چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷   |   Wed January 23, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
توجه ویژه به بازآفرینی بافت های فرسوده در بودجه سال آینده شهرداری
همدان اولین استان تاب آور در ایران
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
     آخرین اخبار
"شهر گردشگر" در کهن شهر همدان کلید خورد
تلاش مدیریت شهری برای مناسب سازی محیط برای معلولان
آمادگی شهرداری برای برگزاری برنامه های دهه فجر فاطمی
گشایش نمایشگاه عبرت و ضد تروریسم در همدان
همدان اولین استان تاب آور در ایران
شکل گیری فراکسیون «شفافیت» در شورای عالی استان ها
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
امدادرسانی به 40 خودرو و 248 نفر در همدان
رهاورد رویداد گردشگری 2018 از نگاه نمایندگان در مجلس
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
رانندگان تاکسی نهادینه کننده فرهنگ ترافیک هستند
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
اعضای هیأت رئیسه کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان ها انتخاب شدند
راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی همدان در بیمارستان بعثت
هنرمندان نقش مهمی در تقویت نشاط اجتماعی دارند
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١٢/٠٢ تعداد بازدیـد : ۴٠١ نسخه چاپی
 
 
 


جشنواره ای برای اعتبار علمی و اجتماعی همدان

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
دوشنبه گذشته نشست تخصصی با محوریت «جشنواره شهروندان برگزیده همدان» در دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران منطقه همدان برگزار شد تا شهروندان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین بیش از پیش از چند و چون این رویداد فرهنگی اجتماعی مطلع شوند.

 
 

* جشنواره، اعتبار علمی و اجتماعی همدان خواهد بود

به گزارش دبیرخانه «جشنواره شهروندان برگزیده همدان»، رئیس شورای اسلامی شهر همدان در این نشست تخصصی گفت: برگزاری جشنواره «شهروندان برگزیده» سال گذشته پس از 11 سال تعطیلی، در شورای دور چهارم مطرح شده بود که در شورای پنجم مجالی برای اجرایی کردن آن به وجود آمد و با تعریف فرآیندی، برگزاری آن بر عهده مرکز مطالعات شورا گذاشته شد.

ابراهیم مولوی با تأکید بر اینکه شهر به عنوان یک موجود زنده، دائما در حال تغییر، تحول و پیشرفت است، افزود: سلولهای تشکیلدهنده این موجود زنده، شهروندان اخلاقمدار، قانونمند و مشارکتجو خواهند بود که به دنبال ایجاد توسعه پایدار شهر هستند.

وی، شهروندان قانونمدار و کلاننگر را برآوردهکننده توسعه دانست و اظهار کرد: یکی از مشخصهها، شناسایی تواناییهای شهروندان در حوزههای مختلف شهری و رعایت وظایف و قوانین شهرنشینی است؛ بنابراین با انتخاب و معرفی الگوها و شهروندان برگزیده، شهر به سمت توسعه و پیشرفت خواهد رفت.

رئیس شورای شهر همدان در ادامه گفت: همدان از قدیم به عنوان «باغ شهر» معروف بوده و در چند سال اخیر به عنوان آزمونه شهر سبز جهان اسلام انتخاب شده است که پیپشبرد این امر، بهرهگیری از ظرفیت شهروندان را طلب میکند.

مولوی با اشاره به حوزههای محیط زیست و توجه به فضاهای سبز شهری، یادآور شد: شهروندی که به ایجاد فضاهای سبز در محیط زندگی خود اقدام میکند، اگر مورد تشویق قرار گیرد میتواند موجب شود که سایر شهروندان نیز به محیط زیست مناطق مسکونی و شهری توجه کنند و به دوستداران محیط زیست تبدیل شوند.

وی، مشارکت عمومی را از جمله مهمترین اهداف جشنواره برشمرد و گفت: جشنواره شهروند برگزیده، اعتبار علمی و اجتماعی بزرگی برای همدان خواهد داشت و ظرفیتهای همدان را معرفی خواهد کرد.

مولوی همچنین تأکید کرد: از کارهای ماندگار شورای پنجم برگزاری این رویداد به طور سالانه خواهد بود.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان در ادامه با اشاره به معتمدین محلات به عنوان افرادی برای شناسایی شهروندان عامل به وظایف اجتماعی و شهروندی عنوان کرد: معتمدین محلات برای اداره بهتر شهر، هماندیشی و همافزایی همت خواهند کرد؛ بنابراین در راستای ادامه این روند، بزودی انتخابات شورای اجتماعی محلات در 74 محله همدان برگزار خواهد شد و از هر قشری، افراد برجسته شناسایی و معرفی میشوند.

مولوی با تأکید بر اینکه برنامهریزی موفق همراه با مردم است نه برای مردم، یادآور شد: شورای اجتماعی محلات با برنامهریزی دقیق، شوراها را در رسیدن به مشارکت عمومی و مردمسالاری کمک میکند.

وی با تأکید بر اینکه باید ظرفیتهای موجود در همدان بهویژه ظرفیت جوانان شناسانده شود، گفت: در گذشته همدان، افراد پربار و شخصیتهای برجسته داشتیم و به دنبال نتیجه بخشیدن الگوسازی با انتخاب شهروند برگزیده هستیم.

* بادامینجات : جشنواره شهروندان برگزیده در مسیر مردمسالاری و مشارکت شهروندی

رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهرهمدان به عنوان رئیس «جشنواره شهروندان برگزیده همدان» نیز گفت: زمان تحویل گرفتن مرکز مطالعات شورا، مقدمات و مطالعات مورد نیاز برای برگزاری این جشنواره آماده بود، اما به دلیل همزمانی با انتخابات برگزاری جشنواره شهروندان برگزیده به تأخیر افتاد که در نهایت در دستور کار قرار گرفت.

حمید بادامینجات ادامه داد: با توجه به سیاست شورای پنجم و مرکز مطالعات و پژوهشهای شورا، جشنواره شهروندان برگزیده همدان در مسیر مردم سالاری و مشارکت شهروندان خواهد بود.

بادامینجات، بسترسازی برای آموزش شهروندی، الگوسازی شهروندان برگزیده و تبدیل این جشنواره به یک رویداد فرهنگی_اجتماعی را از مهمترین اهداف برگزاری جشنواره برشمرد و اعلام کرد: هفته گذشته سند راهبردی آموزش شهروندی تدوین و به شورا ابلاغ شده است.

وی در ادامه گفت: تجلیل از افرادی که در شهر، کارهای بزرگی انجام میدهند، میتواند برای کمک به توسعه پایدار و آبادانی شهر مؤثر باشند.

بادامینجات، جشنواره شهروندان برگزیده را به عنوان رویدادی سالیانه نام برد و افزود: اهداف توسعهای متصور برای شهر در قالب برگزاری مستمر این رویداد محقق خواهد شد.

رئیس «جشنواره شهروندان برگزیده همدان» با اشاره به جمعآوری بانک اطلاعاتی از شهروندان برگزیده پس از اختتامیه جشنواره، ادامه داد: اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان، آغاز کار جشنواره است و دبیرخانه در طول سال فعال خواهد بود.

بادامینجات با اشاره به بهرهگیری از ظرفیت شهروندان برگزیده در مدیریت شهری عنوان کرد: بهرهمندی از این ظرفیت در شورای اجتماعی محلات و طرح شهروند_مربی به عنوان بازوی کمکی شهری برای شورا و شهرداری راهگشا خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه علاوه بر فرهنگسازی موظف به تجلیل از شهروندان برگزیده برای الگوسازی در شهر هستیم، ادامه داد: مکانی به عنوان یادمان از خدمات شهروندان برگزیده همدان -که هنوز جانمایی نشده- را خواهیم داشت که هرساله به تعداد آنان افزوده میشود.

رئیس «جشنواره شهروندان برگزیده همدان» همچنین با اشاره به ارائه نشان شهروند برگزیده به عنوان یک نشان معنوی و ارزشی در شهر، افزود: این نشان برای تعدادی از شهروندان برگزیده تهیه میشود.

بادامی نجات، حوزه جانبی محیط زیست و انرژیهای تجدیدپذیر را به عنوان بخش ویژه این جشنواره اعلام کرد و گفت: در سالهای آینده هم این امر با موضوعات مختلف دیده خواهد شد.

وی با بیان اینکه هر اتفاق و انتخابی حاشیههایی به دنبال دارد، یادآور شد: به دنبال کاهش حاشیههای جشنواره با کمک رسانهها هستیم؛ به همین منظور با توجه به نقش اثرگذار رسانهها برای ارتباط با مردم، معتقدیم که باید در اجرای «جشنواره شهروندان برگزیده همدان» به عنوان یک رویداد فرهنگی- اجتماعی از جایگاه رسانهها بهره ببریم تا نقاط ضعف جشنواره را برطرف کنیم.

بادامینجات همچنین اظهار کرد: برای سال نخست، کار بزرگی در حال انجام است و به طور قطع جشنواره سال آینده را با استفاده از تجربیات کسب شده به بهترین نحو برگزار میکنیم.

* وجدیهویدا: معرفی شهروندان برگزیده به عنوان الگوهای فرهنگ شهرنشینی

دبیر «جشنواره شهروندان برگزیده همدان» در ادامه 20 اسفندماه را پایان مهلت ثبت نام در این جشنواره اعلام کرد و گفت: فراخوان با هدف تبیین جشنواره به عنوان رویدادی فرهنگی و اجتماعی ادامه دارد و شاخصههای شهروندی معرفی شده و شهروندان برگزیده به عنوان الگوهای فرهنگ شهرنشینی معرفی میشوند.

روحا... وجدیهویدا با بیان اینکه تبیین شاخصههای انتخاب شهروند برگزیده یکی از دغدغههاست، تأکید کرد: با توجه به اینکه امسال نخستین سال برگزاری این رویداد است، حساسسازی مردم و فراخوان و تبلیغ شاخصهای شهروندی در اولویت قرار دارد.

وی بر لزوم معرفی روشهای مشارکت اجتماعی تأکید کرد و از فراخوان دریافت فیلم و عکس برای معرفی شهروندان برگزیده خبر داد.

* عراقچیان : برگزاری جشنواره، مشق مردمسالاری است

عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا و متخصص حوزه مدیریت شهری هم گفت: باید آگاه باشیم وقتی از جامعه مدرن میگوییم، باید از منظر فرهنگی نیز مدنظر قرار گیرد.

محمدرضا عراقچیان افزود: شوراها به عنوان مصداق مردمسالاری در شهرها، وظایف قانونی، عرفی و اخلاقی بر عهده دارند که در این راستا، شورا شهر وظیفه اخلاقی خود را انجام داده و به برگزاری این جشنواره اقدام کرده است.

وی معتقد است: برگزاری جشنواره «شهروندان برگزیده» مشق مردمسالاری در راستای ارتقای کیفیت زندگی و معرفی و قدردانی از قشرهای مختلف جامعه است.

عراقچیان با تأکید بر اینکه قدردانی از برگزیدگان در جایگاه شهر باید صورت گیرد، افزود: شهر موجود زنده فرهنگی است و آنچه انسانها را به هم نزدیک میکند، رفتار فرهنگی است؛ به طوریکه رفتار انسانمدارانه در این جشنواره معرفی خواهد شد.

این متخصص حوزه مدیریت شهری ادامه داد: با توجه به اینکه افرادی که آداب شهرنشینی و رفتارهای مختلف اجتماعی و فرهنگی را رعایت میکنند، شهروند هستند و شورا با هدف زنده کردن منشهای کیفی و کمی انسانی در زندگی شهری، به برگزاری این جشنواره اقدام کرده است.

وی با اشاره به شاخصهای تدوین شده در جشنواره شهروند برگزیده، بیان کرد: شاخصهای کمی شامل حوزههای فعالیت افراد در مشارکتهای اجتماعی است و براساس استانداردهای بینالمللی، تدوین شده و قابل بررسی و اندازهگیری است. از طرفی شاخصهای کیفی هم مورد بررسی در انتخاب برگزیدگان خواهد بود.

عراقچیان در ادامه با تأکید بر اینکه به منظور انتخاب شهروندان برگزیده از سطح شهر یکی از شرایط انتخاب حداقل یک نفر از هر ناحیه شهری به عنوان شهروند برگزیده و عامل به وظایف شهروندی بوده است، افزود: این اقدام به منظور در برگرفتن اقشار مختلف از حوزه جغرافیایی وسیع شهر همدان بوده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا و متخصص حوزه مدیریت شهری، کمرنگ شدن حس تعلق انسانها به محلات را یکی از مشکلات مهم دانست و یادآور شد: یکی از شاخصههای انتخاب برگزیدگان این است که فرد چقدر در محله حضور دارد و خدمات و اقدامات در محله داشته است.

عراقچیان گفت: در سایر شهرها با این موضوع تخصصی برخورد نشده بود، در حالی که در همدان بهترین روش در برگزاری جشنواره اجرا میشود و از شاخصهای فکری جهانی نیز در انتخاب برگزیدگان استفاده شده است.

وی با اشاره به ضرایب مختلف شاخص‌‌ها در انتخاب شهروندان نمونه، ادامه داد: تجلیل از شهروندان برگزیده، استمرار آموزش و تشویق سایر شهروندان است؛ بنابراین یک کمیته ارزیابی، رفتار شهروندان برگزیده را طی چندین سال بررسی میکند تا اثرات آن در زندگی افراد مشخص شود.

عراقچیان، زندگی در شهر را مستلزم پرداخت هزینههایی دانست و گفت: پرداخت مالیات و عوارض شهرداری از جمله مؤلفههای انتخاب است و اینکه هر یک از مؤلفهها با ضریبها و عوامل خاص خود بررسی میشود.

وی در ادامه با بیان اینکه فرهنگسازی جزو وظایف رسانههاست، عنوان کرد: باید در مهلت یک ماهه باقی مانده برای ثبت نام در جشنواره، تحرک در شهر ایجاد کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینای همدان، در مجموع برگزاری جشنواره را اتفاق خوبی دانست و گفت: انتخاب برگزیدگان منجر به اصلاح الگوی رفتاری افراد در جامعه میشود.

* عرفانی : شهروند خوب کیست؟

مدیرگروه روانشناسی دانشگاه پیامنور همدان هم در این نشست گفت: ویژگیها و وظایف شهروند خوب شامل افزایش آگاهی و پیگیری اخبار روز، ارتقای سطح تحصیلات و سواد، ارتقای سطح سلامتی و کیفیت زندگی و داشتن انگیزه و سختکوشی در نیل به اهداف شخصی و گروهی است.

نصرا... عرفانی، حُسنخلق را به عنوان مهمترین ویژگی افراد در جامعه مدنی دانست و افزود: احساس همدلی با دیگران، احساس مسؤولیت و تعهد اجتماعی، داوطلبی در کارهای خیرخواهانه، حضور فعال در فعالیتهای اقتصادی و کمک به تولید ملی از دیگر ویژگیهای افراد در جامعه مدنی است.

وی با تأکید بر رعایت قانون و مشارکت در امور سیاسی و سرنوشت اجتماعی و ایفای نقش برای استقرار عدالت اجتماعی، عنوان کرد: داشتن روحیه نقدپذیری و استفاده بهینه از انرژی و حفظ محیط زیست از مهمترین وظایف شهروندان برگزیده است.

این مدرس دانشگاه همچنین پیشنهاد داد: در حاشیه برگزاری جشنواره شهروندان برگزیده، پنلهای تخصصی با موضوعات و معضلات شهر تشکیل و در نشستهای تخصصی به بررسی راهکارها و ایدههایی برای رفع مشکلات پرداخته شود.

عرفانی همچنین شاخصهای مطرح شده برای انتخاب شهروندان برگزیده را به عنوان استاندارد انتخاب ارزیابی کرد و گفت: استفاده از روشهای آماری و تحلیل بر روی شاخصهای مورد ارزیابی باید انجام شود تا پشتوانهای برای برگزاری بهتر باشد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١٢/٠٢ تعداد بازدیـد : ۴٠١ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۵۶  نفر کاربران آنلاین :
۱,۹۶۰,۱۳۸ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان