پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷   |   Thu October 18, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
ضرورت اقدام کارشناسی در تهیه و تدوین دفترچه عوارض محلی
محیطی امن برای حضور سرمایه گذار در استان و شهر همدان ایجاد شود
ورودی های شهر همدان را جذاب کنید
تخریب پنج ساخت و ساز غیر قانونی در باغات جاده چشین همدان
ورزش محلات از اولویت های اساسی برنامه های شهرداری باشد
حوزه فناوری شهرداری با نگاه سرمایه گذاری دیده شود
شهرداری همدان مقابل مقاومت تهران شکست خورد
امضاي تفاهم نامه همکاري شوراي استان با حفاظت محيط زيست همدان
جایگاه شوراها باید حفظ شود
قدرت دیپلماسی ما نتیجه مجاهدت رزمندگان است
     آخرین اخبار
تحقق مدیریت واحد شهرداری در مسیر عدالت محوری است
توسعه فضای کسب و کار در اولویت مدیریت شهری قرار دارد
همدان، قهرمان مسابقات تپانچه کشور شد
45 ایستگاه صلواتی استان همدان در مسیر رفت و برگشت زائران اربعین
قاچاق شیر، لبنیات همدان را زمین گیر کرد
همدان میزبان اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان ها
اجلاس جهانی گردشگری در همدان کرسی ایران شناسی برای جهان است
رسانه ها در تبیین ظرفیت های گردشگری همدان نقش محوری دارند
شهرداری همدان آماده خدمت به شهروندان در روزهای برفی
ورودی های شهر همدان را جذاب کنید
افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت میوه های پاییزی
فراخوان امام خامنه اي از صاحب نظران براي بررسي و اصلاح سند اوليه الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت
حوزه فناوری شهرداری با نگاه سرمایه گذاری دیده شود
ورزش محلات از اولویت های اساسی برنامه های شهرداری باشد
صرفه جویی 100 میلیون لیتری در مصرف بنزین با مصرف سی ان جی در منطقه همدان
صرفه جویی 100 میلیون لیتری در مصرف بنزین با مصرف سی ان جی در منطقه همدان
جایگاه شوراها باید حفظ شود
قدرت دیپلماسی ما نتیجه مجاهدت رزمندگان است
امضاي تفاهم نامه همکاري شوراي استان با حفاظت محيط زيست همدان
تخریب پنج ساخت و ساز غیر قانونی در باغات جاده چشین همدان
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۴/٠٨ تعداد بازدیـد : ٢٩١ نسخه چاپی
 
 
 


شتاب استان ییلاقی همدان به سوی کویری شدن

روزنامه هگمتانه  : 
روزگاری بود که استان همدان به دلیل آب و هوای خوش دارای دشت های سرسبز و چشمه های خروشانی بود که به عنوان یکی از مناطق ییلاقی کشور و گاه پایتخت تابستانی پادشاهان به شمار می رفت اما متأسفانه در چند سال اخیر دشت های این استان کوهستانی خشک و زمینه بیابانی شدن آن هموار شده است.

 
 

لیلا نادعلیفر:

* 65 هزار هکتار از اراضی همدان در شرف بیابانی شدن

مدیرکل منابعطبیعی و آبخیزداری استان همدان با بیان اینکه این استان 905 هزار هکتار عرصه منابعطبیعی دارد، میگوید: 65 هزار هکتار از عرصههای منابعطبیعی استان همدان در شرف بیابانی شدن است.

اسفندیار خزائی با اشاره به اینکه بیابان امروزه یکی از چالشهای اصلی کشورهایی است که در کمربند خشک کره زمین قرار دارند، گفت: بیابانی که در قسمتهای مرکزی ایران وجود دارد، با منشأ طبیعی است اما در استان همدان معضل بیابانزایی از طریق عوامل انسانی و شورشدن اراضی اتفاق افتاده است.

وی اهمیت آموزش و ترویج استفاده درست از منابعطبیعی را بسیار ضروری خواند و ادامه داد: بیابانزایی در استان همدان در نتیجه استفاده نادرست از منابع سرزمینی بوده که باعث شده نمکها به سطح خاک حرکت کند و در نهایت شور شدن و بیابانی شدن اراضی را به ارمغان بیاورد.

این مسؤول در بخش دیگری با اشاره به اقدامات مقابله با فرآیند بیابانزایی، تأکید کرد: در حال حاضر 65 هزار هکتار از اراضی بیابانی استان همدان که در دشت قهاوند، فامنین، کبودراهنگ و شوشاب ملایر قرار گرفته در دست مطالعه است و عملیات اجرایی برای احیای این اراضی صورت گرفته است.

مدیرکل منابعطبیعی و آبخیزداری استان همدان یادآور شد: برای مبارزه با بیابانزایی، 40 هکتار گونه گیاهی آرتیپلکس در دشت قهاوند کشت شده است.

استان همدان که روزی به شهر ییلاقی شهرت داشت این روزها حال خوشی ندارد و پدیده بیابانزایی در آن سرعت گرفته به طوری که در دو دهه اخیر کانون بیابانزایی در آن از 6 هزار و 500 به ۶۵ هزار هکتار رسیده است.

* افزایش روند بیابانی شدن با کاهش منابع آبی

یک کارشناس زمین شناسی هم میگوید: کاهش منابع آبی، کاهش آب سفرههای زیرزمینی، خشکسالیهای پی درپی، فشار چرای دام، استفاده بیش از حد مجاز از مراتع و اراضی کشاورزی و شوری و قلیایی شدن خاک در بیابانی شدن مراتع این استان مؤثر است.

مریم عظیمی اضافه کرد: شوری و قلیایی بودن خاک موجب ضعیف شدن خاک و نفوذناپذیری طبقات زیرین زمین میشود.

وی تأکید کرد: با توجه به شور بودن خاک باید از کاشت گیاهان آب بر در این منطقه جلوگیری کرد و گونههای مقاوم به شوری خاک و کم آب بر کاشته شود.

عظیمی اظهار کرد: آسیبهای وارد شده به محیط زیست و منابع طبیعی نشاندهنده ضرورت وجود مجموعهای برای آگاهسازی و راهاندازی سامانه آموزشی قوی و محکم برای بیان اهمیت طبیعت است.

* برداشت آب از سفرههای زیرزمینی زیاد است

مدیرعامل شرکت آب منطقهای همدان اظهار کرد: برداشت آب از سفرههای زیرزمینی به اندازهای بوده که دو دشت سرسبز همدان از جمله دشت شرا (قهاوند) و کبودراهنگ امروز وضعیت مطلوبی نداشته و بخش قابل توجهی از آنها بیابانی شده است.

مرتضی عزالدین اظهار کرد: به علت بیتدبیری و کشت محصولات آببر در برخی مناطق کم آب کشور با خشک شدن تعداد زیادی از دشتهای کشور و کم شدن منابع آب زیرزمینی مواجه شدهایم.

مدیرعامل شرکت آب منطقهای همدان در ادامه با انتقاد از شیوه و روش حال حاضر انسداد چاههای غیر مجاز در استان همدان گفت: چاههای غیر مجاز باید با مدیریت و برنامهریزی درست و اصولی اداره شوند که اجازه برداشت با دبی مشخص و نصب کنتور هوشمند از جمله این موارد است.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر نیز برخی از اراضی کشاورزی به زیرکشت محصولات غیر راهبردی و پرآببر همچون سیبزمینی و هندوانه میرود، عنوان کرد: تغییر الگوی کشت مسأله‌‌ای بسیار مهم است که در این سالها کمتر به آن توجه شده و یا آنچنان که باید در این راستا عمل نشده است.

از سویی نیز کارشناسان معتقدند شاید دلیل عمده و مهمی که موجب بیابان‌‌زایی در مراتع استان همدان شده استفاده بیرویه از مراتع استان توسط دامداران بوده؛ چرا که ظرفیت مراتع استان همدان برای چرای دامها حدود ۶۰۰ هزار واحد دامی بوده و این در حالی است که در حال حاضر نزدیک به دو میلیون واحد دامی از مراتع استان همدان استفاده میکنند و این مقدار معادل سه برابر ظرفیت مراتع استان همدان است.

* زمین با سرعت به سوی بیابانی شدن در حرکت است

یک استاد دانشگاه نیز با بیان اینکه بیابان زمانی به سراغ ما میآید که جنگل را نابود کنیم و جنگل زمانی نابود میشود که زمین زیر پایش را بهجای آب و خنکی به گرما و آتش تبدیل کنیم، عنوان کرد: متأسفانه روزبهروز زمین با سرعت فزایندهای به سوی بیابانی شدن در حال حرکت است.

مجید شهبازی با تأکید بر اینکه سالهای گذشته وقتی بحث حفظ محیط زیست میشد به مردم تذکر داده میشد که به فکر آیندگان باشید اما هماکنون متأسفانه فاجعههای زیستمحیطی به حدی زیاد شده که مردم حتی برای اکنون خود مشکل دارند چه رسد به آیندگان، گفت: زمین دیگر تحمل ندارد و تنها راه مقابله با بیابانزایی کاشت درخت و نگهداری از درختان بهعنوان ریههای زمین است.

* بیابانزایی مسألهای جهانی است و تنها به مناطق جغرافیایی خاص محدود نمیشود

وی گفت: بیابانزایی مسألهای جهانی است و تنها به مناطق جغرافیایی خاص محدود نمیشود اما شناخت فرآیندهای بیابانزایی و عوامل به وجود آورنده و تشدیدکننده آن همچنین آگاهی از شدت و ضعف این فرآیندها و عوامل آن، امری مهم و ضروری است که باید مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

این کارشناس با تأکید بر اینکه بیابانزایی فرآیندی است که باعث تغییر اساسی در یک زیستمحیط میشود و شرایط را از حالت نسبتاً غیربیابانی به حالت بیابانی تبدیل میکند، عنوان کرد: این پدیده در اثر افزایش فشار انسان بر زیستبومهای حساس ایجاد شده که باعث کاهش بازدهی تولید و برگشت‌‌ناپذیری آن میشود.

* مهمترین عامل گسترش بیابان در استان بهره برداری بیش از حد است

مدیر مرتع و بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان مهمترین عامل گسترش بیابان در این استان را بهره برداری بیش از حد از منابع زیر زمینی و ورود دام بیش از ظرفیت در مراتع دانست.

حسین علی رضایی اضافه کرد: اراضی مرغوب دشتهای قهاوند، فامنین، کبودراهنگ و ملایر در چند سال اخیر به علت بروز پدیده خشکسالی و مهمتر از آن مداخلات بشری و دست اندازی عوامل انسانی به منابع طبیعی تبدیل به بیابان شدند.

رضایی گفت: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری در سالهای اخیر تلاشهای زیادی برای جلوگیری از گسترش بیابان انجام داده و در این راستا یک کار مطالعاتی را از سال 94 آغاز کرده است.

وی افزود: به دنبال نتایج به دست آمده در این مطالعات مبنی بر روشهای مؤثر برای مقابله با بیابان‌‌زایی، کار اجرایی در 40 هکتار از بیابانهای دشت قهاوند آغاز شد.

رضایی اضافه کرد: با اجرای این طرح و قرق40 هکتار از مناطق روستای "ورکش" دشت قهاوند، کاشت گونههای مقاوم به کم آبی شامل "قره داغ" و "آتری پلکس" (اسفناج وحشی) آغاز شد.

مدیر مرتع و بیابان منابع طبیعی همدان تأکید کرد: به دنبال اجرای این طرح و جلوگیری از ورود دام به این مناطق شاهد احیا و رویش دوباره گونههای بومی در حال انقراض دشت قهاوند بودیم.

رضایی افزود: گونههای بومی "شور پسند" که توان رویش درخاک شور را دارند نظیر "کام فروزما" دوباره در دشت قهاوند جان گرفته و شاهد رویش این گونهها بودهایم.

وی بیان کرد: به طور حتم حذف تعلیف و چرای مازاد دام از مراتع تأثیر مثبت در کاهش روند بیابانی شدن مراتع دارد که نمونه عینی آن را در دشت قهاوند شاهد هستیم.

رضایی تأکید کرد: در کنار عملیاتهای تخصصی و علمی، باید اعتبارهای مصوب به میزان لازم و در زمان لازم تخصیص یابد تا بتوان طرحها را به موقع اجرایی کرد.

* کلام پایانی

استان همدان در دیرباز به سرسبزی و پر آبی در کشور مطرح بوده است که به مرور زمان و براساس بیتوجهی مردم به این نعمت خدادادی دچار آسیبهای فراوانی شده است که نه تنها گریبان بشر امروز را گرفته بلکه سرابی برای آیندگان محسوب میشود. باید چارهای اندیشید قبل از آنکه خشم و قهر زمین زندگی انسان را فرا گیرد و زندگی در این کره خاکی به سختی بیانجامد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۴/٠٨ تعداد بازدیـد : ٢٩١ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴۵  نفر کاربران آنلاین :
۱,۸۴۳,۸۶۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان