پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷   |   Thu January 24, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
همدان اولین استان تاب آور در ایران
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
رانندگان تاکسی نهادینه کننده فرهنگ ترافیک هستند
     آخرین اخبار
"شهر گردشگر" در کهن شهر همدان کلید خورد
تلاش مدیریت شهری برای مناسب سازی محیط برای معلولان
آمادگی شهرداری برای برگزاری برنامه های دهه فجر فاطمی
گشایش نمایشگاه عبرت و ضد تروریسم در همدان
همدان اولین استان تاب آور در ایران
شکل گیری فراکسیون «شفافیت» در شورای عالی استان ها
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
امدادرسانی به 40 خودرو و 248 نفر در همدان
رهاورد رویداد گردشگری 2018 از نگاه نمایندگان در مجلس
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
رانندگان تاکسی نهادینه کننده فرهنگ ترافیک هستند
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
اعضای هیأت رئیسه کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان ها انتخاب شدند
راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی همدان در بیمارستان بعثت
هنرمندان نقش مهمی در تقویت نشاط اجتماعی دارند
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١١/٢۶ تعداد بازدیـد : ٣١۴ نسخه چاپی
 
 
 


ضرورت استفاده از ظرفیت تشکل های مردمی برای نهادینه کردن فرهنگ قرآنی

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان بر ضرورت استفاده از ظرفیت تشکل های مردمی برای نهادینه کردن فرهنگ قرآنی تأکید کرد.

 
 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، رضوان سلماسی در جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا که با دستور کار بررسی سند جامع آموزش شهروندی همدان و دیدار با فعالان عرصه قرآنی استان برگزار شد، افزود: لازم است از ظرفیت تشکلهای قرآنی برای نهادینه کردن رفتارهای اعتقادی و مذهبی در شهر همدان استفاده شود.

سلماسی با اشاره به جمعیت قابل توجه مؤسسات قرآنی به خصوص کودکان و نوجوانان قرآنآموز گفت: لازم است تفاهمنامهای بین اتحادیه مؤسسات قرآنی و سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری همدان منعقد شود و در این تفاهم نامه ضمن اینکه فرایند کمک به مؤسسات قرآنی از جمله کمکهای مالی، سخت افزاری و استفاده از مراکز فرهنگی و فر هنگسراها پیشبینی میشود از ظرفیتهای این مؤسسات قرآنی نیز در راستای ارائه آموزشهای شهروندی و پیشبرد اهداف فرهنگی شهرداری استفاده شود.

وی گفت: هر جا مردم و تشکلهای مردمی برای اجرای برنامهای وارد عرصه عمل شده و مشارکت داشتهاند ما توانستیم کارها را با موفقیت به پایان برسانیم به همین دلیل نیز باید برای نهادینه کردن مفاهیم قرآنی در جامعه، از ظرفیت نهادهای قرآنی استفاده کنیم.

وی افزود: با توجه به اینکه شورای اجتماعی محلات با هدف جلب مشارکتهای اجتماعی شهروندان ایجاد میشود آموزش شهروندی نیز با هدف تغییر، بهبود و اصلاح رفتار شهروندان انجام میشود.

وی ادامه داد: شناسایی، معرفی و الگوسازی از شهروندان برگزیده، بسترسازی برای ارتقا آموزشهای شهروندی و تبدیل جشنواره به یک رویداد فرهنگی و اجتماعی در شهر همدان از دیگر اهداف شورا و شهرداری است بنابراین در مجموع جشنواره شهروند برگزیده، طرح شورای اجتماعی محلات و آموزشهای شهروندی هر سه در راستای ایجاد تغییر، بهبود و اصلاح رفتارهای شهروندی است.

وی همچنین با اشاره به تدوین سند راهبردی آموزشهای شهروندی همدان توسط مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای شهر همدان اظهار کرد: این سند امروز به کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا تقدیم شد تا پس از بررسی در کمیسیون و ضمن لحاظ کردن نظرات اعضای کمیسیون به صحن شورا برای تصویب ارجاع داده شود.

سلماسی اضافه کرد: سند راهبردی آموزشهای شهروندی پس از تصویب در صحن شورا به معاونت اجتماعی فرهنگی و گردشگری شهرداری برای نگارش شیوه نامه اجرایی آموزش شهروندی ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: امیدواریم با اجرای صحیح برنامههای آموزش شهروندی در بتوانیم در تغییر رفتار مردم مؤثر باشیم تا مردم عامل به وظایف خود در شهر باشند.

رئیس کمیسیون نظارت حقوقی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان نیز در خصوص درخواستهای کمک اتحادیه و موسسات قرآنی از شورا ابراز کرد: قطعاً نمیتوانیم همه نیازهای مؤسسات قرآنی را به یکباره تأمین کنیم پس پیشنهاد میکنیم این اتحادیه پیشنهادات خود را به صورت مکتوب به شورا ارایه دهند تا ما پس از بررسی، عرصه خدمترسانی به این مؤسسات را مشخص کنیم.

سید مسعود عسگریان اضافه کرد: ظرفیتهای متعدد و قابل توجهی در شهر همدان در حوزه فرهنگی وجود دارد که با هماهنگیها میتوان از این ظرفیتها در راستای ترویج فرهنگ قرآنی استفاده کرد.

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان هم گفت: پیشنهاد میکنم تفاهم نامهای از سوی شورای اسلامی شهر همدان با اتحادیه مؤسسات قرآنی منعقد گردد تا ضمن تأمین منابع مالی و سخت افزاری مورد نیاز برای این کانونها، انتظارات ما نیز در فضای فرهنگی محقق شود.

علی رحیمیفر با بیان اینکه برنامههای فرهنگی بازه زمانی مناسبی را میطلبد، افزود: نباید انتظار داشت بعد از انعقاد تفاهم نامه سریع نتیجه حاصل شود؛ چرا که اقدامات فرهنگی زمان بر بوده و در دراز مدت نتیجه دیده میشود.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر همدان و نماینده استان در شورای عالی استانها نیز با بیان اینکه شهرداری همدان برای ساخت تالار قرآن مبالغ هنگفتی را هزینه کرده است اظهار کرد: مرکز همایشهای قرآنی و بین المللی همدان را همه به اسم تالار قرآن میشناسند پس باید فعالیتهای آنجا نیز مبتنی بر فعالیتهای فرهنگی و قرآنی باشد اگرچه هم اکنون فعالیتهای آنجا و خروجی برنامههای این مکان در شأن تالار قرآن نیست.

حمید بادامی نجات اضافه کرد: شهرداری زیرساختهای لازم را در تالار قرآن مهیا کرده است و حالا این وظیفه مؤسسات مردم نهاد و تشکلهای قرآنی است که با برگزاری برنامههای مختلف به این مکان رونق بخشند.

بادامی نجات افزود: مرکز مطالعات و پژوهشهای شورا از طرح و برنامههای فرهنگی قرآنی استقبال میکند و در صورت ارائه طرحی در مرکز جزو اولویتهای پژوهشی لحاظ میکنیم.

دیگر عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز بیان کرد: ما در این نهاد به دنبال توسعه جلسات قرآنی مانند جلسات قرآن مکتب امام زمان(عج) در شهر هستیم تا رفتار اسلامی و قرآنی در جامعه فراگیر شود.

اکبرکاوسی امید با اشاره به تأکیدات رهبر انقلاب اظهار کرد: با توجه به اینکه فعالیتهای تخصصی قرآنی دارای اهمیت است اما باید اولویت نخست مؤسسات و اتحادیه قرآنی ایجاد فرهنگ و رفتار قرآنی است؛ چرا که سبک زندگی اسلامی مبتنی بر رفتار قرآنی است.

سرپرست سازمان اجتماعی فرهنگی و ورزشی شهرداری همدان نیز اظهار کرد: تشکلهای فرهنگی انتظارات بسیاری از شهرداری همدان دارند و این در حالی است که بضاعت شهرداری برای خدمترسانی به آنها اندک است.

حسن محمدی اضافه کرد: از اتحادیه مؤسسات قرآنی میخواهیم به موضوع تعامل و همکاری بیش از دریافت کمکهای مالی از شهرداری توجه کنند؛ چرا که با تعامل و برنامههای دراز مدت کارهای بزرگترین را میتوانیم انجام دهیم.

گفتنی است در این جلسه مسؤولان اتحادیه و مؤسسات قرآنی به بیان مشکلات و درخواستهای این نهادها از شورا و شهرداری پرداختند.

همچنین در پایان این جلسه نیز سند راهبردی آموزش شهروندی همدان که توسط مرکز مطالعات شورا در طول یک سال تهیه و تدوین شده بود رونمایی و برای بررسی و تصویب در صحن علنی شورای اسلامی شهر همدن به کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی همدان تقدیم شد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١١/٢۶ تعداد بازدیـد : ٣١۴ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٧۵  نفر کاربران آنلاین :
۱,۹۶۰,۹۸۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان