جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶   |   Fri April 28, 2017  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
بررسی پروژه های آی تی شهرداری در کمیته فناوری اطلاعات
ضرورت احداث هتل و اماکن اقامتی ارزان قیمت در همدان
شورا و شهرداری برای حمایت از جانبازان و توان یابان نیازمند همکاری دیگر ادارات است
پیام سخنگوی شورای اسلامی شهر همدان به مناسبت روز زمین پاک
برگزاری چندین جشن بزرگ به مناسبت عید مبعث
مدیریت بحـران شهـرداری باید تجهیز شود
عملکرد ستاد تسهیلات نوروزی شهرداری همدان در کشور بی نظیر بود
     آخرین اخبار
عملکرد ستاد تسهیلات نوروزی شهرداری همدان در کشور بی نظیر بود
ضرورت احداث هتل و اماکن اقامتی ارزان قیمت در همدان
برگزاری چندین جشن بزرگ به مناسبت عید مبعث
مدیریت بحـران شهـرداری باید تجهیز شود
شورا و شهرداری برای حمایت از جانبازان و توان یابان نیازمند همکاری دیگر ادارات است
بررسی پروژه های آی تی شهرداری در کمیته فناوری اطلاعات
پیام سخنگوی شورای اسلامی شهر همدان به مناسبت روز زمین پاک
افزایش حجم آب در قنات قدیمی موجب فرونشست در خیابان شهدا شد
لزوم همسانسازی حقوق کارکنان شهرداری ها با قانون مدیریت خدمات کشوری
بازدید شهردار همدان از پروژه میدان میوه و تره بار همدان
كمیسیون ماده 5 شورای عالی شهرسازی و معماری بالاترین جایگاه در زمینه طرحهای شهری
شهرداری همدان در اندیشه شکار شاهین
گامهای مؤثر سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری برای حل معضلات ترافیکی همدان
آماده باش کامل شهرداري در بارشهاي اخير صرف سالانه حداقل يک ميليارد تومان در زمينه اصلاح، تجهيز و احداث شبکه آبهاي سطحي
۸ شهروند همدانی گرفتار در سیلاب توسط آتشنشانان نجات یافتند
حرکت در مسیر سیاستهای ابلاغی رهبر انقلاب مهمترین هدف ادغام سازمانها
فرهنگسرای کوی محمدیه به زودی افتتاح میشود
آغاز پرشتاب عملیات اجرایی پروژه میدان میوه و تره بار مرکزی در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال
اسفالت معابر شهر نیازمند افزایش کیفیت در اجرا است
مجموعه تلویزیونی علی البدل فرصتی برای ارتقای گردشگری روستایی استان همدان
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١٠/١۶ تعداد بازدیـد : ۴٩ نسخه چاپی
 
 
 


سهم پایین تعاون در اقتصاد

روزنامه هگمتانه  : 
رفع نیاز از طریق تعاون و همکاری هدف مشترکی بوده است که انسان ها را گرد یکدیگر جمع کرده است تا انگیزه های بشری آنها را افزایش داده و بتوانند در زندگی خود ارزش های مختلفی کسب کنند. اكثر كشورهای موفق در دنیا در بیشتر زمینه های اقتصادی و اجتماعی خود از تعاونی ها بهره برده اند...

 
 

لیلا نادعلیفر:  یک استاد کارآفرینی با بیان اینکه مردمی کردن اقتصاد، تنها و منحصر به بخش خصوصی نیست، میگوید: امروز بنگاههای بزرگ با مشکلات عدیدهای همچون مطالبات بیشمار از دولت و کمبود تقاضا در داخل دست و پنجه نرم میکنند.

 رضایی با تأکید بر اینکه تعاونیها میتوانند در مقاومسازی اقتصاد نقش ارزشمندی ایفا کنند، گفت: در سیاستهای اصل 44 بیست و پنج درصد درآمد کشور در بخش تعاون تعریف شده است. این بدان معناست که باید این سهم به بخش خصوصی واگذار شود و از ظرفیتهای آن در توسعه و آبادانی کشور بهره گرفت.

وی ادامه داد: از جمله کارهایی که میتوان در این رابطه اجرایی کرد، واگذاری سهام عدالت به تعاونیها است که میتواند در بازار بورس دیگری نقل و انتقالات آن را سامان داد. تعاونیهای سهامی عام نیز یک راهکار قابل اجرا است.

رضایی با بیان اینکه متأسفانه هنوز فرهنگ این نوع تعاونی در کشور جا نیفتاده است، افزود: تعاونی سهامی عام چیزی میان تعاونیها و شرکتهای سهامی خاص است. این نوع تعاونی میتواند از کارآفرینان و صاحبان بنگاههای کوچک شکل بگیرد.

 اهمیت موضوع تعاونیها به این دلیل است كه تعاونیها، نهادهایی مردمی هستند كه در عین برخورداری از خصوصیات یك واحد اقتصادی، دارای ارزشهای مكتبی و اجتماعی هم میباشند و میتوانند مبین تلاشهای دسته جمعی و گروهی اعضای تشكیل دهنده تعاونی برای نیل به اهداف مشترك و پیشرفت و توسعه باشند.

پیشینه تعاون به معنای همكاری و مساعدت در كارها به سالهای آغازین زندگی جمعی بشر برمیگردد. اما به معنای رسمی و امروزین آن به شكل شركتها و اتحادیههای تعاونی از سابقهای حدود 150 ساله برخوردار است.

* تعاونیها نیازمند حمایت هستند

مدیر یک شرکت تولیدی با بیان اینکه این شرکت تولیدکننده دیگهای آبگرم بخار و مخازن تحتفشار است و ۱۲ عضو و ۱۲۰ نیرو دارد، بیان کرد: رکود بازار فشار زیادی به شرکتهای تعاونی وارد کرده است.

علی پورفراهانی با بیان اینکه تحقق نیافتن بودجه یکی از مشکلات مهم تعاونیهای استان است، عنوان کرد: در سال دو هزار و ۴۰۰ تن مواد اولیه وارد این شرکت تعاونی شده و به محصول تبدیل میشود.

وی با بیان اینکه مشکل سرمایه در گردش و کمبود بودجه تعاونیها را با مشکل روبرو کرده است، اظهار کرد: اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در چند سال گذشته از تعاونیها هیچ حمایتی نکرده است.

پورفراهانی بیان کرد: تعاونیها نیازمند حمایت هستند؛ چراکه این شرکتها نقش مهمی در اقتصاد و ایجاد اشتغال دارند.

* ایجاد شرکتهای تعاونی نیازمند فرهنگسازی است

یک کارشناس اجتماعی نیز با بیان اینکه تأثیر شرکتهای تعاونی در پیشبرد سرمایهگذاری و خصوصیسازی نیازمند فرهنگ سازی در حوزه تعاون و سرمایهگذاری در این بخش است، بیان کرد: سرمایهگذاری در تعاونیها نیازمند فرهنگسازی و ترغیب مردم برای ورود به این بخش است.

سعید چهاردولی با بیان اینکه کشورهای صنعتی سعی کردهاند از سرمایهگذاری دولتی خارج شوند و به سوی سرمایهگذاری از طریق مردم و فعالان اقتصادی و کارآفرینان روی آورند، بیان کرد: کشورهایی که به سوی سرمایهگذاری خصوصی و ایجاد تعاونیها روی آوردهاند از نظر توسعه به جایگاههای مناسبی رسیدهاند.

وی با بیان اینکه اعتمادسازی به سرمایهگذاریهای خرد و تشکیل تعاونی در زمینههای مختلف از جمله عوامل مهم در تقویت این بخش است، گفت: تعاونیها نیازمند حمایت دولت و تدوین قوانینی هستند که بتوانند امکاناتی برای این نوع سرمایهگذاریها و تشکیل تعاونیها فراهم کنند.

پرداخت تسهیلات با نرخ مناسب و پایینتر از نرخ جاری بانکها، معافیت از برخی موارد مالیاتی، بیمه و گمرکی، از جمله حمایتهایی است که دولت میتواند برای بهتر شدن وضعیت تعاونیها انجام دهد. میتوان گفت همکاری و هماهنگی از طریق همه دستگاهها و ترویج فرهنگ تعاون اولین راهبرد برای بهتر شدن وضعیت تعاونیها خواهد بود.

* لزوم اجرای ارتباطات تجاری در میان شرکتهای تعاونی

چهاردولی با بیان اینکه باید تلاش شود شرکتهای تعاونی از نظر ارتباطات تجاری با یکدیگر هماهنگ و نیازهای یکدیگر را تأمین کنند، افزود: توسعه و همکاری بین شرکتهای تعاونی نیازمند همکاری دولت و مجلس و همه دستگاهها در سطح ملی و استانی است.

وی ادامه داد: پرداخت تسهیلات به شرکتهای تعاونی، تقویت بانک توسعه تعاون، اختصاص بودجه لازم برای پیگیری امور جاری تعاونیها و ایجاد تبادلات کالاهای تولیدی تعاونیها در بازارهای داخلی و خارجی از دیگر برنامههای راهبردی برای بهبود وضعیت تعاونیها خواهد بود.

* محقق شدن 10 تا 15 درصدی سرمایهگذاری در بخش تعاون

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان هم به بخشی از سیاستهای کلی از برنامه اول توسعه تا برنامه پنجم توسعه در حوزه تعاون اشاره کرد و گفت: در برنامه پنجم توسعه قرار بود 25 درصد در بخش تعاون محقق شود که 10 تا 15 درصد محقق شد.

احمد توصیفیان ترویج فرهنگ تعاون را اولین راهبرد این وزارتخانه در حوزه تعاون برشمرد و افزود: توسعه مدیریت و توانمندسازی منابع انسانی تعاونیها، توسعه و تحکیم تعاملات شبکهای، توسعه همکاریهای بین دستگاهی، تأمین منابع مالی و مشوقها، توسعه بازار تعاونیها و تقویت شاخص تعاونیها و تعمیم نظارت بر تعاونیها از جمله راهبردهای بخش تعاونی اقتصاد هستند.

وی با اشاره به وجود یکهزار و 290 تعاونی در سطح استان، یادآور شد: از تعاونیهای موجود در سطح استان 341 تعاونی در بخش صنعت و معدن، 309 تعاونی در بخش کشاورزی، 478 تعاونی در بخش خدمات، 147 تعاونی در بخش مسکن و عمران و 15 اتحادیه فعالیت میکنند.

توصیفیان با بیان اینکه 14 هزار و 300 شغل مستقیم در تعاونیها ایجاد شده است، بیان کرد: در شهرستان همدان 382 تعاونی، ملایر 156 تعاونی، تویسرکان 130 تعاونی، نهاوند 126 تعاونی، کبودراهنگ 128 تعاونی، بهار 140 تعاونی، رزن 82 تعاونی، فامنین 25 تعاونی و اسدآباد 122 تعاونی فعالیت میکند.

وی رتبه استان را در ثبت تعاونی جدید در سال گذشته هشتم دانست و گفت: سال گذشته 207 تعاونی ثبت شدند که از این تعداد 67 تعاونی در بخش صنعت و معدن، 34 تعاونی در بخش کشاورزی، 92 تعاونی در بخش خدمات، 12 تعاونی در بخش مسکن و عمران و دو اتحادیه ثبت شده است.

توسعه بخش تعاون نقش کلیدی در رفع فقر از جامعه، رشد اقتصادی، برقراری عدالت اجتماعی دارد و در مجموع راهی بسیار مناسب برای گرهگشایی از مشکلات اقتصادی جامعه است و البته نقش ارزشمندی در حوزه صادرات دارد؛ زیرا با ظرفیت عظیمی که دارد میتواند در این زمینه خوش بدرخشد.

* صادرات بیش از 18میلیون دلار در بخش تعاون

وی با بیان اینکه تعاونیها صادرات را تقویت کردهاند، افزود: صادرات تعاونیها در سال گذشته 18 میلیون و 446 هزار دلار در بخشهای مختلف از بخش دام و طیور تا مصالح بوده است.

یکی از مصادیقی که تعاونیها توانستند در سطح استان به خوبی به فعالیت بپردازند در حوزه مسکن بود که باعث شد استان همدان در سطح کشور رتبه نخست را کسب کند.

* فعالیت 109 تعاونی در حوزه مسکن

رئیس اتاق تعاون استان همدان با بیان اینکه ۱۰۹ شرکت تعاونی در حوزه مسکن در همدان در قالب ۴۲۷ بلوک مشغول به فعالیت است، گفت: در حال حاضر ۸ هزار و ۴۱۴ واحد مسکن توسط این تعاونیها ساخته شده و ۱۹۰ واحد نیز در حال ساخت است.

رحمان نادری با بیان اینکه تحویل ۸ هزار و ۹۶ واحد نیز قطعی شده و متقاضیان در آنها ساکن شدهاند، گفت: در شهرستان همدان ۴ هزار و ۴۵۲ واحد مسکن مهر احداثی در قالب ۷۰ شرکت تعاونی وجود دارد.

وی لزوم آمادهسازی و محوطهسازی مسکن مهر، مطالبه حقالزحمه مهندسان ناظر، حق الاجاره زمینها و انشعابات برق و گاز را از جمله مشکلات این واحدها عنوان کرد.

* ایجاد 89 تعاونی جدید از ابتدای سال تاکنون در همدان

معاون امور تعاون ادارهکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان هم گفت: از ابتدای سال تا کنون 89 تعاونی جدید با 1061 فرصت شغلی در استان همدان ایجاد شده است.

مهدی تابیدهچی با بیان اینکه 1027 تعاونی فعال در استان همدان وجود دارد، اظهار کرد: این تعداد تعاونی، 12 هزار و 775 فرصت شغلی در استان همدان ایجاد کرده است.

وی افزود: 25 درصد از تعاونیهای استان در حوزه صنعت و معدن، 23 درصد در حوزه کشاورزی، 39 درصد در بخش خدمات و 12 درصد تعاونی مسکن است.

تابیدهچی با بیان اینکه تعاونیهای غیرفعال در سالجاری تعیین تکلیف شده است، خاطرنشان کرد: 62 شرکت تعاونی در ستاد تسهیل استان مطرح شده که دارای 73 مصوبه است.

وی تصریح کرد: عمده مشکلات این تعاونیها با نظام بانکی، بیمه و دارایی بوده که مصوباتی در ستاد تسهیل گرفته و مشکل آنها حل شده است.

تعاونیها میتوانند به عنوان تشکلهای اقتصادی و اجتماعی مردم نهاد موجبات مشارکت مؤثر اقشار و گروههای اجتماعی و آحاد جامعه را در توسعه مشارکتهای اقتصادی و اجتماعی کشور فراهم کنند. تعاونیها بدانند که ظرفیت و سرمایه اصلی آنها در قدرت شبکهسازی آنها است تا با فعال کردن ظرفیت شبکهها و ساختارهای کلان موجود به قدرتی تأثیرگذار در حیات اقتصادی و اجتماعی کشور ارتقا یابند. در این بین دولت و مسؤولان استانی نیز نباید از نقش خود به عنوان حمایتگر غافل باشند و سعی در رفع مشکلات تعاونیها کنند، تا این بخش خصوصی با جدیت و خیالی آسوده پای در عرصه تولید و شکوفایی استان بگذارد. یقیناً گسترش فرهنگ تعاون همان طور که در قرآن به آن اشاره شده است میتواند بسیار کارگشا باشد.

 

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١٠/١۶ تعداد بازدیـد : ۴٩ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2017  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴٠  نفر کاربران آنلاین :
۱,۲۰۴,۲۰۲ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان