جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷   |   Fri October 19, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
ورودی های شهر همدان را جذاب کنید
تخریب پنج ساخت و ساز غیر قانونی در باغات جاده چشین همدان
ورزش محلات از اولویت های اساسی برنامه های شهرداری باشد
حوزه فناوری شهرداری با نگاه سرمایه گذاری دیده شود
جایگاه شوراها باید حفظ شود
امضاي تفاهم نامه همکاري شوراي استان با حفاظت محيط زيست همدان
شهرداری همدان مقابل مقاومت تهران شکست خورد
افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت میوه های پاییزی
قدرت دیپلماسی ما نتیجه مجاهدت رزمندگان است
همدان میزبان اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان ها
     آخرین اخبار
تحقق مدیریت واحد شهرداری در مسیر عدالت محوری است
توسعه فضای کسب و کار در اولویت مدیریت شهری قرار دارد
همدان، قهرمان مسابقات تپانچه کشور شد
45 ایستگاه صلواتی استان همدان در مسیر رفت و برگشت زائران اربعین
قاچاق شیر، لبنیات همدان را زمین گیر کرد
همدان میزبان اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان ها
اجلاس جهانی گردشگری در همدان کرسی ایران شناسی برای جهان است
رسانه ها در تبیین ظرفیت های گردشگری همدان نقش محوری دارند
شهرداری همدان آماده خدمت به شهروندان در روزهای برفی
ورودی های شهر همدان را جذاب کنید
افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت میوه های پاییزی
فراخوان امام خامنه اي از صاحب نظران براي بررسي و اصلاح سند اوليه الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت
حوزه فناوری شهرداری با نگاه سرمایه گذاری دیده شود
ورزش محلات از اولویت های اساسی برنامه های شهرداری باشد
صرفه جویی 100 میلیون لیتری در مصرف بنزین با مصرف سی ان جی در منطقه همدان
صرفه جویی 100 میلیون لیتری در مصرف بنزین با مصرف سی ان جی در منطقه همدان
جایگاه شوراها باید حفظ شود
قدرت دیپلماسی ما نتیجه مجاهدت رزمندگان است
امضاي تفاهم نامه همکاري شوراي استان با حفاظت محيط زيست همدان
تخریب پنج ساخت و ساز غیر قانونی در باغات جاده چشین همدان
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٩/١١ تعداد بازدیـد : ٣۴۴ نسخه چاپی
 
 
 


جلوه گري پاييزي در10بوستان شهر همدان

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
تدارک شهرداري با 270 دستگاه خودرو براي برفروبي و يخ زدايي معابر شهري

 
 

هدي افلاکيان: پاييز، در کنار ساير فصلها، فصلي دوست داشتني است، فصلي که خزان زيبايش سنگفرش کوچه و خيابان و پارکها ميشود و راه رفتن روي اين فرش زيبا براي همه لذت خاصي دارد به خصوص آن هنگام که درهياهوي باد برگهاي خوش رنگ و چروک خورده درختان بيتابي ميکنند و صداي خشخش آن وقتي سکوت حاکم است، جزو زيباترين صداهاي هستي محسوب ميشود.

فصل پاييز يکي از زيباترين فصول سال، جلوهگر تصاوير زنده طبيعت با برگهايي به رنگهاي مختلف است و امسال براي دومين بار همدانيها تجربه زيبايي از آبانماه در بوستانها داشتند و قدم زدن روي برگهاي رنگين پاييزي لحظات زيبايي براي دوستداران اين فصل زيبا فراهم کرده بود.

بدون شک، همه مردم به ويژه جوانان در طلاييترين و زيباترين فصل سال، علاقهمندند تا لحظاتي را با نگاه عميق به درختان با برگهاي زرد و نارنجي به تماشاي طبيعت بنشينند.

قدم زدن روي برگها و شنيدن صداي خرد شدن و خش خش برگها سمفوني پاييز را به گوش هر عابري ميرساند.

ريزش برگهاي پاييزي جلوه زيبايي به شهر ميدهد و تصويري زيبا از پاييز خلق ميکند که مردم نيز از اين زيبايي و برگهاي پاييزي استقبال ميکنند.

سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهري شهرداري همدان هم اعلام کرده بود که برگهاي پاييزي در برخي از پارکها جمعآوري نميشوند تا مردم هنگام قدم زدن در اين مکانها، حال و هواي پاييز را بيشتر احساس کنند.

يک شهروند همداني در بوستان مردم در گفتگو با خبرنگار هگمتانه در خصوص طرح جمع نشدن خزان در برخي از پارکها گفت: ديدن برگهاي پاييزي براي همه مردم لذت خاصي دارد به خصوص اينکه در پارکها باشد، هنوز چمنها سبزي خود را حفظ کردهاند و زردي برگها تصوير متفاوت و زيبايي را براي هر عابري به ارمغان ميآورد. اين شهروند جوان اشارهاي هم به بازتاب اين اقدام در شبکههاي اجتماعي داشت و افزود: مردم به خصوص جوانها از وجود اين فضاي عالي حداکثر استفاده را کردهاند هر چند برخي از افراد هم با آتش زدن اين برگها باعث آلودگي محيطي ميشدند اما در کل کار بسيار خوبي صورت گرفته است.

يکي از فرهنگيان بازنشسته هم که بر روي صندلي قرمز و مشکي پارک نشسته بود نگاه عميقي به برگهاي بر زمين افتاده ميکرد وقتي با او به مصاحبه پرداختم از حس و حال عجيب روزهاي پاييزياش سخن گفت: اينکه با نگاه کردن به اين برگها به ياد برباد رفتن ثانيههاي عمرم ميافتم که چه زود گذشت و من استفادهاي نکردم.

او اعتقاد داشت: پاييز براي هرکس معنا و مفهوم خاصي دارد و هر کس نسبت به اتفاقات و خاطراتي که دارد به آن نگاه ميکنند اما در کل اين به خواب رفتن درختان و دوباره بيدار شدن آنها بسيار جالب و تأمل برانگيز است که همه ما انسانها بايد به خود بياييم و از لحظات عمرمان که به سرعت ميگذرد استفاده کنيم.

پدر و مادر جواني هم که از فرش هزار رنگ خزان که در پارک گسترده شده بود براي ثبت لحظات زيباي کودکي فرزندشان استفاده ميکردند و با شوق و ذوقي وصف نشدني از همه مادران و پدران خواستند تا عکسهاي زيبايي از اين تابلوي زيباي هستي براي فرزندان خود ثبت کنند.

به هر حال پاييز، زيباترين و شگفت انگيزترين قاب هستي با رنگها نقش ميبندد بدون شک، همه مردم به ويژه جوانان در طلاييترين و زيباترين فصل سال، علاقهمندند تا لحظاتي را با نگاه عميق به درختان با برگهاي زرد و نارنجي به تماشاي طبيعت بنشينند.

* پهنشدن فرش خزان در 10 بوستان همدان

به همت سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهري شهرداري همدان هم امسال با برگزاري دومين دوره مسابقه عکاسي فرش خزان فرصت مناسبي براي علاقهمندان سومين فصل سال فراهم شده بود.

مديرعامل اين سازمان در گفتگو با خبرنگار هگمتانه، گفت: در راستاي بهرهمندي از زيباييهاي فصل پاييز برنامهريزي لازم براي ايجاد معبر پاييزي در تعدادي از بوستانهاي شهر انجام شد و برگهاي پاييزي 10 بوستان اين شهر تا پايان آبان ماه جمعآوري نشد.

وحيد علي ضمير خاطرنشان کرد: پارسال نيز برگهاي پاييزي در چند پارک جمع آوري نشد و اين کار مورد استقبال شهروندان قرار گرفت که امسال هم طبق برنامهريزي انجام شده برگهاي پاييزي در پارک مردم، بوستان ارم، حاشيه بلوار کولاب، گنجنامه، پارک بانوان، باغ ايراني و... که از بوستانهاي بزرگ شهر هستند در فاصله زماني 10 تا 30 آبان ماه جمع آوري نشد و علاقهمندان توانستند تصاوير زيبايي از اين نقاشي الهي ثبت و در مسابقه عکاسي فرش خزان که به همت اين سازمان برگزار شد شرکت کنند.

عليضمير ادامه داد: برنامهريزي لازم براي جمعآوري سريع برگهاي خزان صورت گرفته تا در زمان بارشهاي طولاني مدت از آبگرفتگيها معابر جلوگيري شود.

وي افزود: پس از اين مرحله خزانها در محلي در باغ ميوه جمعآوري و طي فرايندي به عنوان کود تغذيهاي براي رشد گياهان و بهبود فضاي سبز شهري استفاده ميشود.

*سرانه فضاي سبز هر شهروند همداني 11 مترمربع است

مديرعامل سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهري همدان همچنين مساحت فضاي سبزي که در تملک اين نهاد قرار دارد را 620 هکتار عنوان کرد و افزود: سرانه فضاي سبز به ازاي هر شهروند 11 مترمربع است.

وحيد عليضمير ادامه داد: سالانه و با توجه به برنامهريزيهاي انجام شده و طرح تفصيلي و بر اساس قانون حفظ و توسعه فضاي سبز شهري، تعريف پارکها و بوستانهاي جديد و پارکهاي نواري و حاشيهاي گسترش فضاي سبز شهري هر ساله در دستور کار شهرداري و سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهري قرار ميگيرد.

علي ضمير با بيان اينکه خوشبختانه شهر همدان از نظر توسعه متوازن فضاي سبز با ميزان استاندارد فاصله بسيار جزيي دارد خاطرنشان کرد: در مناطق به لحاظ فضاي منطقهاي و نواري که وجود دارد گاه يک تعدادي بيشتر از استاندارد تعريف شده فضاي سبز دارند و در بعضي از نقاط که در حال شناسايي هستند افزايش و گسترش فضاي سبز در اولويت اين سازمان قرار گرفته است.

مديرعامل سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهري همچنين گفت: 132 پارک در شهر همدان وجود دارد که شامل پارکهاي اصلي و حاشيهاي ميشود.

وحيد عليضمير انواع گونههاي درختان شهر را با توجه به سازگاري اقليم شهر همدان ناروند، ايلان، چنار، صنوبر و سرو، اقاقيا و... بيان کرد.

عليضمير همچنين در خصوص زيباسازي فضاي سبز در پاييز امسال گفت: بيش از يک ميليون و 520 بوته گل از اوايل مهر ماه که اغلب آن کلم تزئيني ميباشد در سطح خيابانها، ميادين و حاشيه معابر کاشته شده است.

*تلاش 550 پاکبان براي جمعآوري برگهاي پاييزي

مديرخدمات شهري شهرداري همدان هم در گفتگو با خبرنگار هگمتانه با بيان اينکه برنامهريزي هرساله براي پاکسازي معابر انجام ميشود، گفت: از ابتداي فصل پاييز و شروع خزان کار پاکسازي و بازگشايي انهار، جويها، شبکهها تا رودخانهها انجام ميشود.

حسين خانجاني افزود: در اين خصوص حدود 550 پاکبان فعاليت ميکنند و همچنين 30 خودرو نيز در 4 منطقه شهري همدان در اين زمينه فعال شده است.

وي با اشاره به شدت و ضعف ريزشها و استفاده از برگهاي پاييزي به عنوان کود تغذيهاي براي گياهان و درختان گفت: در بخش معابر شهري با توجه به اينکه درختان درگير سم زدايي و آلايندههاي خودرو هستند، که بازچرخش آن به طبيعت مفيد نيست.

*همدان شهري با حدود 11 ميليونمترمربع معبر

مدير خدمات شهري شهرداري همدان همچنين در بخش ديگري از گفتگوي خود با خبرنگار هگمتانه در خصوص آمادگي شهرداري براي بازنگه داشتن معابر در روزهاي سرد و برفي شهر همدان گفت: شهرداري در مناسبهاي مختلف برنامهريزيهاي خاصي در دستور کار دارد.

وي افزود: براي هر يک از مناسبتها از جمله فرارسيدن عيد، ماه مبارک رمضان، ماه مهر، تدارک و پشتيباني از زائران اربعين، زمستان و اسکان مسافران، ستادهايي تشکيل ميدهد که به غير از مورد آخر که جانشين ستاد به نيابت از شهردار همدان و هدايت آن با معاونت فرهنگي است، بقيه ستادها به جانشيني از شهردار همدان توسط معاونت خدمات شهري و با تناسب نياز با همکاري هر يک از سازمانها و معاونتهاي وابسته و زيرمجموعه شهرداري برنامهريزي و مديريت ميشود.

حسين خانجاني ادامه داد: در ستاد برنامهريزي براي برفروبي و يخزدايي معابر شهر به غير از معاونت خدمات شهري، معاونت مالي و اقتصادي براي پشتيباني مالي از نيازهاي موجود در اين حوزه، معاونت امورزيربنايي، حمل و نقل و توسعه، مديران مناطق چهارگانه شهرداري همدان، مديران عامل سازمانهاي سيما و منظر و فضاي سبز، پسماند(تأمين خودروها برف روب) و مديريت خدمات شهري شهرداري همدان عضويت دارند تا به تناسب هر يک از عملکردها و شرح وظايف ذاتي که دارند، در زمان بارش برف مأموريتهاي محوله را انجام دهند.

خانجاني تصريح کرد: با تشکيل جلسههاي اين ستاد از ابتداي آبانماه برنامهريزيها به طور منسجمي صورت گرفته است و آماده برفروبي و يخزدايي از معابر شهر هستيم.

وي ادامه ميدهد: امسال هم به مانند سال قبل بخشي از امکانات برفروبي از سازمان پسماند و برخي هم به صورت اماني و بر اساس نياز با توجه به قراردادي که داريم توسط بخش خصوصي تأمين ميشود.

*تدارک شهرداري با 270 دستگاه خودرو براي برفروبي و يخزدايي معابر شهري

خانجاني تصريح کرد: بخش خصوصي ملزم است طبق اين قرارداد در زمان نياز خودروهاي عمراني و برفروب را در اختيار شهرداري قرار دهد که در اين حوزه 200 دستگاه انواع خودرو شامل بابکت، گريدر، کمپرسي و لودر براي هر 4 منطقه شهرداري به تناسب نياز مناطق چهارگانه شهرداري تأمين ميشود و شهرداري هم حدود 70 دستگاه خودروي خود را براي برفروبي و يخزدايي آماده فعاليت کرده است.

وي همچنين ادامه داد: 8 دستگاه نمکپاش مکانيزههم براي معابر استفاده ميکنيم که اين دستگاه به طور خودکار براي يخزدايي معابر طبق استانداردها در هر مترمربع 9 گرم نمک ميپاشد.

*پيشبيني خريد 10 هزار تن نمک و ماسه

مديرخدمات شهري شهرداري همدان اظهار کرد: براي يخ زدايي معابر شهر پيشبيني خريد 10 هزارتن نمک و ماسه با ترکيب 60 درصد ماسه و بقيه نمک را داريم که به صورت مرحله‌‌اي از پيمانکار طرف قرارداد خريداري ميشود.

حسين خانجاني عنوان کرد: به غير از استفاده نمک در دستگاههاي نمکپاش مکانيزه در 40 دستگاه خودروي نمکپاش دستي هم استفاده ميشود که کار در اين بخش توسط هر خودرو 4 کارگر با 8 ساعت کار انجام ميشود.

وي همچنين ابراز داشت:انتظار داريم شهروندان هم با تأييد اين تلاش، با بستن زنجير چرخ و استفاده از لاستيک يخشکن کمک کنند تا معابر بر اثر سر خوردن خودروها مسدود نشود و ترافيک رواني در معابر شهري در روزهاي برفي و سرد زمستان داشته باشيم و همه با آرامش خاطر به محل کار و منزل بروند.

*تدارک 60 مخزن براي ماسه و نمک

خانجاني ميافزايد: افزون بر اين از ترکيب ماسه و نمک در مخازن و کيسههاي مخصوص براي معابر پرشيب شهري هم استفاده ميکنيم و 60 مخزن تدارک ديده شده براي اين کار که به طور مداوم توسط همکاران در امور شهرها بازديد و پر ميشوند تا شهروندان هم تلاشي در بهبود مسيرها و يخزدايي برخي معابر انجام دهند.

مدير خدمات شهري شهرداري همدان درباره تعداد کارگران فعال در پاکسازي معابرهم گفت:: 550 نيرو براي برفروبي پيادهروها و نمکپاشي استفاده ميکنيم که همه کارگران به امکانات مناسب زمستان مانند بادگير، شلوار و گرمکن، دستکش، چکمه مجهزند و 300 نيرو هم براي برفروبي معابر اصلي با خودور در زمان بارش برف در شهر استفاده ميشود.

وي اظهار کرد: مسير و روش برفروبي را براي رانندگان روي نقشه معابر شهر تبيين و توضيح دادهايم و براي هر گروه پاکسازي هم يک سرگروه داريم و بعد از تيغهزني معبر، برف در گوشهاي از مسير جمعآوري ميشود تا ساير خودروها اين برف را جمعآوري و به خارج از شهر و درون رودخانهها منتقل کنند.

وي تأکيد کرد: شهروندان نبايد انتظار داشته باشند که در ابتداي بارش برف مقابل منزل يا پارکينگ آنها برفروبي شود چرا که شهرداري به ترتيب اولويتهاس تعيين شده برفروبي را براي باز نگهداشتن معابر انجام ميدهد و اين خود شهروندان هستند که بايد در اين شرايط يا حداقل استفاده را از خودروي شخصي داشته باشند يا مقابل پارکينگ خود را پارو کنند.

 

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٩/١١ تعداد بازدیـد : ٣۴۴ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢٧  نفر کاربران آنلاین :
۱,۸۴۴,۶۱۵ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان