دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷   |   Mon June 25, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
افزایش عمر آسفالت معابر شهر با دستگاه جدید تثبیت بستر آسفالت
احیاء شهر اطلسی ها
چرخ خدمت رسانی شهر در دستانِ نیروهای شهرداری می چرخد
آغاز عملیات اجرایی تثبیت بستر آسفالت بلوار شهید احمدی روشن
پیاده راه های همدان در کشور بی نظیر است
دستور شهردار همدان مبنی بر رسیدگی به مشکلات 10 شهروند منطقه چهار
تفاهم نامه همکاری مدیریت شهری با آموزش و پرورش منعقد می شود
مرکز ارتباطات مردمی 137 نقشه راه مدیریت شهری
تسریع در ساماندهی روز بازارها و احداث بازارچه های محلی
دستور شهردار همدان مبنی بر رسیدگی به مشکلات 20 شهروند منطقه سه
     آخرین اخبار
شاهد اقدامات و فعالیت های مناسب در شهر همدان توسط شهرداری هستیم
آغاز جایگزینی گونه های گیاهی کم آببر با چمن
ضرورت توجه به ورزش همگانی و ایجاد شور و نشاط اجتماعی
همدان میزبان جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل عرب
اجرای 200 پروژه کمک بزرگ شهرداری به رویداد همدان 2018
ضرورت تسریع در فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری
عملیات سمپاشی درختان در شهر آغاز می شود
آغاز فعالیت مدرسه فوتبال شهرداری همدان
اعزام نابغه تنیس روی میز همدان به اردوی آسیایی
پرواز همدان - تهران رونق گرفت
پیاده راه های همدان در کشور بی نظیر است
گسترش ورزش محلات به ویژه در حاشیه شهر
اجازه نمی دهیم مباحث سیاسی به شهر و مدیریت شهری آسیب برساند
شهرداری اجرای طرح بهنام را سرعت بخشد
درخشش بانوان دونده همدان در رقابت های قهرمانی کشور
ساماندهی خانه مسافرهای غیرمجاز ضروری است
آغاز عملیات اجرایی تثبیت بستر آسفالت بلوار شهید احمدی روشن
افزایش 10 درصدی شهریه مدارس همدان
دستور شهردار همدان مبنی بر رسیدگی به مشکلات 10 شهروند منطقه چهار
دستور شهردار همدان مبنی بر رسیدگی به مشکلات 20 شهروند منطقه سه
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۶/٢٣ تعداد بازدیـد : ٢٣٣ نسخه چاپی
 
 
 


همدان در اجرای دستورالعمل ارائه انشعابات خدماتی به مناطق حاشیه ای شهر پیش رو باشد

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
رئیس کمیسیون خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک و محیط زیست شورای اسلامی خطاب به دستگاه های خدمات رسان گفت: اجرای دستورالعمل وزارت کشور به شرکت های خدمات رسان برای ارائه انشعابات خدماتی به مناطق حاشیه ای هر چه سریعتر در همدان شروع شود.

 
 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، کامران گردان در جلسه کمیسیون خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک و محیط زیست شورا با بیان اینکه از سالهای قبل در کشور سکونتگاههایی ناشی از مسائل اقتصادی و فرهنگی شکل گرفته است، اظهار کرد: در مقاطعی نیز دولتها به این سکونتگاهها خدمات ارائه کردهاند و در همدان نیز این اتفاق رخ داده است.

گردان با تأکید بر اینکه ساکنان این مناطق حق برخورداری از امکانات را دارند، گفت: اما این حق نباید برای کسانی که اقدام به سکونت در مناطق غیر قانونی کردهاند عاملی برای تشویق باشد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: ارائه خدمات در این مناطق منوط به داشتن پروانه و پایان کار است؛ در برخی موارد ضوابط ارائه خدمات، بدون در نظر گرفتن پایان کار و پروانه انجام و موجب تشویق به ساخت و ساز غیر مجاز شده است.

وی در ادامه با اشاره به حفر چاه توسط سبزیکاران در برخی مناطق و خشک شدن چاهها و ایجاد وضعیت نامناسب در این مناطق، افزود: در بازدیدها مشخص شد این مناطق از نظر فاضلاب و آب آشامیدنی با مشکل مواجه هستند، به همین دلیل اعتراض ساکنان این مناطق را شاهد بودیم.

 گردان با اشاره به بخشنامه اخیر دولت برای ارائه خدمات به مدت سه سال توسط دستگاههای خدماترسان به رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان تأکید کرد: اجرای دستورالعمل وزارت کشور به شرکتهای خدماترسان برای ارائه انشعابات خدماتی به مناطق حاشیهای هر چه سریعتر شروع شود و سعی کنیم همدان در اجرای این دستورالعمل در کشور پیش رو باشد.

 وی با تأکید بر اینکه میخواهیم استان اول در اجرای  بخشنامه شویم و آغاز کار از همدان باشد، یادآور شد: باید در اجرای این مصوبه و به منظور رفع مشکل مردم در مناطق حاشیهای، شهرداری کمک کند و میخواهیم به مردم بگوییم شورا به فکر شماست و دستورالعملهای ابلاغی نیز اجرایی میشود.

 وی با تقدیر از همکاری و فعالیتهای شرکتهای خدماترسان، ادامه داد: تا جایی که قانون اجازه دهد برای ارائه مصوبه تلاش میکنیم البته برای مصوبات نیاز به موافقت کمیته انطباق نیز داریم.

 رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان  تشکیل کارگروه تخصصی کارشناسی و کمیته استانی به منظور تحقق بخشنامه ابلاغی مبنی بر ارائه انشعاب به مناطق حاشیهای  را ضروری برشمرد و گفت: شهرداران مناطق نیز باید در دادن بر و کف مساعدت لازم را انجام دهند.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان هم با بیان اینکه مناطق داخل محدوده شهر شامل بخشنامه ارائه انشعابات خدماتی به مناطق حاشیهای برای حل مشکلات مردم ساکن در این مناطق هستند گفت: مردم ساکن در مناطق کمبرخوردار حق کیفیت زندگی خوب را دارند، وجود برخی شرایط باعث سکونت در این مناطق شده است و امروز بالای 30 درصد ساکنان این مناطق با  بیش از 140 هزار نفر با این معضل مواجه هستند.

ابراهیم مولوی با اشاره به بازدید از یکی از مناطق کم برخوردار همدان  افزود: زندگی در این منطقه شبیه زاغهنشینی بود که برای پایتخت تاریخ و تمدن ایرانزمین ناخوشایند است.

وی با بیان اینکه به عنوان کار فوری و جهادی اجرای بخشنامه ارائه انشعابات خدماتی به مناطق حاشیهای را خواستاریم، افزود: لازم است کارگروه کارشناسی و کمیته استانی به منظور تحقق بخشنامه ابلاغی مبنی بر ارائه انشعاب به مناطق حاشیهای تشکیل و با مصوبات ابلاغ شده روال قانونی طی شود.

مولوی اضافه کرد: با بحران خشکسالی در روستاها و کاهش درآمد کشاورزی، روند حاشیهنشینی سرعت یافته و به دلیل ارائه خدمات نیز شاهد مهاجرت معکوس در این مناطق هستیم.

 نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان هم یادآور شد: همکاران در شهرداری و دستگاههای خدماترسان به این بخش نامه به عنوان یک بخشنامه معمولی نگاه نکنند؛ چراکه مشکلات بسیاری در این باره وجود دارد که با نگاه ویژه به این دستورالعمل رفع خواهد شد و رضایتمندی ایجاد میکند.

علی فتحی با بیان اینکه نباید به شهروندان مناطق حاشیهای به بهانههای مختلف خدمات ارائه نشود، اظهار کرد: 60 درصد مشارکتها در انتخابات مختلف از  مناطق کمبرخوردار و حاشیهای است و این قشر از جامعه همیشه در صحنه بودهاند و باید مورد توجه باشند.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان اضافه کرد: باید یکبار برای همیشه بحث ارائه انشعاب به مناطق حاشیهای را به نتیجه برسانیم و مردم ساکن در این مناطق را راحت کنیم.

 رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان هم گفت: قانون، وضع شده و موظف به اجرا هستیم اما سه سال بعد که قانون را اجرا کردیم اگر تدابیر لازم را نیاندیشیم با جمعآوری انشعابات نارضایتی بیشتر میشود؛ چراکه برای ایجاد رضایتمندی دائمی مردم گامی برنداشتهایم.

 نرگس نورا...زاده با بیان اینکه این قانون موقت است، اضافه کرد: پهنهها شناسایی شده است که اقدام بسیار خوبی بوده و اقدام خوب دیگر تهیه نقشههای هوایی سال 95 است که تا سه هفته آینده آماده خواهد شد؛ تهیه این نقشه بسیاری از مشکلات را در راستای اجرای قانون ارائه انشعابات رفع میکند.

 وی در ادامه با بیان اینکه در قانون ابلاغ شده بحثی برای حریم پیشبینی نکرده است، گفت: حتی برای حریم هم میتوان دستورالعمل تدوین کرد؛ اگر بخواهیم بدون دستورالعمل انشعاب واگذار کنیم در آینده مشکلات قانونی ایجاد میشود.

 رئیس مرکز مطالعات شورای اسلامی شهر همدان نیز  با بیان اینکه مشکلات به طور عمده در حوزه آب و فاضلاب بوده و مراجعات بسیاری به ویژه از مناطق کم برخوردار در رابطه با این موضوع به شورا داریم، گفت: تشکیل هر چه سریعتر کارگروه کارشناسی و کمیته استانی به منظور تحقق بخشنامه ابلاغی مبنی بر ارائه انشعاب به مناطق حاشیهای ضروری است .

 وی با اشاره به مشکلات بسیاری مربوط به انشعاب آب و فاضلاب در مناطق 3 و 4 شهرداری همدان، افزود: مشکلاتی در این خصوص به ویژه در مناطق مختلف خضر وجود دارد و در برخی مناطق مشکل فاضلاب در سکونتگاههای غیر مجاز را داریم که باید رفع شود.

 عضو دیگر شورای اسلامی شهر همدان هم  گفت: با نگاهی به 20 یا 30 سال گذشته به این نتیجه می رسیم که مناطق کم برخوردار یا سکونتگاههای غیر رسمی بر اساس حاکم شدن تفکر سرمایهگذاری شکل گرفته است و وقتی سرمایهگذاری روی  یک منطقه متمرکز شد، جمعیت به آن منطقه میرود.

 اکبر کاووسی امید با تأکید بر اینکه  باید نگاه به مناطق کمبرخوردار را تغییر دهیم، ادامه داد: در همدان مناطق کمبرخوردار جزء منطقه شمال شهر است و ساکنان این مناطق به عنوان شهروند حق برخورداری از خدمات را دارند.

کاووسیامید با بیان اینکه باید شیوهنامه اجرا و فرآیند درست بخشنامه را ارائه کنیم، اضافه کرد: تجربه خوبی در کوی ولیعصر (دیزج) داریم و باید برای رفع مشکلات مناطق کم برخوردار منطقهای عمل کنیم.

*معاون خدمات شهری شهرداری همدان: واگذاری انشعاب در مناطق کمبرخوردار همدان ساماندهی شود

 معاون خدمات شهری شهرداری همدان نیز گفت: واگذاری انشعاب در مناطق کمبرخوردار همدان ساماندهی شود.

 مجید درویشی با بیان اینکه یکی از چالشهای اساسی مدیریت شهری بحث مناطق کمبرخوردار است، اظهار کرد: مناطق کمبرخوردار یک سوم شهر همدان را به خود اختصاص داده که روز به روز در حال توسعه است، ضمن اینکه وجود جمعیت 180 هزار نفری در این مناطق پیشبینی شده است.

 درویشی اضافه کرد: باید مشکل واگذاری انشعاب در مناطق کمبرخوردار ساماندهی شود؛ چراکه قانونگذار و دستگاههای حاکمیتی به این نتیجه رسیدهاند که این مشکل باید حل شود.

 وی با اشاره به ایجاد مشکلات ناگوار در هر روز و هر لحظه برای دستگاههای خدماترسان در مناطق کمبرخوردار، افزود: باید راهکاری تهیه و برنامهای برای مدیریت شهری تدوین شود که حل مشکلات مردم را به دنبال داشته باشد.

 درویشی با تأکید بر اینکه در صورتی که شهرداری بدون اطلاع از واگذاری امتیاز باشد چالش ایجاد میکند، افزود: باید با تعامل و همدلی بیشتری به این موضوع نگاه کنیم و جلسات کارشناسی با حضور کارشناسانی از دستگاهها و شهرداری با ارائه راهکاری برای مدیریت شهری برگزار شود.

 معاون امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب همدان نیز با بیان اینکه در شرکت آب و فاضلاب چهار دسته مشکل داریم، اظهار کرد: تعدادی از مشترکان از قدیم دارای انشعاب بودهاند و اکنون افزایش طبقات به صورت غیر مجاز و مصارف بسیاری دارند که نیازمند به تعویض قطر لوله و دریافت مجوز از شهرداری است.

 سعید عبدا... زاده به وجود تعدادی دیگر از مشترکان با ساخت و ساز غیرمجاز از جمله در زمین شهری کوی شهید مدنی و داشتن انشعاب غیر مجاز اشاره کرد و گفت: تعداد این مشترکان کم نیست که بدون پرداخت هزینه از خدمات استفاده میکنند؛ البته چندین بار این انشعابات را جمعآوری کردیم.

 وی بیان کرد: تعدادی از مشترکان در شهر همدان نیز نیاز به ایجاد تأسیسات دارند اما کوچهها استاندارد نیست و رعایت هم سطحی نشده است که باید معبر مشخص شود.

 معاون امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب همدان با اشاره به وجود تعدادی از استفادهکنندگان غیرمجاز از انشعابها در محدوده شهر، افزود: این شرکت در خصوص تعداد مشترکان خارج از محدوده خدمات شهری، تعهدی ندارد.

 وی با بیان اینکه به منظور تحقق ارائه انشعاب در مناطق حاشیهای نیاز به کمک شهرداری داریم، تصریح کرد: باید ساز و کاری با شهرداری داشته باشیم؛ دستورالعمل و بخشنامه جدید تأثیری در عملکرد قبل نداشته و میتوانیم این قانون را هماهنگ با شهرداری اجرا کنیم.

 عبدا...زاده به تعداد مشترکانی که باید برای آنها تأسیسات ایجاد شود اشاره کرد و ادامه داد: بیش از 2 هزار مشترک داریم که باید برای آنها تأسیسات ایجاد کنیم و در آب و فاضلاب 3 هزار درخواست دریافت انشعاب داریم.

 معاون شهرسازی و معماری شهرداری همدان نیز با اشاره به 34 پهنه شناسایی شده دارای مشکل انشعاب در  شهر، اظهار کرد: هدف ما اجرای قانون است و باید در ارائه انشعاب به تفسیر درستی از قانون برسیم.

 مجید یوسفینوید خواستار ایجاد یک کارگروه  به منظور تحقق بخشنامه و ارائه یک آئیننامه مشترک در این باره شد و گفت: حدود 80 تا 90 درصد مشکلات در محدوده شهری است لازم است نقاط دارای مشکل کمتر را در اولویت برای واگذاری انشعاب داشته باشیم.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۶/٢٣ تعداد بازدیـد : ٢٣٣ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٩  نفر کاربران آنلاین :
۱,۷۳۶,۴۲۵ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان