شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶   |   Sat December 16, 2017  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
دیدار شهردار همدان و هیأت همراه با معاون عمرانی وزیر کشور
حکم عباس صوفی به عنوان شهردار همدان صادر شد
پیشرفت 70 درصدی پیاده راه میدان امام(ره)
انتخاب شهردار بومی قدرشناسی از سرمایه های انسانی همدان است
تا پایان آذرماه آغاز پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی در همدان
بوستان 5هزار مترمربعی پردیس آماده بهره برداری
تاکسی های فرسوده در همدان تا پایان سال اجازه فعالیت دارند
آموزش های شهروندی برای یاری رسانی مدیریت شهری
آغاز جلسات تعرفه عوارض پیشنهادی سال 97 شهرداری همدان
حفظ منافع شهروندان و شهرداری اولویت شوراست
     آخرین اخبار
بهره گیری از محصول یخ خشک در مدیریت شهری
ظرفیت های کم نظیر 14 فرهنگسرا در شهر همدان
«اتحاد جوان شاهد» قهرمان مسابقات فوتبال محلات همدان شد
دیدار شهردار همدان و هیأت همراه با معاون عمرانی وزیر کشور
برگزاری اولین همایش راه مدرسه راه زندگی در همدان
آلودگی هوا به علت وارونگی دما در همدان
انتخاب شهردار بومی قدرشناسی از سرمایه های انسانی همدان است
متولی، حلقه گم شده بخش گردشگری همدان
برگزیدگان دومین دوره جشنواره فرش خزان معرفی شدند
16 نیروگاه خورشیدی در استان احداث می شود
دامداران نان خشک کپک زده به دام ها ندهند
حکم عباس صوفی به عنوان شهردار همدان صادر شد
ضرورت آموزش فرهنگ سلامت به شهروندان همدانی
افزایش 15 دستگاه اتوبوس شهری تا پایان سال
مشکلات شهروندان درزمینه عوارض باید حل شود
آغاز بررسی تعرفه پیشنهادی عوارض سال 1397 شهرداری همدان
آغاز طرح زمستانی پلیس راه و سازمان های امدادی با شرکت 800 گروه
حفظ منافع شهروندان و شهرداری اولویت شوراست
پیشرفت 70 درصدی پیاده راه میدان امام(ره)
آغاز جلسات تعرفه عوارض پیشنهادی سال 97 شهرداری همدان
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۵/٢١ تعداد بازدیـد : ٨٠ نسخه چاپی
 
 
 


برپایی جشنواره سفره ایرانی در باغ نظری همدان

روزنامه هگمتانه  : 
دومین جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری منطقه سه کشور، به مدت 3 روز در همدان با شرکت استان های کردستان، کرمانشاه، ایلام و همدان و با حضور داوران ملی برگزار شد که این جشنواره با استقبال گسترده همدانی ها روبه رو بود.

 
 

 امروزه گردشگری نقش مهمی در توسعه اقتصادی هر منطقه ایفا میکند؛ از سویی گردشگری دارای بخشهای مختلفی است که یکی از انواع آن غذا محسوب میشود، غذا به عنوان یکی از جاذبههای گردشگری در هر منطقه نقش مهمی را در جذب گردشگر دارد و از طرفی احیای غذاهای سنتی هر منطقه نقش بسزایی در توسعه گردشگری آن منطقه دارد که برپایی جشنواره غذاهای سنتی میتواند یکی از زمینههای احیای غذاهای محلی و سنتی باشد. به همین منظور دومین جشنواره منطقهای سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری با حضور چهار استان غرب کشور، ایلام، کردستان، کرمانشاه و همدان به میزبانی همدان در باغ نظری این شهر به مدت سه روز از 18 تا 20 مردادماه برگزار شد.

* حضور داوران ملی در جشنواره سفره ایرانی

این جشنواره در بخشهای مختلف، نمایشگاه، مسابقه، کارگاه آموزشی و اجرای موسیقی سنتی و آیینهای محلی برگزار شد و داورانی در سطح ملی از جمله سیروس سوسنی، محمود قویدل و محمد صارمی این جشنواره را داوری میکردند.

* برگزاری کارگاه آموزشی و بسته تخصصی در جشنواره

یکی دیگر از قسمتهای جذاب این جشنواره که با استقبال مردم روبهرو شد، بخش کارگاه آموزشی غذاهای سنتی چهار استان بود که در این بخش نوع تبخ غذاهای سنتی و معروف هر استان به مردم آموزش داده شد و شرکت در آن برای عموم آزاد بود.

* شرکت 60 غرفه در دومین جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری

آیین افتتاح این جشنواره عصر 18 مرداد ماه در باغ نظری همدان با حضور دبیر ملی جشنواره، استاندار همدان، مدیران و مسؤولان میراث فرهنگی استان همدان، ایلام، کردستان و کرمانشاه و با حضور گسترده مردم همدان و اجرای برنامههای متنوع و آیین سنتی هَلپَرْکِه استان کرمانشاه برگزار شد.

دومین جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری با شرکت 60 غرفه مختلف با ارائه غذاهای سنتی از چهار استان و 10 غرفه مخصوص پخت نان سنتی از سایر استانها برپا شد.

* ثبت 2520 نوع غذا در کشور

دبیر ملی جشنواره سفره ایرانی - فرهنگ گردشگری در آیین افتتاح این جشنواره با بیان اینکه گردشگری در دنیای کنونی موتور محرکه اقتصاد بسیاری از کشورها است، اظهار کرد: گردشگری تنها صنعتی است که سود آن عاید جوامع محلی میشود.

محسن رنجبر به ظرفیتها و داشتههای ایران در حوزه گردشگری اشاره و بیان کرد: کشور ما با داشتن بیش از یک میلیون اثر تاریخی و ثبت 22 اثر جهانی در کنار بسیاری آثار ملی و آثار ملموس و ناملموس ظرفیت بالایی را برای گردشگری دارد.

وی یکی از شاخصهای گردشگری را غذا دانست و گفت: گردشگران خارجی میگویند که همه موارد در ایران خوب است اما غذاهایی که در غذاخوریها ارائه میشود تکراری است.

رنجبر به ثبت دو هزار و 520 نوع غذا در ایران اشاره کرد و گفت: از این تعداد غذا، تنها تعداد کمی در غذاخوریها عرضه میشود.

وی به ویژگیهای مواد غذایی پرورش یافته در ایران نیز اشاره کرد و گفت: مواد غذایی، میوهها و سبزیها در کشور ما به دلیل مدت زمان تابش آفتاب و میزان بارندگیها و... دارای مواد معدنی و مغذی فراوانی هستند.

وی با تأکید بر اینکه غذا فقط برای زنده ماندن نیست بلکه یکی از عناصر مهم گردشگری است، ابراز کرد: 86 درصد گردشگران بهترین خاطره خود را از غذا اعلام کردند.

این مسؤول به برپایی جشنواره سفره ایرانی با هدف عرضه غذای سنتی اشاره کرد و گفت: هدف ما این است که غذاهای سنتی که قابلیت صنعتی شدن را دارد، احیا کنیم و در غذاخوریهای کشور عرضه شود.

رنجبر ادامه داد: میتوان از طریق غذا و تنوع بخشی به جاذبه گردشگری، مقاصد کمتر شناخته شده را از طریق غذا به مکان شناخته شده تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه 620 اقامتگاه بومگردی در کشور وجود دارد، بیان کرد: اقامتگاههای بومگردی که غذای سنتی و محلی ارائه میکنند بیشترین طرفداران را دارند.

رنجبر با بیان اینکه این دهمین جشنواره سفره ایرانی است که در کشور برگزار میشود، عنوان کرد: غذا یکی از مهمترین زیرساختهای گردشگری است.

* استاندار: تأکید بر اجرای جشنوارههای مختلف با مشارکت زاگرسنشینان

استاندار همدان هم در آیین افتتاح دومین جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری منطقه سه، با بیان اینکه میراث فرهنگی نقش مهمی را در ایجاد اشتغال دارد، بیان کرد: استان همدان در زمینه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی ظرفیتهای فراوانی دارد که میتوان از آن در امر توسعه گردشگری استفاده کرد.

محمدناصر نیکبخت ابراز کرد: میراث فرهنگی استان میتواند چنین جشنوارههایی را با مشارکت زاگرسنشینان برگزار کند که در جذب گردشگر و رونق گردشگری مؤثر است.

وی با بیان اینکه علایق و سلایق گردشگران متفاوت است، گفت: تبادل ارزشهای فرهنگی در این جشنوارهها بهترین نکتههایی است که میتوان به آن اشاره کرد.

استاندار همدان با اشاره به اینکه گردشگری غذا یکی از جاذبههای گردشگری است، گفت: همدان نیز به عنوان یکی از شهرهای گردشگری کشور زمینهها و ظرفیتهای فراوانی را در این حوزه دارد و دارای تاریخ بلند و گذشته سربلندی است.

* مالمیر: برپایی جشنواره سفره ایرانی با هدف احیای غذاهای سنتی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان هم در این مراسم با اعلام اینکه 60 غرفه از استانهای زاگرسنشین ایلام، کردستان و کرمانشاه در این جشنواره شرکت کردند، عنوان کرد: 10 درصد اقتصاد دنیا به گردشگری بستگی دارد و از 11 نفر یک نفر در حوزه گردشگری اشتغال دارد.

وی با اشاره به اینکه غذا به عنوان میراث ناملموس مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی است، گفت: هر یک از استانها دارای تنوع غذایی مختص خود هستند.

این مسؤول با تأکید بر اینکه یکی از وظایف ما احیا و معرفی این میراث ناملموس به همگان است، افزود: یکی از ویژگیهای جشنواره برپایی غرفههایی برای عرضه نان است که به عنوان میراث جهانی ناملموس ثبت شده است.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۵/٢١ تعداد بازدیـد : ٨٠ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2017  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣۴  نفر کاربران آنلاین :
۱,۴۷۹,۲۸۹ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان