یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷   |   Sun July 15, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
تسریع در پیگیری طرح جامع و تهیه طرح تفضیلی شهر همدان
تسریع در اجرای طرح جداره سازی پیاده راه بوعلی
انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان شرکای مدیریت شهری در شهر هستند
برون سپاری بخشی از امور پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری به بخش خصوصی
مسیر سد اکباتان گردشگرپذیر می شود
عطر تابستان با کاشت گل های دایمی و فصلی در شهر اطلسی ها
قاطعیت در برخورد با متخلفان شهری
اجرای سایت موزه پیاده راه میدان امام(ره) منتظر نظر میراث فرهنگی
اهدای خون کارکنان مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان
تسریع در خدمات رسانی بهتر به شهروندان کوی گلستان
     آخرین اخبار
بیداد گرانی میوه در بازار همدان
آغاز عملیات اجرایی تعیین عرصه و حریم «خندان تپه» در همدان
اجتماع بزرگ مردمي "حافظان حرم خانواده" در پياده راه بوعلي
مرکز تخصصي مشاوره ورزشي در همدان راه اندازي شد
نيروگاه شهيد مفتح در پايداري شبکه سراسري برق نقش بسزايي دارد
ضرورت توجه به ظرفيت تپه عباس آباد در رونق گردشگري
اختصاص 18 ميليارد تومان به موزه منطقه اي غرب کشور
تسریع در اجرای طرح جداره سازی پیاده راه بوعلی
امکان عرضه محصولات خانگی در روزبازارهای همدان با اجرای طرح بهنام
کاهش 11 درصدی جابجایی مسافر در محورهای همدان
برون سپاری بخشی از امور پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری به بخش خصوصی
راه اندازی فرهنگسرای کسب وکار و کارآفرینی در شهر
معتمدان محلات از ارکان اصلی اداره شهر
تسریع در خدمات رسانی بهتر به شهروندان کوی گلستان
قاطعیت در برخورد با متخلفان شهری
اجرای سایت موزه پیاده راه میدان امام(ره) منتظر نظر میراث فرهنگی
شهرداری متولی اجرای طرح سه شنبه های بدون خودرو باشد
سامانه 137 دغدغه مندی شهرداری نسبت به مطالبات مردمی
هزینه سالانه 3 میلیارد ریال در زمینه رفع خطر در همدان
تولید 30 هزار تن آسفالت در کارخانه های آسفالت سازمان عمران
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۶/٢١ تعداد بازدیـد : ۴٢٩ نسخه چاپی
 
 
 


حضور نمایندگان مجلس در پارلمان شهر

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در خصوص انتخاب شهردار برای شهر همدان گفت: شهردار همدان باید زینت شهرداری و در حد کلان شهر همدان انتخاب شود

 
 

حمیدرضا حاجی بابایی با حضور در جلسه فوقالعاده شورای اسلامی شهر همدان ضمن ابراز خوشحالی از ترکیب به وجود آمده در شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: فکر میکنم شورا با ترکیب جدید این اعضا یک قدم جلو رفته و به این شورا امید بسته ام زیرا مردم معمولاً خوب انتخاب میکنند و من به انتخاب مردم امید و اعتماد دارم.

حمیدرضا حاجی بابایی تصریح کرد: بیمارستان اکباتان همدان دارای دو ردیف اعتباری بود و سال 87 باید روند اجرایی آن آغاز میشد که 300 میلیارد تومان سرمایه برای پروژه آن تخصیص داده شد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر در همدان پروژههای بزرگی درحال اجراست که از آن جمله میتوان به دو پروژه ملی، پردیس سینمایی، میدان میوه و ترهبار اشاره کرد که اعتبار پروژههای جدید شاید 20 برابر بودجه شهرداری هزینه در بر دارد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بوی نامناسب در یکی از ورودیهای شهر تشریح کرد: همدان وضعیت وخیمی دارد و در حال نابودی است گویی همه همدان حاشیه شهر است که حتی سالها این بوی نامناسب از ورودی شهر پاک نمیشود.

وی با تأکید بر این امر که باید برای 3 ورودی همدان طرح اقتصادی تعریف شود گفت: به عنوان مثال در جاده کرمانشاه که مشاغل مبل و منبت در اکثریت است طرح اقتصادی مبلمان تعریف شده و توسعه یابد.

حاجی بابایی تبیین کرد: دورترین نقطه شهرها و روستاهای ما آسفالت ریزی شده اما ورودیها همدان همچنان نابسامان جای بسی تأسف است؛ چراکه در همین محورهای ورودی میتوان دهها هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری اقتصادی با مشارکت بخش خصوصی ایجاد کرد.

وی افزود: امروز در کشور مسابقه شکل گرفته و مشکل مملکت از این حرفها گذشته و با تعارف نمیتوان شهر و استان را جلو برد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: بزرگترین پروژه صنعتی استان که قطب غرب کشور است حتی ردیف اعتباری آن گم شده، همدان باید ششمین منطقه اقتصادی کشور میشد اما نیست و این از مشکلات مدیریتی در این استان است.

وی خاطرنشان کرد: صحبت من نه سیاسی است نه تبلیغاتی، از 600 هزار نفر نیروی کار بیش از 100 هزار نفر بیکار هستند و خود من بیشتر از همه مسؤول هستم.

حاجی بابایی با اشاره به اینکه همه کارها به سرعت پیشروی میکنند اضافه کرد: باید پس از بیمارستان اکباتان پروژه بعدی آغاز شود تا توسعه استان با سرعت قابل قبول پروژهها رقم بخورد وگرنه وضع مانند بیمارستان فاطمیه خواهد ماند که من واقعاً مقابل وزیر بهداشت در بازدید از این بیمارستان خجالت زده شدم.

وی با تأکید بر رویکرد نقد و نظارت بر عملکرد مدیران ادامه داد: از حالا تا 4 سال بعد، در مورد کار به استاندار هم رحم نمیکنم و از خودم بیش از همه توقع دارم، من با شخص کار ندارم اما از مسؤول کار میخواهم.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی همچنین به موضوع انتخاب شهردار در همدان اشاره کرد و افزود: باید در این شهر شهرداری جسور و قوی حاکم شود و فرقی نمیکند بومی باشد یا غیر بومی و از کدام جناح و دسته باشد؛ شهردار غیر همدانی اگر قدرتمند است بیاید، اگر بومی قدرتمند است دستش را برای کار میبوسم اگر اصلاح طلب قدرتمند است بیاید و اگر اصولگرا قدرت کار دارد روی کار بیاید و کار کند و برای ما فقط کار مهم است نه هیچ چیز دیگر.

وی متذکر شد: امروز مدیریت، مدیریت قدرتمند است و ما انتظار داریم شهرداری کلانشهری مثل همدان حداقل در اندازههای وزیر باشد.

حاجی بابایی با طرح این پرسش که چرا کلانشهر همدان باید معطل پل 45 میلیارد تومانی باشد در حالی که کرمانشاه پل 200 میلیاردی دارد گفت: طرح جامع شهر همدان در اسفندماه آغاز خواهد شد و بعد برای طرح تفصیلی اقدام میکنیم.

دیگر نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی نیز در صحن علنی شورای اسلامی شهر همدان که با حضور نمایندگان همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی برگزار شد با تبریک به اعضای جدید شورای اسلامی شهر اظهار کرد: هم افزایی در شهر با همراهی نمایندگان مردم در شورا و مجلس ممکن است و باید وحدت در پیشبرد امور سرلوحه کار قرار گیرد.

امیر خجسته با تأکید بر لزوم حفظ وحدت و انسجام بین اعضای شورای شهر برای بهبود و ارتقای شرایط مدیریت شهری گفت: سیاسی کاری آفت شوراهاست و بسیاری از شوراها در کشور برای سیاسی کاری، منفعت طلبی و اهداف غیر مردمی از هم پاشیده و منحل شده اند پس مسائل جزئی باید کنار گذاشته شود و کار و برنامه ریزی ملاک عمل قرار گیرد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مجمع نمایندگان استان، همدلی و هم افزایی به صورت مطلق وجود دارد تبیین کرد: خوشبختانه در مجمع، صدای مخالف شنیده نمیشود و این انتظار میرود اعضای شورا نیز وحدت و همدلی را پیشه خود کنند.

وی افزود: 300 نفر در کشور در شوراهایی مثل شورای شهر تبریز عزل شدند و یا در زندان هستند پس اعضای شوراها باید به جد مراقبت کنند و تنها به فکر مردم و کار و تلاش برای آنها باشند.

خجسته با تأکید بر این امر که شورای اسلامی شهر از جایگاه قدرتمندی برخوردار است بیان کرد: 8 اصل قانون اساسی مربوط به شوراهاست هرچند شورای الان شورای شهرداری است اما لایحه مدیریت یکپارچه شهری در مجلس در دست بررسی است و اگر تصویب شود شرایط شوراها و شهرداریها بهبود مییابد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با اظهار به این امر که مدیریت یکپارچه شهری تنها راه نجات شهرها و شهرداریهاست تصریح کرد: با تصویب این لایحه شهرداریها میتوانند برای درآمد، ارائه خدمات و بهبود شرایط مدیریتی در شهر برنامه ریزی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه اصل 100 قانون اساسی تأکید میکند دستگاهها باید در مدیریت شهری همراه و هماهنگ باشند تشریح کرد: در حال حاضر 8 اصل مرتبط با قانون شوراها روی هواست و مدیریت یکپارچه شهری دوای همه دردهای شورا و شهرداری است.

رئیس مجمع نمایندگان استان همدان در ادامه از همراهی نمایندگان استان با اعضای شورای اسلامی شهر در پیشبرد امور شهری خبر داد و افزود: در هر موقعیتی که لازم باشد چه در مجمع نمایندگان، چه در مجلس و چه در جلسات شورای شهر حاضر به ورود و همراهی با منتخبان مردم در شورای اسلامی شهر همدان هستیم.

وی در ادامه با اشاره به سرفصلهای درآمدزایی در شهرداری خاطرنشان کرد: طرح تفصیلی از راههای خوب درآمدزایی در شهرداری است که باید مورد پیگیری قرار گیرد و یکی دیگر از راهکارهای درآمدزایی جذب سرمایه گذار است همچنین جذب سایر درآمدها نیازمند تشکیل هیأت اندیشهورز است که شورا باید جلساتی در این رابطه داشته باشد و هیأت اندیشهورز برای جذب درآمد در شهرداری تشکیل دهد.

خجسته تأکید کرد: البته در مورد مسائل مدیریت شهری به ویژه وضوع درآمد تنها شورای اسلامی شهر نباید پاسخگو باشد بلکه همه معاونتهای شهرداری حتی نمایندگان مجلس باید پیگیر درآمد پایدار باشند.

وی از پیشنهاد برقراری نشستهای ماهیانه یا فصلی اعضای شورای شهر با نمایندگان استان استقبال و عنوان کرد: چیزی مهمتر از مدیریت شهری نداریم، بنابراین برگزاری جلسات هم افزایی و هم اندیشی در جهت پیشبرد امور مورد نظر ما هم هست.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: امروز مسائل و مشکلات حاشیه شهر و شرایط داخل شهر همه نیازمند هماهنگی و جذب درآمدهای پایدار است.

وی با اشاره به این امر که مشکلات امروز حاصل عملکرد شورای فعلی نیست اما این شورا هم باید بکوشدتا مشکلات رفع شود اظهار کرد: همدان دارای ظرفیتهای خوبی است از جمله یکهزار و 800 جاذبه گردشگری تفریحی که میتواند نقطه عطفی در اشتغالزایی باشد.

خجسته با تأکید بر این امر که شهرداریها با مشکلات حادی در کشور مواجه هستند گفت: یکی از این مشکلات، بافت فرسوده شهرهاست که شاید در همدان نمود بیشتری دارد زیرا نیمی از بافت شهری همدان فرسوده است.

* مولوی: ضرورت اصلاح و تجدید نظر در برنامه ششم توسعه کشور در مدیریت شهری

رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه بخش اعظمی از درآمدهای شهرداریها از صدور پروانههای ساختمانی، تفکیک اراضی و فروش تراکم بود که با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و رکود موجود در بخش صنعت ساخت و ساز از دسترس خارج شده است، گفت: در حال حاضر درآمد شهرداریها کاهش یافته و در اصطلاح چاه نفت شهرداری خشک شده و امروز شهرداریها برای گذران امور خود با مشکلات عدیدهای مواجه هستند.

ابراهیم مولوی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه بحث تغییر کاربری، ارزش افزوده و بسیاری از تتمه درآمدهای شهرداری به نحوی قطع شده است، اظهار کرد: بر اساس این برنامه، عوارض حاصل شده، باید از کانال خزانه به شهرداریها واریز شود که در این رابطه نیز ظلم مضاعف به مرکز استان شده؛ چراکه بیشترین پرداختها از طرف مردم و شهروندان همدانی است در حالی که تقسیم آن میان کل شهرهای استان صورت میگیرد.

وی افزود: به منظور اینکه بتوانیم از بحرانی که دامنگیر مدیریت شهری شده به سلامت عبور کنیم باید با هماندیشی و همفکری تصمیم واحدی در این رابطه گرفته شود.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخنان حاجیبابایی و ترسیم افقی به منظور جذب سرمایهگذار در شهر همدان گفت: گرچه این افق، افق چشمگیری است اما به منظور حل مشکلات مدیریت شهری، ظرف چند روز آتی با همکاری شهرداری، درخواستهای مدیریت شهری در قالب نامهای به نمایندگان مردم همدان در مجلس شورای اسلامی همدان داده خواهد شد.

مولوی همچنین با اشاره به لزوم اشتغالزایی برای جوانان تحصیلکرده و جویای کار همدان، گفت: در حال حاضر 125 هزار نفر از جمعیت 600 هزار نفری شهر همدان در مناطق حاشیهای و کمتر برخوردار همدان زندگی میکنند که این افراد از حداقلهای زندگی نیز بیبهرهاند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب استان بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر در سالهای گذشته، حدود 5 میلیارد و 200 میلیون تومان کسب درآمد داشته که علیرغم کسب این درآمد خدماتی را به مردم شهر و به ویژه مناطق محروم ارائه نداده است، گفت: درخواست ما از نمایندگان مردم این شهر که هیچ وابستگی به کانونهای قدرت و ثروت ندارند این است که پیگیر اینگونه امور باشند.

* فتحی: لزوم جذب اعتبارات ملی و تکمیل پروژه تقاطع شهید سردار همدانی

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز با تأکید بر جذب اعتبارات ملی در راستای تکمیل تقاطع سردار همدانی گفت: با توجه به درآمدهای شهرداری، امکان جمعآوری این پروژه در موعد مقرر بعید است و به همین منظور لزوم جذب اعتبارات ملی احساس میشود و لازم است نمایندگان همدان در مجلس شورای اسلامی، شورا و شهرداری را در جذب اعتبارات ملی کمک کنند.

علی فتحی در ادامه درباره مشکلات موجود در بافتهای کمتر برخوردار شهر و در رابطه با انشعاب آب اظهار کرد: برخی از مردم در برخی مناطق حتی به اندازه شستوشوی روزمره نیز انشعاب آب ندارند که در این رابطه باید تصمیماتی گرفته شود.

* عسگریان: شهرداریها باید به عوارض حقه خود دست یابند

* تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری در دستور کار قرار گیرد

سید مسعود عسگریان رئیس کمیسیون نظارت حقوقی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان هم در این جلسه با اشاره به اینکه از سال 87 و با تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده، قرار بود شهرداریها به صورت یکپارچه به عوارض قانونیشان بدون واسطه برسند، گفت: آنچه امروز شاهد هستیم این است که با کلیشهای شدن پرداختها، مدیریت شهری با مشکلات عدیدهای مواجه است.

وی با بیان اینکه شهرداریها را نمیتوان با ساز و کار دولتی اداره کرد، افزود: شهرداریها مؤسسات نیمه دولتی هستند که با بودجه خود اداره میشوند و چنانچه این بودجه قرار باشد برود در حوزههای دولتی و با قالبهای دولتی به شهرداریها پرداخت شود، کارهای اجرایی شهرداریها با وقفه انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه برخی از عوارض محلی مصوبه اکثر شهرداریهای کشور یکسان است و به طور عمده در دیوان عدالت ابطال شده است و این عمل، بار مالی مضاعفی را بر شهرداریها تحمیل میکند بر این اساس توجه به تصویب عوارض جایگزین برای آن از سوی مجلس شورای اسلامی ضرورت دارد.

وی با درخواست از نمایندگان همدان در مجلس شورای اسلامی گفت: آن دسته از عوارض محلی که در تمام شهرهای کشور عمومیت دارد و در حال ابطال است از سوی مجلس شورای اسلامی همانند قانون مالیات بر ارزش افزوده به نفع شهرداریها مصوب شود تا شهرداریها بتوانند به عوارض حقه خود دست یابند.

وی همچنین عنوان کرد: در شرایط فعلی، مدیریت بر شهرهای کشور چنانچه منابع مالی پایدار وجود نداشته باشد، مشکل است.

عضو شورای اسلامی شهر همدان همچنین با اشاره به مناطق توانمندسازی و بافتهای فرسوده شهر همدان گفت: شهر همدان از جمله شهرهایی است که حداقل نیمی از ساخت شهر بافت فرسوده است، در این رابطه باید برای شهر اعتبار خاصی از ردیف بودجههای ملی مطالبه شود.

وی همچنین با تأکید بر جذب سرمایهگذار، عنوان کرد: شورای پنجم انتظار دارد در زمینه جذب سرمایهگذار نمایندگان استان و شهر به شایستگی وارد عمل شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری همدان شد و گفت: با توجه به اینکه در این رابطه با سرنوشت بیش از 3 هزار خانوار مواجه هستیم، لزوم تبدیل وضعیت کارمندان شهرداری همدان دارای اهمیت است.

* روانبخش: لزوم اصلاح قوانین در خصوص ساخت و سازهای غیرقانونی در باغات

مریم روانبخش، رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایهگذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان نیز با اشاره به ساخت و سازهای غیرقانونی در برخی باغات شهر و تخریب محیط زیست بیان کرد: با توجه به نقض قانون در این خصوص، لزوم اصلاح آن توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی دارای اهمیت است.

* گردان: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با اصلاح برخی قوانین، زمینه خدمتگزاری مدیریت شهری را فراهمتر کنند

رئیس کمیسیون خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک، محیط زیست و بهداشت شورای اسلامی شهر همدان هم با تقدیر از حضور نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در صحن پارلمان محلی گفت: خوشبختانه نمایندگان ما پیگیریهای لازم را دارند و پای کار هستند.

کامران گردان بیان کرد: امیدواریم نمایندگان ما با توجه به نفوذی که در مجلس شورای اسلامی دارند، بتوانند ضمن اصلاح برخی قوانین مرتبط با مدیریت شهری، زمینه برای خدمتگزاری خادمان مردم را فراهمتر کنند.

* قراباغی: پیشبینی بدهی 180 میلیارد تومانی برای شهرداری همدان در سال جاری

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان نیز با اشاره به برنامه ششم توسعه و برخی آسیبهای مرتبط با این برنامه گفت: در چند ماه اخیر، تصویب جزئیات یک بند ماده 6 قانون پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و توزیع عوارض کالا و خدمات شهرداریها و دهیاریهای کشور را شاهد بودیم.

حسین قراباغی همچنین با اشاره به موضوع تغییرات ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده توسط مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با این تغییرات، قانون مالیات بر ارزش افزوده به نظام تمرکزگراتری رسید.

وی با اشاره به کاهش شدید منابع درآمدی پایدار در شهرداریها، عنوان کرد: حذف فلسفه وجودی عوارض و ادغام آن در مباحث مالیاتی یک آسیب جدی برای شهرداریهاست.

وی در ادامه با اشاره به تهدید بزرگی که شهرداریهای کشور را تحت تأثیر قرار داده است، گفت: بودجه شهرداری همدان در سال 88، 70 میلیارد تومان و تفریق بودجه 52 میلیارد تومان بوده است که این عدد در سال 89 به ترتیب به 73 و 77 میلیارد تومان رسید.

وی افزود: در سال 90 این اعداد به ترتیب در سال 92 به 86 میلیارد تومان رسید ضمن اینکه در سال 91 بودجه شهرداری و تفریق بودجه هردو 157 میلیارد تومان ثبت شد.

قراباغی بیان کرد: در سال 92 این اعداد به ترتیب در بحث بودجه به 220 میلیارد تومان و در بحث تفریق بودجه به 200 میلیارد تومان رسید در حالی که از سال 93 به بعد علیرغم افزایش بودجه، با کاهش تحقق مواجه بودیم.

وی بیان کرد: در سال 93 با بودجه 358 میلیارد تومانی و تفریق بودجه 236 میلیارد تومانی، در سال 94 با بودجه 356 و تحقق بودجه 181 میلیارد تومانی روبهرو بودیم.

وی همچنین بیان کرد: در سال 95 نیز بودجه شهرداری به 327 میلیارد تومان و تحقق آن 204 میلیارد تومان رسید.

وی در خصوص بدهی‌‌های شهرداری از سال 90 تاکنون نیز عنوان کرد: در این رابطه به ترتیب از سال 90 تا 92 با بدهیهای 29، 23 و 28 میلیارد تومانی روبهرو بودیم که این اعداد در سال 93 به 57 میلیارد تومان و در سال 94 به 103 میلیارد تومان رسید.

قراباغی با بیان اینکه در سال 95 رقم بدهی شهرداری همدان به 140 میلیارد تومان رسید، گفت: پیشبینی میشود رقم بدهی شهرداری همدان در سال جاری به 180 میلیارد تومان برسد.

* نورالهزاده: اصلاح قوانین تاریخ گذشته شهرداریها الزامی است

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان هم با اشاره به اینکه در بحث فرهنگ نیازمند توجه ویژه هستیم، گفت: از آنجا که رسانه ملی ما در تغییر نگرشهای فرهنگی مؤثر است، لزوم ایجاد دستورالعملی مشخص از سوی مجلس برای صداوسیما احساس میشود.

نرگس نورالهزاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات مدیریت شهری با توجه به قدیمی بودن قوانین، خاطرنشان کرد: هم شورای اسلامی شهر و هم شهرداریها، نگاهشان به سمت اصلاح قوانین است.

* کاووسیامید: لزوم ایجاد مدیریت یکپارچه فرهنگی با توجه به نظام آموزشی

دیگر عضو شورای اسلامی شهر همدان هم در این جلسه با تأکید بر لزوم ایجاد مدیریت یکپارچه فرهنگی در کشور، گفت: در ایجاد مدیریت یکپارچه شهری، دستگاههای آموزشی نظیر آموزش و پرورش و همچنین دانشگاهها میتوانند بسیار اثرگذار باشند.

اکبر کاووسی افزود: چنانچه بخواهیم از هدررفت سرمایه جلوگیری کنیم، توجه به مدیریت یکپارچه فرهنگی دارای اهمیت است.

* رسولی: رکود گریبان شهرداریها را گرفته است

سرپرست شهرداری همدان هم با اشاره به اینکه مدیریت شهری مدیریت هزینه و درآمد است، گفت: با توجه به شرایط مالی شهرداریها، مدیریت درآمد و هزینه کار سختی است.

سید مصطفی رسولی با بیان اینکه سازمانهای خدماترسانی تا زمانی که پول دریافت نکنند خدمتی را ارائه نمیدهند، اظهار کرد: با توجه به فرصت کمی که در زمان اجرای هر پروژه داریم، نمیتوانیم منتظر درآمدهای کسب شده از سوی مردم بمانیم و به همین منظور پروژهها را به صورت تعهدی آغاز میکنیم.

وی ادامه داد: در دو دهه اخیر، شهرداری با همت و زحماتی که مدیریتهای واحدهای همدان در شهرداری متحمل میشوند، امور مردم را دنبال میکند و بر همین اساس بخش مهمی از پروژههای اصلی شهر عملیاتی شده است.

وی با اشاره به اینکه از سال 75 وضعیت شهرداریها در مباحث درآمدی متغیر شد، عنوان کرد: متأسفانه ظرف 3 تا 4 سال اخیر، رکود شدیدگریبان شهرداریها را گرفته و نمیخواهد رها کند.

وی با بیان اینکه بخشی از دیون شهرداری همدان با فعالسازی پروندهها در کمیسیون ماده 77 و ماده 100 پرداخت شد، گفت: در حال حاضر وضعیت شهرداریها مناسب نیست.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه در حال حاضر شهرداریها کمکهای دولتی خود را نیز از دست دادهاند، یادآور شد: مطابق قانون باید 10 درصد عوارض نفتی به شهرداریها تعلق گیرد در حالی که این اتفاق نمیافتد.

رسولی افزود: بر اساس ماده 23 قانون، باید بخشی از درآمدهای حاصل از عوارض جرایم راهنمایی و رانندگی به شهرداری‌‌ها تعلق گیرد و 60 درصد عوارض جرایم باید در بحث زیرساختها هزینه شود در حالی که این اتفاق نیفتاده است.

سرپرست شهرداری همدان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه تنها شهری که در استان به آن سهمیه قیر رایگان تعلق نگرفت، شهر همدان است، گفت: علیرغم اینکه این سهمیه به کلانشهرها تعلق نگرفته بود با پیگیریهای انجام شده و بر اساس دستوری که وزیر مربوطه داد، طی روزهای آتی یک هزار تن قیر رایگان به شهر همدان تعلق خواهد گرفت.

وی درخواست کرد: مباحثی که حق و حقوق شهرداری و مدیریت شهری است به شهرداریها داده شود.

وی در ادامه با بیان اینکه البته مدیریت درآمد نیز در شهرداری صورت گرفت، گفت: بر اساس تصمیمات گرفته شده در کمیسیون ماده پنج، فروش تراکم و ارتفاع تقلیل یافت و سطح تراکمها به ویژه در رینگ اصلی شهر برابر ضوابط تعریف شد.

وی با اعلام اینکه منابع درآمدی شهرداری همدان قانونمند شده است اما از سوی دیگر نیازمندیم تا شفافسازی در پرداخت عوارض شود عوارض پروانه ساختمانی، عوارض جرایم راهنمایی و رانندگی و... صورت گیرد، گفت: هنگامی که شفافسازی صورت گیرد، مبالغ مربوطه در مباحث زیرساختی شهر و برای مردم هزینه خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پروژه بزرگ میدان میوه و ترهبار همدان در طول سالهای اخیر و پس از پیگیریهای فراوان پایهگذاری شد، بیان کرد: در این پروژه بالغ بر 175 تا 230 میلیارد تومان هزینه میشود و با تکمیل پرونده مذکور، علاوه بر استان همدان، استانهای غربی کشور نیز بهرهمند خواهند شد.

وی در خصوص پروژه تقاطع غیر همسطح سردار همدانی نیز گفت: این پروژه در حال حاضر 30 تا 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و باید توجه ویژه به آن شود.

وی از دیگر پروژههای در حال انجام شهرداری همدان به پارکینگ آقاجانیبیگ، پیادهراهسازی میدان امام(ره) و خیابان اکباتان اشاره کرد و گفت: تکمیل پروژههای مذکور نیازمند توجه نمایندگان استان و دیگر مسؤولان است.

رسولی همچنین با بیان اینکه کل بودجه شهرداری در سال جاری 645 میلیارد تومان است، اظهار کرد: تاکنون هیچ دستگاهی به شهرداری کمک نکرده؛ اگرچه در این رابطه پرداخت بدهیها خود کمک خوبی برای مدیریت شهری است.

وی عنوان کرد: همچنین در کمیته برنامهریزی استان به منظور کمک به مدیریت شهری در شهر همدان مبلغی در نظر گرفته شده که البته تاکنون مبلغی تخصیص نیافته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه درآمدهای حاصل از عوارض نوسازی تعریف شده است، بیان کرد: از آنجا که عوارض نوسازیها کوششی است، سالیانه بین 10 تا 12 درصد آن وصول میشود.

وی افزود: همچنین از محل صدور پروانههای ساختمانی روزانه بین 3 تا 4 درصد پیشنویس پروانه صادر میشود که نسبت به سال گذشته حدود 10 تا 12 درصد وصول درآمد حاصل از پروانه داشتهایم.

وی عنوان کرد: بر اساس آمار موجود، در سال 91، شهرداری همدان یک هزار و 453 مورد صدور پروانه داشته که این عدد در سالهای 92، 93 و 94 به ترتیب به یکهزار و 421 فقره، 662 فقره و 615 فقره رسید.

وی افزود: همچنین صدور پروانه در سال 95 به 602 مورد و در سال 96، تاکنون به 202 مورد رسید که اعداد نشاندهنده کاهش پروانههای صادر شده به مرور زمان است.

گفتنی است در پایان جلسه از طرف امیر خجسته نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس و رئیس مجمع نمایندگان استان از اعضای شورای اسلامی شهر همدان با اهدای لوحی تقدیر به عمل آمد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۶/٢١ تعداد بازدیـد : ۴٢٩ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۵٣  نفر کاربران آنلاین :
۱,۷۵۲,۳۶۷ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان