جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷   |   Fri October 19, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
ورودی های شهر همدان را جذاب کنید
تخریب پنج ساخت و ساز غیر قانونی در باغات جاده چشین همدان
ورزش محلات از اولویت های اساسی برنامه های شهرداری باشد
حوزه فناوری شهرداری با نگاه سرمایه گذاری دیده شود
جایگاه شوراها باید حفظ شود
امضاي تفاهم نامه همکاري شوراي استان با حفاظت محيط زيست همدان
شهرداری همدان مقابل مقاومت تهران شکست خورد
افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت میوه های پاییزی
قدرت دیپلماسی ما نتیجه مجاهدت رزمندگان است
همدان میزبان اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان ها
     آخرین اخبار
تحقق مدیریت واحد شهرداری در مسیر عدالت محوری است
توسعه فضای کسب و کار در اولویت مدیریت شهری قرار دارد
همدان، قهرمان مسابقات تپانچه کشور شد
45 ایستگاه صلواتی استان همدان در مسیر رفت و برگشت زائران اربعین
قاچاق شیر، لبنیات همدان را زمین گیر کرد
همدان میزبان اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان ها
اجلاس جهانی گردشگری در همدان کرسی ایران شناسی برای جهان است
رسانه ها در تبیین ظرفیت های گردشگری همدان نقش محوری دارند
شهرداری همدان آماده خدمت به شهروندان در روزهای برفی
ورودی های شهر همدان را جذاب کنید
افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت میوه های پاییزی
فراخوان امام خامنه اي از صاحب نظران براي بررسي و اصلاح سند اوليه الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت
حوزه فناوری شهرداری با نگاه سرمایه گذاری دیده شود
ورزش محلات از اولویت های اساسی برنامه های شهرداری باشد
صرفه جویی 100 میلیون لیتری در مصرف بنزین با مصرف سی ان جی در منطقه همدان
صرفه جویی 100 میلیون لیتری در مصرف بنزین با مصرف سی ان جی در منطقه همدان
جایگاه شوراها باید حفظ شود
قدرت دیپلماسی ما نتیجه مجاهدت رزمندگان است
امضاي تفاهم نامه همکاري شوراي استان با حفاظت محيط زيست همدان
تخریب پنج ساخت و ساز غیر قانونی در باغات جاده چشین همدان
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١٠/٢٣ تعداد بازدیـد : ٢٧٣ نسخه چاپی
 
 
 


میدان امام (ره) صاحب سایت موزه می شود

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
رئیس کمیسیون خدمات شهری حمل و نقل وترافیک و محیط زیست شورای اسلامی شهر همدان گفت: بعد از کشف اشیا تاریخی و باستانی در حفاری های میدان امام (ره)، مسئله نصب نماد حل شده و در آخرین تصمیم اجرای سایت موزه نهایی شده است.

 
 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهرهمدان، کامران گردان در کمیسیون خدمات شهری حمل و نقل وترافیک و محیط زیست شورا را به عنوان سیاستگذار عالیه شهرداری دانست و اظهار کرد: شهرداری سیاستها را به ویژه در حوزه خدمات شهری دنبال میکند که نمونه بارز آن در سیاستگذاری اجرای پیادهراه اکباتان است.

وی با بیان اینکه هر کمیسیون در شورای اسلامی شهر وظیفهای را در سیاستگذاریها به عهده دارد، گفت: آنچه مسلم است شهر همدان نیازمند نمادها و الگوهای جدید با رویکرد مذهبی، ملی و شاخصهای متفاوت است.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان بیان کرد: امروزه مجسمهسازی نه به عنوان تزئین شهری بلکه به مثابه ضرورتی ناگزیر در ارتقا و بهبود کیفیت بصری محیط در سیما و منظر مد نظر قرار میگیرد.

وی با اشاره به کارگیری چند مجسمه فاخر در پیادهراه بوعلی و ایجاد جذابیت برای عابران و گردشگران، افزود: طول مسافت پیادهراه با به کارگیری این جاذبهها برای گردشگران کمتر میشود.

وی خواستار تلاش در بهبود عملکرد شهرها شد و یادآورشد: با توجه به تأثیر شگرف محیط زندگی بر روان و فعالیت انسان و اهمیت نیاز به انسانی کردن هر چه بیشتر سیمای فضای زندگی در راستای بهبود چهره شهرها، همزمان با بهبود عملکرد شهرها در جهت انسانمحور کردن زندگی شهری ضروری است.

گردان با بیان اینکه امروزه در جهان از سازههای مصنوعی به عنوان جاذبههای گردشگری استفاده میکنند، ادامه داد: جاذبههای گردشگری خوبی داریم که باید تلفیقی از جاذبههای طبیعی و مصنوعی برای جذب گردشگر داشته باشیم.

وی با اشاره به فراخوان طراحی نماد و مبلمان شهری پیادهراه میدان امام(ره) و اکباتان، خاطرنشان کرد: بعد از کشف اشیا تاریخی و باستانی در حفاری میدان امام(ره)، مسئله نماد پیادهراه میدان امام(ره) حل و در آخرین تصمیم اجرای سایت موزه در این میدان نهایی شده است.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان با تأکید بر اینکه با اجرای سایت موزه اما و اگرها در مورد میدان امام(ره) از بین رفته است، اظهار کرد: در مورد پیادهراه اکباتان نیز رویکرد شورا را از طریق کمیسیون به معاونت خدمات شهری اعلام کردیم که نمادها با توجه به بافت ساخته میشود.

گردان با بیان اینکه بحث کمیسیون در رابطه با پیادهراه میدان امام(ره) و اکباتان امروز نهایی میشود، گفت: باید از امروز به دنبال ساخت نمادها و مسائل مربوط در این دو پیادهراه باشند.

وی اجرای فراخوان در ایجاد نماد و مبلمان شهری را نشاندهنده کنار گذاشتن رویکرد سلیقهای و به کارگیری رویکرد علمی دانست و بیان کرد: مسائل جانبی به مرور رفع میشود چراکه تجربه اجرای پیادهراه بوعلی را داریم و در پیادهراه اکباتان باید جاذبههای بهتری ایجاد شود و گردشگران را جذب کنیم.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به میزان پیشرفت کار در پروژه پیادهراهسازی، افزود: اجرای پیادهراه اکباتان با 85 درصد و میدان امام(ره) با 82 درصد پیشرفت فیزیکی در حال پیگیری است.

گردان در ادامه با اشاره به مشکل دسترسی آهنفروشان در پیادهراه اکباتان و رفع این مشکل، یادآور شد: در صورت عدم رفع این مشکل تنها نیمی از اکباتان پیادهراه میشد که راه دسترسی آهنفروشان با کمک میراث فرهنگی و شهرداری حل شد.

وی با بیان اینکه آهنفروشان جزء مشاغل آلاینده محسوب میشوند، خاطرنشان کرد: با این وجود مشکل پیشآمده برای آنها رفع شد اما باید برای انتقال به مجتمعهای پیشبینی شده، آنها نیز اقدام کنند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: پیشنهاد میشود در اماکن گردشگری دارای نمادهای فاخر و گردشگری، تابلوهایی به عنوان گذر گردشگری در پیادهراهها ایجاد شود و این مهم جزء برنامهها باشد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر همدان نیز یادآور شد: اجرای نمادها در پیادهراه اکباتان و بوعلی کاملاً با توجه به بافت تاریخی و هویت متفاوت است و نمادهای پیادهراه بوعلی باید با پیادهراه اکباتان متفاوت باشد.

نرگس نورا...زاده افزود: با تغییر هویت میدان امام(ره) و اکباتان به پیادهراه و گردشگری باید یکسری مشاغل را در این مناطق ببینیم که کار مشاور است؛ بعضی شغلها باید جابجا و برخی ایجاد شود.

*احیای هویت شهری در پیادهراههای همدان با استفاده از نمادهای شاخص

معاون خدمات شهری شهرداری همدان نیز با بیان اینکه هویت و اصالت هر شهری را تمدن آن شهر به رخ میکشد، گفت: میخواهیم با استفاده از طرحها و نمادها هویت و اصالت شهر را در پیادهراه احیا کنیم.

مجید درویشی با اشاره به نمایش نمونههایی از طراحیهای مبلمان پیاده راه اکباتان در جلسه کمیسیون خدمات شهری و با بیان اینکه رویکرد علمی شدن فضای شهرداری همدان در این جلسه به نمایش کشیده شده است، اظهار کرد: این امر نشان از این دارد شهرداری سنتی بودن را کنار گذاشته و به سمت علمی شدن میرود؛ کاری که اکنون در صحن شورا به نمایش گذاشته شده حاصل تلاش همکاران توانمند در سازمان سیما و منظر به ویژه در بحث مبلمان شهری است که کار تخصصی و تغییر و تحول را شاهد هستیم.

معاون خدمات شهری شهرداری همدان با بیان اینکه کارهای خوبی در بحث طراحی نماد و مبلمان شهری به سازمان رسید، گفت: در شهر داوران خوب آثار را داوری کردند و طی یک مرحله نیز آثار در دانشگاه تهران مجدداً داوری شد.

وی همکاری خوب و تنگاتنگ با میراث فرهنگی را رویکرد خوب و مثبت دیگر برشمرد و افزود: در گذشته میراث فرهنگی مانعی در اجرای طرحهای شهری برای مدیریت شهری بود اما اکنون همکاری خوب وجود دارد؛ محمدیان منصور به عنوان مشاور مشترک و نظرش فصلالخطاب برای شهرداری و میراث فرهنگی است.

درویشی با توجه به وضعیت میدان امام(ره) و کشفیات صورت گرفته طراحی نماد را از دغدغههای مدیریت شهری دانست و تصریح کرد: باید آثار کشف شده احیا و رونمایی میشد و آنچه مستحق احیا بود اتفاق بیافتد؛ میراث به جا مانده از دل خاک بیرون آمد که این امر با همت و جسارت مدیر منطقه یک شهرداری اتفاق افتاد.

*طراحی سایت موزه در میدان امام با همکاری میراث فرهنگی و شهرداری

مدیر منطقه یک شهرداری همدان نیز با بیان اینکه تصمیم بر آن شد گروه مشترکی از میراث فرهنگی و شهرداری برای طراحی سایت ـ موزه ایجاد شود، گفت: کشف آثار باستانی و ایجاد سایت موزه ثباتی در میدان امام (ره) ایجاد میکند.

امیر فتحیاننسب با بیان اینکه در دو سال اخیر با زحمت تمام کارشناسان شهرداری، تحول در شهرسازی همدان در حال اجراست، اظهار کرد: این نوید را میدهم که سالهای آینده با بررسی پروژهها در شهرسازی همدان، ظرفیتی در گردشگری کشور ایجاد شود.

وی با ابراز امیدواری به اینکه با کمک شورا پروژههای آینده اجرا شود، گفت: اجرای پیادهراه بوعلی از جراحیهای اساسی شهری بود؛ اینکه آثار باستانی در میدان امام (ره) یافت شود اتفاقی نبود و تصمیم جمعی شورا و شهرداری بر این بود که آثار کاوش شده و در معرض دید قرار بگیرد.

مدیر منطقه یک شهرداری همدان بیان کرد: در نظر داریم پیادهراه میدان امام(ره) بینظیر و شاخص شهری در کشور شود؛ کشف آثار باستانی و ایجاد سایت ـ موزه ثباتی در میدان امام(ره) ایجاد میکند.

فتحیاننسب با بیان اینکه کمتر شهری وجود دارد که آثاری در مرکز آن با تاریخ 2 هزار و 500 ساله کشف شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه سایت ـ موزه باید چند خصوصیت معماری و شهرسازی، میراثی و فرهنگی داشته باشد، تصمیم بر آن شد گروه مشترک از میراث فرهنگی و شهرداری برای طراحی سایت ـ موزه ایجاد شود.

وی محمدیانمنصور را نماینده مشترک کار در طراحی سایت ـ موزه در پیادهراه میدان امام(ره) دانست و ادامه داد: تاکنون طراحی کار را پیش بردند که هنوز قطعی و نهایی نشده و با نهایی شدن، طرح توسط شهرداری اجرایی میشود.

رضا ابرارخرم مدیر منطقه 2 شهرداری همدان نیز با بیان اینکه با توجه به اتمام پروژه عمرانی در اجرای پیادهراه بحث مبلمان و هنرهای شهری بسیار مهم است، تأکید کرد: مرحله اول اجرای پیادهراه اکباتان با حمایت ویژه مسؤولان ارشد استان به ویژه استاندار و فرماندار و رفع مشکل دسترسی آهنفروشان انجام شد.

نماینده میراث فرهنگی همدان در طراحی سایت موزه پیادهراه میدان امام (ره) نیز در این جلسه گفت: طی درخواست مدیرکل میراث فرهنگی همدان یک ماه درگیر پروژه سایت موزه بودیم و هنوز پروژه در مرحله مطالعه است که با توجه به اهمیت طرح سایت موزه در میدان امام (ره)، در جلسات مرتبط با حضور سازمانهای مختلف حضور مییابیم و به دنبال استفاده از نظرات، صاحبنظران هستیم.

صاحب محمدیان منصور با بیان اینکه در چند فصل از جمله موقعیت مکانی، کشفیات و آثار، نمونههای داخلی و خارجی و امتیازدهی ایجاد سایت ـ موزه مطرح است، یادآور شد: با توجه به قرارگیری موقعیت در حوزه پرتراکم شهری و اولین شهر مدور جهان و به عنوان یک نشان برای همدان باید ایجاد سایت موزه را در نظر گرفت.

وی با تأکید بر اینکه میدان امام(ره) نقطه عطفی از آرامگاه بوعلی تا تپه هگمتانه است که با توجه به ظرفیتهای موجود میتواند به میدان نقش جهان دوم تبدیل شود، گفت: در شهر همدان میدان امام (ره) قدمت 2 هزار و 800 ساله با آثار برجا داریم، در این نقطه آثار شهرنشینی برجا موجود است.

محمدیان منصور با اشاره به آثار کشف شده در میدان امام (ره)، افزود: میدان امام(ره) نقطه عطفی در تقویت گردشگری بود و این کشفیات به عنوان پایگاه جدید گردشگری مطرح شد.

محمدیان منصور با تأکید بر اینکه میدان امام (ره) همدان یک میدان برگرفته از معماری باروک است، بیان کرد: برای ایجاد سایت موزه در میدان امام(ره) حدود 200 نمونه از سراسر جهان جمعآوری و مطالعه کردیم که میدان ولیعصر(عج) و میدان انقلاب تهران نمونههای داخلی مطالعه شده است.

وی با اشاره به ایدهپردازیها در ایجاد سایت موزه، افزود: ایجاد شیشه فلت روی سطح آثار کشف شده، قرار دادن شیشه روی بخشهایی که آثار کشف شده به صورت قطعهای، ایجاد سقف روی شیشه کار شده روی آثار، ایجاد باکسهایی با ارتفاعات مختلف روی آثار کشف شده و ایجاد پروفایلهای شیشهای با نقوش اسلامی در نگهداری آثار از جمله ایدهپردازیهاست.

گفتنی است در این جلسه نمونههایی از طراحیهای مبلمان شهری برای پیاده راه اکباتان به نمایش گذاشته شد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١٠/٢٣ تعداد بازدیـد : ٢٧٣ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢٧  نفر کاربران آنلاین :
۱,۸۴۴,۶۳۰ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان