چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷   |   Wed January 23, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
توجه ویژه به بازآفرینی بافت های فرسوده در بودجه سال آینده شهرداری
همدان اولین استان تاب آور در ایران
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
     آخرین اخبار
"شهر گردشگر" در کهن شهر همدان کلید خورد
تلاش مدیریت شهری برای مناسب سازی محیط برای معلولان
آمادگی شهرداری برای برگزاری برنامه های دهه فجر فاطمی
گشایش نمایشگاه عبرت و ضد تروریسم در همدان
همدان اولین استان تاب آور در ایران
شکل گیری فراکسیون «شفافیت» در شورای عالی استان ها
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
امدادرسانی به 40 خودرو و 248 نفر در همدان
رهاورد رویداد گردشگری 2018 از نگاه نمایندگان در مجلس
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
رانندگان تاکسی نهادینه کننده فرهنگ ترافیک هستند
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
اعضای هیأت رئیسه کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان ها انتخاب شدند
راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی همدان در بیمارستان بعثت
هنرمندان نقش مهمی در تقویت نشاط اجتماعی دارند
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١٢/٠٢ تعداد بازدیـد : ٣٩۶ نسخه چاپی
 
 
 

گزارش از ضرورت هاي برگزاري جشنواره شهروند برگزيده:
رسيدن به شهري پويا و سالم در گرو همراهي شهروندان و مديريت شهري

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
هر کسي مي تواند، به عنوان يک شهروند نمونه و برگزيده در يک شهر، معرفي شود،براي دست يابي به اين موضوع بايد سعي کند که شهروند خوبي براي جامعه شهري که در آن زندگي مي کند باشد

 
 

 

زهرا ذوالفقاري: شاخصهاي يک شهروند خوب از ديد افراد مختلف متفاوت است، به واقع در جامعهاي که صدها هزار نفر در کنار هم زندگي ميکنند، نکات مختلفي وجود دارد که يک شهروند بايد رعايت کند تا جامعه شهري را به سمت توسعه پايدار سوق دهد، در حقيقت ميتوان اذعان داشت که براي رسيدن به يک جامعه شهري پويا و سالم، همگامي شهروندان در کنار مديريت شهري امري ضروري و اجتناب ناپذير است.

 

شهروندان اخلاق مدار، مردم دار، قانون مدار، مشارکت جو، کوشا و مسؤوليت پذير از سرمايههاي فرهنگي، اجتماعي و انساني هر جامعهاي محسوب ميشوند و برخورداري و استفاده هر چه بيشتر جامعه از وجود آنها در فرآيند توسعه و ارتقاي کيفيت زندگي اجتماعي امري غيرقابل انکار است.

در اين راستا و با هدف ارج نهادن به افرادي که وجود و حضورشان افتخارات فراواني را در حوزههاي گوناگون و سطوح مختلف براي جامعه در پي دارد، شهرداري و شوراي اسلامي شهر همدان با استناد به نقش شوراها و وظايف آنها به ويژه در بند 2 ماده 71 قانون شوراها، تجليل از آنان را در قالب برنامهاي به نام «جشنواره شهروندان برگزيده همدان» در دستور کار خود قرار داده است.

اين جشنواره اهداف مختلفي چون؛ شناسايي، معرفي و تشويق شهروندان برگزيده در ابعاد و حوزههاي مختلف،تشويق شهروندان در راستاي ارتقا شاخصهاي فرهنگ شهروندي، بستر سازي براي آموزش شهروندي، ارزيابي شهروندان و.. را دنبال ميکند، که شهروندان با شرکت در اين جشنواره ميتواندند ضمن برخورداري از نشان شهروند برگزيده از هداياي آن نيز برخور دار شوند.

آشنا و آگاه به اصول و قوانين شهرنشيني و عامل به وظايف شهروندي، حضور و مشارکت داوطلبانه، مستمر و فعال در نهادها و تشکلهاي غيردولتي، سابقه حضور در جنگ و جهاد و حائز افتخار جانبازي، ايثارگري و خانواده شهيد، امدادرسان و واجد دانشهاي کاربردي آن، اهداي خون و اهل مطالعه، تحقيق و پژوهش، سختکوش، پرتلاش و انجام کار فوق العاده در حوزه کاري خود، متخلق به اخلاق اسلامي، واجد اعتقادات مذهبي، مسؤوليت پذيري و اشتهار مثبت در محل کسب و زندگي، مشارکتجو و عامل به رفتارهاي شهروندي ارزشمدارانه مانند پيگيري و کمک به رفع مشکلات محلي، مشتاق به مشارکت و همياري با مسولان در امور شهر، رعايت حقوق همسايگي، خريد از فروشگاه محله، استفاده از حملونقل عمومي، گل کاري، درخت کاري و توجه به فضاي سبز و محيط زيست خانه، محله و شهر، مشارکت در پاکسازي و زيباسازي محله و شهر، پرداخت عوارض شهرداري و ماليات، به روز بودن و آگاهي از اتفاقات شهر، همکاري در برگزاري مناسبتها و برنامههاي فرهنگي.اجتماعي، رعايت الگوي مصرف بهينه، سرمايهگذاري مادي و غيرمادي در حوزههاي مختلف شهر، کارآفريني و اشتغالزايي براي خود و ساير شهروندان با هدف رشد و توسعه اقتصادي شهر، داشتن سوابق و خدمات ارزنده و دستيابي به عناوين برجسته در حوزههاي اجتماعي، فرهنگي، قرآني، علمي، ورزشي، هنري، اقتصادي، سياسي، نظامي و... در سطوح استاني، ملي و بينالمللي، قانون مدار و رعايت حقوق ديگران، فاقد هرگونه محکوميت قضايي به تقصير، دارا بودن پروانه ساختماني قانوني براي املاک شخصي و نداشتن يا حداقل تخلفات ساختماني در آن و دارا بودن حداقل جريمه راهنمايي و رانندگي و نداشتن تصادف رانندگي، از جمله شاخصهايي است که يک شهروند برگزيده همداني بايد داشته باشد.

در همين راستا و براي آشنايي با نظرات شهروندان در خصوص شاخصها و ملاکهاي يک شهروند خوب به ميان آنها رفتيم تا گفتگويي را با شهروندان همداني داشته باشيم.

* شهروندي برگزيده است که به حقوق ديگران احترام بگذارد

يکي از شهروندان همداني در گفتگو با خبرنگار هگمتانه در خصوص ملاکهاي يک شهروند خوب و برگزيده گفت: به نظر بنده شهروندي برگزيده است که به حقوق ديگران احترام بگذارد و در هر جايي همانطور که به حق خودش احترام ميگذارد حق ديگران را هم رعايت کند.

اين بانوي همداني اظهار کرد: گاهي ميبينيم که شهرونداني که ساخت و ساز انجام ميدهند، نخالههاي ساختمان را بر سر مسير هم قرار ميدهند و باعث ايجاد مزاحمت براي ديگران ميشوند.

*استفاده از وسايط نقليه عمومي ويژگي شهروند خوب

يکي ديگر از شهروندان همداني که در صف اتوبوس ايستاده بود، گفت: به نظر من يک شهروند خوب شهروندي است که سعي کند براي هر رفت و آمدي در شهر از خودرو شخصي استفاده نکند و باعث ايجاد ترافيک در شهر نشود.

اين شهروند ادامه داد: متأسفانه بيشتر شهروندان عادت کردند که از خودرو شخصي استفاده کنند و نتيجه آن ازدحام و ترافيک ميشود.

وي بيان کرد: البته استفاده از وسيله حمل و نقل عمومي به تعداد اين وسايط نقليه و هم دارد و مديريت شهري بايد تعداد آنها را زياد کند تا افراد به سمت استفاده از وسايل نقليه عمومي رغبت کنند.

اين شهروند همداني که از برگزاري جشنواره شهروند برگزيده اطلاع ننداشت، گفت: برگزاري اين جشنواره ميتوانند شهروندان را به سمت رعايت کردن اصول و قوانين شهروندي سوق دهد و به واقع تشويقي براي آنها باشد.

*فعاليت در تشکلهاي مردم نهاد در راستاي ارتقا شهر و کمک به شهروندان ويژگي شهروند برگزيده

يکي از فعالان تشکلهاي دولتي هم در اين زمينه اظهار کرد: بنده از طريق کانلها و فضاي مجازي از برگزاري جشنواره شهروند برگزيده باخبر شدم و به نظرم در راستاي ارتقا فرهنگ شهروندي مؤثر است.

غلامي ابراز کرد: براي اينکه يک شهروند برگزيده باشيم بايد اصول و قوانيني را رعايت کنيم که باعث پايداري و توسعه جامعه شهري ما ميشود.

وي با تأکيد بر اينکه زندگي شهروندي يعني يک زندگي اجتماعي، گفت: فعاليت شهروندان در امور مختلف شهري در راستاي حفظ محيط زيست، کمک به شهروندان نيازمند، فعاليت در راستاي کاهش آسيبهاي اجتماعي در شهر، کمک به نظم شهر، و.. ميتواند شاخصهاي يک شهروند برگزيده باشد.

*رعايت قوانين مستلزم يک شهروند برگزيده بودن

يکي ديگر از شهروندان همداني که بازار همدان فعاليت ميکند، از برگزاري جشنواره شهروند برگزيده اظهار بي خبري کرد و گفت: به نظر ميرسد برپايي اين جشنواره بتواند گام مهمي را در راستاي بالا رفتن آگاهي شهروندان بردارد چرا که برپايي اين نوع برنامهها ميتواند رقابتي را هم بين شهروندان ايجاد کند.

اين شهروند بيان کرد: براي اينکه بتوانيم در يک جامعه شهري در کنار هم زندگي کنيم بايد در محل زندگي، محل کار، جاده، اتوبوس، و... رفتاري را داشته باشيم که هم به حقوق خود احترام بگذاريم هم اينکه در فعاليتهاي شهري مشارکت داشته باشيم.

وي ادامه داد: آرزوي هر شهروندي است که بتواند در جامعهاي زندگي کند که آرامش و آسايش داشته باشد و اين امر محقق نخواهد شد مگر اينکه خود ما به حقوق يکديگر احترام بگذاريم و براي داشتن شهري سالم از هر نظر تلاش کنيم.

وي عنوان کرد: گاهي ميبينيم که شهروندان امور مختلف را به گردن هم مياندازند و ميگويند که چرا فلاني آن کار را کرد من هم انجام ميدهم در حاليکه اين امر اشتباه و نادرست است.

بايد تأکيد کرد که براي دستيابي به يک جامعه شهري، پويا، سالم و متعاالي، نيازمند همکاري شهروندان در کنار مديريت شهي هستيم، هر شهروند ميتواند با رعايت اصول و قوانين شهروندي و اگاهي و آموزش در اين زمينه به عنوان يک شهروند برگزيده انتخاب شود.

 

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١٢/٠٢ تعداد بازدیـد : ٣٩۶ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣١  نفر کاربران آنلاین :
۱,۹۶۰,۰۴۵ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان