چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷   |   Wed June 20, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
خیابان سعیدیه شمالی(پایین) به صورت کامل بازگشایی شد
احیای بافت های تاریخی برای بازگشت به هویت شهر
شهرداری همدان آماده استقبال از عید سعید فطر و میهمانان تعطیلات
کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی
توسعه همکاری های مشترک همدان و اتریش در آینده ای نزدیک
ناحیه محوری؛ تسهیل و تسریع در خدماتدهی به شهروندان-منطقه چهار
افزایش عمر آسفالت معابر شهر با دستگاه جدید تثبیت بستر آسفالت
چرخ خدمت رسانی شهر در دستانِ نیروهای شهرداری می چرخد
جابجایی رایگان نمازگزاران عیدسعید فطر با بیش از 200 دستگاه اتوبوس درون شهری
احیاء شهر اطلسی ها
     آخرین اخبار
افزایش عمر آسفالت معابر شهر با دستگاه جدید تثبیت بستر آسفالت
احیاء شهر اطلسی ها
مرکز ارتباطات مردمی 137 نقشه راه مدیریت شهری
آلودگی هوای همدان در وضعیت «هشدار»
تفاهم نامه همکاری مدیریت شهری با آموزش و پرورش منعقد می شود
چرخ خدمت رسانی شهر در دستانِ نیروهای شهرداری می چرخد
تسریع در ساماندهی روز بازارها و احداث بازارچه های محلی
ایجاد 20 هزار هکتار کانون بیابانی جدید در همدان
جابجایی رایگان نمازگزاران عیدسعید فطر با بیش از 200 دستگاه اتوبوس درون شهری
توسعه همکاری های مشترک همدان و اتریش در آینده ای نزدیک
آیت ا... محمدی: باید در جامعه امید آفرینی کرد
بانوی والیبال نشسته همدان در رقابت های جهانی هلند
احیای بافت های تاریخی برای بازگشت به هویت شهر
اقامه نماز عید فطر در مصلی همدان به امامت آیت ا... محمدی
شناسایی صد ظرفیت اقتصادی همدان با قابلیت سرمایه گذاری خارجی
دونده رکورددار آسیا به همدان بازگشت
پخش مسابقات جام جهاني فوتبال از نمايشگر عباس آباد همدان
خیابان سعیدیه شمالی(پایین) به صورت کامل بازگشایی شد
شهرداری همدان آماده استقبال از عید سعید فطر و میهمانان تعطیلات
کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١٠/١٣ تعداد بازدیـد : ١۶٣ نسخه چاپی
 
 
 


پیشرفت کشاورزی با تقویت کشت گلخانه ای

روزنامه هگمتانه  : 
کشت گلخانه ای در تمام دنیا با دید یک فعالیت مهم اقتصادی نگریسته می شود. به دلیل مزایایی که کشت گلخانه ای نسبت به کشت های سنتی دارد، کشورهای مختلف جهان به طور گسترده ای به تأسیس گلخانه ها روی آورده اند. در ایران نیز توسعه کشت گلخانه ای از سیاست های اصلی اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی است.

 
 

لیلا نادعلیفر: در استان ما باوجود داشتن آبوهوایی مناسب برای این نوع کشت، هنوز کشاورزی گلخانهای آنچنان که باید رونق نگرفته است و ما در این زمینه عقب هستیم. کارشناسان اقتصاد کشاورزی معتقدند یکی از عوامل تمایل نداشتن کشاورزان برای کشت گلخانهای عدم آگاهی آنان از مزایای این کشت است.

* کاهش 10 درصدی مصرف آب در کشت گلخانهای

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه کشت گلخانهای یکی از راهکارهای مقابله با کمآبی است، میگوید: با تولید محصولات گلخانهای مصرف آب در واحد سطح 10 درصد کاهش مییابد.

حجتا... شهبازی با بیان اینکه گلخانهها باعث افزایش میزان اشتغال نیز میشود، عنوان کرد: به ازای هر سه هکتار زمین کشاورزی در فضای باز یک اشتغال به وجود میآید، در صورتی که به ازای سه هکتار کشت گلخانهای 36 نفر به صورت مستقیم مشغول به کار شده و حداقل همین تعداد شغل به صورت غیر مستقیم ایجاد میشود.

وی با اشاره به اینکه نیروی کار در کشت فضای باز حداکثر 6 تا هفت ماه در طول سال مشغول به کار است، ادامه داد: در کشت گلخانهای برای نیروی کار 12 ماه سال، هفت روز هفته و 24 ساعت روز کار وجود دارد.

* مهیا بودن شرایط تولید محصولات طبیعی و بدون دستکاری شیمیایی و ژنتیک

شهبازی خاطرنشان کرد: محصولات در گلخانهها در یک محیط ایزوله پرورش مییابند، بنابراین ارتباط کمتری با محیط اطراف پیدا میکنند و شرایط تولید محصولات به شکل طبیعی فراهم میشود.

این مسؤول با تأکید بر اینکه در استان به صورت مستقیم تاجر برای صادرات محصولات تولیدی گلخانهها وجود ندارد، اظهار کرد: بدون تردید اگر دست واسطه از فروش و صادرات محصولات گلخانهای کوتاه شود، سود بیشتری نصیب تولیدکنندگان واقعی خواهد شد.

رفتن به سمت تولید محصولات گلخانهای اشتغالزایی و درآمدزایی مناسبی دارد؛ چرا که از کشت تا تولید محصول نهایی تحت کنترل بوده و بهرهوری مناسبی دارد.

* یکسان بودن شرایط کشت

یک گلخانهدار همدانی با بیان اینکه هیچ فرقی بین تولید محصولات گلخانهای با سایر محصولات وجود ندارد، اظهار کرد: همان خاک و کودی که در بیرون از گلخانه استفاده میشود، در داخل فضای گلخانهای نیز برای تولید محصولات به کار گرفته میشود.

سعید کولیوند با بیان اینکه کیفیت و زیبایی محصولات گلخانهای از محصولات کشت شده در فضای بیرون بهتر است، تصریح کرد: دمای شب و روز برای محصولات گلخانهای یکسان است، اما برای محصولات کشت شده در فضای بیرون تفاوت دمای بسیاری در شب و روز وجود دارد.

این تولیدکننده سبزی و صیفیجات با اشاره به اینکه نوسان دمای هوا شکل ظاهری و تناژ تولید محصول را کاهش میدهد، ادامه داد: حجم یکسان محصولات گلخانهای به نوع بذر و مسائل ژنتیکی آنها باز میگردد.

وی با اشاره به اینکه امروز میدانیم که باید به چه مقدار سم و کود استفاده کنیم، گفت: تجربه به ما آموخته است که باید به چه اندازه سم و کود مصرف کنیم که با کاهش قیمت تمام شده، محصولات از آزمایشات سربلند بیرون بیایند.

* لزوم بیمه کردن محصولات کشاورزی

شهبازی با بیان اینکه در بخش گلخانهها دو نوع بیمه محصول و سازه وجود دارد، ادامه داد: اگر گلخانهداران در فصل سرما محصولات و سازه خود را بیمه کنند در صورت بروز یک اتفاق غیر منتظره دچار خسارت جبرانناپذیری نخواهند شد.

وی با تأکید بر اینکه در گلخانهها امکان تولید محصولات طبیعی فراهم است، خاطرنشان کرد: از آنجا که محیط گلخانه ایزوله است و تولید تحت کنترل گلخانهدار از لحاظ میزان آبیاری و نوع تغذیه قرار دارد، محصولات سالم تولید میشود.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه گلخانهداران با توجه به بازار هدف محصولات خود را تولید میکنند، گفت: در گلخانهها با حداقل مواد شیمیایی به راحتی قادر به تولید محصولات طبیعی و بدون دستکاری ژنتیکی و شیمیایی هستیم.

وی با بیان اینکه در شرایط کنترل شده در گلخانه مواد شیمیایی کمتری برای تولید محصولات استفاده میشود، اظهار کرد: این نظر که محصولات گلخانهای مواد شیمیایی بیشتر و کیفیت پایینتری از تولیدات در فضای باز دارند، مورد تأیید سازمان جهاد کشاورزی نیست.

* اضافه شدن 74 هکتار به گلخانههای همدان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان هم از اضافه شدن ۷۴ هکتار به عرصه گلخانهای همدان تا سال آینده خبر داد و گفت: ۷۸ گلخانه در همدان فعالیت دارند که تولید آنها صادراتی است.

جواد رشیدی با اشاره به اینکه در شهرستان همدان حرکت به سوی توسعه کشتهای گلخانهای است، اظهار کرد: در همدان سطح گلخانههای فعال به 30 هکتار رسیده که در کنار آنها درخواست ایجاد 140 هکتار گلخانه نیز وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه موافقت اصولی 47 هکتار و پروانه تأسیس 27 هکتار گلخانه در شهرستان همدان صادر شده است، افزود: این میزان گلخانه سال آینده به سطوح گلخانهای شهرستان همدان اضافه میشود.

رشیدی تصریح کرد: با توجه به منابع آبی محدود در استان همدان لزوم تغییر الگوی کشت و حرکت به سوی کشتهای کمآببر بیش از پیش احساس میشود.

وی با تأکید بر اینکه تغییر الگوی کشت راهکار اساسی برای اصلاح مصرف آب در بخش کشاورزی است، اظهار کرد: چند محصول برای کشتهای جایگزین در شهرستان همدان معرفی شدند که مقاوم به سرما و کمآبی هستند و در شرایط دیم با بارندگی زیر 300 میلیمتر نیز رشد میکنند.

* نبود حمایت از فروش محصولات

یک گلخانهدار دیگر نیز با اشاره به اینکه برای راهاندازی گلخانه از تسهیلات بانکی از محل اعتبارات جهاد کشاورزی استفاده کردیم، خاطرنشان کرد: برای راهاندازی گلخانه دولت حمایتهای خوبی میکند اما برای فروش محصولات حمایت لازم صورت نمیگیرد.

امیر ملکی با بیان اینکه فروش محصولات به بازار بستگی دارد، گفت: اگر تولید محصول کم باشد، قیمت افزایش خواهد یافت و اگر تولید زیاد باشد قیمت محصولات کاهش مییابد.

البته ناگفته نماند که میزان صدور یک مجوز احداث گلخانه در استان همدان بسیار طولانی است که گاهی به سه ماه نیز میرسد و این در حالی است که در استان اصفهان این روند نهایتاً 2 هفته طول میکشد که در این بین کاهش پیچ و خمهای اداری برای ترغیب افراد به کشت گلخانهای به شدت احساس میشود. وی با بیان اینکه کشت فلفل دلمهای، بادمجان و محصولات متنوعی در گلخانهها امکانپذیر است، افزود: کشت گوجه زیتونی و فلفل دلمهای به شرط صادرات محصولات مقرون به صرفه است اما در داخل فروخته نمیشود.

ملکی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده تولیدات گلخانهای بیشتر از سایر محصولات است، تصریح کرد: تأسیسات و سامانه گرمایشی که در نظر گرفته شده، هزینهبر است و بر قیمت تمام شده تولید اثر میگذارد.

خطرپذیری بالای کشاورزی در کشور به علت بارندگی کم و نامنظم و وضعیت بحرانی منابع آب زیرزمینی مشکل مهمی است که حل آن تنها از طریق جایگزین کردن روشهای جدید کشاورزی امکانپذیر خواهد بود، راه حل این مشکل برای سودآوری مناسب برای کشاورزان کمزمین و افزایش عملکرد محصولات کشاورزی باکیفیّت بالا، توجه به کشت گلخانهای است.

* لزوم مدیریت در منابع آبی استان

یک کارشناس کشاورزی نیز با اشاره به اینکه بارشهای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش شدیدی داشته است، افزود: باید تلاش لازم برای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی صورت گیرد تا بتوان مدیریت درست را در این زمینه به کار گرفت.

مینا محبی با بیان اینکه برخی محصولات پرآببر همچون سیبزمینی و یونجه در استان همدان کشت می‏شود، افزود: این محصولات شاید به منابع آبی استان آسیب وارد کنند ولی باید به این مسأله نیز توجه شود که امنیت غذایی از طریق تولیدات کشاورزی محقق میشود.

وی عنوان کرد: نمیتوان انتظار داشت که بارشهای استان به شکل قابل توجهی افزایش یابد، پس می‏طلبد به درستی منابع آبی موجود در استان را مدیریت کرد و بهرهوری در تولیدات کشاورزی را افزایش داد.

محبی کشت گلخانهای را یکی از مهمترین عوامل مؤثر در زمینه صرفهجویی منابع آبی و مدیریت مصرف آب دانست و گفت: استان همدان در این زمینه اقدامات مناسبی را از چند سال گذشته آغاز کرده ولی کافی نیست، باید تمامی تلاش برای توسعه این نوع کشتها در استان صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه مصرف آب در گلخانهها یک دهم اراضی کشاورزی است، عنوان کرد: ارزشافزوده و درآمدزایی محصولات گلخانهای نسبت به تولید در اراضی زراعی آبی بالاتر است و بازارپسندی خوبی نیز دارد.

مدتها است زنگ خطر بحران آب در ایران به صدا درآمده است این جمله را زیاد شنیدهایم که جنگ آینده جنگ آب است در این میان سرنوشت و آینده کشاورزی به عنوان یکی از اصلیترین و بزرگترین مصرفکنندههای منابع آب شیرین جهان چه خواهد شد؟ کشت گلخانهای به عنوان یک کشت کم آببر یقیناً در این زمینه بیتأثیر نخواهد بود، کشت گلخانهای تأثیر بهسزایی در افزایش تولید محصولات کشاورزی ایفا میکند و این امر در حالی است که فناوری تولید محصولات گلخانهای و توسعه واحدهای کشت گلخانهای به افزایش بهرهوری، رشد اقتصادی در محصولات کشاورزی، خوداتکایی و ایجاد اشتغال پایدار میانجامد و راهبردی برای ارزآوری و تولید ثروت در بخش کشاورزی است.

 

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١٠/١٣ تعداد بازدیـد : ١۶٣ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١٩  نفر کاربران آنلاین :
۱,۷۳۰,۵۴۵ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان