شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶   |   Sat January 20, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پیشرفت 85 درصدی پیاده راه اکباتان
معرفی مدیر جدید اداره اجراییات، کنترل و نظارت شهرداری همدان
همدان نیازمند 14 هزار واحد پارکینگ
تقاطع غیر هم سطح شهید سردار همدانی بهار 98 بهره برداری می شود
بانک شهر مي تواند با همياري مديريت شهري توسعه پايدار شهر همدان را کليد بزند
شهرداری جایگاه مدیریت شهری را ندارد
تخریب دیوارهای یک ساختمان در محله کبابیان برای رفع خطر تلفات جانی
اظهارات رئيس شوراي اسلامي شهر همدان در مورد تخريب خانه هاي محله کبابيان در صحن شورا
میدان امام (ره) صاحب سایت موزه می شود
اعلام آمادگی بانک شهر برای سرمایه گذاری در همدان
     آخرین اخبار
ضرورت تکمیل و اجرای دقیق طرح ساماندهی دست فروشان
صدور پایان کار موقت در راستای تسهیل ساخت مسکن در شهر
فراخوان دریافت مقاله «همدان زیبا»
ابراز نگرانی ها از عملکردها و نبود اعتبار رویداد «همدان 2018»
اظهارات رئيس شوراي اسلامي شهر همدان در مورد تخريب خانه هاي محله کبابيان در صحن شورا
بناهای کبابیان بر اساس بافت قدیمی نوسازی می شود
سفال همدان رتبه نخست صادرات صنایع دستی ایران
راه اندازی سامانه سیار ثبت نام کارت ملی هوشمند در همدان
ضرورت اجرای طرح شورای اجتماعی محلات در همدان
اعلام آمادگی بانک شهر برای سرمایه گذاری در همدان
سایت موزه میدان امام(ره)تا 22 بهمن آماده نمی شود
همدان از کهن ترین شهرهای جهان
بانک شهر مي تواند با همياري مديريت شهري توسعه پايدار شهر همدان را کليد بزند
شهرداری در ارائه خدمات گرمخانه فراتر از وظایف خود عمل کرده است
برگزاری نمایشگاه از آثار ارسالی فراخوان سیمای اکباتان
شهرداری همدان به رده ششم جدول صعود کرد
تخریب دیوارهای یک ساختمان در محله کبابیان برای رفع خطر تلفات جانی
تقاطع غیر هم سطح شهید سردار همدانی بهار 98 بهره برداری می شود
معرفی مدیر جدید اداره اجراییات، کنترل و نظارت شهرداری همدان
پایان تراژدی تصادم نفتکش ایرانی با کشتی باری
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۶/٠١ تعداد بازدیـد : ٢٩٠ نسخه چاپی
 
 
 

خدمت جدید مدیریت شهری
افزایش ظرفیت پارک حاشیه ای معابر با پارکبانی هوشمند

روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری همدان  : 
تمایل به استفاده از وسایل نقلیه شخصی در انجام سفرهای درون شهری موجب افزایش تبعات منفی ناشی از آن در سطح شبکه معابر شده که از جمله این مشکلات می توان به بالا رفتن تقاضای پارک خودرو اشاره کرد

 
 

سمیه قاسمی: از جمله راهکارهای مقابله با این مشکل، مدیریت پارک حاشیهای است که پس از شناسایی خصوصیات و شرایط عملکردی معابر با اعمال قوانین پارک حاشیهای و مقررات خاص، محدودیتهایی برای پارک خودروها در معابر وضع میشود.

توزیع عادلانه جای پارک، جلوگیری از توقف طولانی مدت در حاشیه معابری که تقاضای پارک زیاد است، ایجاد محدودیت و به تبع آن جلوگیری از سفرهای غیر ضروری، ترغیب اصناف و کسبه و کارکنانی که خودروشان به مدت طولانی نیاز به پارک دارد به استفاده از وسال نقلیه عمومی، جلوگیری از توقفهای دوبله و کاستن از بار ترافیکی محل، مدیریت پارک خودروها در حاشیه خیابانها و استفاده از درآمد این طرح در احداث پارکینگ و اجرای طرحهای ترافیکی از مزایای مدیریت پارک حاشیهای است.

موضوع پارک حاشیهای در خیابانهای همدان در کنار انتقاداتی که داشته است، موجب به وجود آمدن نظمی خاص در توقف خودروها و ایجاد عدالتی اجتماعی شده است.

* ساماندهی حمل و نقل و ترافیک از اساسیترین مسائل شهری

در همین رابطه، مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدان با بیان اینکه حمل و نقل مسافران و شهروندان در شهرهای بزرگ و کلان شهرها از مسائل و چالشهای مدیران شهری محسوب میشود، گفت: بر همین اساس لزوم استفاده از سامانههای هوشمند در نظارت و بهرهبرداری از سامانههای حمل نقل یکی از راهحلهای اساسی این حوزه محسوب میشود.

احسان صباغی توضیح داد: امروزه سامانههای حمل و نقل در مدیریت شهری از جایگاه ویژهای برخوردار هستند و با توجه به اینکه شهر همدان به عنوان مهد تمدن و تاریخ از پرجاذبهترین و گردشگرپذیرترین شهرهای ایران است از اینرو ساماندهی حمل و نقل و ترافیک یکی از اساسیترین مسائل شهر است.

وی بیان کرد: سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدان به عنوان نهادی که وظیفه مدیریت سامانههای حمل و نقل و ترافیک شهر را بر عهده دارد، پس از نیازسنجیهای کارشناسی و به منظور ساماندهی و مدیریت پارکینگهای شهری، برای اولین بار در غرب کشور تصمیم به پیادهسازی سامانه هوشمند مدیریت پارک حاشیهای گرفت.

صباغی افزود: پس از دریافت تأییدیه در شورای همتا و همچنین تأیید و قیمتگذاری در شورای اسلامی شهر همدان، اجرای این طرح به شهرداری همدان به منظور بهرهبرداری ابلاغ شد که تاکنون نیز بخشی از معابر شهر به این نوع از پارک مکانیزه مجهز شدهاند.

وی عنوان کرد: از آنجا که شهروندان باید بتوانند از سامانههای معابر شهری استفاده کنند، به همین منظور شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور یک سری مستندات قانونی و مسائل را به هیأت وزیران ارسال کرده است.

وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس در سال 1391مصوب هیأت وزیران بخشنامهای با عنوان آئیننامه اجرایی تبصره (1) ماده (15) جرائم رسیدگی به تخلفات راهنمایی رانندگی به استانداریها ابلاغ کرد و در همین راستا در سال 1394 اصلاحیه به این بخشنامه الحاق شد که شرایط و موارد احراز و بهرهبرداری را به استانداریها و استانداریها به شهرداریها ابلاغ کردند.

احسان صباغی توضیح داد: بر این اساس در ماده هفت آئیننامه اجرایی تبصره (1) ماده (15) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی آمده است که شهرداریها مکلفند در معابر شهری پرترافیک مصوب، پس از اطلاعرسانی به شهروندان، نسبت به مشخص کردن فضاهای پارک حاشیهای مدیریت شده اقدام کنند و با استفاده از تجهیزات و لوازم سنجش توقف و یا از طریق عوامل متصدی (پارکبان) نسبت به مدیریت پارک حاشیهای و دریافت هزینه توقف اقدام نماید.

وی بیان کرد: بر اساس تبصره (3) ماده هفت قید شده که درآمد حاصل از توقف خودرو در پارک حاشیهای، موضوع تبصره(2) ماده (3) این آئیننامه به حساب خزانه واریز میشود و صد در صد مبالغ واریزی موضوع این ماده تا پایان هر ماه توسط خزانه به حساب شهرداری مربوط واریز میشود تا در اجرای ماده (15) قانون در همان شهر هزینه کند.

*مزایای سامانه هوشمند مدیریت پارک حاشیه

صباغی در خصوص مزایای حاصل از اجرای این طرح نیز گفت: طبق ماده 15 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی مصوب 8اسفند سال 1389، نیم ساعت اول توقف در معابر تحت مدیریت پارک حاشیه رایگان است و رعایت این قانون با سامانههای سنتی قبضی امکانپذیر نیست و امکان تخلف پارکبان و ضایع شدن حق شهروندان وجود دارد، از اینرو پیادهسازی سامانه هوشمند مدیریت پارک حاشیه از الزامات اجرای این بند از قانون است.

وی تصریح کرد: از دیگر مزایای مدیریت هوشمند پارک حاشیه در همدان میتوان به روانسازی ترافیک، عدالت در تقسیم فضای پارک شهری، قابلیت مدیریت فضای پارک و اشتغالزایی برای 120 نفر از جوانان همدان نام برد.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک در خصوص امکانات و خدماتی که سامانه هوشمند مدیریت پارک حاشیه به شهروندان گفت: شهروندان با ثبتنام در این سامانه میتوانند خدماتی مانند شارژ اعتبار خودرو به صورت برخط، اطلاع از مشخصات توقفهای صورت گرفته در معابر تحت مدیریت شامل مکان توقف، مدت و زمان توقف، هزینه کسر شده از شارژ بابت توقف صورت گرفته، دریافت پیامک کسر هزینه، دریافت پیامک شارژ؛ زمانی که شهروند مبلغی را بابت شارژ پلاک خود به پارکبان پرداخت میکند را دریافت نمایند.

وی همچنین بیان کرد: بر اساس این طرح، شهروندان قادر خواهند بود از نرمافزار "همراه پارک" در تلفنهای همراه هوشمند، وبگاه شرکت ترافیک هوشمند الیت به نشانی www.eliteit.ir  و سامانههای پیامک و اطلاعرسانی شرکت برای بهرهمندی از خدمات سامانه هوشمند پارک استفاده کنند.

وی عنوان کرد: همچنین شهروندان باید بدانند که پارکبانهای شرکت الیت دارای پوشش و لباس مشخص به همراه شناسه پرسنلی نصب شده بر روی سینه هستند که علت انتخاب این پوشش، قابل تشخیص بودن پارکبانان از دیگر نیروهای خدماتی است.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدان ادامه داد: بر همین اساس به منظور جلوگیری از سودجویی برخی افراد، همیشه رسید اخطار اعتبار را دریافت کرده و اطلاعات مندرج روی رسید را با پلاک خودرو خود مطابقت دهند و پس از شارژ خودرو حتماً رسید شارژ دریافت کنید.

وی توضیح داد: در این رابطه، یشنهاد میشود شهروندان برای شارژ پلاک خودرو، به صورت برخط و با استفاده از کارتهای عضو شتاب از طریق نرمافزار #همراه_پارک که برای هر دو سامانه عامل اندروید و آی.اُ.اس طراحی شده است، استفاده کنند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۶/٠١ تعداد بازدیـد : ٢٩٠ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣۴  نفر کاربران آنلاین :
۱,۵۲۸,۴۶۷ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان