سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷   |   Tue October 16, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
ضرورت اقدام کارشناسی در تهیه و تدوین دفترچه عوارض محلی
جمع آوری دستفروشان پیاده راه اکباتان
محیطی امن برای حضور سرمایه گذار در استان و شهر همدان ایجاد شود
جلسات بررسی گزارشات حسابرسی شهرداری همدان آغاز شد
شهرداری و سپاه انصارالحسین(ع) میزبان مجمع فرماندهان و مسؤولین پیشکسوت جهاد و شهادت استان
ورودی های شهر همدان را جذاب کنید
تخریب پنج ساخت و ساز غیر قانونی در باغات جاده چشین همدان
همفکری با سمن ها به نفع مدیریت شهری و مردم است
ورزش محلات از اولویت های اساسی برنامه های شهرداری باشد
برنامه ریزی شهرداری همدان برای پذیرایی شایسته از زائران اربعین
     آخرین اخبار
همدان میزبان اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استان ها
اجلاس جهانی گردشگری در همدان کرسی ایران شناسی برای جهان است
رسانه ها در تبیین ظرفیت های گردشگری همدان نقش محوری دارند
شهرداری همدان آماده خدمت به شهروندان در روزهای برفی
ورودی های شهر همدان را جذاب کنید
افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت میوه های پاییزی
فراخوان امام خامنه اي از صاحب نظران براي بررسي و اصلاح سند اوليه الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت
حوزه فناوری شهرداری با نگاه سرمایه گذاری دیده شود
ورزش محلات از اولویت های اساسی برنامه های شهرداری باشد
صرفه جویی 100 میلیون لیتری در مصرف بنزین با مصرف سی ان جی در منطقه همدان
صرفه جویی 100 میلیون لیتری در مصرف بنزین با مصرف سی ان جی در منطقه همدان
جایگاه شوراها باید حفظ شود
قدرت دیپلماسی ما نتیجه مجاهدت رزمندگان است
امضاي تفاهم نامه همکاري شوراي استان با حفاظت محيط زيست همدان
تخریب پنج ساخت و ساز غیر قانونی در باغات جاده چشین همدان
شهرداری همدان مقابل مقاومت تهران شکست خورد
محیطی امن برای حضور سرمایه گذار در استان و شهر همدان ایجاد شود
ضرورت اقدام کارشناسی در تهیه و تدوین دفترچه عوارض محلی
موکب سیدالشهداء(ع) همدان برای چهارمین سال در کربلا مستقر می شود
همفکری با سمن ها به نفع مدیریت شهری و مردم است
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١٠/٣٠ تعداد بازدیـد : ٢۵٠ نسخه چاپی
 
 
 


ضرورت تکمیل و اجرای دقیق طرح ساماندهی دست فروشان

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
رئیس کمیسیون نظارت حقوقی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان بر ضرورت اجرای دقیق طرح ساماندهی دست فروشان تأکید کرد.

 
 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، سید مسعود عسگریان در جلسه مشترک کمیسیونهای خدمات شهری حمل و نقل و ترافیک و همچنین نظارت، حقوقی و امور اداری شورا با محوریت طرح ساماندهی دستفروشان، تکمیل و اجرای طرح ساماندهی دستفروشان را لازم و ضروری دانست.

عسگریان با تأکید بر اینکه با تهیه طرح ساماندهی دستفروشان، همدان را بازاری برای دستفروشان سایر شهرها و شهرستانهای اطراف نکنیم، اظهار کرد: همه نکات کارشناسی شده در طرح ساماندهی دستفروشان پیادهراه بوعلی برای تکمیل طرح باید در نظر گرفته شود.

وی با تأکید بر شناسنامهدار کردن دستفروشان با بیان اینکه اصالت این افراد باید مشخص شود که مربوط به کدام مناطق و شهرها هستد. اضافه کرد: نظرات و ایدههای اعضای شورا و کارشناسان برای تکمیل طرح ساماندهی دستفروشان لحاظ و به درستی اجرایی شود.

عسگریان در ادامه با توجه به آرای صادرشده از سوی دیوان عدالت اداری، تأکید کرد: آرای دیوان در تنظیم تعرفه عوارض 97 شهرداری نیز باید لحاظ شود و از آنجا که در راستای منافع شهروندان بوده، لازمالاجراست.

* برای ساماندهی دستفروشان برنامه دهید

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان هم در ادامه با بیان اینکه دستفروشی غیرقابل انکار بوده و پدیدهای مرسوم در دنیاست، گفت: دستفروشان در دیگر کشورها ساماندهی شدهاند و عرضه صنایع دستی با قالب کار خود را دارند.

حسین قراباغی تأکید کرد: دستفروشان باید بر اساس بافت محلی، جغرافیایی، اجتماعی و فرهنگی منطقه ساماندهی و فعالیت داشته باشند.

وی متذکر شد: پیادهراه اکباتان هنوز تکمیل نشده است، اما ضایعات و کهنهفروشان، فعالیت خود را در مرکز شهر آغاز کرده و چهره شهر را به هم ریختهاند.

قراباغی همچنین گفت: با توجه به اینکه چندین میلیارد در پیادهراه بوعلی و اکباتان هزینه شده است، حداقل انتظار میرود با ساماندهی مشاغل، چهره زیبایی به شهر ببخشیم.

وی با تأکید بر اینکه مدیریت شهری باید برای ساماندهی دستفروشان برنامه ارائه دهد، عنوان کرد: وظیفه شهرداری در ساماندهی دستفروشان، مدیریتی و نظارتی است که باید نتیجه اثربخش این اقدام بهویژه در مشاغل مزاحم تعیینتکلیف شود.

نماینده استان همدان در شورای عالی استانها و رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای شهر همدان هم گفت: کنترل و نظارت شهرداری، جایگاه حساسی بهویژه در ساماندهی دستفروشان دارد.

حمید بادامینجات ادامه داد: علاوه بر پیادهراه بوعلی، دستفروشانی در شمال شهر از جمله خضر و کوی ولیعصر(عج) داریم که بر روی آرامش مردم و ترافیک منطقه تأثیر گذاشتهاند که تقاضا داریم با این موارد با جدیت برخورد و به طور ویژه پیگیری شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان نیز گفت: بر اساس نیاز شهری انتظار میرود برای مجموعه دستفروشان نیز اقدامی صورت گیرد.

رضوان سلماسی با بیان اینکه امروزه بیشتریت توجه گردشگر به فرهنگ، تاریخ و گذشته کشورها است، افزود: دستفروشان در جهان نیز به سمت فروش و ارائه صنایع دستی مناطق خود میروند تا نیاز توریستها و گردشگران را برآورده کنند.

وی معتقد است: برای اینکه دستفروشان به سمت فروش صنایع دستی و هنرهای بومی شهر سوق پیدا کنند، بایدفضای شهر را به این سمت و سو ببریم، زیرا اکنون دستفروشان خوراک و پوشاک را با توجه به به نیازهای موجود ارائه میکنند.

سلماسی همچنین اظهار کرد: به منظور سوق دادن دستفروشان به ارائه صنایع دستی باید اطلاعرسانی و آموزش در دستور کار قرار گیرد تا این افراد با شیوه کار آشنا شوند و با تمایل خود، این کار را انجام دهند.

رئیس شورای شهرستان و عضو شورای شهر همدان نیز در این جلسه گفت: برای فعالیت دستفروشان در پیادهراههای بوعلی، میدان و اکباتان مشخص شود که فروش کالای تولیدی همدان را داشته باشند.

اکبر کاوسیامید با اشاره به ارائه محصولات صنایع دستی در پیادهراه، افزود: باید دستفروشان در پیادهراه، شناسنامهدار شوند و همچنین در ارائه اجناس و کالاها بهویژه صنایع دستی، فروش کالای چینی و خارجی ممنوع شود.

* ضرورت ساماندهی دستفروشان و از بین بردن شبکههای سازماندهی شده دستفروشی

دبیر کمیسیون خدمات شهری، حملونقل و ترافیک و محیط زیست شورای اسلامی شهر همدان نیز ضمن ارائه گزارشی از طرح مطالعاتی ساماندهی دستفروشان همدان گفت: این طرح با تأکیدات کامران گردان رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا تهیه شده و شهرداری بلازم است نسبت به اجرای آن اقدام کند.

محمدمهدی درگاهی با بیان اینکه مهمترین هدف مدیریت شهری حمایت از حقوق اصناف پیاده راه است که همواره در کنار مدیریت شهری بوده اند، افزود: شورای شهر و شهرداری همدان به منظور رفع مشکل دست فروشی، ورود پیدا کرده و طرح ساماندهی دستفروشان تهیه شد و هم اکنون موضوع دستفروشان در پیادهراه اکباتان مطرح است.

وی با بیان اینکه دستفروشی یک پدیده اجتماعی است و در هر شهر شرایط اجتماعی و فرهنگی متفاوت دارد، عنوان کرد: به طور قطع میتوان گفت پدیده اجتماعی دستفروشی در پیادهراه بوعلی و اکباتان نیز متفاوت است.

درگاهی با اشاره به اینکه هدف از اجرای طرح ساماندهی دست فروشان، شناسایی و غربالگری آنها و اجرای آن طی چند فاز در پیادهراه بوعلی به عنوان محور فرهنگی و تاریخی بود.

دبیر کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان ادامه داد: با توجه به رکود مسکن، بخش عمده دستفروشان کارگر ساختمانی هستند که مشخصاً در دنیا با پدیده دستفروشی برخورد نشده؛ بلکه آن را پذیرفتهاند تا آنجا که 14 نوامبر (23 آبان) روز جهانی «دستفروشان» نامگذاری شده است، زیرا شاید مجموعه مدیریتی در تولید شغل ناتوان بوده است.

درگاهی با بیان اینکه در طرح تدوین شده پیادهراه بوعلی، پویایی و فعال بودن پیادهراه در شب دیده نشده بود، اظهار کرد: سعی شد در پیادهراه بوعلی از ظرفیت دستفروشان در شب برای احیای پیادهراه استفاده کنیم که در حال حاضر روزانه حضور دستفروشان را در این نقطه نداریم.

وی با اشاره به محاسن اجرای طرح ساماندهی دستفروشان، گفت: این طرح با هدف شناسایی افراد سودجو، ارتقای امنیت پیادهراه، حمایت از معیشت اقشار آسیبپذیر و حمایت از اصناف با فعالیت شبانه دستفروشان اجرا میشود.

به گفته دبیر کمیسیون خدمات شهری، حملونقل و ترافیک و محیط زیست شورای شهر همدان، مدیریت ساماندهی دستفروشان در 3 فاز پیگیری میشود؛ فاز نخست جمعآوری اطلاعات دستفروشان، فاز دوم حذف دستفروشان در زمان روزانه، گسترش روزبازارها و در نظر گرفتن متراژ مشخص برای دستفروشان طی زمان فعالیت در پیادهراه و فاز سوم جلوگیری از فروش اقلام موجود در مغازهها توسط دستفروشان است.

درگاهی افزود: البته با بررسی پراکندگی روزبازارها و به منظور انتقال فعالیت دستفروشان طی روز به روزبازارها، 5 نقطه را علاوه بر روزبازارهای موجود، پیشنهاد دادیم.

وی با اشاره به تهیه طرح ساماندهی دستفروشان در پیادهراه اکباتان، اعلام کرد: 150 دستفروش شامل 25 انگشترفروش، 70 پوشاکفروش، 35 فروشنده اجناس دست دوم و 15 بساطگستر خوراکی در پیادهراه اکباتان شناسایی شده است.

درگاهی یادآور شد: اجرای موفق طرح ساماندهی دستفروشان نیازمند همکاری دیگر ارگانهای مرتبط با مدیریت شهری است.

رئیس اداره کنترل نظارت شهرداری همدان هم با اشاره به اهمیت مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات اظهار کرد: تدابیر و اقدامات قطعا زمانی از ارتکاب تخلفات جلوگیری میکند که قبل از آن پیشبینی صورت گرفته و زمینه و بستر شکل گیری تخلفات شناسایی شده باشد.

فیض منش نخستین گام در مدیرت کنترل و نظارت شهرداری در زمینه دستفروشان را روی کردها وسیاستهای پیشگیرانه برشمرد و افزود: ایجاد و تقویت برنامههای پیشگیرانه، برنامهریزی دقیق، بهره گیری از دانش جامعه علمی و تجارب درون سازمانی، ارتقای سطح آگاهی شهروندان نسبت به بروز خطرات اجتماعی تخلفات شهری و شناسایی محیطها و مکانهای مستعد تخلفات شهری از جمله سیاستهای پیشگیرانه است

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١٠/٣٠ تعداد بازدیـد : ٢۵٠ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢۵  نفر کاربران آنلاین :
۱,۸۳۶,۸۱۱ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان