پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷   |   Thu January 24, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
همدان اولین استان تاب آور در ایران
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
رانندگان تاکسی نهادینه کننده فرهنگ ترافیک هستند
     آخرین اخبار
"شهر گردشگر" در کهن شهر همدان کلید خورد
تلاش مدیریت شهری برای مناسب سازی محیط برای معلولان
آمادگی شهرداری برای برگزاری برنامه های دهه فجر فاطمی
گشایش نمایشگاه عبرت و ضد تروریسم در همدان
همدان اولین استان تاب آور در ایران
شکل گیری فراکسیون «شفافیت» در شورای عالی استان ها
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
امدادرسانی به 40 خودرو و 248 نفر در همدان
رهاورد رویداد گردشگری 2018 از نگاه نمایندگان در مجلس
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
رانندگان تاکسی نهادینه کننده فرهنگ ترافیک هستند
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
اعضای هیأت رئیسه کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان ها انتخاب شدند
راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی همدان در بیمارستان بعثت
هنرمندان نقش مهمی در تقویت نشاط اجتماعی دارند
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٣/٢٩ تعداد بازدیـد : ٢٩٨ نسخه چاپی
 
 
 


چرا آثار قدیمی همدان ثبت جهانی نشدند

روزنامه هگمتانه  : 
استان همدان دارای بیش از هزار و 700 اثر تاریخی و گردشگری می باشد ولی متأسفانه با توجه به دارا بودن این همه ظرفیت که همگی دارای تاریخچه ای قدیمی و منحصر به فرد هستند دارای ثبت جهانی نمی باشند که این جای بسی تعجب دارد.

 
 

لیلا نادعلیفر: با توجه به اینکه اقتصاد مقاومتی اصولاً بر پایه قطع وابستگی به نفت اتفاق می‏افتد و یک اقتصادی محسوب میشود که میتواند با توجه به بهرهگیری از ظرفیتهای خود گامهای اساسی در راستای توسعه بردارد، صنعت گردشگری امروزه یکی از صنعتهای پردرآمد در کشورهای مختلف محسوب میشود. استان همدان با دارا بودن بیش از هزار و 700 اثر تاریخی و گردشگری میتواند با تمرکز بر رویکرد گردشگری اسلامی و تنظیم راهبردها و برنامههای منظم و منسجم به سمت منابع درآمدی بالا حرکت کند. صنعت گردشگری، طبق نظر سازمان جهانی گردشگری وابسته به سازمان ملل، بزرگترین صنعت فعال است و بزرگترین فعالیت اقتصادی (بزرگتر از صنایع دفاع، تولیدات صنعتی، نفت و کشاورزی) محسوب میشود. به همین دلیل صنعت گردشگری در طول زمان مورد توجه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه قرار گرفته است؛ چراکه توسعه گردشگری، بهخصوص افزایش تعداد جهانگردان بینالمللی، باعث رونق طیف وسیعی از فعالیتهای اقتصادی یا منطقهای میزبان میشود. اما متأسفانه استان همدان با دارا بودن این همه ظرفیت نتوانسته است جایگاه مناسبی در جذب گردشگر در دنیا داشته باشد و همچنین هیچ یک از ظرفیتهای همدان با توجه به اینکه همگی دارای تاریخچهای قدیمی و منحصر به فرد هستند دارای ثبت جهانی نمیباشند که این جای بسی تعجب دارد.

 معین استان همدان در قرارگاه اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه آنچه در اصول سیاستهای اقتصاد مقاومتی مطرح شده است تأکید بر شناسایی ظرفیتهای منطقهای و فعال کردن آنها است، گفت: شناسایی و فعال کردن ظرفیتهای منطقهای باعث میشود در برش استانی اقتصاد مقاومتی بتوانیم برنامههای عملیاتی را ارائه کنیم.

زهرا احمدیپور با بیان اینکه استان همدان توسعه گردشگری را اولویت نخست خود قرار داده است بیان کرد: یکی از فرصتهای از دست رفته استان همدان نداشتن اثری با ثبت جهانی است.

معین قرارگاه اقتصاد مقاومتی استان همدان از نبود اثری با ثبت جهانی در استان اظهار گلهمندی کرد و گفت: استان همدان انباشتههای تاریخی بسیاری دارد که باید آثار مهم که پرونده آنها قابل فراهم آوری است را برای ثبت جهانی معرفی کند.

وی از ضرورت معرفی همدان به عنوان مقصد گردشگری در کشور سخن به میان آورد و تصریح کرد: با سرمایهگذاریهای انجام شده این استان باید به عنوان یک مقصد گردشگری حفظ شود.

احمدیپور با تأکید بر اینکه شرکت در نمایشگاههای بینالمللی و منطقهای از روشهای مناسب برای جذب گردشگران به شمار میآید، اظهار کرد: میتوان در بخش صنایعدستی نیز با افزایش کارگاهها، تولیدکنندگان و همچنین آموزش به افراد فرصتی مناسب برای معرفی صنایع دستی استان به دست آورد.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال عنوان کرد: جهتگیری امسال رهبر انقلاب اسلامی و دولت، تولید و اشتغال است که در این راستا افزایش کیفیت کالاها روشی مناسب برای صادرات محصولات به شمار میآید.

معاون رئیس جمهور نیز در سفر به همدان درباره آمادگی برای رفع بیکاری در استان گفت: باید توجه داشت که اقتصاد مقاومتی قرار است مشارکتجو و عدالتمحور بوده و توسعه درونزا داشته باشد. در نتیجه آموزش و توانمندسازی به عنوان حلقههای جدی برای ایجاد اشتغال باید مد نظر قرار گیرد.»

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز گفت: «عزم دولت بر این است که از مشارکت بخش خصوصی به صورت جدی در برنامههای اقتصاد مقاومتی استفاده کند، بنابراین تسهیل مسیر همکاری بخش خصوصی در این زمینه به عنوان یک اصل است.

*سرمایهگذاران بخش گردشگری منتظر حمایتهای جدی دولت

یک فعال عرصه گردشگری با بیان اینکه سرمایهگذاران بخش گردشگری همدان منتظر حمایتهای جدی دولت هستند، گفت: حمایت شعاری سبب گسترش سرمایهگذاری در بخش گردشگری نمیشود.

حمید یاری با اشاره به اینکه همدان برای رسیدن به نقطه مطلوب در حوزه گردشگری فاصله بسیاری دارد ولی ظرفیتهای رسیدن به آن نقطه را دارد، اظهار کرد: در حوزه تبلیغات گردشگری همدان آنچنان که باید فعالیت نشده است ولی باید به این مسأله نیز توجه داشت که اگر تبلیغات انفجاری در این زمینه انجام شود به سبب کمبود زیرساختها شاید نتوان پذیرایی مناسبی از گردشگران داشت.

وی با تأکید بر اینکه باید در ابتدا زیرساختهای حوزه گردشگری را تقویت و تأمین کرد، گفت: به اینکه برخی میگویند ظرفیت هتلهای همدان خالی است اعتقاد ندارم؛ چراکه همدان در حال حاضر میتواند چهار یا پنج هتل پنج ستاره داشته باشد.

*ضرورت احداث مرکز خرید در همدان

یاری با اشاره به اینکه باید چندین مرکز خرید در استان همدان ایجاد شود، گفت: مسافرانی که وارد همدان میشوند چطور میتوانند سوغات و صنایع دستی خود را تأمین کند در صورتی که مرکزی برای عرضه این اقلام وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه باید در راستای جذب سرمایهگذاران بخش گردشگری اقدامات مناسبی صورت گیرد، عنوان کرد: مسؤولان و شهرداری همدان باید خدمات لازم را آماده کنند تا بخش خصوصی برای سرمایهگذاری در حوزه گردشگری همدان اقدام کند.

این فعال حوزه گردشگری با بیان اینکه مهمترین نکته در حوزه گردشگری این است که مردم همدان باید گردشگری را باور کنند، اظهار کرد: کسانی که میخواهند در حوزه اقتصاد وارد شوند باید توجه جدی به حوزه گردشگری داشته باشند.

یاری تصریح کرد: اگر مردم در حوزه گردشگری ورود پیدا کنند به عنوان رقیب چند شرکت و هتل حوزه گردشگری همدان محسوب میشوند ولی این رقابت میتواند نوآوری و رونق کار در حوزه گردشگری همدان را به دنبال داشته باشد.

این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه همدان از دیرباز میتوانست به عنوان یک مقصد گردشگری معرفی شود که این اتفاق رخ نداد و کشاورزی به عنوان اولویت نخست همدان مطرح شد، بیان کرد: در سه چهار سال اخیر شعار گردشگری در همدان داده میشود که یکباره همه نگاهها را به سمت این بخش معطوف کرد.

وی با بیان اینکه رسانهها توجه جدی به گردشگری همدان داشتهاند، گفت: این امر باعث میشود بخش دولتی و میراث فرهنگی زیر ذرهبین قرار گیرند و تلاش جدی را برای رسیدن به نقطه مطلوب در حوزه گردشگری داشته باشند.

یاری با تأکید بر اینکه باید بر اولویت گردشگری در مقایسه با سایر بخشها تأکید شود و این باور در مردم و کسبه همدان ایجاد گردد، عنوان کرد: وقتی میراث فرهنگی گردشگری را اولویت اساسی خود قرار دهد بخش خصوصی نیز با اطمینان خاطر بیشتری در این زمینه ورود پیدا میکند.

وی با بیان اینکه تقویت و حمایت سرمایهگذاران موجود حوزه گردشگری سبب گسترش سرمایهگذاری در این بخش میشود، گفت: امروز سرمایهگذاران تنها در قالب شعار حمایت نمیخواهند بلکه انتظار حمایت عملی را از مسؤولان دارند.

یاری در پایان سخنان خود بیان کرد: بحث استفاده ازظرفیتهای گردشگری در کشور، استفاده از صنایع خرد و ظرفیتهای میراثی به عنوان اولویتهای جدی مطرح است. حیف است که استان همدان که مهد تمدن است و سبقه پایتختی دارد بخواهد از این قافله عقب بماند.

* گردشگری اولویت نخست برای جذب سرمایهگذار در همدان

یک کارشناس اقتصادی نیز میگوید: اولویت نخست برای جذب سرمایهگذاری در همدان گردشگری است؛ چرا که استان همدان دارای ظرفیتها و جاذبههای منحصر به فردی در این بخش است پس باید از سرمایهگذارانی که دراین حوزه وارد میشوند حمایت شود.

مریم علیپور عنوان کرد: برابر گزارش سازمان جهانی، سالیانه 5 تا 6 میلیارد گردشگری بومی انجام میشود. این یعنی یک سفر به ازای هر 2/1 نفر از جمعیت جهان در ایران سالیانه حدود 40 میلیون سفر داخلی انجام میشود، یعنی تقریباً به ازای هر دو نفر، یک سفر، که مبین نرخ پایین سفر داخلی در قیاس با میانگین جهانی است.

 وی گفت: بر اساس این آمارهای منطقی جهانی نه تنها در کشور بلکه در همدان هم باید درحوزه توسعه گردشگری با برنامهریزی در این راستا با تأمین زیرساختها و جذب درآمد پیش رفت تا توسعه ملموس پدیدار شود وچه بسا یکی از راهها در این مسیر تأمین زیرساختهای خدماتی، رفاهی و اقامتی است.

این کارشناس افزود: باور ما بر این است، ورود هر گردشگر، فرصت ارزشمندی است برای استان و کشور و با توجه به عزم ملی برای توسعه این صنعت به عنوان جایگزین برای کاهش وابستگی به اقتصاد نفتی، لازم است مجموعه دست اندرکاران صنعت دولت، بخش خصوصی، کارشناسان، پژوهشگران و صاحب نظران، به صورت یکپارچه و همسو به رفع کاستیها و تحقق اهداف تعیین شده در این بخش، توجه ویژه کنند.

* کلام پایانی

مسؤولان ارشد استانی و متولیان میراث فرهنگی و گردشگری میتوانند به عنوان یک دستور کار جدی، روی جذب سرمایهگذاریها و مشارکتهای عمومی برای اداره و توسعه صنعت گردشگری برنامهریزی کنند. با این کار هم به جریان کلی اقتصاد مقاومتی در استان کمک میشود و هم توسعه خود گردشگری راحتتر اتفاق میافتد. در دنیای امروز هیچکس از قابلیت صنعت گردشگری برای ارزآوری بیخبر نیست. چنان که در برنامه ششم توسعه هدفگذاری شده، گردشگران خارجی ورودی به کشور تا پایان برنامه پنج برابر شود. بدیهی است که با یک برنامهریزی درست و مدیریت حساب شده، صنعت گردشگری استان هم میتواند به کمک دولت بیاید و به تنهایی بخش مهمی از هدف افزایش ارزآوری را محقق کند.

 

 

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٣/٢٩ تعداد بازدیـد : ٢٩٨ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴۴  نفر کاربران آنلاین :
۱,۹۶۰,۷۹۷ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان