دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷   |   Mon June 25, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
افزایش عمر آسفالت معابر شهر با دستگاه جدید تثبیت بستر آسفالت
احیاء شهر اطلسی ها
چرخ خدمت رسانی شهر در دستانِ نیروهای شهرداری می چرخد
آغاز عملیات اجرایی تثبیت بستر آسفالت بلوار شهید احمدی روشن
پیاده راه های همدان در کشور بی نظیر است
دستور شهردار همدان مبنی بر رسیدگی به مشکلات 10 شهروند منطقه چهار
تفاهم نامه همکاری مدیریت شهری با آموزش و پرورش منعقد می شود
مرکز ارتباطات مردمی 137 نقشه راه مدیریت شهری
تسریع در ساماندهی روز بازارها و احداث بازارچه های محلی
دستور شهردار همدان مبنی بر رسیدگی به مشکلات 20 شهروند منطقه سه
     آخرین اخبار
شاهد اقدامات و فعالیت های مناسب در شهر همدان توسط شهرداری هستیم
آغاز جایگزینی گونه های گیاهی کم آببر با چمن
ضرورت توجه به ورزش همگانی و ایجاد شور و نشاط اجتماعی
همدان میزبان جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل عرب
اجرای 200 پروژه کمک بزرگ شهرداری به رویداد همدان 2018
ضرورت تسریع در فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری
عملیات سمپاشی درختان در شهر آغاز می شود
آغاز فعالیت مدرسه فوتبال شهرداری همدان
اعزام نابغه تنیس روی میز همدان به اردوی آسیایی
پرواز همدان - تهران رونق گرفت
پیاده راه های همدان در کشور بی نظیر است
گسترش ورزش محلات به ویژه در حاشیه شهر
اجازه نمی دهیم مباحث سیاسی به شهر و مدیریت شهری آسیب برساند
شهرداری اجرای طرح بهنام را سرعت بخشد
درخشش بانوان دونده همدان در رقابت های قهرمانی کشور
ساماندهی خانه مسافرهای غیرمجاز ضروری است
آغاز عملیات اجرایی تثبیت بستر آسفالت بلوار شهید احمدی روشن
افزایش 10 درصدی شهریه مدارس همدان
دستور شهردار همدان مبنی بر رسیدگی به مشکلات 10 شهروند منطقه چهار
دستور شهردار همدان مبنی بر رسیدگی به مشکلات 20 شهروند منطقه سه
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١١/١٧ تعداد بازدیـد : ۶٢٣ نسخه چاپی
 
 
 

با حضور وزیر نیرو و سفیر آلمان در ایران
افتتاح بزرگترین نیروگاه خورشیدی ایران در همدان سرمایه گذاری 3 میلیارد دلاری خارجی در بخش انرژی های تجدیدپذیر در ایران

روزنامه هگمتانه  : 
با حضور وزیر نیرو دو نیروگاه خورشیدی 7 مگاواتی با سرمایه گذاری خارجی 16 میلیون دلاری در همدان به بهره برداری رسید. به گزارش خبرنگار هگمتانه، حمید چیتچیان در مراسم عملیات اجرای سامانه خنککننده واحد دوم نیروگاه شهید مفتح همدان با بیان اینکه سرمایه گذاری در بخش انرژیهای نو باعث حفظ محیط زیست میشود، بیان کرد: دو نیروگاه خورشیدی 7 مگاواتی هر کدام با سرمایه گذاری 8 میلیون دلاری کشور آلمان در همدان وارد مدار تولید شد. وی اظهار کرد: در آیندهای نزدیک عملیات اجرایی 3 نیروگاه خورشیدی 7 مگاواتی نیز در همدان آغاز خواهد شد.

 
 

 این مقام مسؤول با بیان اینکه تاکنون 3 میلیارد دلار درخواست برای سرمایهگذاری در زمینه انرژیهای تجدیدپذیر به ایران شده اظهار کرد: هزار و صد مگاوات حجم سرمایهگذاری این طرحها است.

وی گفت: در راستای سرمایهگذاری خارجی در بخش انرژیهای نو ایران هزار و 400 مگاوات نیز به زودی تصویب و نهایی خواهد شد.

چیتچیان تصریح کرد: همه فعالیتهای وزارت نیرو در راستای توجه به حفظ محیط زیست و داشتن هوایی پاک است.

وزیر نیرو بیان کرد: علیرغم وجود نیروگاههای متعدد در کشور احداث نیروگاههای خورشیدی برای ایران دارای اهمیت بسیار است.

*ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور در همدان

چیتچیان اذعان کرد: با توجه به اینکه ایران در معاهده پاریس به طور داوطلبانه خود را موظف به افزایش سهم انرژیهای تجدیدپذیر در تولید برق کرده میبایست تا سال 2030، حداقل 7 هزار و 500 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر را وارد مدار کند.

وی با اشاره به اینکه نیروگاههای قبلی ساخته شده در کشور یک مگاواتی بود، گفت: نیروگاههای 7 مگاواتی افتتاح شده در همدان هماکنون بزرگترین نیروگاههای خورشیدی کشور هستند.

چیتچیان اظهار کرد: ظرف چند روز آینده  نیز یک نیروگاه 10 مگاواتی در اصفهان به بهرهبرداری میرسد.

وزیر نیرو گفت: با فراهم کردن زمینهها و زیرساختهای لازم برای ساخت نیروگاههای انرژی نو امیدواریم در ساخت این نیروگاهها تسریع داده شود.

این مقام مسؤول با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، کشور موظف به ساخت 5 هزار مگاوات نیروگاه شده است، گفت: یکی از مؤثرترین اقداماتی که در این راستا اندیشیده شده خرید تضمینی برق تولید شده از انرژیهای تجدیدپذیر است که قانون  آن نیز در دولت و مجلس به تصویب رسیده است.

وی از مزایای ساخت نیروگاههای خورشیدی سخن به میان آورد و بیان کرد: بر اساس سخنان رهبر انقلاب اسلامی باید در برنامه ششم توسعه به رشد متوسط سالانه 8 درصدی در اقتصاد و تولید ملی برسیم.

چیت چیان عنوان کرد: برای رسیدن به این رشد باید در هر سال 5 هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد میدان شود.

*کمبود سرمایهگذاری یکی از محدودیتهای کشور

وزیر نیرو با اشاره به اینکه یکی از محدودیتهای کشور کمبود سرمایهگذاری است، اظهار کرد: در 10-11 سال گذشته مجوزهایی برای احداث 37 هزار مگاوات توسط بخش خصوصی صادر شده که تا به امروز بخش خصوصی در این رابطه تنها 12 هزار مگاوات سرمایهگذاری کرده است.

این مقام مسؤول با بیان اینکه دلیل تأخیر در ساخت نیروگاههای خورشیدی نداشتن فناوری نبوده است، اظهار کرد: نبود اعتبارات و منابع مالی باعث شده نتوانیم به اهداف خود در این رابطه برسیم.

وی با اشاره به اینکه قانون دو راه حل برای فراهم نبودن منابع مالی در راستای اجرای پروژهها و طرحها در نظر گرفته است، اظهار کرد: منابع مالی باید از طریق سرمایهگذاری خارجی و یا فاینانس اجرای طرحها از منابع مالی خارجی تأمین شود.

چیتچیان با بیان اینکه از کشورهای متعددی درخواست برای ساخت نیروگاههای تجدیدپذیر در ایران شده است، گفت: عملیات اجرایی یک نیروگاه هزار و 400 مگاواتی نیز در آینده نزدیک در هرمزگان آغاز خواهد شد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه ساخت نیروگاه شهید مفتح در 25 سال پیش آغاز شد، اظهار کرد: در آن زمان توجهی به منابع آبی منطقه نشد که اگر این امر صورت می گرفت بهیقین این نیروگاه در این محل ساخته نمیشد.

وی با بیان اینکه 2 سال قبل برجهای خنککننده تر نیروگاه شهید مفتح به برجهای خشک تبدیل شد عنوان کرد:  در این راستا میزان مصرف آب به 15 درصد در این نیروگاه رسید.

این مقام مسؤول اضافه کرد: با انتقال پساب شهر همدان به نیروگاه، مصرف آب  آن  هماکنون به 10 میلیون مترمکعب رسیده که 5/6 میلیون مترمکعب آن پساب است.

وی تصریح کرد: با تبدیل تمامی برجهای خنککننده نیروگاه شهید مفتح مصرف آب در این نیروگاه به یک میلیون مترمکعب خواهد رسید.

چیت چیان عنوان کرد: در این پروژهها خدمترسانی به مردم در اولویت اقدامات دولت و مسؤولان قرار گرفته است.

وزیر نیرو اظهار کرد: بیشترین رسالتی که حضرت امام(ره) برای آن ارزش قائل بودند خدمت به عموم مردم و مستضعفان بوده است.

چیتچیان با بیان اینکه صنعت برق در سالهای اخیر تحولات وسیعی را تجربه کرده است، عنوان کرد: یکی از این موارد روی آوردن به تولید برق از انرژیهای تجدیدپذیر است.

وی عنوان کرد: از مزیتهای نیروگاههای خورشیدی آن است که آلودگی ندارند و امکان ساخت آن در اندازههای بزرگ و کوچک وجود دارد.

این مقام مسؤول اذعان کرد: در ایام دهه فجر شاهد افتتاح 3 سد، 3 نیروگاه سوخت فسیلی و آبگیری 6 سد خواهیم بود و 525 روستا نیز دارای شبکه برقرسانی خواهند شد.

*ساخت نیروگاههای خورشیدی همدان در 6ماه

سفیر آلمان در ایران نیز در مراسم افتتاح دو نیروگاه خورشیدی 7 مگاواتی در همدان اظهار کرد: بسیار خرسند هستیم که در عرض نیم سال این دو نیروگاه به بهرهبرداری رسیدند.

میکائیل کلور برشتولد اظهار کرد: افتتاح این نیروگاهها حاصل شهامت و آیندهنگری شرکای ایرانی ما بود که به ثمر نشست.

وی با ابراز خرسندی از حضور در استان همدان گفت: به فرصتهایی که از اجرایی شدن برجام در ایران به وجود آمده است بسیار خوشبین هستیم.

این مسؤول تصریح کرد: آلمان از توافق هستهای و برجام حمایت میکند و از هیچ تلاشی در این زمینه دریغ نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه سرمایهگذاری در یک فناوری پیشرفته در آینده ایران دارای اهمیت بسیار است، گفت: انرژیهای خورشیدی منبع انرژی آینده محسوب میشود.

سفیر آلمان در ایران اظهار کرد: این دو نیروگاه 14 مگاواتی به ایران کمک میکند به سهم 5 درصدی از انرژیهای تجدیدپذیر در سال 2020 برسد.

کلور برشتولد با تأکید بر اینکه آلمان تنها خودروها و بازیکن میدانهای ورزشی خوب ندارد، گفت: این کشور تولیدکننده ژنراتور و نیروگاههای خوب نیز محسوب میشود و از پیشگامان انرژیهای تجدیدپذیر در دنیا است.

سفیر آلمان در ایران گفت: روابط تجاری آلمان و ایران در سال گذشته افزایش قابل توجهی داشت و صادرات آلمان به ایران 40 درصد افزایش یافت.

وی عنوان کرد: در چند روز گذشته نیز ایرباسای320 از مجموعه صد عددی این هواپیما به ایران تحویل داده شد که مراسم بسیار بزرگی نیز در این رابطه در شهر هامبورگ برگزار شد.

*حفاظت از محیط زیست با توسعه پایدار

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نیز در مراسم افتتاح 2 نیروگاه خورشیدی 7 مگاواتی با بیان اینکه وزارت نیرو اقدامات بسیار ارزشمندی در کشور انجام داده است، اذعان کرد: امروزه همه مردم از خدمات لحظهای این وزارتخانه مانند برق و آب استفاده میکنند.

محمودرضا عراقی از ورود بخش خصوصی برای احداث نیروگاههای خورشیدی ابراز خرسندی کرد و گفت: این اقدامات نتیجه تصمیماتی بوده است که در مجلس گرفته و اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه سرمایهگذاران خارجی بسیاری برای سرمایهگذاری در زمینه نیروگاه تجدیدپذیر در ایران اعلام آمادگی کردهاند، این اقدام را یکی از برکات برجام دانست که سرمایهگذاران با احساس امنیت حاضر به سرمایهگذاری در ایران شدهاند.

این مسؤول با اشاره به اینکه در زمینه حفاظت محیط زیست به دنبال توسعه پایدار هستیم، عنوان کرد: ساخت این نیروگاهها تأثیر بسیاری در کاهش آلودگیها و داشتن انرژی پاک دارد.

*افتتاح دو نیروگاه خورشیدی با سرمایهگذاری 16 میلیون دلاری خارجی

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان نیز در این مراسم با بیان اینکه هم اکنون 2 نیروگاه 7 مگاواتی خورشیدی در همدان وارد مدار تولید شده است گفت: نیروگاه 7 مگاواتی خورشیدی خلیج فارس یکی از این دو نیروگاه بود که به وسعت 10 هکتار و با سرمایهگذاری خارجی 8 میلیون دلار به بهرهبرداری رسیده است.

حاجیرضا تیموری با اشاره به اینکه در ساخت این نیروگاه از تولیدات داخل استفاده شده است، بیان کرد: ترانسفورماتور، 23 هزار کابل فشار ضعیف و قوی و 15 هزار کابل تصویر و فیبر نوری این نیروگاه ساخت کشور است. وی تصریح کرد: همه تابلوهای الوی و اموی این نیروگاه نیز ساخت ایران است.

این مسؤول اظهار کرد: نیروگاه 7 مگاواتی خورشیدی خلیج فارس در مزرعه احیایی در مجاورت بزرگراه همدان- ساوه قرار دارد که 44 کیلومتر فاصله آن با شهر همدان است.

تیموری گفت: نیروگاه خورشیدی 7 مگاواتی امیرکبیر نیز در مزرعه اسلامی با سرمایهگذاری 8 میلیون دلاری آلمان افتتاح شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان عنوان کرد: این نیروگاهها بزرگترین نیروگاه خورشیدی ساخته شده در کشور هستند که با راهاندازی این طرحها استان همدان نیز به جمع دارندگان این نیروگاهها پیوست.

تیموری در پایان سخنان خود بیان کرد: قرار شده است 3 نیروگاه 7 مگاواتی دیگر نیز در استان به بهرهبرداری برسد.

مدیرعامل شرکت آفتاب مادر ابریشم نیز با بیان اینکه بسیار خوشحال هستیم که توانستیم نیروگاههای خورشیدی در ایران بسازیم، اظهار کرد: این 2 نیروگاه خورشیدی 7 مگاواتی در مدت 8 ماه ساخته شد.

ایتن دمپسی با اشاره به اینکه این شرکت از گروههای آلمانی، ایرانی و ایرلندی تشکیل شده است، اظهار کرد: در صدد هستیم تعداد نیروگاههای خورشیدی را در ایران افزایش دهیم.

*ساخت نیروگاههای خورشیدی در راستای پروژههای زیست محیطی

مدیرعامل سازمان انرژیهای نو ایران (سانا) نیز در این مراسم با بیان اینکه ساخت این دو نیروگاه در راستای پروژههای زیست محیطی است، گفت: در ماههای آینده نیز ظرفیتهای بیشتری از نیروگاههای خورشیدی وارد مدار میشود به طوری که سال آینده 500 مگاوات نیروگاه خورشیدی از سوی بخش خصوصی ساخته و وارد مدار خواهد شد.

سید محمد صادقزاده اظهار کرد: امیدواریم 5 هزار مگاوات تولید برقی که در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است نیز به بهرهبرداری برسد.

همچنین در سفر وزیر نیرو به همدان کلنگ عملیات اجرایی برج خشک دوم نیروگاه شهید مفتح همدان به زمین زده شد و تصفیه خانه فاضلاب و مجتمع آبرسانی روستایی شهرستان رزن هم به بهرهبرداری رسید.

 

 

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١١/١٧ تعداد بازدیـد : ۶٢٣ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣۶  نفر کاربران آنلاین :
۱,۷۳۶,۳۹۰ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان