چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷   |   Wed June 20, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
خیابان سعیدیه شمالی(پایین) به صورت کامل بازگشایی شد
احیای بافت های تاریخی برای بازگشت به هویت شهر
شهرداری همدان آماده استقبال از عید سعید فطر و میهمانان تعطیلات
کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی
توسعه همکاری های مشترک همدان و اتریش در آینده ای نزدیک
ناحیه محوری؛ تسهیل و تسریع در خدماتدهی به شهروندان-منطقه چهار
افزایش عمر آسفالت معابر شهر با دستگاه جدید تثبیت بستر آسفالت
چرخ خدمت رسانی شهر در دستانِ نیروهای شهرداری می چرخد
جابجایی رایگان نمازگزاران عیدسعید فطر با بیش از 200 دستگاه اتوبوس درون شهری
احیاء شهر اطلسی ها
     آخرین اخبار
افزایش عمر آسفالت معابر شهر با دستگاه جدید تثبیت بستر آسفالت
احیاء شهر اطلسی ها
مرکز ارتباطات مردمی 137 نقشه راه مدیریت شهری
آلودگی هوای همدان در وضعیت «هشدار»
تفاهم نامه همکاری مدیریت شهری با آموزش و پرورش منعقد می شود
چرخ خدمت رسانی شهر در دستانِ نیروهای شهرداری می چرخد
تسریع در ساماندهی روز بازارها و احداث بازارچه های محلی
ایجاد 20 هزار هکتار کانون بیابانی جدید در همدان
جابجایی رایگان نمازگزاران عیدسعید فطر با بیش از 200 دستگاه اتوبوس درون شهری
توسعه همکاری های مشترک همدان و اتریش در آینده ای نزدیک
آیت ا... محمدی: باید در جامعه امید آفرینی کرد
بانوی والیبال نشسته همدان در رقابت های جهانی هلند
احیای بافت های تاریخی برای بازگشت به هویت شهر
اقامه نماز عید فطر در مصلی همدان به امامت آیت ا... محمدی
شناسایی صد ظرفیت اقتصادی همدان با قابلیت سرمایه گذاری خارجی
دونده رکورددار آسیا به همدان بازگشت
پخش مسابقات جام جهاني فوتبال از نمايشگر عباس آباد همدان
خیابان سعیدیه شمالی(پایین) به صورت کامل بازگشایی شد
شهرداری همدان آماده استقبال از عید سعید فطر و میهمانان تعطیلات
کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۵/٢١ تعداد بازدیـد : ١۴١ نسخه چاپی
 
 
 


برپایی جشنواره سفره ایرانی در باغ نظری همدان

روزنامه هگمتانه  : 
دومین جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری منطقه سه کشور، به مدت 3 روز در همدان با شرکت استان های کردستان، کرمانشاه، ایلام و همدان و با حضور داوران ملی برگزار شد که این جشنواره با استقبال گسترده همدانی ها روبه رو بود.

 
 

 امروزه گردشگری نقش مهمی در توسعه اقتصادی هر منطقه ایفا میکند؛ از سویی گردشگری دارای بخشهای مختلفی است که یکی از انواع آن غذا محسوب میشود، غذا به عنوان یکی از جاذبههای گردشگری در هر منطقه نقش مهمی را در جذب گردشگر دارد و از طرفی احیای غذاهای سنتی هر منطقه نقش بسزایی در توسعه گردشگری آن منطقه دارد که برپایی جشنواره غذاهای سنتی میتواند یکی از زمینههای احیای غذاهای محلی و سنتی باشد. به همین منظور دومین جشنواره منطقهای سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری با حضور چهار استان غرب کشور، ایلام، کردستان، کرمانشاه و همدان به میزبانی همدان در باغ نظری این شهر به مدت سه روز از 18 تا 20 مردادماه برگزار شد.

* حضور داوران ملی در جشنواره سفره ایرانی

این جشنواره در بخشهای مختلف، نمایشگاه، مسابقه، کارگاه آموزشی و اجرای موسیقی سنتی و آیینهای محلی برگزار شد و داورانی در سطح ملی از جمله سیروس سوسنی، محمود قویدل و محمد صارمی این جشنواره را داوری میکردند.

* برگزاری کارگاه آموزشی و بسته تخصصی در جشنواره

یکی دیگر از قسمتهای جذاب این جشنواره که با استقبال مردم روبهرو شد، بخش کارگاه آموزشی غذاهای سنتی چهار استان بود که در این بخش نوع تبخ غذاهای سنتی و معروف هر استان به مردم آموزش داده شد و شرکت در آن برای عموم آزاد بود.

* شرکت 60 غرفه در دومین جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری

آیین افتتاح این جشنواره عصر 18 مرداد ماه در باغ نظری همدان با حضور دبیر ملی جشنواره، استاندار همدان، مدیران و مسؤولان میراث فرهنگی استان همدان، ایلام، کردستان و کرمانشاه و با حضور گسترده مردم همدان و اجرای برنامههای متنوع و آیین سنتی هَلپَرْکِه استان کرمانشاه برگزار شد.

دومین جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری با شرکت 60 غرفه مختلف با ارائه غذاهای سنتی از چهار استان و 10 غرفه مخصوص پخت نان سنتی از سایر استانها برپا شد.

* ثبت 2520 نوع غذا در کشور

دبیر ملی جشنواره سفره ایرانی - فرهنگ گردشگری در آیین افتتاح این جشنواره با بیان اینکه گردشگری در دنیای کنونی موتور محرکه اقتصاد بسیاری از کشورها است، اظهار کرد: گردشگری تنها صنعتی است که سود آن عاید جوامع محلی میشود.

محسن رنجبر به ظرفیتها و داشتههای ایران در حوزه گردشگری اشاره و بیان کرد: کشور ما با داشتن بیش از یک میلیون اثر تاریخی و ثبت 22 اثر جهانی در کنار بسیاری آثار ملی و آثار ملموس و ناملموس ظرفیت بالایی را برای گردشگری دارد.

وی یکی از شاخصهای گردشگری را غذا دانست و گفت: گردشگران خارجی میگویند که همه موارد در ایران خوب است اما غذاهایی که در غذاخوریها ارائه میشود تکراری است.

رنجبر به ثبت دو هزار و 520 نوع غذا در ایران اشاره کرد و گفت: از این تعداد غذا، تنها تعداد کمی در غذاخوریها عرضه میشود.

وی به ویژگیهای مواد غذایی پرورش یافته در ایران نیز اشاره کرد و گفت: مواد غذایی، میوهها و سبزیها در کشور ما به دلیل مدت زمان تابش آفتاب و میزان بارندگیها و... دارای مواد معدنی و مغذی فراوانی هستند.

وی با تأکید بر اینکه غذا فقط برای زنده ماندن نیست بلکه یکی از عناصر مهم گردشگری است، ابراز کرد: 86 درصد گردشگران بهترین خاطره خود را از غذا اعلام کردند.

این مسؤول به برپایی جشنواره سفره ایرانی با هدف عرضه غذای سنتی اشاره کرد و گفت: هدف ما این است که غذاهای سنتی که قابلیت صنعتی شدن را دارد، احیا کنیم و در غذاخوریهای کشور عرضه شود.

رنجبر ادامه داد: میتوان از طریق غذا و تنوع بخشی به جاذبه گردشگری، مقاصد کمتر شناخته شده را از طریق غذا به مکان شناخته شده تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه 620 اقامتگاه بومگردی در کشور وجود دارد، بیان کرد: اقامتگاههای بومگردی که غذای سنتی و محلی ارائه میکنند بیشترین طرفداران را دارند.

رنجبر با بیان اینکه این دهمین جشنواره سفره ایرانی است که در کشور برگزار میشود، عنوان کرد: غذا یکی از مهمترین زیرساختهای گردشگری است.

* استاندار: تأکید بر اجرای جشنوارههای مختلف با مشارکت زاگرسنشینان

استاندار همدان هم در آیین افتتاح دومین جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری منطقه سه، با بیان اینکه میراث فرهنگی نقش مهمی را در ایجاد اشتغال دارد، بیان کرد: استان همدان در زمینه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی ظرفیتهای فراوانی دارد که میتوان از آن در امر توسعه گردشگری استفاده کرد.

محمدناصر نیکبخت ابراز کرد: میراث فرهنگی استان میتواند چنین جشنوارههایی را با مشارکت زاگرسنشینان برگزار کند که در جذب گردشگر و رونق گردشگری مؤثر است.

وی با بیان اینکه علایق و سلایق گردشگران متفاوت است، گفت: تبادل ارزشهای فرهنگی در این جشنوارهها بهترین نکتههایی است که میتوان به آن اشاره کرد.

استاندار همدان با اشاره به اینکه گردشگری غذا یکی از جاذبههای گردشگری است، گفت: همدان نیز به عنوان یکی از شهرهای گردشگری کشور زمینهها و ظرفیتهای فراوانی را در این حوزه دارد و دارای تاریخ بلند و گذشته سربلندی است.

* مالمیر: برپایی جشنواره سفره ایرانی با هدف احیای غذاهای سنتی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان هم در این مراسم با اعلام اینکه 60 غرفه از استانهای زاگرسنشین ایلام، کردستان و کرمانشاه در این جشنواره شرکت کردند، عنوان کرد: 10 درصد اقتصاد دنیا به گردشگری بستگی دارد و از 11 نفر یک نفر در حوزه گردشگری اشتغال دارد.

وی با اشاره به اینکه غذا به عنوان میراث ناملموس مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی است، گفت: هر یک از استانها دارای تنوع غذایی مختص خود هستند.

این مسؤول با تأکید بر اینکه یکی از وظایف ما احیا و معرفی این میراث ناملموس به همگان است، افزود: یکی از ویژگیهای جشنواره برپایی غرفههایی برای عرضه نان است که به عنوان میراث جهانی ناملموس ثبت شده است.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۵/٢١ تعداد بازدیـد : ١۴١ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣  نفر کاربران آنلاین :
۱,۷۳۰,۵۳۲ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان