شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶   |   Sat November 18, 2017  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
انصراف مرادی از حضور در شهرداری همدان
الگوبرداری آبنمای میدان امام(ره) از منطقه باستانی هگمتانه
عباس صوفی شهردار همدان شد
راه اندازی سامانه خودکار اعلام ارزش محاسباتی و معاملاتی املاک
شهرک ولی عصر (عج) آزمونه اجرای طرح جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز شد
تسليت به مناسبت درگذشت جمعي از هموطنان عزيزمان در اثر وقوع زلزله در استان هاي غرب کشور
راه اندازی سامانه خودکار اعلام ارزش محاسباتی و معاملاتی املاک شهرداری همدان به صورت آزمایشی
همدان در تکاپوی امدادرسانی به زلزله زدگان
چاپ 204 عنوان کتاب امسال در همدان
بازگشت بیش از 70 درصد زوار همدانی به استان
     آخرین اخبار
عباس صوفی شهردار همدان شد
راه اندازی سامانه خودکار اعلام ارزش محاسباتی و معاملاتی املاک شهرداری همدان به صورت آزمایشی
سند کتابخوانی استان با هم افزایی دستگاه های فرهنگی تهیه شود
انصراف مرادی از حضور در شهرداری همدان
همدان در تکاپوی امدادرسانی به زلزله زدگان
24 و 25 آبان همدان میزبان مسابقات لیگ برتر اسکیت هاکی
دستور امام خامنه ای به همه مسؤولان برای کمک فوری به زلزله زدگان
تسليت به مناسبت درگذشت جمعي از هموطنان عزيزمان در اثر وقوع زلزله در استان هاي غرب کشور
راه اندازی سامانه خودکار اعلام ارزش محاسباتی و معاملاتی املاک
الگوبرداری آبنمای میدان امام(ره) از منطقه باستانی هگمتانه
چاپ 204 عنوان کتاب امسال در همدان
شهرک ولی عصر (عج) آزمونه اجرای طرح جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز شد
بازگشت بیش از 70 درصد زوار همدانی به استان
ارزش نهادن به جایگاه کارکنان شهرداری ضروری است
کارکنان تاکسیرانی همدان به حامیان سه شنبه های بدون خودرو پیوستند
پیش پرداخت خرید 15 دستگاه اتوبوس شهری
فضای شهری همدان برای میزبانی از زائران اربعین حسینی آماده شد
طرح آبنما در پیاده راه میدان امام(ره) اجرا می شود
اجرای پروژه بام سازی آرامگاه بوعلی سینا
ارائه 470 هزار خدمت به زائران اربعین توسط مردم همدان
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۴/٢۶ تعداد بازدیـد : ٨٢ نسخه چاپی
 
 
 


65 هزار هکتار اراضی همدان در حال بیابانی شدن

روزنامه هگمتانه  : 
مدیرکل منابع طبیعی استان همدان خبرداد: 65 هزار هکتار اراضی همدان در حال بیابانی شدن است.

 
 

 

سعید باقری روز گذشته در نشست تخصصی با موضوع علل بروز پدیده ریزگردها در استان و بررسی راهکارهای مقابله با آن که در دفتر خبرگزاری ایسنا برگزار شد با بیان اینکه هرجایی که بوتهزار و مراتع باشد گرد و خاک نیز خواهد بود، اظهار کرد: ایران در کمربند خشک و نیمهخشک قرار دارد که این موضوع در ایجاد ریزگردها تأثیر گذاشته است.

وی با بیان اینکه ما در منطقه کویری قرار داریم که برخی از این کویرها را خودمان ایجاد کردهایم، تصریح کرد: با اقلیم نمیتوان مقابله کرد بلکه باید با آن تعامل و همزیستی داشت.

مدیرکل هواشناسی استان همدان با اشاره به اینکه باید راه تعامل با پدیده ریزگردها را ایجاد کنیم، خاطرنشان کرد: در صورت ایجاد تعامل میتوان از تشدید ریزگردها جلوگیری کرد.

وی با تأکید بر افزایش تعامل با اقلیم منطقهای، یادآور شد: با وجود کشورهای کویری مانند عراق در غرب کشور با هر وزش باد گرد و خاک وارد کشور خواهد شد.

باقری با بیان اینکه اکثر گرد و غبارها منشأ خارجی دارند، اظهار کرد: منشأ گرد و غبار هفته گذشته مرکز کشور بود که شرق همدان و همدان را درگیر کرد.

مدیر دفتر حفاظت و بهرهبرداری آب منطقهای همدان نیز با بیان اینکه 70 درصد وسعت تالاب آقگل در استان همدان قرار دارد، گفت: عمده آب وارد شده به این تالاب از استان مرکزی است.

داوود شاهسوند با بیان اینکه مقرر شد حقآبه این تالاب از همدان و استان مرکزی تأمین شود، تصریح کرد: در وزارت نیرو جلسات متعددی برای حفظ تالابها برگزار شده است.

وی با اشاره به نتیجه برگزاری جلسات متعدد در وزارت نیرو در راستای حفظ تالابها، ادامه داد: به دلیل نبود رودخانههای دائمی باید تالابها را با شرایط موجود حفظ کنیم.

مدیر دفتر حفاظت و بهرهبرداری آب منطقهای همدان یکی از راههای حفظ تالابها را تقویت آبهای زیرزمینی عنوان کرد و افزود: برای تقویت آبهای زیرزمینی دستور پلمب چاههای غیرمجاز اطراف تالاب آقگل صادر شده است.

وی با بیان اینکه بهرهبرداری از چاههای غیر مجاز تأثیر مهمی در خشک شدن تالاب آقگل داشت، خاطرنشان کرد: 25 چاه غیرمجاز برای حفظ آبهای زیرزمینی و در نتیجه حفظ تالاب پلمب و مسدود شده است.

شاهسوند با اشاره به اینکه اگر تالابها حفظ نشوند ریزگردها افزایش مییابد، گفت: کنترل اضافه برداشت چاههای مجاز یکی دیگر از اقدامات انجام شده در راستای تقویت آبهای زیرزمینی بوده است.

* مدیرکل منابع طبیعی استان همدان: وجود 65 هزار هکتار اراضی مستعد بیابانی شدن در همدان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان نیز در این جلسه با تأکید بر اینکه مهمترین مسأله در جلوگیری از بروز گردوغبار حفظ پوشش گیاهی است، گفت: در استان همدان 65 هزار هکتار اراضی مستعد بیابانی شدن وجود دارد.

اسفندیار خزائی با بیان اینکه تغییر آب و هوا، بیابانی شدن اراضی و آبهای شیرین امروزه 3 چالش مهمی هستند که دنیا را تهدید میکنند، اظهار کرد: در حوزه جنگل و مرتع نوع بهرهبرداری مهم است به طوری که چرای زودرس یکی از عواملی است که به مراتع ضربه وارد میکند و لازم است تقویم کوچ رعایت شود.

وی افزود: ریزگردها بر روی گیاهان جنگلی و مرتعی نشسته و باعث میشود منافذ گیاه بسته شود که در نهایت ضعف زیستی گیاه را به دنبال خواهد داشت.

خزائی با بیان اینکه در استان همدان 35 هزار هکتار اراضی جنگلی وجود دارد، یادآور شد: حفظ مناطق جنگلی در پالایش آب و هوای استان مؤثر است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان آتشسوزی مراتع را بلای مرتع و جنگل دانست و ادامه داد: مدیریت بحران در آتشسوزی مراتع به واسطه ورود دستگاههای حفاظت محیط زیست، هواشناسی، شهرداری، آتشنشانی و جهادکشاورزی مؤثر بوده و هماهنگی این دستگاهها باعث کاهش میزان وقوع آتشسوزی در مراتع شده است.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 5 آتشسوزی در مراتع استان رخ داده که باعث از بین رفتن 8 هکتار از مراتع استان شده است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته 30 فقره آتشسوزی در 100 هکتار از اراضی همدان به وقوع پیوسته بود.

خزائی با اشاره به اینکه تغییر آب و هوا و خشکسالی باعث ایجاد کانونهای مستعد ریزگردها شده است، اظهار کرد: بخشی از خشک شدن جنگلهای بلوط زاگرس به علت تغییر آب و هوا و کمبود بارندگی بوده است که منجر به ایجاد کانونهای مستعد ریزگردها میشود.

وی تأکید کرد: از 65 هزار هکتار اراضی مستعد بیابانی شدن در استان همدان 15 هزار هکتار مطالعه شده و عملیات اجرایی نیز در این اراضی انجام شده به طوری که 40 هکتار در شهرستان قهاوند گونههای مقاوم آرتیپلکس کشت شده است.

* کارشناس مسؤول کنترل کیفی هوای همدان: مراجعه به مراکز درمانی استان در روزهای آلوده افزایش مییابد

کارشناس مسؤول کنترل کیفی هوای دانشگاه علوم پزشکی همدان هم در این نشست با بیان اینکه در روزهای آلوده میزان مراجعه به مراکز درمانی استان افزایش مییابد، گفت: ارتباط معناداری بین آلودگی هوا و سلامت مردم جامعه وجود دارد به طوری که در این روزها مراجعه به مراکز درمانی بیشتر میشود.

مهدی خدابخشی با تأکید بر اینکه تعطیلی مدارس و ادارات چاره از بین بردن آلودگی هوا نیست، اظهار کرد: هشدار روزهای آلوده از راههای مختلف و رسانهها به مردم اعلام میشود تا تدابیر خاصی بیاندیشند و از خروج از منزل خودداری کنند.

وی تصریح کرد: با توجه به بررسیهای انجام شده بر روی ریزگردها مشخص شده مقدار زیادی از مواد شیمیایی و املاح سنگین و نمکها در این ذرات وجود دارد که براین اساس دانشگاه علوم پزشکی در مواقع آلودگی و بروز پدیده گردوغبار در استان توصیههایی را به شهروندان میکند.

وی افزود: نخستین توصیه به شهروندان این است که تا جای ممکن از منزل خارج نشوند و در صورت ضرورت از ماسکهای استاندارد تنفسی استفاده کنند.

خدابخشی به شهروندان توصیه کرد در روزهای آلوده در و پنجره خانه خود را بسته نگه دارند و یادآور شد: افراد سالمند و بیماران قلبی و تنفسی از حضور در فضای باز خودداری کرده و در صورت احساس تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه کنند.

کارشناس مسؤول کنترل کیفی هوای دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه سلامت هوا در 6 سطح پاک، سالم، ناسالم برای گروههای حساس، ناسالم برای همه، بسیار ناسالم و خطرناک تقسیمبندی میشود، تصریح کرد: هر کدام از این سطوح توصیههای خاص خود را دارند که بر این اساس دانشگاه علوم پزشکی توصیههایی به شهروندان خواهد داشت.

وی عنوان کرد: در استان همدان مرگومیر و بیماریهای قلبی و تنفسی براثر آلودگی هوا رخ داده که در صورت دریافت تأییدیه، در اختیار رسانهها قرار میگیرد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۴/٢۶ تعداد بازدیـد : ٨٢ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2017  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣٩  نفر کاربران آنلاین :
۱,۴۴۱,۹۱۷ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان