چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷   |   Wed October 17, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
ضرورت اقدام کارشناسی در تهیه و تدوین دفترچه عوارض محلی
محیطی امن برای حضور سرمایه گذار در استان و شهر همدان ایجاد شود
ورودی های شهر همدان را جذاب کنید
شهرداری و سپاه انصارالحسین(ع) میزبان مجمع فرماندهان و مسؤولین پیشکسوت جهاد و شهادت استان
تخریب پنج ساخت و ساز غیر قانونی در باغات جاده چشین همدان
برنامه ریزی شهرداری همدان برای پذیرایی شایسته از زائران اربعین
همفکری با سمن ها به نفع مدیریت شهری و مردم است
ورزش محلات از اولویت های اساسی برنامه های شهرداری باشد
حوزه فناوری شهرداری با نگاه سرمایه گذاری دیده شود
شهرداری همدان مقابل مقاومت تهران شکست خورد
     آخرین اخبار
45 ایستگاه صلواتی استان همدان در مسیر رفت و برگشت زائران اربعین
قاچاق شیر، لبنیات همدان را زمین گیر کرد
همدان میزبان اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان ها
اجلاس جهانی گردشگری در همدان کرسی ایران شناسی برای جهان است
رسانه ها در تبیین ظرفیت های گردشگری همدان نقش محوری دارند
شهرداری همدان آماده خدمت به شهروندان در روزهای برفی
ورودی های شهر همدان را جذاب کنید
افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت میوه های پاییزی
فراخوان امام خامنه اي از صاحب نظران براي بررسي و اصلاح سند اوليه الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت
حوزه فناوری شهرداری با نگاه سرمایه گذاری دیده شود
ورزش محلات از اولویت های اساسی برنامه های شهرداری باشد
صرفه جویی 100 میلیون لیتری در مصرف بنزین با مصرف سی ان جی در منطقه همدان
صرفه جویی 100 میلیون لیتری در مصرف بنزین با مصرف سی ان جی در منطقه همدان
جایگاه شوراها باید حفظ شود
قدرت دیپلماسی ما نتیجه مجاهدت رزمندگان است
امضاي تفاهم نامه همکاري شوراي استان با حفاظت محيط زيست همدان
تخریب پنج ساخت و ساز غیر قانونی در باغات جاده چشین همدان
شهرداری همدان مقابل مقاومت تهران شکست خورد
محیطی امن برای حضور سرمایه گذار در استان و شهر همدان ایجاد شود
ضرورت اقدام کارشناسی در تهیه و تدوین دفترچه عوارض محلی
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۶/٠١ تعداد بازدیـد : ۶٢٢ نسخه چاپی
 
 
 

خدمت جدید مدیریت شهری
افزایش ظرفیت پارک حاشیه ای معابر با پارکبانی هوشمند

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
تمایل به استفاده از وسایل نقلیه شخصی در انجام سفرهای درون شهری موجب افزایش تبعات منفی ناشی از آن در سطح شبکه معابر شده که از جمله این مشکلات می توان به بالا رفتن تقاضای پارک خودرو اشاره کرد

 
 

سمیه قاسمی: از جمله راهکارهای مقابله با این مشکل، مدیریت پارک حاشیهای است که پس از شناسایی خصوصیات و شرایط عملکردی معابر با اعمال قوانین پارک حاشیهای و مقررات خاص، محدودیتهایی برای پارک خودروها در معابر وضع میشود.

توزیع عادلانه جای پارک، جلوگیری از توقف طولانی مدت در حاشیه معابری که تقاضای پارک زیاد است، ایجاد محدودیت و به تبع آن جلوگیری از سفرهای غیر ضروری، ترغیب اصناف و کسبه و کارکنانی که خودروشان به مدت طولانی نیاز به پارک دارد به استفاده از وسال نقلیه عمومی، جلوگیری از توقفهای دوبله و کاستن از بار ترافیکی محل، مدیریت پارک خودروها در حاشیه خیابانها و استفاده از درآمد این طرح در احداث پارکینگ و اجرای طرحهای ترافیکی از مزایای مدیریت پارک حاشیهای است.

موضوع پارک حاشیهای در خیابانهای همدان در کنار انتقاداتی که داشته است، موجب به وجود آمدن نظمی خاص در توقف خودروها و ایجاد عدالتی اجتماعی شده است.

* ساماندهی حمل و نقل و ترافیک از اساسیترین مسائل شهری

در همین رابطه، مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدان با بیان اینکه حمل و نقل مسافران و شهروندان در شهرهای بزرگ و کلان شهرها از مسائل و چالشهای مدیران شهری محسوب میشود، گفت: بر همین اساس لزوم استفاده از سامانههای هوشمند در نظارت و بهرهبرداری از سامانههای حمل نقل یکی از راهحلهای اساسی این حوزه محسوب میشود.

احسان صباغی توضیح داد: امروزه سامانههای حمل و نقل در مدیریت شهری از جایگاه ویژهای برخوردار هستند و با توجه به اینکه شهر همدان به عنوان مهد تمدن و تاریخ از پرجاذبهترین و گردشگرپذیرترین شهرهای ایران است از اینرو ساماندهی حمل و نقل و ترافیک یکی از اساسیترین مسائل شهر است.

وی بیان کرد: سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدان به عنوان نهادی که وظیفه مدیریت سامانههای حمل و نقل و ترافیک شهر را بر عهده دارد، پس از نیازسنجیهای کارشناسی و به منظور ساماندهی و مدیریت پارکینگهای شهری، برای اولین بار در غرب کشور تصمیم به پیادهسازی سامانه هوشمند مدیریت پارک حاشیهای گرفت.

صباغی افزود: پس از دریافت تأییدیه در شورای همتا و همچنین تأیید و قیمتگذاری در شورای اسلامی شهر همدان، اجرای این طرح به شهرداری همدان به منظور بهرهبرداری ابلاغ شد که تاکنون نیز بخشی از معابر شهر به این نوع از پارک مکانیزه مجهز شدهاند.

وی عنوان کرد: از آنجا که شهروندان باید بتوانند از سامانههای معابر شهری استفاده کنند، به همین منظور شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور یک سری مستندات قانونی و مسائل را به هیأت وزیران ارسال کرده است.

وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس در سال 1391مصوب هیأت وزیران بخشنامهای با عنوان آئیننامه اجرایی تبصره (1) ماده (15) جرائم رسیدگی به تخلفات راهنمایی رانندگی به استانداریها ابلاغ کرد و در همین راستا در سال 1394 اصلاحیه به این بخشنامه الحاق شد که شرایط و موارد احراز و بهرهبرداری را به استانداریها و استانداریها به شهرداریها ابلاغ کردند.

احسان صباغی توضیح داد: بر این اساس در ماده هفت آئیننامه اجرایی تبصره (1) ماده (15) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی آمده است که شهرداریها مکلفند در معابر شهری پرترافیک مصوب، پس از اطلاعرسانی به شهروندان، نسبت به مشخص کردن فضاهای پارک حاشیهای مدیریت شده اقدام کنند و با استفاده از تجهیزات و لوازم سنجش توقف و یا از طریق عوامل متصدی (پارکبان) نسبت به مدیریت پارک حاشیهای و دریافت هزینه توقف اقدام نماید.

وی بیان کرد: بر اساس تبصره (3) ماده هفت قید شده که درآمد حاصل از توقف خودرو در پارک حاشیهای، موضوع تبصره(2) ماده (3) این آئیننامه به حساب خزانه واریز میشود و صد در صد مبالغ واریزی موضوع این ماده تا پایان هر ماه توسط خزانه به حساب شهرداری مربوط واریز میشود تا در اجرای ماده (15) قانون در همان شهر هزینه کند.

*مزایای سامانه هوشمند مدیریت پارک حاشیه

صباغی در خصوص مزایای حاصل از اجرای این طرح نیز گفت: طبق ماده 15 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی مصوب 8اسفند سال 1389، نیم ساعت اول توقف در معابر تحت مدیریت پارک حاشیه رایگان است و رعایت این قانون با سامانههای سنتی قبضی امکانپذیر نیست و امکان تخلف پارکبان و ضایع شدن حق شهروندان وجود دارد، از اینرو پیادهسازی سامانه هوشمند مدیریت پارک حاشیه از الزامات اجرای این بند از قانون است.

وی تصریح کرد: از دیگر مزایای مدیریت هوشمند پارک حاشیه در همدان میتوان به روانسازی ترافیک، عدالت در تقسیم فضای پارک شهری، قابلیت مدیریت فضای پارک و اشتغالزایی برای 120 نفر از جوانان همدان نام برد.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک در خصوص امکانات و خدماتی که سامانه هوشمند مدیریت پارک حاشیه به شهروندان گفت: شهروندان با ثبتنام در این سامانه میتوانند خدماتی مانند شارژ اعتبار خودرو به صورت برخط، اطلاع از مشخصات توقفهای صورت گرفته در معابر تحت مدیریت شامل مکان توقف، مدت و زمان توقف، هزینه کسر شده از شارژ بابت توقف صورت گرفته، دریافت پیامک کسر هزینه، دریافت پیامک شارژ؛ زمانی که شهروند مبلغی را بابت شارژ پلاک خود به پارکبان پرداخت میکند را دریافت نمایند.

وی همچنین بیان کرد: بر اساس این طرح، شهروندان قادر خواهند بود از نرمافزار "همراه پارک" در تلفنهای همراه هوشمند، وبگاه شرکت ترافیک هوشمند الیت به نشانی www.eliteit.ir  و سامانههای پیامک و اطلاعرسانی شرکت برای بهرهمندی از خدمات سامانه هوشمند پارک استفاده کنند.

وی عنوان کرد: همچنین شهروندان باید بدانند که پارکبانهای شرکت الیت دارای پوشش و لباس مشخص به همراه شناسه پرسنلی نصب شده بر روی سینه هستند که علت انتخاب این پوشش، قابل تشخیص بودن پارکبانان از دیگر نیروهای خدماتی است.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدان ادامه داد: بر همین اساس به منظور جلوگیری از سودجویی برخی افراد، همیشه رسید اخطار اعتبار را دریافت کرده و اطلاعات مندرج روی رسید را با پلاک خودرو خود مطابقت دهند و پس از شارژ خودرو حتماً رسید شارژ دریافت کنید.

وی توضیح داد: در این رابطه، یشنهاد میشود شهروندان برای شارژ پلاک خودرو، به صورت برخط و با استفاده از کارتهای عضو شتاب از طریق نرمافزار #همراه_پارک که برای هر دو سامانه عامل اندروید و آی.اُ.اس طراحی شده است، استفاده کنند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۶/٠١ تعداد بازدیـد : ۶٢٢ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١۶٢  نفر کاربران آنلاین :
۱,۸۴۰,۲۵۸ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان