شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷   |   Sat April 21, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
آغاز بازگشایی بلوار سعیدیه شمالی
برگزاری نخستین کمیته تخصصی مدیریت شهری کلان شهر همدان
تصویب اجرای طرح " بهنام " در صحن شورا
توسعه گردشگری بینالمللی مهمترین هدف شهرداری همدان
ضرورت استفاده از فناوری های جدید در خدمات رسانی به شهروندان
سایت دفن زباله همدان با هزینه بیش از 100میلیارد ریال ساماندهی می شود
گسترش تعامل و روابط بین مدیریت شهری همدان با جمهوری چک
ارائه گزارش تفریغ بودجه سال 96 شهرداری همدان تا پایان اردیبهشت ماه
جمع آوری متکدیان با هدف ایجاد فضای مناسب در شهر
کاشت درخت در معابر اصلی شهر
     آخرین اخبار
رویداد 2018 فرصتی مناسب برای معرفی ظرفیت های همدان در سطح بین المللی است
ورود به املاک شهروندان بدون حکم قضایی غیرقانونی است
مشارکت مردم و مسؤولان چشم انداز بیست ساله و اهداف کلانِ شهر را ترسیم می کند
ضعف ایمنی مراکز خرید همدان شناسایی شد
مدیران همدان آمارها را پنهان می کنند
اگر از معاینه گروهی پزشکان شکایت شود پیگیری می کنیم
راه اندازی مرکز قلب بیمارستان بوعلی همدان
گسترش تعامل و روابط بین مدیریت شهری همدان با جمهوری چک
توجه به مباحث علمی در ارائه آموزش های شهروندی
احتمال افزایش حاشیه نشینی با افزودن حلقه سوم شهر همدان
صلح و آرامش براي جهان و جواب کوبنده به ماجراجويان پيوند ارتش با انقلاب و مردم ناگسستني است
توسعه گردشگری بینالمللی مهمترین هدف شهرداری همدان
نقش مهم مرکز کنترل ترافیک در مدیریت شهری
کاشت درخت در معابر اصلی شهر
سایت دفن زباله همدان با هزینه بیش از 100میلیارد ریال ساماندهی می شود
ارائه گزارش تفریغ بودجه سال 96 شهرداری همدان تا پایان اردیبهشت ماه
تصویب اجرای طرح " بهنام " در صحن شورا
ضرورت استفاده از فناوری های جدید در خدمات رسانی به شهروندان
آموزش شهروندی بخشی از برنامه های فرهنگسراها شود
جمع آوری متکدیان با هدف ایجاد فضای مناسب در شهر
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١١/٠٧ تعداد بازدیـد : ۴٠١ نسخه چاپی
 
 
 

دکتر حاجی بابایی :
برنامه ششم توسعه برنامه شفافیت، نظارت و پاسخگویی است

روزنامه هگمتانه  : 
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی برنامه ششم توسعه را برنامه شفافیت، نظارت و پاسخگویی دانست و گفت: هیچ برنامه ای از برنامه های تدوین شده، شفافیت سازی این برنامه را نداشته است.

 
 

 حمیدرضا حاجیبابایی در جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به اینکه شهرداریها به عنوان رکنی تأثیرگذار در زندگی مردم هستند، افزود: زندگی مردم به امور شهرداریها وابسته است.

وی در ادامه سخنان خود با اذعان به اینکه برنامه ششم توسعه قرار است پنج سال آینده کشور را هدفگذاری نماید، اظهار کرد: باید دانست که برنامه ششم توسعه، برنامه شفافیت، نظارت و پاسخگویی است و هیچ برنامهای از 10 برنامه نوشته شده پیش و پس از انقلاب این وضعیت را نداشته است.

حاجیبابایی با بیان اینکه برنامه ششم توسعه بر اساس 22 اولویت کشور تعریف شده است، خاطرنشان کرد: این نخستین برنامهای است که دیوان محاسبات در آن نقش فعال دارد و در صورت اجرا باید به دیوان محاسبات جوابگو باشد.

وی همچنین با تأکید بر اینکه با اجرای برنامه ششم توسعه تمام کشور به سمت شفافیت حرکت خواهد کرد، گفت: از یکم فروردین ماه سال 96، تمامی حسابهایی که به دولت مربوط است شفافسازی میشود.

وی در توضیح سخنان خود با اشاره به موضوع هدفمندی یارانهها عنوان کرد: دولت وقت، در آن زمان به دنبال کاهش مصرف انواع انرژی و تزریق منابع ذخیره شده به زندگی مردم بود.

وی افزود: از سال 89 تاکنون از محل هدفمندی یارانهها درآمد حاصله 80 هزار میلیارد تومان بوده که از این رقم تنها 42 هزار میلیارد تومان به خزانه واریز شده و 38 هزار میلیارد تومان مابقی به خزانه ریخته نشده است.

حاجیبابایی تصریح کرد: بر اساس اصل 53 قانون اساسی باید حتی یک ریال درآمد نیز به حساب خزانه واریز شود.

وی ادامه داد: با اجرای برنامه ششم توسعه، تمامی حسابهای مالی در کشور شفافسازی میشود.

وی درباره تخصیص ارزش افزوده درآمدهای شهرداری ابتدا به محل خزانه و پس از آن واریز به حساب شهرداریها گفت: من با این شیوه عملکرد موافق هستم؛ چراکه در کشور باید حساب و کتاب وجود داشته باشد و پول ابتدا به حساب خزانه برود.

وی افزود: اما تخصیص به شهرداریها از محل خزانه باید پانزدهم به پانزدهم هر ماه اتفاق افتد تا هیچکس فرصت دخل و تصرف در آن را نداشته باشد.

حاجیبابایی با تأکید مجدد بر اینکه برنامه ششم توسعه حسابهای مالی کشور را شفاف خواهد کرد، عنوان کرد: از ابتدای سال جدید، فیش حقوقی کارمندان کاملاً برای مردم مشخص خواهد بود؛ چراکه نمیشود نظام را بر پایه نداشتهها و ظلم اداره کرد.

وی با اذعان به اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه قرار است تمامی درآمدها به حساب خزانه واریز شود، گفت: تخصیصهای استانی، بر اساس جمعیت و شهر اتفاق خواهد افتاد.

حاجیبابایی تصریح کرد: با اجرای برنامه ششم توسعه، 30 درصد از اعتبارات استانی، مستقیماً به استانها تزریق میشود در حالی که این عدد هماکنون 18 درصد است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه دولت باید تخصیص اعتبار به نقاط حاشیه شهر و بافتهای فرسوده را در اولویت کاری خود قرار دهد و این اعتبارات باید به شهرداریها تزریق شود.

وی یادآور شد: در مجموع 30 تا 40 ماده از مواد برنامه ششم توسعه به سمت کمک به شورای اسلامی شهر، شهرداریها و در نهایت مدیریت شهری است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه علیرغم این تخصیصها، شهر همدان با این موارد اداره نخواهد شد، گفت: مدیریت شهری باید با ورود به پروژههای جدید سبب تزریق اعتبار به شهر شود، چرا که بسیاری از کلانشهرهای بزرگ کشور مثل تهران، تبریز و قم با آغاز پروژههای جدید، جذب اعتبار را داشتند.

وی در زمینه تجمیع تمامی درآمدها در محل خزانه دولت یادآور شد: عقیده من بر این بود که تمامی درآمد استانها در محل خزانه دولتی تجمیع شود و بر اساس جمعیت استانها تخصیص اتفاق افتد که این مصوب نشد و حالا قرار است درآمد هر استان مشخصاً در خزانه دولت تجمیع شود و از آنها بر اساس جمعیت هر شهر اختصاص یابد که البته این به نفع شهر همدان هم خواهد بود.

وی با بیان این جمله که تمام مصیبت ما از آنجایی است که همدان در تعریف کلانشهر و در عمل شهر کوچک است، گفت: در این رابطه فرسنگها عقب ماندهایم و باید به پروژههای جدید ورود کنیم.

* میرزایی: قوانین مدیریت شهری بهروز نیست و باید شفافسازی شود

رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز با اشاره به اینکه این نشست در راستای افزایش تعامل میان شورای اسلامی شهر و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است، گفت: ما به دنبال این هستیم که در مدیریت شهر از مجمع نمایندگان و نمایندگان استان کمک بگیریم.

رضا میرزایی با بیان اینکه امروز تمامی کلانشهرها دغدغه آینده مالی شهرداریها را دارند، اظهار کرد: اینکه قرار است بر اساس برنامه ششم توسعه، ارزش افزوده سهم  شهرداری به حساب خزانه دولت واریز شود یکی از بزرگترین دغدغههای مدیریت شهری است؛ چراکه در این صورت چنانچه دولت با مشکلات مالی مواجه شود در موعد مقرر پول به حساب شهرداریها واریز نمیشود و به عقیده ما با این روند توسعه شهری با مشکل مواجه خواهد شد.

میرزایی بیان کرد: چنانچه بر اساس قانون قرار است این اتفاق بیفتد، پس ضروری است پول از خزانه دولتی پانزدهم هر ماه به حساب شهرداری واریز شود.

میرزایی در رابطه با دیگر درخواستهای مدیریت شهری از مجمع نمایندگان استان، عنوان کرد: با توجه به هزینههای سنگین برخی پروژهها نظیر پروژه تقاطع سردار شهید همدانی و همچنین پوشش رودخانههای حاشیه شهر، مدیریت شهری درخواست میکند تا همانند دیگر کلانشهرها از محل اعتبارات ملی، ردیف بودجهای به منظور تخصیص به استان در نظر گرفته شود.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان در ادامه بیان کرد: برخی قوانین مدیریت شهری بهروز نیستند و شاید بیش از نیم قرن از تدوین و تصویب این قوانین میگذرد که در این رابطه نیز ضروری است شفافسازی صورت گیرد به طوری که قوانین با واقعیتهای روز همخوانی پیدا کند.

وی همچنین با اشاره به بدهی دستگاههای دولتی به شهرداری همدان اظهار کرد: میطلبد وصول مطالبات شهرداری از دستگاههای اجرایی با لحاظ شدن ردیف بودجهای توسط مجلس مورد توجه قرار گیرد.

* رضایی: دولت به ایمنسازی بافتهای فرسوده و ناایمن توجه نشان دهد

عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز ضمن تقدیر از تلاشهای نمایندگان استان به تدوین برنامه ششم توسعه، با اشاره به حادثه ساختمان پلاسکو گفت: این حادثه زنگ هشداری برای بافتهای فرسوده و ناایمن همدان است.

علی رضایی افزود: به نظر میرسد دولت باید به این حوزه توجه کافی نشان دهد تا در آینده شاهد چنین حوادث ناگواری نباشیم.

وی با بیان اینکه در جریان این حادثه افکار عمومی جریحهدار شد، بیان کرد: باید در این خصوص توجه کافی لحاظ شود تا انعکاس نامطلوب اخبار بینالمللی برای نظام آسیبآفرین نباشد.

رضایی همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر نواحی محروم شهر در مناطق 3 و 4 شهرداری قرار گرفتهاند، گفت: فاضلابی که در رودخانههای شهر جاری میشود امنیت و سلامت مردم را به مخاطره انداخته که در این رابطه هزینههای کلانی بالغ بر 80 میلیارد تومان به مدیریت شهری تحمیل میشود و ضروری است نمایندگان استان در راستای جذب منابع مالی اقدام نمایند.

وی در خصوص تملک اراضی به منظور ایجاد کمربند سبز در حاشیه شهر به منظور جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز نیز عنوان کرد: این مورد از وظایف دولتهاست، اگرچه بخشی از تملکها را شهرداری به نتیجه رسانده و در ادامه باید دیگر دستگاههای دولتی ورود پیدا کنند.

وی همچنین با اشاره به امتیازات دیگر کلانشهرها در منابع اعتباری گفت: متأسفانه در این رابطه در همدان در حال تنزل هستیم.

رضایی خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت درآمدی شهرداریها، چنانچه آمار سرشماری مسکن و نفوس بخواهد ملاک تفصیلی استان قرار گیرد این شاخص درستی نیست و این باید تعیین تکلیف شود تا مشکل خاصی پیش نیاید.

* قراباغی: اگر فکری عاجل به حال مدیریت شهری نکنیم پشیمان خواهیم شد

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، حقوقی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان نیز با اشاره به اینکه از سال 92 تاکنون هرساله بودجه شهرداری کاهشی بوده، گفت: علیرغم اینکه ارزش مالیات املاک هرساله 10 تا 20 درصد افزوده شده اما بودجه شهرداری همدان هرساله کاهش یافته است.

حسین قراباغی همچنین عنوان کرد: در حال حاضر دولت حدود 140 میلیارد تومان به شهرداری همدان بدهکار است که این خود بر مشکلات شهرداری میافزاید.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه با ادامه این روند به زودی ورشکستگی شهرداریها را شاهد خواهیم بود، گفت: با واریز دیگر درآمدها نظیر درآمد حاصل از عوارض به حساب خزانه و تغییر روند تخصیصی، شاید دیگر شاهد همان رشد و توسعه فعلی هم نباشیم.

قراباغی در خصوص تجهیزات سازمان آتشنشانی نیز عنوان کرد: از سال 92 تاکنون شورا هرساله خرید پلکان 60 متری را برای شهرداری الزام میکند اما با توجه به مشکلات مالی تاکنون این مهم میسر نشده است.

وی بیان کرد: اگر فکری عاجل به حال مدیریت شهری نکنیم پشیمان خواهیم شد.

* نظری: شهرداریها مانند چماقی در دست وزارت کشور هستند

دیگر عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز با اشاره به اینکه مجلس باید نقش نظارتی خود را در رابطه با شوراها تقویت کند تا دولت بیش از این خود را مسؤول بداند، گفت: متأسفانه در حال حاضر شهرداریها همانند چماقی در دست وزارت کشور هستند که هر طور بخواهند از آنها استفاده میکند.

علیاکبر نظری با بیان اینکه شهرداریها بدون اختیار وزارت کشور نمیتوانند تصمیمی بگیرند، اظهار کرد: این اختیارات در دست وزیران است و وزرا هرجا بخواهند از شهرداریها استفاده میکنند و هرجا نخواهند آن را مانند جارویی به سمتی پرتاب میکنند.

وی افزود: همچنین استانداران در خیلی از موارد خود را به عنوان قائم مقام شوراها میدانند و در بسیاری از امور دخل و تصرف میکنند؛ به طوری که حتی معاونان استاندار نیز در تصمیمگیریهای شورا و شهرداریها ورود پیدا میکنند در حالی که این نقش قوه مقننه است که باید عملی شود.

نظری در خصوص موضوع ادغام سازمانهای شهرداری نیز بیان کرد: از مجموع 13 بندی که شورای اسلامی شهر همدان به عنوان ملاک قرار داده، حتی یک بند در وزارت کشور ملاک قرار نگرفت و اینجا باید گفت این چه شورای شهری است.

وی تصریح کرد: وزارت کشور در حال حاضر شهرداریها و شوراهای اسلامی را از ریشه ویران میکند.

نظری در ادامه سخنان خود به موضوع وظیفه دولت در قبال بافتهای فرسوده اشاره کرد و گفت: شهرداری همدان در این رابطه 5 میلیارد تومان هزینه کرده در حالی که این وظیفه دولت بوده و حتی یک ریال نیز به شهرداری پرداخت نکرده است.

این عضو شورای اسلامی شهر همدان همچنین ضمن گلایهمندی از دولت بیان کرد: دولت مشخص کند که در ابعاد حمل و نقل درونشهری چه وظایفی دارد به طوری که در طول دوره 4 ساله این شورا حتی یک ریال هم در این رابطه به شهرداری همدان تخصیص نداده است.

وی تصریح کرد: من معتقدم دولت عامل بیهویتی جامعه است؛ چراکه به وظیفه خود عمل نمیکند و تنها به کارهایی که مربوط به خودش نیست ورود پیدا میکند.

وی در زمینه وضعیت معیشتی مردم نیز گفت: یارانهها به حساب مردم واریز شد در حالی که با افزایش هزینههای گاز و برق و آب مردم با مشکل مواجه شدند و قشر آسیبپذیر، آسیبپذیرتر شد و اینها مشکلاتی است که انقلاب را به سمت دیگری خواهد برد که مجلس در این خصوص باید نقش نظارتی خود را ایفا کند.

* حسنیحلم: تا زمانی که تقصیرها را گردن یکدیگر بیندازیم کاری از پیش نمیبریم

رئیس شورای اسلامی شهرستان همدان نیز با اشاره به اینکه شورای اسلامی شهر در دوره چهارم در روزهای پایانی کار خود است، گفت: اینکه همدان تنها نامی از کلانشهر را دارد مسؤولیتش متوجه همه ما و مردم است.

سید احمد حسنیحلم افزود: تا زمانی که ما تقصیر را بخواهیم گردن یکدیگر بیندازیم کاری از پیش نمیرود.

وی خطاب به حاجیبابایی نماینده مردم همدان عنوان کرد: به ما بگویید که در شرایط فعلی باید چهکار کنیم تا همدان نیز از امتیازات دیگر کلانشهرها برخوردار شود. وی درباره متمرکز شدن درآمدها در خزانه دولت نیز گفت: به نظر میرسد با این اتفاق ضرر خواهیم کرد؛ چراکه در این شرایط هر روز باید دنبال این باشیم تا " آ " ریال از خزانه دریافت کنیم.

وی توضیح داد: این تصمیم هنگامی مفید است که هر آنچه از درآمدها در خزانه تجمیع میشود به صورت عادلانه و در زمان مقرر میان شهرها تقسیم شود.

* نورا... زاده: رفع مشکلات کلانشهر همدان با برگزاری جلسات مستمر با حضور نمایندگان مردم در مجلس امکانپذیر است

عضو دیگر شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه باید با برگزاری چنین نشستهایی به صورت مستمر مشکلات کلانشهر همدان را رفع نماییم، گفت: مشکل اینجاست که نظیر این جلسه که با حضور نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برگزار میشود کم است.

نرگس نورا... زاده افزود: متأسفانه باید گفت که مباحث کلان استان هیچجا مطرح نمیشود و این معضل اصلی مردم همدان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود نیز اظهار کرد: در حال حاضر با اداره راه و شهرسازی در رابطه با فریز کردن محدوده شهر مشکل داریم که باید در این خصوص با برگزاری جلسات کارشناسی مشکل را رفع کرد.

* رحیمیفر: بخشی از مشکلات شوراها و شهرداریها مرتبط با مشکلات قانونی است

دیگر عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز گفت: به عقیده من چنانچه برخی مشکلات در قانون حل شود، بخشی از مشکلات شوراها و شهرداریها نیز حل میشود.

علی رحیمیفر افزود:  ما اصل 53 را که میگویند درآمدها باید به حساب خزانه واریز شود را قبول داریم اما اصل 101 که مربوط به تشکیل شوراهاست نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه امروز تمامی توجهها در شهرداری روی ارزش افزوده است، اظهار کرد: ارزش افزوده خوب است اما امروز تمامی شهرداریهای ما دارند به سمت تراکمفروشی پیش میروند و تا کی قرار است با تراکمفروشی و دادن مجوز ارتفاع غیرمجاز درآمدهای پایدار شهرداری تأمین شود.

* رسولی: دولت حق قانونی شهرداریها را پرداخت کند

شهردار همدان هم ضمن درخواست از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به منظور توجه به مباحث مدیریت شهری در برنامه ششم توسعه گفت: ما به دنبال این نیستیم که دولت اعتباری به ما بدهد، بلکه بر اساس حقوق قانونی حق شهرداریها پرداخت شود.

سید مصطفی رسولی ادامه داد: بر اساس مصوبات مجلس، دولت مکلف به پرداخت 2 هزار و 500 میلیارد تومان از بدهیهای خود شده و دولت در این رابطه موظف است بدهی شهرداریها را پرداخت نماید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در حال حاضر پروژه تقاطع سردار شهید همدانی هزینههای سنگینی را به مدیریت شهری همدان تحمیل کرده است، گفت: همچنین بیش از 2 هزار متر رودخانه که آلوده به فاضلاب شدهاند باید مدیریت شود که این خود هزینه سنگینی به دنبال دارد.

رسولی تصریح کرد: بخشی از اعتبارات باید از محل اعتبارات ملی و استانی تأمین شود که در این زمینه درخواست داریم همانند شهر قم که ردیف بودجهای برای پروژههای آن تعریف شد برای همدان نیز این اقدام از سوی نمایندگان مجلس انجام شود.

وی همچنین خواستار شفافسازی تخصیص اعتبار از محل جرائم شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به روند اجرایی طرح جامع شهر اشاره کرد و گفت: خوشبختانه دو هفته است که در این رابطه مشاور شروع به کار کرده و در قالب سیاستهای مدیریت شهری اقدامات در حال انجام است.

شهردار همدان با اشاره به وظیفه دولت در خصوص تملک اراضی به منظور ایجاد کمربند سبز در حاشیه شهر همدان، گفت: بخشی از تملک اراضی توسط شهرداری انجام شده است و مابقی باید با ورود دولت انجام شود.

* یوسفینوید: دستگاههای نظارتی قدرت خطرپذیری را از مدیران اجرایی شهرداری گرفتهاند

معاون معماری و شهرسازی شهرداری همدان با اشاره به اینکه مشکلات شهر همدان زیاد است، گفت: رفع این مشکلات نیازمند همت والا و خطرپذیری شهرداری است.

یوسفینوید افزود: در حال حاضر مشکلی که در حوزه اجرایی وجود دارد، ورود بیش از حد دستگاههای نظارتی است که ما باید مکرر پاسخگو باشیم و این خود قدرت خطرپذیری را از مدیران اجرایی شهرداری گرفته است.

وی همچنین بیان کرد: علیرغم تمامی موارد پیشگفته اقدام خوبی نیز عملیاتی شده به نحوی که طرح جامع شهری که چند سال بود از سوی راه و شهرسازی مورد غفلت قرار گرفته بود با ورود مشاور در حال پیگیری است.

یوسفینوید در خصوص توصیه دکتر حاجیبابایی به منظور ورود به سامانبخشی حلقه سوم شهر، عنوان کرد: انتظار میرود به منظور تحقق این امر ارتباط مستقیمی میان شهرداری و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی وجود داشته باشد

 

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١١/٠٧ تعداد بازدیـد : ۴٠١ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٨۴  نفر کاربران آنلاین :
۱,۶۵۶,۷۶۸ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان