چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷   |   Wed June 20, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
خیابان سعیدیه شمالی(پایین) به صورت کامل بازگشایی شد
احیای بافت های تاریخی برای بازگشت به هویت شهر
شهرداری همدان آماده استقبال از عید سعید فطر و میهمانان تعطیلات
کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی
توسعه همکاری های مشترک همدان و اتریش در آینده ای نزدیک
ناحیه محوری؛ تسهیل و تسریع در خدماتدهی به شهروندان-منطقه چهار
افزایش عمر آسفالت معابر شهر با دستگاه جدید تثبیت بستر آسفالت
چرخ خدمت رسانی شهر در دستانِ نیروهای شهرداری می چرخد
جابجایی رایگان نمازگزاران عیدسعید فطر با بیش از 200 دستگاه اتوبوس درون شهری
احیاء شهر اطلسی ها
     آخرین اخبار
افزایش عمر آسفالت معابر شهر با دستگاه جدید تثبیت بستر آسفالت
احیاء شهر اطلسی ها
مرکز ارتباطات مردمی 137 نقشه راه مدیریت شهری
آلودگی هوای همدان در وضعیت «هشدار»
تفاهم نامه همکاری مدیریت شهری با آموزش و پرورش منعقد می شود
چرخ خدمت رسانی شهر در دستانِ نیروهای شهرداری می چرخد
تسریع در ساماندهی روز بازارها و احداث بازارچه های محلی
ایجاد 20 هزار هکتار کانون بیابانی جدید در همدان
جابجایی رایگان نمازگزاران عیدسعید فطر با بیش از 200 دستگاه اتوبوس درون شهری
توسعه همکاری های مشترک همدان و اتریش در آینده ای نزدیک
آیت ا... محمدی: باید در جامعه امید آفرینی کرد
بانوی والیبال نشسته همدان در رقابت های جهانی هلند
احیای بافت های تاریخی برای بازگشت به هویت شهر
اقامه نماز عید فطر در مصلی همدان به امامت آیت ا... محمدی
شناسایی صد ظرفیت اقتصادی همدان با قابلیت سرمایه گذاری خارجی
دونده رکورددار آسیا به همدان بازگشت
پخش مسابقات جام جهاني فوتبال از نمايشگر عباس آباد همدان
خیابان سعیدیه شمالی(پایین) به صورت کامل بازگشایی شد
شهرداری همدان آماده استقبال از عید سعید فطر و میهمانان تعطیلات
کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١١/٢٨ تعداد بازدیـد : ٣٢٩ نسخه چاپی
 
 
 

رئیس مرکز مطالعات شورای اسلامی شهر:
همایش ملی شهر سبز پایدار در همدان برگزار میشود

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر همدان از برگزاری همایش شهر سبز پایدار با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در روزهای دوم و سوم اسفند ماه خبر داد.

 
 

 ابراهیم مولوی به مناسبت برگزاری همایش شهر سبز پایدار در جمع خبرنگاران اظهارکرد: انتخاب شهر همدان به عنوان آزمونه شهر سبز پایدار دلایل متفاوتی داشت، همدان در گذشته باغ شهر بوده و اکنون حدود 8 هزار هکتار پهنه باغی، جنگلی و فضای سبز دارد.

وی با اعلام اینکه 103 مقاله از سراسر کشور برای دبیرخانه همایش شهر سبز پایدار ارسال شده است که همه این مقالات مورد داوری شده است، گفت: امروز مقوله حفاظت محیط زیست و شهر سبز دغدغه همه اندیشمندان است که سبب شد تا نخستین همایش ملی شهر سبز پایدار در همدان برگزار شود.

مولوی درباره بینالمللی برگزار نشدن این همایش نیز گفت: بسیاری افراد از سازمانهای حقوق بشر علاقه به حضور در این همایش را داشتند اما به دلیل محدودیت مالی و زمانی برای شهرداری و شورای اسلامی شهر این موضوع عملیاتی نشد.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به اینکه تعداد افراد ثبتنامی خارج از استان برای این همایش 106 نفر است، گفت: 103 مقاله برای این همایش ارسال شده که تعداد کل مقالات پذیرش شده 74 مورد است و 26 مقاله روز همایش ارائه میشود.

وی با اشاره به اینکه مراسم در روزهای دوم و سوم اسفند ماه در همدان برگزار میشود، گفت: معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به عنوان سخنران ویژه در مراسم افتتاحیه حضور خواهد داشت.

ابراهیم مولوی با اشاره به اینکه 16 مقاله سازمانی، 36 مقاله اساتید و هیأت علمی و 46 مقاله دانشجویی برای این همایش ارسال شده است، گفت: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سفر خود به همدان از نیروگاههای خورشیدی بازدید میکند و سپس در پیادهراه بوعلی حاضر میشود تا از نماد شهر سبز پایدار در پیادهراه بوعلی رونمایی کند.

وی با اشاره به اینکه حضور در همایش و تمدید تفاهمنامه شهر سبز پایدار از دیگر برنامههای سفر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به همدان است، گفت: بسیاری افراد به دنبال این بودند تا در برگزاری این همایش کارشکنی کنند ولی تمام تلاش بر این بود که این همایش به خوبی در همدان برگزار شود.

وی گفت: ایجاد سه نیروگاه هر کدام با ظرفیت هفت مگاوات و حجم سرمایهگذاری 80 میلیارد تومان توسط آلمانیها در شهر همدان حرکت در راستای شهر سبز پایدار است.

عضو شورای اسلامی شهر همدان تأکید کرد: سالهای گذشته 98 درصد درآمدهای شهرداری همدان از محل صدور پروانههای ساختمانی، تغییر کاربری، تفکیک و افراز محقق میشد که این موضوع از دو سال گذشته تغییر پیدا کرده و شهرداری همدان با مشکلات درآمدی مواجه شده است.

وی با بیان اینکه شهرداری همدان باید در راستای درآمدهای پایدار شهری حرکت کند که یکی از راههای رسیدن به آن جذب سرمایهگذار است، گفت: قرار بود کشور ژاپن به جای پول بلوکه شدن ایران تعدادی اتوبوس هیبریدی در اختیار ایران قرار دهد ولی پیگیری لازم از سوی مدیران شهرداری همدان برای گرفتن این اتوبوسها صورت نگرفت.

مولوی با اعلام اینکه عملیات اجرای پیادهراهسازی خیابان اکباتان اسفند ماه آغاز میشود، گفت: اجرای این طرحها در راستای شهر سبز پایدار است و امیدواریم سایر نهادها نیز در این زمینه گامهای اساسی بردارند.

 وی انتخاب همدان به عنوان شهر سبز پایدار جهان اسلام را فرصتی برای پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین دانست و افزود: باید در راستای ایجاد شهری سبز و آباد از این فرصت استفاده کرد و شورا و شهرداری نیازمند همکاری دیگر ارگانها و سازمانهای مربوط و در کنار آن رسانهها است.

مولوی افزود: اگر ادعا داریم همدان شهر سبز است باید حداقل مؤلفهها در این خصوص را داشته باشیم و رسانهها نیز به باید را کمک کنند؛ چراکه برخی مواقع احساس میکنیم تنهای تنها هستیم و انتظار کمک برای تحقق اتفاقات خوب را داریم.

مولوی با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در خصوص همایش شهر سبز پایدار، بیان کرد: صدا و سیما حتی یک پیام تبلیغاتی یک ثانیهای شهر سبز پایدار پخش نکرده و ما نیز هنوز برای برگزاری همایش موفق نشدیم از ظرفیت صدا و سیما کمک بگیریم.

وی با بیان اینکه برای همایش ملی خروجیها و فرآیندهای خوبی پیشبینی میشود، افزود: هدف از این همایش استخراج مقالات خوب در حوزه شهری، حمل و نقل، محیط زیست و مسائل نوین است که به صورت کاربردی از آنها در همدان استفاده کنیم.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه همدان عنوان کلانشهر را یدک میکشد اما از بودجه کلان شهری ریالی به همدان تخصیص نیافته است، گفت: در همدان بیش از 540 هزار نفر زندگی میکنند که در صورت تصویب همدان به عنوان مجموعه شهری میتوان پروژههای مربوط به کلانشهرها از جمله قطار شهری را اجرایی کرد.

این عضو شورای اسلامی شهر همدان افزود: در ابتدای تشکیل شورای چهارم به واسطه شعارهای انتخاباتی مبنی بر استفاده از فکر، اندیشه و انتقاد و پیشنهادات مرکز مطالعات و پژوهش شورا شکل گرفت.

مولوی اضافه کرد: در این مرکز تمام توان علمی و پژوهشی همدان در دانشگاههای مادر از جمله بوعلی سینا، علوم پزشکی، آزاد اسلامی، پیام نور و بنیاد نخبگان استفاده میشود تا نظرات و طرحهای آنها به کمک مدیریت شهری بیاید.

وی اضافه کرد: استفاده از قشر کارشناسی استان همدان برای طرحهای شهری سبب شد تا در شورای چهارم با توجه به محدودیت منابع مالی شهرداری از آزمون و خطای طرحهای بدون نتیجه جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه در رابطه با مجوز برج و بلندمرتبهسازی در شهر همدان کارهای علمی و تحقیقاتی توسط شورای اسلامی شهر انجام شده است، افزود: در دوره چهارم شورای اسلامی شهر مجوزی برای بلندمرتبهسازی صادر نشده و حتی یک مورد برج بلندمرتبه در بافتهای سنتی همدان ایجاد نشده است.

رئیس همایش همدان، شهر سبز پایدار جهان اسلام با اشاره به اینکه برای جلوگیری از آلودگی هوا و وارونگی هوا نباید محورهای اصلی تنفسی شهر بسته شود، اضافه کرد: مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر همدان تاکنون 11 کمیته علمی در رشتههای مختلف مربوط به مدیریت شهری تشکیل داده است.

 مولوی با بیان اینکه مرکز مطالعات حدود 100 تا 150 نفر از اساتید دانشگاه را درگیر کرده و طرحهای شهرداری باید حتماً پیوست مرکز مطالعات را داشته باشد، افزود: چابکسازی و اصلاح فرایند بهرهوری بهینه در ساختار تشکیلاتی شهرداری همدان نیز در دستور کار مرکز است.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه طرح سلامت شهروندان نیز در دستور کار مرکز مطالعات قرار گرفته است، گفت: شهر باید به سمت شادابی، سلامت روح و آسودگی روان حرکت کند و از نظر آلایندههای محیطزیست و بزهکاریها عاری باشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف اصلی مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر همدان حمایت از طرحها و پایاننامههای مرتبط با حوزه شهری است، یادآور شد: تاکنون 30 طرح و پایاننامه برای مرکز مطالعات از دانشگاههای مختلف ارسال شده که یک سوم آنها پذیرفته شده است.

در ادامه دبیر اجرایی همایش شهر سبز پایدار جهان اسلام نیز اظهار کرد: همایش ملی شهر سبز پایدار با توجه به مقالات ارسال شده میتواند فرصتی در راستای رسیدن به اهداف شهر سبز پایدار باشد.

حسن محمدی با بیان اینکه همدان از سال 93 به عنوان شهر سبز پایدار انتخاب شده است، گفت: در جهان 69 شهر سبز وجود دارد که بیشتر اروپایی هستند و در این بین همدان به عنوان هفتادمین شهر سبز دنیا میتواند یک شهر سبز خاص باشد.

وی با اشاره به اینکه سازمان ملل به دنبال حرکت فرهنگی اثرگذار در درازمدت است و در مدت انعقاد تفاهمنامه تلاش بر ایجاد زیرساختهای شهر سبز پایدار بوده است، گفت: به دنبال استفاده از تجربه مجموعه شهرهای سبز هستیم که در این راستا نشستهای بسیاری برگزار شده است.

دبیر اجرایی همایش شهر سبز پایدار جهان اسلام با بیان اینکه شرکتهای زیادی برای فروش تاکسی و اتوبوس هیبریدی با شهرداری همدان مذاکره داشتهاند، افزود: حرکت در راستای سیاستهای شهر سبز پایدار سبب سبز ماندن شهر و ایجاد اشتغال میشود.

وی با اشاره به اینکه یک سال با شرکتهای متعدد صحبت و مطالعات شهر سبز انجام شد، تصریح کرد: اجرای پیادهراه بوعلی پس از 20 سال در واقع به خاطر انتخاب همدان به عنوان شهر سبز پایدار بود.

محمدی با بیان اینکه به دنبال این هستیم تا همه همدانیها دنبال سبز شدن شهر باشند، عنوان کرد: اگر همافزایی لازم بین مجموعه مدیریتی استان همدان صورت نگیرد فرصت شهر سبز پایدار از دست میرود و مردم باید مطالبهگری خود را در زمینه شهر سبز پایدار داشته باشند تا بتوان از مزیتهای آن بهرهبرداری لازم را داشت.

دبیر اجرایی همایش شهر سبز پایدار جهان اسلام درباره خروجی همایش شهر سبز پایدار نیز گفت: مقالات خوبی در زمینه مسائل شهری، حمل و نقل و خدماتی ارائه شده است که باید از آنها به صورت عملی استفاده کرد نه اینکه به کتاب تبدیل شود و در قفسهها خاک بخورد.

 

 

 

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١١/٢٨ تعداد بازدیـد : ٣٢٩ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١٣  نفر کاربران آنلاین :
۱,۷۳۰,۵۶۱ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان