یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷   |   Sun July 15, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
تسریع در پیگیری طرح جامع و تهیه طرح تفضیلی شهر همدان
تسریع در اجرای طرح جداره سازی پیاده راه بوعلی
انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان شرکای مدیریت شهری در شهر هستند
برون سپاری بخشی از امور پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری به بخش خصوصی
مسیر سد اکباتان گردشگرپذیر می شود
عطر تابستان با کاشت گل های دایمی و فصلی در شهر اطلسی ها
قاطعیت در برخورد با متخلفان شهری
اجرای سایت موزه پیاده راه میدان امام(ره) منتظر نظر میراث فرهنگی
اهدای خون کارکنان مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان
تسریع در خدمات رسانی بهتر به شهروندان کوی گلستان
     آخرین اخبار
بیداد گرانی میوه در بازار همدان
آغاز عملیات اجرایی تعیین عرصه و حریم «خندان تپه» در همدان
اجتماع بزرگ مردمي "حافظان حرم خانواده" در پياده راه بوعلي
مرکز تخصصي مشاوره ورزشي در همدان راه اندازي شد
نيروگاه شهيد مفتح در پايداري شبکه سراسري برق نقش بسزايي دارد
ضرورت توجه به ظرفيت تپه عباس آباد در رونق گردشگري
اختصاص 18 ميليارد تومان به موزه منطقه اي غرب کشور
تسریع در اجرای طرح جداره سازی پیاده راه بوعلی
امکان عرضه محصولات خانگی در روزبازارهای همدان با اجرای طرح بهنام
کاهش 11 درصدی جابجایی مسافر در محورهای همدان
برون سپاری بخشی از امور پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری به بخش خصوصی
راه اندازی فرهنگسرای کسب وکار و کارآفرینی در شهر
معتمدان محلات از ارکان اصلی اداره شهر
تسریع در خدمات رسانی بهتر به شهروندان کوی گلستان
قاطعیت در برخورد با متخلفان شهری
اجرای سایت موزه پیاده راه میدان امام(ره) منتظر نظر میراث فرهنگی
شهرداری متولی اجرای طرح سه شنبه های بدون خودرو باشد
سامانه 137 دغدغه مندی شهرداری نسبت به مطالبات مردمی
هزینه سالانه 3 میلیارد ریال در زمینه رفع خطر در همدان
تولید 30 هزار تن آسفالت در کارخانه های آسفالت سازمان عمران
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۶/١٩ تعداد بازدیـد : ١۶٢ نسخه چاپی
 
 
 


افزایش تولید و مصرف بهینه تبدیل به فرهنگ عمومی شود

روزنامه هگمتانه  : 
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در شورای فرهنگ عمومی استان همدان با تأکید بر ضرورت تغییر فرهنگ کار و تحول آن در جامعه گفت: ما در تولید صرفه جویی می کنیم و در مصرف اسراف کار هستیم که باید در این زمینه نیز کار فرهنگی صورت گیرد.

 
 

سیدمحمدرضا موالیزاده گفت: تدوین دانشنامه نام آوران استان همدان در 140 جلد نشان میدهد گهواره تمدن این استان به شکل ادامه دار می تواند چنین افراد بزرگی را تربیت کرده و به تاریخ تحویل دهد.

وی تصریح کرد: وجود افرادی مانند سردارشهید حاج حسین همدانی و 8 هزار شهید دفاع مقدس نشان میدهد موضوع ایثار و شهادت و توجه به این مفاهیم در استان همدان از اهمیت و جایگاه والایی برخوردار است.

موالیزاده در توضیح فرهنگ عمومی ابراز کرد: فرهنگ عمومی عبارت است از مجموعه واکنشهای همگن مردم جامعه نسبت به یک موضوع، به تعبیر دیگر فرهنگ عمومی فصل مشترکی از بینشها و رفتارهای مردم است.

وی با اشاره به حادثه ساختمان پلاسکو و تشریح رفتار مردم خاطرنشان کرد: وقتی کسی برای نجات هم نوع خود به دل آتش میرود فرد دیگری مشغول عکس گرفتن و لبخند زدن میشود که باید از او پرسید چه موردی مشاهده کرده که باعث لبخند او با وجود چنین حادثه تلخی شده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه ما مقصر بروز چنین رفتارهایی در جامعه هستیم، تأکید کرد: ما باید رفتارهای مناسب را به شهروندان آموزش دهیم.

موالی زاده گفت: فرهنگ عمومی مجموعهای از واکنشهای همگن یک جامعه نسبت به یک موضوع، مسأله و پدیده و فصل مشترک بینشها و رفتارهای مردم است.

* فرهنگ کار باید در جامعه متحول شود

سیدمحمدرضا موالیزاده همچنین با ضروری خواندن ایجاد تحول در جامعه در زمینههای مختلف به خصوص فرهنگ کار ، افزود: فرهنگ کار جمعی و تعاون باید در کشور تقویت شود.

وی افزود: میزان مصرف و میزان دور ریز مردم نیز باید مشخص و در این زمینه کار شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور ادامه داد: ما در تولید صرفه جویی میکنیم و در مصرف اسراف کار هستیم که باید در این زمینه نیز کار فرهنگی صورت گیرد؛ چرا که هر چقدر نگاه به منافع ملی پررنگ باشد در مسیر رشد قرار میگیریم و اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد باید دست به دست هم دهیم و عرصه کار و تولید را تقویت کنیم.

موالی زاده عنوان کرد: در این زمینه رهبر انقلاب اسلامی رهنمودهای بسیار ارزشمندی دارند که باید سبک زندگی ایرانی- اسلامی شایستهای داشته باشیم.

وی ادامه داد: باید از کمیتگرایی به کیفیت گرایی برسیم و شورای فرهنگ عمومی نیز باید در جایگاه شایسته خود قرار گیرد و بیش از پیش برای رسیدن به اهداف خود تلاش کند.

این مسؤول همچنین بر تقویت دبیرخانه فرهنگ عمومی و اختصاص اعتبار در شهرستانها تأکید کرد و فعالیتهای استان همدان را مناسب برشمرد و افزود: امیدوارم با حضور مسؤولان کارآمد استانی، شاهد تحولات هرچه بیشتر این حوزه در استان همدان باشیم.

موالیزاده با انتقاد از اینکه شورای فرهنگ عمومی به شورای فرهنگی تبدیل شده، اظهار کرد: باید بحثهای مورد بررسی در همه بخشها تقویت شود.

* توجه به مسائل اجتماعی رویکرد جدید شورای فرهنگ عمومی

وی عنوان کرد: اقدامات انجام شده مناسب بوده اما کافی نیست و باید با رویکرد اجتماعی قدم پیش گذاشت و در اولویت برنامهها، کاهش آسیبهای اجتماعی و افزایش سرمایههای اجتماعی، هدف اصلی و نقطه تمرکز باشد.

موالیزاده با تأکید بر اجتماعمحور بودن رویکرد شورای فرهنگ عمومی، عنوان کرد: درصورتیکه سرمایههای اقتصادی و انسانی در کشور مهیا باشد اما سرمایههای اجتماعی وجود نداشته باشد کارها بهخوبی پیش نخواهد رفت.

وی از پیروزی انقلاب اسلامی و نقش سرمایههای اجتماعی در پیش برد انقلاب یاد و اظهار امیدواری کرد: هدف این شورا در دوره جدید، اجتماعی دیدن امور است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور همچنین بر ارتباط گیری با دستگاههای مختلف و همکاری هر چه بهتر با آنها تأکید کرد.

موالیزاده در ادامه با تأکید بر اینکه باید فرهنگ کار در جامعه تغییر کند، بر تکریم کار و کارگر از سوی پیامبر اسلام (ص) اشاره کرد و گفت: پیامبر عظیمالشأن اسلام دست کارگر را میبوسیدند و آن دست را از آتش ذوزخ دور میخواندند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در ادامه خاطرنشان کرد: باید در جلسات فرهنگ عمومی به مباحث خاصی چون فرهنگ تعاون، کارآفرینی، حفاظت محیط زیست، فرهنگ تعامل و ارتباطات اجتماعی، فرهنگ ارتباطات خانوادگی و فرهنگ مصرف فضای مجازی و زندگی اسلامی دینی بیش از پیش توجه کنیم.

وی با اعلام اینکه در حال تدوین برنامه جدید شورای فرهنگ عمومی هستیم که اجتماعمحور بودن، رویکرد اصلی آن است، گفت: امید است این برنامه در استانها و شهرهای مختلف پیاده شود.

موالیزاده قابلیت و ظرفیتهای همدان را در زمینه فرهنگ عمومی مناسب ارزیابی و اظهار کرد: همدان قابلیت بسیار بالایی درزمینه مؤلفههای فرهنگ عمومی دارد؛ چرا که همه مسؤولان با دغدغه خاص موضوعات فرهنگی را پیگیری میکنند.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی از برنامههای ما استفاده از ظرفیت فرهنگ عمومی استانهاست بهنوعی که به ترویج وجوه مثبت و برجسته آن استان در گستره کشور بپردازیم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با تأکید بر ریزشها و رویشها در حوزه فرهنگ، افزود: فرهنگ ما در برخی از زمینهها رشد خوب و مناسبی داشته، بهعنوانمثال فرهنگ مشارکت مردم جایگاه خوب و مثبتی یافته است و یا فرهنگ عاشورا و دوستداری اهلبیت(ع) که اینها نمود ویژگیهای ممتاز سرزمین ماست.

وی دراینباره ادامه داد: فرهنگ شهادت و شهادتطلبی در حال حاضر از جمله فرهنگهای عمومی است که رشد مناسب و چشمگیری داشته اما باید در حوزهها و زمینههای دیگر اقدامات اساسی صورت گیرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در رابطه با آسیبهای اجتماعی در کشور نیز بیان کرد: اعتیاد، طلاق، گسست نسلی و آسیبهای نوپدید اجتماعی در صدر آسیبهای اجتماعی کشور قرار دارد که در شورای جدید بهصورت جدی موردتوجه قرار خواهد گرفت.

وی با مهم شمردن جایگاه فرهنگ مصرف آب، انرژی و فرهنگ کار در کشور، تأکید اصلی و ضروری را بر موضوعات اجتماعی دانست و افزود: باید روی این مباحث بهطور ویژهکار کرد و بدین منظور با دستگاههای مختلف در زمینههای فرهنگی و اجتماعی تعامل جدی خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مهمترین آسیبهای موجود در جامعه مشخص هستند هرچند ما 80 موضوع و آسیب مختلف را شناسایی کردهایم که میتوان روی آنها کار و برای برطرف کردن آنها با دستگاههای اجرایی همکاری کرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در پاسخ به سؤال خبرنگار هگمتانه درباره توجه به نقش سازمانهای مردم نهاد در این شورا و اختصاص اعتبار گفت: سازمانهای مردم نهاد نقش بسیار مهمی در این عرصه دارند به همین دلیل ما علاوه بر استفاده از ظرفیت این نهادها به دنبال ایجاد سمن های دیگری نیز در این عرصه هستیم.

وی به اعتبار موردنیاز در این حوزه نیز اشاره کرد و گفت: در طول این مدت نگاه به شورای فرهنگ عمومی کشور تقلیلگرایانه بوده که باید تغییر کند به همین دلیل ما به دنبال تغییر شکل شورا از ستادی به صنفی هستیم و در راستای آن ساختارهای شورا نیز باید مطابق آن تغییر کنند.

وی با بیان اینکه شورای فرهنگ عمومی کشور موتور محرک متوازن جامعه بوده افزود: ما در شورای فرهنگ عمومی باید از کمیت‌‍ گرایی به سمت کیفیتگرایی حرکت کرده و از وظیفهگرایی نیز به سمت نتیجهگرایی برویم.

*نماینده ولی فقیه در استان: فرهنگ عید غدیرخم را باید زنده کنیم

نماینده ولی فقیه در استان نیز در این شورا، گفت: عید غدیرخم را عید خدا مینامند و به آن عیدا... اکبر میگویند و ما کمتر از عید نوروز به آن اهمیت میدهیم در صورتی که غدیر از جایگاه بسیار والایی در نزد خداوند برخوردار است.

آیتا... طه محمدی با تشریح جایگاه عید غدیرخم در اسلام و اعمالی که برای این روز آمده است،

افزود: وقتی امام زمان(عج) ظهور کنند در ابتدا سنتهای ثابت خدایی را که حیات بخش هستند در جامعه زنده میکنند و سپس بدعتها را از بین میبرند.

نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان تصریح کرد: ما شیعیان برای زنده نگه داشتن عاشورا اقدامات بسیاری کردیم و خدا را شکر امروز همه دنیا عاشورا را میشناسند اما واقعیت این است که ما برای غدیر کاری نکردهایم و اگر آن گونه که برای عاشورا که فرزند غدیر خم است کار میکردیم امروز نیمی از اهل سنت شیعه بودند.

وی همچنین به فضیلت روزهداری و افطاردادن در این روز مبارک اشاره کرد و ادامه داد: کانون خانواده و جامعه باید در این روز جشن و شادی و عیدی دادن باشد و فرهنگ غدیر را زنده کنیم.

* تدوین دانشنامه مشاهیر و بزرگان استان در 140 جلد

استاندار همدان نیز با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان، همدان را سرزمین علما، فضلا، ادیبان و بزرگان عرصه فرهنگ و دین دانست.

محمدناصر نیکبخت با اشاره به دیدار چندی پیش اعضای ستاد بزرگداشت حضرت آیتا... آقا نجفیهمدانی با رهبر معظم انقلاب، گفت: ایشان فرمودند کاری که شما میکنید در ابتدا معرفی شخصیت آیتا... آقا نجفی و در مرحله بعد معرفی شهر و منطقه است.

نیکبخت افزود: ما برای معرفی بیشتر استان به صرافت افتادیم تا دانشنامه مشاهیر و بزرگان استان را در 140 جلد تهیه کنیم که در حال حاضر 40 جلد از این مجموعه آماده شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر تهیه دانشنامه هرسال را به نام بزرگی نام گذاری کرده و تاکنون برای افرادی چون میرسیدعلی همدانی و سید جمال الدین اسدآبادی مراسم بزرگداشت برگزار کردهایم و امسال یادبود باباطاهر، رباعی سرای بزرگ همدان برگزار میشود.

استاندار همدان با اشاره به مراسم اردیبهشت مفاخر استان اظهار کرد: امسال علاوه بر مباحث یاد شده کنگره علمی آیت ا... آقا نجفی همدانی را در پیش داریم که امیدوارم بتوانیم در شأن ایشان و دستور رهبر معظم انقلاب برنامهای را برگزار کنیم.

وی با گرامیداشت عید غدیر و برگزاری مراسم ثبت ملی مبل و منبت ملایر گفت: عید غدیر فرصت مناسبی برای ایجاد شادی و نشاط در جامعه و مردم است و در مراسمی که در ملایر حضور داشتم دیدم که مردم ما چقدر نیاز دارند به ایجاد فضایی شاد که در تراز دستورات اسلامی باشد و به دین و اسلام لطمه نزند.

وی با تأکید بر لزوم بزرگداشت عید غدیر در جامعه اظهار کرد: اگر بتوانیم در فرهنگ عمومی جامعه بخشی از زندگی امیرالمؤمنین امام علی(ع) به ویژه در بخش خانواده و نوع ارتباط ایشان با همسر و فرزندانش را رواج دهیم بسیاری از مشکلات و آسیبهای جامعه از بین میرود.

*سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در همدان: مشکل نوشتافزار یک سرطان فرهنگی برای کشور است

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس نیز با بیان اینکه این شور ا نقش راهبردی دارد نه عملیاتی گفت:در حوزه سیاست گذاری اولویتها بسیار مهم است که باید به آن توجه شود.

حجت الاسلام احد آزادی خواه تأکید کرد: هر سال با آغاز بازگشایی مدارس با مشکل نوشتافزار مواجه هستیم و متأسفانه مصرف کننده تولیدات وارداتی هستیم که این امر یک سرطان فرهنگی برای کشور و آیندهسازان ایران است.

وی ادامه داد: توجه به تولید و عرضه نوشتافزارهای اسلامی در حوزه آموزش و پرورش موضوع بسیار مهمی است؛ چرا که نوشتافزارهای با شکل و شمایل غربی تبدیل به یک معضل در عرصه فرهنگ ما شده است.

حجت الاسلام آزادی خواه با اشاره به اینکه نمایندگان در مجلس شورای اسلامی انگیزه بالایی برای پیگیری مباحث فرهنگی در استان دارند از اعضای شورای فرهنگ عمومی استان خواست پای کار بیایند و مشکل نوشت افزار را برطرف کنند.

وی با تأکید بر اینکه باید در حوزه فرهنگی پیگیر مباحثی باشیم که رهبر انقلاب بیان کردند، افزود: استان همدان این ظرفیت را دارد که ابداع کننده بسیاری از کارهای فرهنگی در کشور باشد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با گرامیداشت دهه امامت و لایت عنوان کرد: لازم است علاوه بر برگزاری شورای فرهنگی عمومی استان اعضای این شورا در شورای فرهنگ عمومی شهرستانها نیز شرکت کنند.

حجت الاسلام آزادی خواه بیان کرد: در شورای فرهنگ عمومی کارها باید به گونهای انجام شود که نتیجه آنها سبب ارتقا سطح فرهنگ عمومی در جامعه شده و متناسب با موضوعات و جغرافیای منطقه باشد.

وی تأکید کرد: سطح شورای فرهنگ عمومی استان باید در سطح سیاست گذاری و راهبردی باقی بماند؛ چرا که ورود به عرصه اجرایی و عملیاتی آسیبی است که شورای فرهنگ عمومی را تهدید میکند.

حجت الاسلام آزادی خواه با اشاره به دیگر اولویتهای موجود در عرصه فرهنگ عمومی جامعه عنوان کرد: همانگونه که توانستیم در حوزه ورزش همگانی کارهای خوبی را انجام دهیم در بخش کاهش آسیبهای اجتماعی نیز شورای فرهنگ عمومی استان میتواند تحول آفرین باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز در این نشست گفت: استان همدان از هر جهت درخشندگی داشته و مهد تمدن ایران، کانون رشد عالمان، متفکران وعرفا بوده به همین دلیل نیز مورد توجه اهل فرهنگ و دینداری است.

فاضل عبادی افزود: توجه به بنیان خانواده و تشکیل بنیاد صیانت از آن در استان، توجه سبک زندگی اسلامی، عفاف و حجاب، منشور فرهنگی، اقتصاد مقاومتی و حمایت از 11 کارگروه این شورا از جمله مهمترین اقدامات شورای فرهنگ عمومی استان است.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۶/١٩ تعداد بازدیـد : ١۶٢ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۵۵  نفر کاربران آنلاین :
۱,۷۵۲,۳۶۹ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان