یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷   |   Sun May 27, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
مسير برگشت گنجنامه به جاده عباس آباد منتقل مي شود
ضرورت جلوگیری از انحصاری شدن مشاغل در شهرداری همدان
موفقیت برگزاری رویداد همدان 2018 نیازمند برنامه ریزی منسجم و کارآمد
ادامه بازگشایی بلوار سعیدیه با تملک 4 پلاک باقی مانده
شورای پنجم دلسوزانه پیگیر مشکلات مناطق توانمندسازی است
رویداد "همدان 2018 " فرصتی مناسب برای معرفی شرکت های تولیدی استان
موافق فعالیت مرکز خرید ایران پیش از حل مشکلات ایمنی و مجوز قانونی آن نیستم
سفرای کشورهای مختلف سفیران شهر همدان باشند
تجلیل از دانش آموزان برتر رشته ریاضی در صحن شورا
برگزاری دوره های آموزش شهروندی برای توسعه و رشد فضای سبز در باغات و خانه ها
     آخرین اخبار
ضرورت وحدت مدیریتی در شهرداری همدان
مسمومیت 47 نفر بر اثر مصرف قارچ سمی در همدان
فعالیت نخستین تصفیه خانه ازنزنی غرب کشور در همدان
سفرای کشورهای مختلف سفیران شهر همدان باشند
ادامه بازگشایی بلوار سعیدیه با تملک 4 پلاک باقی مانده
فتح خرمشهر عامل خنثی شدن بزرگترین دلیل حمله صدام به ایران
حضور گسترده مردم دارالمؤمنین در مراسم جزءخوانی قرآن
مسير برگشت گنجنامه به جاده عباس آباد منتقل مي شود
تجلیل از دانش آموزان برتر رشته ریاضی در صحن شورا
برگزاری دوره های آموزش شهروندی برای توسعه و رشد فضای سبز در باغات و خانه ها
اختصاص 32 میلیارد تومان به بازآفرینی در همدان
رویداد "همدان 2018 " فرصتی مناسب برای معرفی شرکت های تولیدی استان
تشکیل کارگروه ها و هیأت های اندیشه ورز در مرکز مطالعات
موافق فعالیت مرکز خرید ایران پیش از حل مشکلات ایمنی و مجوز قانونی آن نیستم
افزایش 15 درصدی نرخ کرایه تاکسی در همدان
شورای پنجم دلسوزانه پیگیر مشکلات مناطق توانمندسازی است
ضرورت جلوگیری از انحصاری شدن مشاغل در شهرداری همدان
ماندگاری پرواز همدان ـ تهران نیازمند تبلیغ و همکاری آژانس های مسافرتی
بهار میزبان اولین جشنواره و مسابقات بین المللی زیبایی اسب اصیل عرب
موفقیت برگزاری رویداد همدان 2018 نیازمند برنامه ریزی منسجم و کارآمد
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١٠/٢٠ تعداد بازدیـد : ١٠٨ نسخه چاپی
 
 
 


شهر جهانی سفال؛ چشم انتظارِ همت مسؤولان استانی

روزنامه هگمتانه  : 
یکی از حوزه هایی که می تواند گردشگری یک منطقه را رونق ببخشد و از سویی موجب رونق بخش اقتصادی و کسب و کار آن منطقه شود، «صنایع دستی» آن منطقه است. استان همدان نیز در زمینه صنایع دستی ظرفیت های فراوانی را در دل خود جای داده است که یکی از این ظرفیت ها ، سفال لالجین است که شهرت جهانی دارد.

 
 

زهرا ذوالفقاری: یکی از حوزههایی که میتواند گردشگری یک منطقه را رونق ببخشد و از سویی موجب رونق بخش اقتصادی و کسب و کار آن منطقه شود، «صنایع دستی» آن منطقه است. استان همدان نیز در زمینه صنایع دستی ظرفیتهای فراوانی را در دل خود جای داده است که یکی از این ظرفیتها ، سفال لالجین است که شهرت جهانی دارد و امسال لالجین از سوی شورای جهانی صنایع دستی به عنوان «شهر جهانی سفال » انتخاب شد. به نظر میرسد کسب این عنوان میتواند رونق بیشتری را به بازار صنایع دستی و گردشگری استان ببخشد و البته برای حفظ این عنوان باید یک سری اقدامات در شهر لالجین انجام شود؛ چراکه هر ساله بازرسانی برای بررسی اقدامات انجام شده به این شهر سفر میکنند و این عنوان دوره چهار ساله دارد و در صورت عدم انجام اقدمات لازم از لالجین گرفته میشود.

از شهر همدان که به سمت شمال استان بروی، در بخشی از شهرستان بهار لالجین را خواهی یافت، جایی که مردمانش «خاک را به هنر کیمیا» میکنند. مردم ایران زمین، «لالجین» را بهعنوان پایتخت جهانی هنر دستی سفال میشناسند، جایی که بخش زیادی از مردمانش زندگیشان با گل و خاک عجین شده است و چرخ زندگیشان با چرخ کوزهگری میچرخد.

سفال لالجین، که کیفیت و نوع ساخت آن در دنیا بینظیر است ظرفیتی است که میتواند تنور بازار صنایع دستی و به دنبال آن گردشگری همدان را داغ نگه دارد؛ بنابراین حفظ این ظرفیت در راستای رونق گردشگری و اقتصاد استان ضروری است؛ چرا که سفال لالجین نه تنها توانسته برای مردم این منطقه اشتغال ایجاد کند بلکه افراد بسیاری از شهرهای اطراف برای کار در کارگاههای سفال لالجین راهی آن میشوند.

اما ماجرای «لالجین ،شهر جهانی سفال» از اینجا شروع شد که به دنبال ثبت جهانی دو شهر اصفهان و تبریز در سال ۲۰۱۵ به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش دستباف در شورای عالی صنایع دستی، ۲ پرونده دیگر آماده شد و توسط معاونت صنایعدستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای ثبت به شورای جهانی صنایع دستی ارائه شد که یک پرونده مربوط به مشهد بهعنوان شهر سنگهای قیمتی و یک پرونده مربوط به لالجین و مطرح شدن آن به عنوان شهر جهانی سفال و سرامیک بود.

پس از مطرح شدن لالجین به عنوان نامزد شهر جهانی سفال اطلاعات مورد نیاز جمعآوری و طرح اولیه توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان تهیه و به سازمان مرکزی ارسال شد که توسط شورای آسیا و اقیانوسیه صنایعدستی مورد تأیید قرار گرفت.

در پی این رویداد و در مرحله داوری نهایی اردیبهشتماه امسال داوران برای بررسی شرایط لالجین وارد استان همدان شدند و بنابر اظهارنظرهای اولیه پرونده تأیید شد تا در تیر یا مرداد ماه سال ۹۵ در مجمع عمومی شورای جهانی توسط رؤسای ۵ قاره تأیید و به طور رسمی در شهریور ماه ثبت جهانی این شهر اعلام شود.

آنچه مسلم است اینکه ثبت جهانی مرحله اولیه کار است و مراحل بعد از ثبت جهانی اهمیت بالایی دارد؛ چراکه همه شهرهای جهانی باید گزارش سالانه ارائه دهند و اگر اتفاقی در این شهرها در راستای رونق اقتصاد، صنایع دستی و پیشبرد هنری رخ نداده باشد این عنوان از شهر موردنظر گرفته میشود.

از سویی ثبت جهانی شهری همچون لالجین عنوان مهمی است که روی افزایش گردشگری خارجی و داخلی، اقتصاد محلی، اشتغالزایی و توسعه صادرات صنایعدستی به طور مستقیم تأثیر دارد که این موضوع اهمیت توجه به صنایع دستی و حفظ این عنوان را گوشزد میکند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نیز در نشست خبری خود در مورد جهانی شدن لالجین برگزار شد، اظهار کرد: رونق کسب و کار هنرمندان، مواد اولیه سفال، شیوه تولید سفال، طراحی و نوآوری، تنوع تولید، تحقیقات، وضعیت صادرات و وضعیت حق بیمه کارگران از جمله شاخصهای ارزیابی لالجین بود.

علی مالمیر با اعلام اینکه پس از طی مراحل مختلف، شورای جهانی صنایع دستی به توانمندی و شایستگی لالجین اقرار نمود، عنوان کرد: لالجین به عنوان شهر جهانی سفال در شورای جهانی صنایع دستی به ثبت رسیده است.

این مسؤول با تأکید بر اینکه حفظ این عنوان از کسب آن سختتر است، بیان کرد: کسب عنوان شهر جهانی سفال وظیفه ما را مضاعف کرده است و باید برای حفظ این عنوان تلاش کنیم.

مالمیر با بیان اینکه اعتبار شهر جهانی به مدت 4 سال است، تأکید کرد: حفظ این عنوان بستگی به همت ما دارد و یکی از تهدیدات هنر لالجین و تولید در آن، عرضه کالاهای چینی است که باید به طور جدی جلوی آن را گرفت؛ چراکه این موضوع شاید منافع زودگذری را ایجاد کند اما اصالت این شهر را تهدید میکند.

* ايجاد دبيرخانه شهر جهاني لالجين براي گزارش تغيير در اين شهر

وی در ادامه سخنانش از ایجاد دبیرخانه شهر جهانی لالجین خبر داد و گفت: یکی از برنامهها شرکت در نشست سالانه شورای جهانی صنایع دستی است که باید در آن نشست گزارشهایی از روند تغییرات در لالجین ارائه بدهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان به برخی وظایف دبیرخانه اشاره و تصریح کرد: آموزش، گسترش تبلیغات صنایع دستی، ایجاد بستر برای تعامل با شهرهای جهان، بستهبندی، تقویت و ایجاد فضای آموزشی- پژوهشی، برپایی همایش، حمایت از هنرمندان، پیگیری بیمه هنرمندان و ایجاد ظرفیت برای صادرات از جمله وظایف این دبیرخانه است.

مالمیر با اشاره به اینکه جهانی شدن لالجین آن را به یک شاخص معتبر تبدیل کرده است، افزود: این موضوع زمینهای برای تبلیغات سفال لالجین و معرفی آن در مجلات رفرنس میشود.

وی وجود کارگاههای سنتی در لالجین را ظرفیت خوبی برای جذب گردشگر دانست و ابراز کرد: یکی از مزایای نشان تجاری شدن لالجین توسعه صادرات و ایجاد ارزش افزوده است.

مالمیر در ادامه اظهار کرد: جهانی شدن لالجین تکالیفی بر عهده ما گذاشته است که از آن جمله توسعه کارگاههای سفال، حمایت از هنرمندان و افزایش صادرات است.

حال که چندین ماه از کسب عنوان « شهر جهانی سفال لالجین» میگذرد، بر آن شدیم تا روند اقدامات انجام شده در این شهر را پیگیری کنیم.

* اعتبارات شهرداری لالجین کفاف تأمین زیرساختهای شهر را نمیدهد

شهردار لالجین در این خصوص و در گفتگو با خبرنگار هگمتانه مبنی بر انجام اقدامات لازم برای حفظ عنوان شهر جهانی سفال و تأمین زیرساختهای شهری برای جذب گردشگر در این شهر، اظهار کرد: در مورد ساخت زیرساختهای شهری که قسمتی از آن مربوط به شهرداری میشود ما با اعتبارات خودمان در حال انجام آن هستیم ولی اعتبارات ما کفاف تأمین زیرساختها را نمیدهد.

امیر پاکرقم با تأکید بر اینکه برای تأمین زیرساختها در شهر لالجین به اعتبارات ویژه نیاز است، گفت: تأمین زیرساختها منوط به این است که این اعتبارات ویژه یا از طریق میراث فرهنگی و یا استانداری و یا جاهای دیگر تأمین شود.

وی در ادامه سخنانش افزود: ما بارها و بارها این موضوع را مطرح و درخواست خود را اعلام کردیم اما متأسفانه چیزی عایدمان نشده است و با اعتبار شهرداری لالجین نمیتوانیم کاری کنیم و تنها توان انجام کارهای روزمره و عادی را داریم و امسال 5 میلیارد تومان اعتبار برای شهر لالجین در نظر گرفتیم.

شهردار لالجین با بیان اینکه دو میلیارد و 800 میلیون تومان از این اعتبار عمرانی است، تصریح کرد: با این اعتبار نمیتوانیم برای زیرساختهای لالجین کاری کنیم تا پذیرای گردشگر خارجی باشیم.

وی اذعان کرد: ما بارها این مسأله را مطرح کردیم و حتی به یونسکو نیز انتقال دادیم که گفتند این مسأله به داخل ایران مربوط میشود.

این مسؤول گفت: متأسفانه در داخل کشور و استان هم چیزی عاید ما نشد و تلاشهای ما بیفایده بوده است، در ایام جشن جهانی یک میلیارد و 400 میلیون تومان برای داوری و آمادهسازی شهر، سیما و منظر آن و .. هزینه کردیم که جلسات مختلفی تشکیل شد و گفتند که این پول را به ما میدهند اما تاکنون یک ریال هم پرداخت نکردند.

پاکرقم تأکید کرد: با این اوضاع و احوال نمیتوان عنوان شهر را نگه داشت و نیاز به توجه ویژه از سوی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و یا استانداری است.

* همه باید دست در دست هم بدهیم تا این عنوان را حفظ کنیم، از این اتفاق تمام استان بهرهمند میشود

شهردار لالجین با تأکید بر اینکه جهانی شدن لالجین به عنوان شهر سفال یک فرصت طلایی برای تمام استان است، گفت: همه باید دست در دست هم بدهیم تا این عنوان را حفظ کنیم و از این اتفاق نه تنها لالجین بلکه تمام استان بهرهمند میشود.

پاکرقم در ادامه اضافه کرد: حفظ عنوان جهانی لالجین تنها از دست شهرداری بر نمیآید و نیاز به اعتبار و توجه ویزه دارد که فعلاً چیزی محقق نشده است.

شهردار لالجین عنوان کرد: شهرداری از لحاظ سیمای شهری، خدمات شهری، جدولگذاری و گل کاری و ساماندهی ورودی و خروجی لالجین و آسفالتریزی به مقدار دو هزار و 500 تن اقداماتی را در عرض 20 روز انجام داد که در مجموع یک میلیارد و 400 میلیون تومان هزینه شد و قول بازگرداندن این اعتبارات را به ما دادهاند که تاکنون اقدامی نشده و ما با بدهکاری به پیمانکاران باقی ماندیم و با این وضعیت چگونه میتوان شهر را جهانی نگه داشت.

*تاکنون اقدامی برای راهاندازی دبیرخانه شهر جهانی لالجین انجام نشده است

وی در ادامه گفت: یکی از اقدامات لازم برای حفظ عنوان جهانی، ایجاد دبیرخانه شهر جهاني لالجين برای ارائه گزارش تغییرات در شهر است که با گذشت چندین ماه تاکنون اقدامی نشده است در حالی که از همان ابتدا قرار شد دبیرخانه تشکیل شود و انتظارات و اعتبارات در آن تعریف شود.

این مسؤول در این خصوص ابراز کرد: فقط یک هفته پیش مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از لالجین بازید کرد و قولهایی داد اما تاکنون که اقدامی صورت نگرفته است.

پاکرقم تأکید کرد: دبیرخانه باید تشکیل شود تا نیاز سنجیها صورت گیرد و برنامهریزیها انجام شود اما متأسفانه تاکنون اقدامی نشده است و همه فقط هم را نگاه میکنیم! در حالی که نخستین اقدام باید راهاندازی دبیرخانه باشد.

وی در مورد راهاندازی دهکده سفال که بارها در جلسات مختلف از راهاندازی آن خبر داده شده بود هم به خبرنگار هگمتانه گفت: دهکده سفال یکی از ضرورتهای شهر لالجین است؛ چرا که به غیر از کارگاههای قدیمی جایی برای راهاندازی کارگاه جدید تعریف نشده است، با راهاندازی دهکده سفال این کارگاهها رونق میگیرد.

* در زمینه راهاندازی دهکده سفال هم هیچ اقدامی صورت نگرفته است

این مسؤول در این مورد تصریح کرد: راهاندازی دهکده سفال نیز نیاز به جذب سرمایهگذار خصوصی دارد؛ تملک زمین با بیش از 30 هکتار مساحت از عهده شهرداری خارج است و در زمینه راهاندازی دهکده سفال هم هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

پاکرقم در خصوص ساخت هتل در لالجین به خبرنگار هگمتانه ابراز کرد: چندین نفر برای ساخت هتل اعلام آمادگی کردند اما مشکلی که در شهر لالجین وجود دارد این است که دو دانگ از لالجین مربوط به اوقاف و امور خیریه است و زمینها ثبتی نیست، به همین خاطر سرمایهگذاران رغبتی به سرمایهگذاری در اینجا ندارند و این یک عامل بازدارنده تلقی میشود.

* انگیزه کار در بین جوانان لالجین از زمان کسب عنوان جهانی بیشتر شده است

وی با بیان اینکه در حال حاضر 200 فروشگاه مجهز در لالجین فعال هستند، گفت: حدود هزار کارگاه در زمینههای مختلف سفال و سرامیک نیز در لالجین فعال است.

شهردار لالجین در مورد جلوگیری از عرضه کالاهای چینی در لالجین عنوان کرد: اصناف و میراث فرهنگی و سازمان صنعت، معدن و تجارت بر این موضوع نظارت دارند و عرضه آن کمتر شده است.

وی با اشاره به این موضوع که انگیزه کار در بین جوانان لالجین از زمان کسب این عنوان جهانی بیشتر شده است، بیان کرد: سفال لالجین علاوه بر اینکه برای مردم این شهر اشتغال ایجاد کرده است روزانه حدود دو تا سه هزار نفر از مردم استان برای کار به شهرک سفال لالجین و خود شهر وارد میشوند.

پاکرقم در مورد تأثیر جهانی شدن لالجین در جذب گردشگر نیز اظهار کرد: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و یا سازمان گردشگری باید لالجین را در مسیر گردشگری تعریف کنند و این شهر جزء برنامه بازدید گردشگران قرار بگیرد.

* در همدان و یا مناطق دیگر استان تابلویی برای معرفی لالجین وجود ندارد

وی در این خصوص اضافه کرد: در حال حاضر تنها تابلوهای معرفی لالجین تنها در ابتدای لاجین وجود دارد و در همدان و یا مناطق دیگر استان تابلویی برای معرفی لالجین وجود ندارد در حالی که حداقل باید در همدان تابلوهایی برای معرفی لالجین نصب شود.

این مسؤول اذعان کرد: جهانی شدن لالجین رخداد ناچیزی نیست و یک اتفاق مهم در غرب کشور است و با وجود این همه گردشگر، تابلویی با عنوان شهر جهانی لالجین داخل شهرهای استان نداریم.

پاکرقم با بیان اینکه زیرساختهای گردشگری در لالجین وجود ندارد، گفت: هر چه زیرساختها بیشتر باشد تأثیر بسیاری در جذب گردشگر و ماندگاری آن دارد البته در این مسیر مشکلات زیادی داریم.

وی بیان کرد: وقتی که ادعای جذب گردشگر خارجی را داریم باید زیرساختهای آن را هم تأمین کنیم و از طرفی عنوان جهانی چهارساله است و حدود یک سال از این اتفاق میگذرد که اقدامی در لالجین انجام نشده است و نکند که سه سال دیگر هم بگذرد و اقدامی انجام نشود!

شهردار لالجین ابراز کرد: علیرغم اقدامات انجام نشده مسؤولان مردم لالجین انگیزهای مضاعف کسب کردند و از لحاظ تولید، نمای ساختمانها، نمای فروشگاها و .. اقدامات محسوسی را انجام دادند.

پاکرقم در ادامه تصریح کرد: مسؤولان نیز باید پای کار بیایند و زیرساختها را آماده کنند و شهر را به روز نگه دارند، نیازمندی گردشگران را فراهم کنند.

وی عنوان کرد: مسؤولان باید این عنوان جهانی را نگه دارند؛ چراکه دوره این عنوان چهار ساله است و هر سال نیز بازدیدی برای بررسی اقدامات انجام میشود.

* برنامههایی بر اساس چهارچوب شرح خدمات شهر جهانی تنظیم شده که باید انجام شود

معاون صنایع دستی استان همدان هم در این خصوص و در گفتگو با خبرنگار هگمتانه بیان کرد: برنامههایی را بر اساس چهارچوب شرح خدمات شهر جهانی پیشبینی و و برای انجام تنظیم کردیم.

علیرضا قاسمی گفت: مسائلی همچون آموزش و ترویج آن، بالابردن کیفیت تولید سفال، آموزشهای تخصصی، ارتقا حوزههای صادرات و حضور در نمایشگاههای خارجی با شرکت صنعتگران، راهاندازی دبیرخانه شهر جهانی سفال و راهاندازی وبگاه شهر جهانی و... از جمله اقداماتی است که باید برای حفظ عنوان شهر جهانی سفال انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه این موارد در دستور کار قرار دارد، افزود: این برنامهها طی روند چند ماههای که پیشبینی شده است اجرا میشود.

* دبیرخانه در حال راهاندازی است و مشکلی در این زمینه نداریم

این مسؤول در پاسخ به سؤال خبرنگار هگمتانه در مورد راهاندازی دبیرخانه شهر جهانی لالجین و اظهارات شهردار لالجین در مورد عدم راهاندازی آن گفت: دبیرخانه در حال راهاندازی است و مشکلی در این زمینه نداریم و در داخل دانشگاه علمی کاربردی لالجین راهاندازی شده است.

قاسمی در ادامه بیان کرد: ساختمان دبیرخانه نیز در حال تعمیر است و کارهای نرم افزاری آن از جمله کاتالوگ، بروشور، فیلم و .. نیز در دست اقدام است.

وی در این مورد اظهار کرد: دبیرخانه شهر جهانی سفال در داخل دانشگاه علمی کاربردی راه افتاده و جلسات آن هم با حضور هنرمندان تشکیل میشود، اما برای آن یک ساختمان جدا پیشبینی کردیم که در حال تعمیر است تا به شکل رسمی کار خود را آغاز کند.

وی عنوان کرد: یکی از اهداف دبیرخانه برنامههای پژوهشی و آموزشی و حمایت از تحقیقات در زمینه سفال است.

وی در خصوص شرکت هنرمندان سفالگر در نمایشگاهها نیز ابراز کرد: یکی از نمایشگاهها در اصفهان بود، صنعتگران در هجدهمین نشست اعضای شورای صنایع دستی شرکت کردند که یکی از غرفههای خوب با حضور صنعتگران لالجین بود.

* پیشبینی شرکت در نمایشگاه بینالمللی ایتالیا، آلمان و فرانسه برای سال آینده

قاسمی در ادامه گفت: شرکت در نمایشگاه بینالمللی ایتالیا، آلمان و فرانسه برای سال آینده در نظر داریم که رایزنیهای لازم برای شرکت در آن در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هزار کارگاه در لالجین با چهار هزار صنعتگر فعال است، گفت: چندین مورد گشت نظارت بازرسی در راستای افرادی که کالای چینی عرضه میکنند فعال است که با همکاری اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت بازدیدهای مشترکی در این خصوص انجام شده است.

این مسؤول ابراز کرد: این اجناس از فروشگاهها نیز جمع آوری شده و با فرهنگ سازی و راههای مختلف سعی کردیم برای جلوگیری از عرضه کالای چینی اقدام کنیم.

* هر سال یک صادرکننده نمونه صنایع دستی در کشور مربوط به صادر کنندگان لالجین است

قاسمی با اشاره به اینکه سالانه نزدیک به 20 میلیون دلار صادرات سفال از استان انجام میشود، تصریح کرد: هر سال یک صادرکننده نمونه صنایع دستی در کشور مربوط به صادر کنندگان لالجین است و انتشار خبر جهانی شدن لالجین یک نشان تجاری برای معرفی لالجین شد و تأثیر بسزایی برای مطرح شدن سفال لالجین در دنیا داشت. هر صنعتی برای پویایی نیاز به معرفی در بازارهای جهانی دارد.

وی در مورد سوال خبرنگار هگمتانه مبنی بر نصب تابلوهای معرفی لالجین در شهرهای استان و از جمله همدان نیز عنوان کرد: در حال پیگیری این موضوع هستیم که قرار است با تعامل شهرداری همدان این اقدام انجام شود.

جهانی شدن لالجین به عنوان شهر سفال، عنوانی بود که با پیگیری و تلاشهای فراوان کسب شد و بیشک کسب این عنوان و مطرح شدن لالجین در جهان میتواند رونق بسیاری در تولید صنایع دستی، اشتغال، گردشگری ، صادرات و .. داشته باشد؛ از همین رو نباید حفظ این عنوان را موضوعی ساده انگاشت و از کنار آن رد شد، جهانی شدن لالجین ؛اتفاقی که پس از سالها در استان افتاده است و میتواند به کسب و کار مردم آن رونق ببخشد نباید در سایه کم کاریها و یا بی توجهی از دست برود؛ بنابراین در کنار مردم که تمام هم و غم خود را برای حفظ این عنوان گذاشتند مسؤولان استانی و شهرستانی نیز باید تمام تلاش خود را برای توسعه زیرساختهای لالجین در جذب گردشگر و... انجام دهند، حال این تلاش منوط به جذب اعتبار لازم باشد و یا هر اقدام دیگری.

 

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١٠/٢٠ تعداد بازدیـد : ١٠٨ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١٩  نفر کاربران آنلاین :
۱,۷۰۶,۶۷۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان