پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷   |   Thu January 24, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
همدان اولین استان تاب آور در ایران
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
رانندگان تاکسی نهادینه کننده فرهنگ ترافیک هستند
     آخرین اخبار
"شهر گردشگر" در کهن شهر همدان کلید خورد
تلاش مدیریت شهری برای مناسب سازی محیط برای معلولان
آمادگی شهرداری برای برگزاری برنامه های دهه فجر فاطمی
گشایش نمایشگاه عبرت و ضد تروریسم در همدان
همدان اولین استان تاب آور در ایران
شکل گیری فراکسیون «شفافیت» در شورای عالی استان ها
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
امدادرسانی به 40 خودرو و 248 نفر در همدان
رهاورد رویداد گردشگری 2018 از نگاه نمایندگان در مجلس
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
رانندگان تاکسی نهادینه کننده فرهنگ ترافیک هستند
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
اعضای هیأت رئیسه کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان ها انتخاب شدند
راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی همدان در بیمارستان بعثت
هنرمندان نقش مهمی در تقویت نشاط اجتماعی دارند
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۶/٠١ تعداد بازدیـد : ٧٠٧ نسخه چاپی
 
 
 

خدمت جدید مدیریت شهری
افزایش ظرفیت پارک حاشیه ای معابر با پارکبانی هوشمند

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
تمایل به استفاده از وسایل نقلیه شخصی در انجام سفرهای درون شهری موجب افزایش تبعات منفی ناشی از آن در سطح شبکه معابر شده که از جمله این مشکلات می توان به بالا رفتن تقاضای پارک خودرو اشاره کرد

 
 

سمیه قاسمی: از جمله راهکارهای مقابله با این مشکل، مدیریت پارک حاشیهای است که پس از شناسایی خصوصیات و شرایط عملکردی معابر با اعمال قوانین پارک حاشیهای و مقررات خاص، محدودیتهایی برای پارک خودروها در معابر وضع میشود.

توزیع عادلانه جای پارک، جلوگیری از توقف طولانی مدت در حاشیه معابری که تقاضای پارک زیاد است، ایجاد محدودیت و به تبع آن جلوگیری از سفرهای غیر ضروری، ترغیب اصناف و کسبه و کارکنانی که خودروشان به مدت طولانی نیاز به پارک دارد به استفاده از وسال نقلیه عمومی، جلوگیری از توقفهای دوبله و کاستن از بار ترافیکی محل، مدیریت پارک خودروها در حاشیه خیابانها و استفاده از درآمد این طرح در احداث پارکینگ و اجرای طرحهای ترافیکی از مزایای مدیریت پارک حاشیهای است.

موضوع پارک حاشیهای در خیابانهای همدان در کنار انتقاداتی که داشته است، موجب به وجود آمدن نظمی خاص در توقف خودروها و ایجاد عدالتی اجتماعی شده است.

* ساماندهی حمل و نقل و ترافیک از اساسیترین مسائل شهری

در همین رابطه، مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدان با بیان اینکه حمل و نقل مسافران و شهروندان در شهرهای بزرگ و کلان شهرها از مسائل و چالشهای مدیران شهری محسوب میشود، گفت: بر همین اساس لزوم استفاده از سامانههای هوشمند در نظارت و بهرهبرداری از سامانههای حمل نقل یکی از راهحلهای اساسی این حوزه محسوب میشود.

احسان صباغی توضیح داد: امروزه سامانههای حمل و نقل در مدیریت شهری از جایگاه ویژهای برخوردار هستند و با توجه به اینکه شهر همدان به عنوان مهد تمدن و تاریخ از پرجاذبهترین و گردشگرپذیرترین شهرهای ایران است از اینرو ساماندهی حمل و نقل و ترافیک یکی از اساسیترین مسائل شهر است.

وی بیان کرد: سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدان به عنوان نهادی که وظیفه مدیریت سامانههای حمل و نقل و ترافیک شهر را بر عهده دارد، پس از نیازسنجیهای کارشناسی و به منظور ساماندهی و مدیریت پارکینگهای شهری، برای اولین بار در غرب کشور تصمیم به پیادهسازی سامانه هوشمند مدیریت پارک حاشیهای گرفت.

صباغی افزود: پس از دریافت تأییدیه در شورای همتا و همچنین تأیید و قیمتگذاری در شورای اسلامی شهر همدان، اجرای این طرح به شهرداری همدان به منظور بهرهبرداری ابلاغ شد که تاکنون نیز بخشی از معابر شهر به این نوع از پارک مکانیزه مجهز شدهاند.

وی عنوان کرد: از آنجا که شهروندان باید بتوانند از سامانههای معابر شهری استفاده کنند، به همین منظور شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور یک سری مستندات قانونی و مسائل را به هیأت وزیران ارسال کرده است.

وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس در سال 1391مصوب هیأت وزیران بخشنامهای با عنوان آئیننامه اجرایی تبصره (1) ماده (15) جرائم رسیدگی به تخلفات راهنمایی رانندگی به استانداریها ابلاغ کرد و در همین راستا در سال 1394 اصلاحیه به این بخشنامه الحاق شد که شرایط و موارد احراز و بهرهبرداری را به استانداریها و استانداریها به شهرداریها ابلاغ کردند.

احسان صباغی توضیح داد: بر این اساس در ماده هفت آئیننامه اجرایی تبصره (1) ماده (15) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی آمده است که شهرداریها مکلفند در معابر شهری پرترافیک مصوب، پس از اطلاعرسانی به شهروندان، نسبت به مشخص کردن فضاهای پارک حاشیهای مدیریت شده اقدام کنند و با استفاده از تجهیزات و لوازم سنجش توقف و یا از طریق عوامل متصدی (پارکبان) نسبت به مدیریت پارک حاشیهای و دریافت هزینه توقف اقدام نماید.

وی بیان کرد: بر اساس تبصره (3) ماده هفت قید شده که درآمد حاصل از توقف خودرو در پارک حاشیهای، موضوع تبصره(2) ماده (3) این آئیننامه به حساب خزانه واریز میشود و صد در صد مبالغ واریزی موضوع این ماده تا پایان هر ماه توسط خزانه به حساب شهرداری مربوط واریز میشود تا در اجرای ماده (15) قانون در همان شهر هزینه کند.

*مزایای سامانه هوشمند مدیریت پارک حاشیه

صباغی در خصوص مزایای حاصل از اجرای این طرح نیز گفت: طبق ماده 15 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی مصوب 8اسفند سال 1389، نیم ساعت اول توقف در معابر تحت مدیریت پارک حاشیه رایگان است و رعایت این قانون با سامانههای سنتی قبضی امکانپذیر نیست و امکان تخلف پارکبان و ضایع شدن حق شهروندان وجود دارد، از اینرو پیادهسازی سامانه هوشمند مدیریت پارک حاشیه از الزامات اجرای این بند از قانون است.

وی تصریح کرد: از دیگر مزایای مدیریت هوشمند پارک حاشیه در همدان میتوان به روانسازی ترافیک، عدالت در تقسیم فضای پارک شهری، قابلیت مدیریت فضای پارک و اشتغالزایی برای 120 نفر از جوانان همدان نام برد.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک در خصوص امکانات و خدماتی که سامانه هوشمند مدیریت پارک حاشیه به شهروندان گفت: شهروندان با ثبتنام در این سامانه میتوانند خدماتی مانند شارژ اعتبار خودرو به صورت برخط، اطلاع از مشخصات توقفهای صورت گرفته در معابر تحت مدیریت شامل مکان توقف، مدت و زمان توقف، هزینه کسر شده از شارژ بابت توقف صورت گرفته، دریافت پیامک کسر هزینه، دریافت پیامک شارژ؛ زمانی که شهروند مبلغی را بابت شارژ پلاک خود به پارکبان پرداخت میکند را دریافت نمایند.

وی همچنین بیان کرد: بر اساس این طرح، شهروندان قادر خواهند بود از نرمافزار "همراه پارک" در تلفنهای همراه هوشمند، وبگاه شرکت ترافیک هوشمند الیت به نشانی www.eliteit.ir  و سامانههای پیامک و اطلاعرسانی شرکت برای بهرهمندی از خدمات سامانه هوشمند پارک استفاده کنند.

وی عنوان کرد: همچنین شهروندان باید بدانند که پارکبانهای شرکت الیت دارای پوشش و لباس مشخص به همراه شناسه پرسنلی نصب شده بر روی سینه هستند که علت انتخاب این پوشش، قابل تشخیص بودن پارکبانان از دیگر نیروهای خدماتی است.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدان ادامه داد: بر همین اساس به منظور جلوگیری از سودجویی برخی افراد، همیشه رسید اخطار اعتبار را دریافت کرده و اطلاعات مندرج روی رسید را با پلاک خودرو خود مطابقت دهند و پس از شارژ خودرو حتماً رسید شارژ دریافت کنید.

وی توضیح داد: در این رابطه، یشنهاد میشود شهروندان برای شارژ پلاک خودرو، به صورت برخط و با استفاده از کارتهای عضو شتاب از طریق نرمافزار #همراه_پارک که برای هر دو سامانه عامل اندروید و آی.اُ.اس طراحی شده است، استفاده کنند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۶/٠١ تعداد بازدیـد : ٧٠٧ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٧٧  نفر کاربران آنلاین :
۱,۹۶۰,۹۷۵ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان