چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷   |   Wed January 23, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
توجه ویژه به بازآفرینی بافت های فرسوده در بودجه سال آینده شهرداری
همدان اولین استان تاب آور در ایران
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
     آخرین اخبار
"شهر گردشگر" در کهن شهر همدان کلید خورد
تلاش مدیریت شهری برای مناسب سازی محیط برای معلولان
آمادگی شهرداری برای برگزاری برنامه های دهه فجر فاطمی
گشایش نمایشگاه عبرت و ضد تروریسم در همدان
همدان اولین استان تاب آور در ایران
شکل گیری فراکسیون «شفافیت» در شورای عالی استان ها
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
امدادرسانی به 40 خودرو و 248 نفر در همدان
رهاورد رویداد گردشگری 2018 از نگاه نمایندگان در مجلس
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
رانندگان تاکسی نهادینه کننده فرهنگ ترافیک هستند
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
اعضای هیأت رئیسه کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان ها انتخاب شدند
راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی همدان در بیمارستان بعثت
هنرمندان نقش مهمی در تقویت نشاط اجتماعی دارند
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١١/٢٨ تعداد بازدیـد : ۴٢١ نسخه چاپی
 
 
 


شهروند مداری و مشارکت مردم؛ محور جشنواره «شهروند برگزیده»

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی و رئیس جشنواره «شهروند برگزیده» با با بیان اینکه جشنواره «شهروند برگزیده» در راستای شهروند مداری برگزار می شود، اظهار کرد: مهمترین هدف ما بسترسازی برای آموزش شهروندی است.

 
 

رئیس مرکز مطالعات شورای اسلامی شهر همدان و رئیس جشنواره «شهروند برگزیده»، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان به همراه دبیر کمیته اجرایی، دبیر کمیته داوری، مشاور و مدیر روابط عمومی جشنواره «شهروند برگزیده » به منظور تبادل نظر و بیان اقدامات انجام شده در راستای برگزاری این جشنواره پیش از ظهر پنجشنبه در دفتر روزنامه هگمتانه حضور یافتند.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر همدان در این بازدید با بیان اینکه جشنواره «شهروند برگزیده» در راستای شهروند مداری برگزار میشود، اظهار کرد: مهمترین هدف ما بسترسازی برای آموزشهای شهروندی است و در واقع این رویداد به عنوان یک رویداد سالیانه برای شهر همدان است.

حمید بادامی نجات با اشاره به اینکه علاوه بر این موضوع، تجلیل از شهروندان در برگزاری این جشنواره دنبال میشود، عنوان کرد: شهروندانی هستند که برای این شهر زحمت میکشند و به طبع تجلیل از آنها میتواند ایجاد انگیزهای برای راهشان باشد و مهمتر از آن اینکه آنها الگوی شهروندان دیگر میشوند.

وی با بیان اینکه این جشنواره از مهرماه و از شروع دوره پنجم شورا مطرح شد، افزود: مرکز مطالعات بانی این امر شد و از مهر ماه کمیته علمی و اجرایی تشکیل شد و کمیته علمی بیشترین فعالیت را داشت و روشها و شاخصهای شهروند برگزیده را بررسی کرد و کمیته اجرایی نیز اقدامات خوبی را انجام داده که بازخورد خوبی در جامعه داشت.

رئیس جشنواره «شهروند برگزیده» با تأکید بر اطلاع رسانی این جشنواره، ابراز کرد: رسانهها برای انعکاس اخبار جشنواره و اطلاع رسانی کمک بسیاری کردند و به نظر نمیرسد شهروندی باقی مانده باشد که از برگزاری آن بی اطلاع باشد.

بادامی نجات با اعلام اینکه اختتامیه این جشنواره 9 اردیبهشت 97 همزمان با روز شوراها برگزار میشود، اظهار کرد: شهروندان منتخب در این جشنواره به بهترین شکل تجلیل میشوند.

*جشنواره شهروند برگزیده تبدیل به رویداد سالیانه میشود

وی با بیان اینکه این جشنواره پس از 10سال برگزار میشود، عنوان کرد: این جشنواره هر ساله تداوم دارد و تبدیل به رویداد سالیانه میشود و امیدواریم به عنوان یکی از شاخصههای شهر همدان شناخته شود.

بادامینجات اظهار کرد: 10 سال گذشته را در فرآیند ارزیابی شهروند برگزیده دخیل میکنیم و یکی از شرایط اصلی این جشنواره این بوده که شهروندان ساکن شهر همدان باشند.

بادامی نجات با اعلام اینکه دو موضوع محوری جشنواره امسال «محیط زیست» و «انرژیهای تجدیدپذیر» است، تصریح کرد: در کنار جشنواره برنامههای جانبی چون انتخاب و تجلیل از شهروند افتخاری را هم داریم؛ کسانی وجود دارند که اهل همدان نیستند اما برای همدان زحمات و خدمات بسیاری داشتند.

بادامینجات گفت: در این جشنواره، بانک اطلاعاتی نخبگان شهری جمعآوری میشود که کمک شایانی به حوزه مشارکت شهروندی خواهد بود.

وی با بیان اینکه شهروندان برگزیده ما به چند دسته تقسیم میشوند، اظهار کرد: از هر ناحیه یک شهروند برگزیده که عامل به وظایف شهروندی انتخاب میشود و در کنار آن از هر قشری نیز شهروندان برگزیده انتخاب میشوند.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: تاکنون بیش از 100 نفر در این جشنواره ثبت نام کردهاند که پیشبینی میشود حداقل بین 500 تا هزار نفر ثبت نام صورت گیرد و به طور قطع سال به سال افزایش مییابد.

*اعطای نشان شهروند برگزیده به شهروندان منتخب

بادامی نجات ابراز کرد: علاوه بر هدایای نفیس که به شهروندان اعطا میشود، یک نشان شهروند برگزیده که به تعداد برگزیدههاست اهدا میشود و افرادی که این نشان را دارند شهروند برگزیده هستند و هدایایی چون تخفیف عوارض شهرداری و کارت بهرهمندی رایگان از خدمات شهرداری اعطا میشود و مهمتر اینکه عکس و شرح زندگی شهروندان و بخشی از خدمات را در معرض دید شهروندان میگذاریم.

*نوراله زاده: این جشنواره در راستای انگیزش بیشتر در بین شهروندان برگزار میشود

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان اینکه جشنواره شهروند برگزیده دو بار در دوره دوم شورای اسلامی شهر برگزار شده بود، گفت: این جشنواره در راستای انگیزش بیشتر در بین شهروندان در کنار معرفی الگو تأثیر گذار است.

نرگس نوراله زاده با بیان اینکه در شورای دوره چهارم به این نتیجه رسیده بودیم که این جشنواره را برگزار کنیم، افزود: مرکز مطالعات شورا در آن دوره پایه اصلی کار را انجام و دستور العمل آن را تهیه کرد اما با توجه به نزدیکی انتخابات به دوره پنجم موکول شد.

وی عنوان کرد: امیدواریم جشنواره مطلوبی با ارائه الگوهای مناسب به شهروندان برگزار شود و شهروندان بدانند اگر کسی کار شایستهای را انجام میدهد ارزش آن دانسته و تجلیل میشود.

*ابهر: ماهیت این جشنواره ایجاد شور و نشاط اجتماعی است

دبیر کمیته اجرایی جشنواره نیز در این نشست با بیان اینکه کمیته اجرایی پس از افتتاحیه جشنواره اطلاعرسانی را در شهر همدان انجام داد، به راهاندازی وبگاه جشنواره اشاره و بیان کرد: انجام تبلیغات محیطی با کمک سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری، سازمان تاکسیرانی و اتوبوسرانی انجام شد و علاوه بر آن تبلیغات در مساجد، فروشگاهها و خیابانهای پرتردد انجام گرفت.

فاطمه ابهر به پخش فیلم کوتاه تبلیغاتی جشنواره از شبکه استانی همدان اشاره داشت و گفت: پخش آگهی جشنواره و زیر نویس آن از دیگر تبلیغات است و از طرفی در فضای مجازی و شبکههای اجتماعی نیز تبلیغات انجام شده است.

وی به برگزاری نشستهای مختلف با جامعه هدف از جمله دانشگاهیان، معلمان و اصناف اشاره کرد و افزود: یکی از جوامع هدف تشکلهای مردم نهاد است همچنین با مدیران نواحی دوازده گانه همدان نشستی را داشتیم.

ابهر به برگزاری نمایشهای خیابانی در پیاده راه بوعلی، بازار و... هم اشاره و عنوان کرد: با توجه به برگزاری نمایشهای خیابانی در نقاط پرتردد شهر، بیشترین تمرکز ما رواج سلامت و شور و نشاط اجتماعی در بین شهروندان برای تبیین مفاهیم جشنواره به شهروندان است.

وی با بیان اینکه دبیرخانه جشنواره دائمی است، ابراز کرد: فعالیتهای ما به گونهای است که باید بانک اطلاعاتی از شهروندان برگزیده داشته باشیم و از آنها در طرحهای آموزش شهروندی استفاده کنیم.

دبیر کمیته اجرایی جشنواره شهروند برگزیده به استفاده از ظرفیت شورای اجتماعی محلات نیز تأکید و اظهار کرد: یکی از اهداف استفاده از این شهروندان در نیاز سنجی است و شهروندان برگزیده با توجه به زندگی در محلات شهر همدان، ظرفیت خوبی برای الگوسازی، فرهنگسازی و انتقال مفاهیم فرهنگ شهروندی به سایر شهروندان خواهند بود.

ابهر اضافه کرد: بهرهمندی از ظرفیت شهروندان برگزیده در طرحهای شورای اجتماعی محلات و شهروند مربی، فرصت مناسبی برای حوزه مدیریت شهری محسوب میشود. وی همچنین ابراز کرد: سند راهبردی آموزش شهروندی در شهر همدان نیازمند نیازسنجیهاست که جشنواره شهروندان برگزیده، مدیریت شهری را به هدف نزدیکتر میکند.

ابهر با تأکید بر اینکه ترسیم اطلس اجتماعی محلات جزء ضروریات جامعه شهری همدان است، گفت: شهروندان برگزیده ظرفیت مناسبی برای شناسایی فرصتها و آسیبها در محلات شهر همدان است و از سویی شهروند برگزیده مددرسان مدیریت شهری در تقویت فرصتها و کاهش آسیبهای اجتماعی خواهند بود.

*صادقی: پس از شناسایی شهروندان برگزیده باید آنها را تبدیل به الگو کنیم

دبیر کمیته علمی و داوری جشنواره نیز در ادامه با بیان اینکه روزنامه هگمتانه، دارای مجموعهای پویا، جوان و فعال است، اظهار کرد: روزنامه هگمتانه یک رسانه اثرگذار به ویژه در مدیریت شهری است و هگمتانه به عنوان رسانهای شناخته میشود که به رسانههای دیگر کمک کرده است.

حامد صادقی با اشاره به روند داروری و ارزیابی جشنواره گفت: سرمایههای انسانی از مهمترین سرمایهها درجامعه هستند و که بهترین آنها شهروندان برگزیده هستند.

وی با اشاره به اینکه تبلیغاتی روی این سرمایههای انسانی نداشتیم ابراز کرد: پس از شناسایی شهروندان برگزیده باید آنها را تبدیل به الگو کنیم.

این مسؤول با تأکید بر اینکه اگر نتیجه آن تغییر رفتار در شهروندان باشد، میتوان گفت به هدف رسیدیم، افزود: بر اساس بررسیهای انجام شده یک سری شاخصهای علمی و کارشناسی شده برای این جشنواره تعیین شده است.

صادقی با بیان اینکه شاخصها به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیمبندی میشوند، اظهار کرد: شاخصهای اختصاصی به کمک ارگانها استخراج میشود و شاخصهای عمومی به دو دسته شاخص کمی و کیفی تقسیمبندی میشود.

وی در این خصوص ادامه داد: شاخصهای کمی قابل اندازهگیری هستند که شامل پرداخت عوارض، رعایت الگوی بهینه مصرف و... بوده که در مجموع 16 مورد است و شاخصهای کیفی قابل اندازهگیری نیست و شامل مشارکت پذیری، رعایت قانون،رعایت حقوق همسایه و... است که 17 مورد است.

دبیر کمیته علمی جشنواره با اشاره به اینکه شهروند برگزیده بر اساس این شاخصها معرفی میشود، تصریح کرد: نحوه ثبت نام به سه صورت است که شامل خود اظهاری، معرفی دیگران، معرفی از طریق ارگانها و نهادها است.

صادقی بیان کرد: در قسمت اول پروندهها بررسی میشود و شهروند نمونه معرفی میشود و قسمت دوم مربوط به اقشار است.

وی با تأکید بر اینکه جشنواره شهروند برگزیده، به عنوان یک پدیدار اجتماعی با رویکرد مردم مدارانه و مشارکت مردمی در حال اجراست، افزود: این جشنواره فرهنگی،اجتماعی به صورت یک فرآیند، قدم به قدم و گام به گام اهداف مورد نظر را تحقق میبخشد که اهداف شامل شناسایی شهروندان مطلوب و معرفی آنها به مردم، الگوسازی و تشویق مردم برای رسیدن به معیارهای شهروند برگزیده است.

صادقی با اعلام این مطلب که شهروند برگزیده میتواند منبع خوب سرمایه انسانی برای اجرای طرح "شهروند مربی" در شهر باشد، اظهار کرد: در این جشنوارهها این ذهنیت وجود دارد که جشنواره متعلق به افراد خاص است که تلاش داریم این تفکر شکسته شود.

وی عنوان کرد: امسال 12 شهروند برگزیده هم از 12 ناحیه شهر همدان به عنوان شهروندان عامل به وظایف شهروندی معرفی خواهند شد که امیدواریم در سال آینده از هر 74 محله شهر یک شهروند برگزیده داشته باشیم.

*معتمد زاده: این جشنواره گامی برای افزایش تعاملات شهروندان و مشارکت شهروندان در مدیریت شهری است

مدیر مسؤول روزنامه هگمتانه نیز در این نشست با بیان اینکه برگزاری این جشنواره اقدامی بجا بوده و میتواند گامی برای افزایش تعاملات شهروندان و مشارکت شهروندان در مدیریت شهری باشد، بیان کرد: ما در حوزه رسانه در حد توان به حوزه مدیریت شهری کمک دادهایم و میدهیم تا شهروندان با این جشنواره آشنایی داشته باشند.

علیرضا معتمدزاده گفت: ارتقا فرهنگ شهروندی وآموزشهای شهروندی باعث کاهش هزینهها در نگهداری شهر، رشد و تکامل شهر، افزایش فعالیتهای عمرانی و... میشود.

وی اظهار کرد: در حوزه رسانه همواره سعی کردیم پل ارتباطی بین شهروندان و مدیریت شهری باشیم و رسانه هگمتانه اولین روزنامه شهر همدان بوده و به دنبال بازتاب اخبار، با صداقت و درستی بودیم و سعی ما بر این بوده که اعتماد مخاطبان را جلب کنیم.

*تروهید: برپایی این جشنواره اقدامی تأثیرگذار در حوزه اجتماعی شهری میتواند باشد

سردبیر روزنامه هگمتانه نیز در این نشست از برگزاری این جشنواره پس از چندین سال ابراز خرسندی کرد و گفت: این اقدام جای تبریک دارد و البته کار پر زحمتی نیز هست.

سید حامد موسوی تروهید با تأکید بر اینکه اگر این جشنواره به نحو مطلوب برگزار شود اقدامی تأثیرگذار در حوزه فرهنگی اجتماعی شهر است، گفت: در برگزاری این جشنواره باید مراقب بود تا درگیر سفارشها و قبیله بازیهای سیاسی نشود و قاعدهها به نحو مطلوب رعایت شود تا این جشنواره بتواند تأثیرگذاری خود را در بین مردم داشته باشد.

وی تصریح کرد: توان حرفهای روزنامه هگمتانه در خدمت حمایت از این جشنواره قرار میگیرد.

حمید رضا جلیلی، مسؤول امور اداری روزنامه هگمتانه نیز در این نشست در خواست کرد که از شهروندان برگزیده در فعالیتهای شهری مانند افتتاح پروژهها استفاده شود.

زهرا ذوالفقاری خبرنگار روزنامه هگمتانه هم، در این نشست به گردشگری بودن شهر همدان اشاره داشت و از گروه اجرایی جشنواره شهروند برگزیده در خواست کرد: با توجه به اینکه همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده، این شاخص را به عنوان یکی از موضوعهای محوری جشنواره در انتخاب شهروند برگزیده قرار دهند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١١/٢٨ تعداد بازدیـد : ۴٢١ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۵٠  نفر کاربران آنلاین :
۱,۹۶۰,۱۱۳ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان