی از این بلوار چند عملکرده، میتواند بخشی از سوانح و حوادث را کاهش دهد. از دیگر سوی متولیان امر باید در اصلاح بلوار، به همان اندازه که سوارهروها را مورد توجه قرار میدهند فضایی امن برای تردد عابران پیاده نیز ایجاد کنند. همچنین بخش مهمی از تصادفات در این بلوار مرتبط با رانندگان و راکبان هنجارشکنی است که برای تخلیه هیجانات خود، بلوار را به پیست اتومبیل رانی و یا موتورسیکلت تبدیل میکنند که این طیف از افراد هم چنانچه با توجه نهادهای متولی، مکان مناسبی برای حرکات نمایشی داشته باشند به نوعی مهار خواهند شد.

نقش فرهنگسازی نیز در این خصوص نقشی پراهمیت است؛ چراکه به یقین همواره استانداردسازی مسیرهای تردد به تنهایی نمیتواند اثرگذار باشد و در این باره این انسانها هستند که با رعایت قوانین میتوانند بخش اعظم حوادث را کنترل کنند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠۶/١٠ تعداد بازدیـد : ١٠۶٠ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣١  نفر کاربران آنلاین :
۱,۸۴۵,۱۰۴ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان