یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶   |   Sun July 23, 2017  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
آموزش مدیریت صحیح پسماند به کارکنان سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان
نقش مؤثر تبلیغات در معرفی ظرفیت های همدان
35 هزار تن آسفالت ریزی در معابر شهر
درخشش نونهالان کاراته کا شهرداری همدان در مسابقات بین المللی جام دوستی ملت ها در کرمانشاه
اجرای طرح تحول در 28 کلانتری همدان
65 هزار هکتار اراضی همدان در حال بیابانی شدن
سکته قلبی اولین دلیل مرگ در همدان
مرز خسروی مسیر تردد زائران همدانی در اربعین
بهره برداري از پروژه برج مراقبت فرودگاه بين المللي همدان تا پايان شهريور
همدان استان پیشتاز کشور در بهره گیری از حمل و نقل هوشمند جاده ای
     آخرین اخبار
با حمایت از سرمایه گذاری منابع درآمدی شهرداری محقق می شود
اخذ جریمه 24 درصدی به دلیل عدم پرداخت به موقع عوارض خودرو
برنامه های امسال شهرداری در مرکز مطالعات و پژوهش های شورا بررسی می شود
رونمایی از نخستین اتوبوس همدان گردی
پنج فوتبالیست همدانی در اردوی تیم ملی جوانان
ضرورت به کارگیری نیروهای متخصص و کارآمد در فرهنگسراها
بهره برداري از پروژه برج مراقبت فرودگاه بين المللي همدان تا پايان شهريور
آغاز فعالیت مرکز همدان شناسی همزمان با روز همدان
اجرای طرح تحول در 28 کلانتری همدان
فراخوان جشنواره خاطره نویسی سردار شهید همدانی در همدان
نقص بحرانی و خطرساز 5 جایگاه سوخت رسانی گاز
سکته قلبی اولین دلیل مرگ در همدان
35 هزار تن آسفالت ریزی در معابر شهر
65 هزار هکتار اراضی همدان در حال بیابانی شدن
اسکیت بازان همدانی قهرمان و نایب قهرمان مسابقات آزاد کشور
نقش مؤثر تبلیغات در معرفی ظرفیت های همدان
آموزش مدیریت صحیح پسماند به کارکنان سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان
مرز خسروی مسیر تردد زائران همدانی در اربعین
همدان استان پیشتاز کشور در بهره گیری از حمل و نقل هوشمند جاده ای
درخشش نونهالان کاراته کا شهرداری همدان در مسابقات بین المللی جام دوستی ملت ها در کرمانشاه
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۴/٢۶ تعداد بازدیـد : ٣٧ نسخه چاپی
 
 
 


65 هزار هکتار اراضی همدان در حال بیابانی شدن

روزنامه هگمتانه  : 
مدیرکل منابع طبیعی استان همدان خبرداد: 65 هزار هکتار اراضی همدان در حال بیابانی شدن است.

 
 

 

سعید باقری روز گذشته در نشست تخصصی با موضوع علل بروز پدیده ریزگردها در استان و بررسی راهکارهای مقابله با آن که در دفتر خبرگزاری ایسنا برگزار شد با بیان اینکه هرجایی که بوتهزار و مراتع باشد گرد و خاک نیز خواهد بود، اظهار کرد: ایران در کمربند خشک و نیمهخشک قرار دارد که این موضوع در ایجاد ریزگردها تأثیر گذاشته است.

وی با بیان اینکه ما در منطقه کویری قرار داریم که برخی از این کویرها را خودمان ایجاد کردهایم، تصریح کرد: با اقلیم نمیتوان مقابله کرد بلکه باید با آن تعامل و همزیستی داشت.

مدیرکل هواشناسی استان همدان با اشاره به اینکه باید راه تعامل با پدیده ریزگردها را ایجاد کنیم، خاطرنشان کرد: در صورت ایجاد تعامل میتوان از تشدید ریزگردها جلوگیری کرد.

وی با تأکید بر افزایش تعامل با اقلیم منطقهای، یادآور شد: با وجود کشورهای کویری مانند عراق در غرب کشور با هر وزش باد گرد و خاک وارد کشور خواهد شد.

باقری با بیان اینکه اکثر گرد و غبارها منشأ خارجی دارند، اظهار کرد: منشأ گرد و غبار هفته گذشته مرکز کشور بود که شرق همدان و همدان را درگیر کرد.

مدیر دفتر حفاظت و بهرهبرداری آب منطقهای همدان نیز با بیان اینکه 70 درصد وسعت تالاب آقگل در استان همدان قرار دارد، گفت: عمده آب وارد شده به این تالاب از استان مرکزی است.

داوود شاهسوند با بیان اینکه مقرر شد حقآبه این تالاب از همدان و استان مرکزی تأمین شود، تصریح کرد: در وزارت نیرو جلسات متعددی برای حفظ تالابها برگزار شده است.

وی با اشاره به نتیجه برگزاری جلسات متعدد در وزارت نیرو در راستای حفظ تالابها، ادامه داد: به دلیل نبود رودخانههای دائمی باید تالابها را با شرایط موجود حفظ کنیم.

مدیر دفتر حفاظت و بهرهبرداری آب منطقهای همدان یکی از راههای حفظ تالابها را تقویت آبهای زیرزمینی عنوان کرد و افزود: برای تقویت آبهای زیرزمینی دستور پلمب چاههای غیرمجاز اطراف تالاب آقگل صادر شده است.

وی با بیان اینکه بهرهبرداری از چاههای غیر مجاز تأثیر مهمی در خشک شدن تالاب آقگل داشت، خاطرنشان کرد: 25 چاه غیرمجاز برای حفظ آبهای زیرزمینی و در نتیجه حفظ تالاب پلمب و مسدود شده است.

شاهسوند با اشاره به اینکه اگر تالابها حفظ نشوند ریزگردها افزایش مییابد، گفت: کنترل اضافه برداشت چاههای مجاز یکی دیگر از اقدامات انجام شده در راستای تقویت آبهای زیرزمینی بوده است.

* مدیرکل منابع طبیعی استان همدان: وجود 65 هزار هکتار اراضی مستعد بیابانی شدن در همدان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان نیز در این جلسه با تأکید بر اینکه مهمترین مسأله در جلوگیری از بروز گردوغبار حفظ پوشش گیاهی است، گفت: در استان همدان 65 هزار هکتار اراضی مستعد بیابانی شدن وجود دارد.

اسفندیار خزائی با بیان اینکه تغییر آب و هوا، بیابانی شدن اراضی و آبهای شیرین امروزه 3 چالش مهمی هستند که دنیا را تهدید میکنند، اظهار کرد: در حوزه جنگل و مرتع نوع بهرهبرداری مهم است به طوری که چرای زودرس یکی از عواملی است که به مراتع ضربه وارد میکند و لازم است تقویم کوچ رعایت شود.

وی افزود: ریزگردها بر روی گیاهان جنگلی و مرتعی نشسته و باعث میشود منافذ گیاه بسته شود که در نهایت ضعف زیستی گیاه را به دنبال خواهد داشت.

خزائی با بیان اینکه در استان همدان 35 هزار هکتار اراضی جنگلی وجود دارد، یادآور شد: حفظ مناطق جنگلی در پالایش آب و هوای استان مؤثر است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان آتشسوزی مراتع را بلای مرتع و جنگل دانست و ادامه داد: مدیریت بحران در آتشسوزی مراتع به واسطه ورود دستگاههای حفاظت محیط زیست، هواشناسی، شهرداری، آتشنشانی و جهادکشاورزی مؤثر بوده و هماهنگی این دستگاهها باعث کاهش میزان وقوع آتشسوزی در مراتع شده است.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 5 آتشسوزی در مراتع استان رخ داده که باعث از بین رفتن 8 هکتار از مراتع استان شده است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته 30 فقره آتشسوزی در 100 هکتار از اراضی همدان به وقوع پیوسته بود.

خزائی با اشاره به اینکه تغییر آب و هوا و خشکسالی باعث ایجاد کانونهای مستعد ریزگردها شده است، اظهار کرد: بخشی از خشک شدن جنگلهای بلوط زاگرس به علت تغییر آب و هوا و کمبود بارندگی بوده است که منجر به ایجاد کانونهای مستعد ریزگردها میشود.

وی تأکید کرد: از 65 هزار هکتار اراضی مستعد بیابانی شدن در استان همدان 15 هزار هکتار مطالعه شده و عملیات اجرایی نیز در این اراضی انجام شده به طوری که 40 هکتار در شهرستان قهاوند گونههای مقاوم آرتیپلکس کشت شده است.

* کارشناس مسؤول کنترل کیفی هوای همدان: مراجعه به مراکز درمانی استان در روزهای آلوده افزایش مییابد

کارشناس مسؤول کنترل کیفی هوای دانشگاه علوم پزشکی همدان هم در این نشست با بیان اینکه در روزهای آلوده میزان مراجعه به مراکز درمانی استان افزایش مییابد، گفت: ارتباط معناداری بین آلودگی هوا و سلامت مردم جامعه وجود دارد به طوری که در این روزها مراجعه به مراکز درمانی بیشتر میشود.

مهدی خدابخشی با تأکید بر اینکه تعطیلی مدارس و ادارات چاره از بین بردن آلودگی هوا نیست، اظهار کرد: هشدار روزهای آلوده از راههای مختلف و رسانهها به مردم اعلام میشود تا تدابیر خاصی بیاندیشند و از خروج از منزل خودداری کنند.

وی تصریح کرد: با توجه به بررسیهای انجام شده بر روی ریزگردها مشخص شده مقدار زیادی از مواد شیمیایی و املاح سنگین و نمکها در این ذرات وجود دارد که براین اساس دانشگاه علوم پزشکی در مواقع آلودگی و بروز پدیده گردوغبار در استان توصیههایی را به شهروندان میکند.

وی افزود: نخستین توصیه به شهروندان این است که تا جای ممکن از منزل خارج نشوند و در صورت ضرورت از ماسکهای استاندارد تنفسی استفاده کنند.

خدابخشی به شهروندان توصیه کرد در روزهای آلوده در و پنجره خانه خود را بسته نگه دارند و یادآور شد: افراد سالمند و بیماران قلبی و تنفسی از حضور در فضای باز خودداری کرده و در صورت احساس تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه کنند.

کارشناس مسؤول کنترل کیفی هوای دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه سلامت هوا در 6 سطح پاک، سالم، ناسالم برای گروههای حساس، ناسالم برای همه، بسیار ناسالم و خطرناک تقسیمبندی میشود، تصریح کرد: هر کدام از این سطوح توصیههای خاص خود را دارند که بر این اساس دانشگاه علوم پزشکی توصیههایی به شهروندان خواهد داشت.

وی عنوان کرد: در استان همدان مرگومیر و بیماریهای قلبی و تنفسی براثر آلودگی هوا رخ داده که در صورت دریافت تأییدیه، در اختیار رسانهها قرار میگیرد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۴/٢۶ تعداد بازدیـد : ٣٧ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2017  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۶٧  نفر کاربران آنلاین :
۱,۳۰۶,۳۲۲ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان