دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸   |   Mon March 25, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رفاه مردم در گرو عملکرد مدیریت شهری است
آمادگی کامل شهر برای استقبال از بهار و گردشگران نوروزی
اجراي46 رأي تخريب و 118 راُي پلمب در همدان
پیام تبریک رئیس شورای اسلامی شهر همدان به مناسبت فرارسیدن سال نو
اعلام ضوابط اجرای سامانه‌های مهار آتش در ساختمان‌ها
     آخرین اخبار
رفاه مردم در گرو عملکرد مدیریت شهری است
پیام تبریک رئیس شورای اسلامی شهر همدان به مناسبت فرارسیدن سال نو
آمادگی کامل شهر برای استقبال از بهار و گردشگران نوروزی
اعلام ضوابط اجرای سامانه‌های مهار آتش در ساختمان‌ها
اجراي46 رأي تخريب و 118 راُي پلمب در همدان
رضایت 76 درصدی شهروندان از شهرداری
امضای تفاهم‌نامه شهرداری و اصناف در مراسم رونمایی از تعرفه عوارض شهرداری
تدابیر مدیریت شهری برای چهارشنبه پایان سال ایمن
تأکید بر تعامل و تعاون مدیریت شهری با دستگاه تعلیم و تربیت
پدافند غیرعامل لازمه رسیدن به توسعه پایدار در مدیریت شهری
ضرورت رفع موانع و دغدغه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری در همدان
شنبه آغاز توزیع میوه عید در غرفه‌های شهرداری
آماده‌باش 161 نیروی آتش‌نشانی در چهارشنبه آخر سال
اطلاعات گردشگران نوروزی در نرم افزار ثبت می‌شود
پایان خوش شهرداری همدان در سال جاری، شاگردان گل محمدی گل کاشتند
با حکم امام خامنه‌اي حجت‌الاسلام شعباني‌ نماينده ولي‌فقيه و امام‌جمعه همدان شد
ضرورت تدوین طرح جامع اقتصادی برای همدان
پیمودن راه گام دوم انقلاب با قدرت، نشاط و طراوت جوانی میسر است
اختصاص 70 اتوبوس برای جابه‌جایی شهروندان در پنجشنبه آخر سال
نام‌گذاری پارک منطقه 4 شهر همدان به نام "شهید نفیسی"
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١٢/٢٢ تعداد بازدیـد : ٣٢٨ نسخه چاپی
 
 
 


خوب و بد آثار کلان شهر شدن همدان

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
نخستین نشست تخصصی شهراندیشی با محوریت «بررسی ابعاد و آثار کلان شهر شدن همدان» با حضور رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار، نماینده مجلس، فعالان رسانه در تالار همایش های قرآنی و بین المللی شهر همدان برگزار شد.

 
 

*بادامی نجات: برگزاری سلسله نشستهای شهراندیشی با هدف بررسی مسائل شهری

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر همدان، رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر همدان در حاشیه این نشست گفت: با توجه به اینکه بررسی کارشناسی و دقیق موضوعات مرتبط با حوزه مدیریت شهری از مهمترین رسالتهای مرکز مطالعات شوراست؛ در این راستا این نشست تخصصی شهراندیشی به همت این مرکز علمی و پژوهشی به انجام رسید.

حمید بادامینجات افزود: برگزاری سلسله نشستهای شهراندیشی از برنامههای مرکز مطالعات شورای شهر است که باهدف بررسی ابعاد مختلف مسائل شهری به صورت ماهیانه برگزار خواهد شد.

وی، یکی از اصلیترین اهداف این نشستها را روشنگری در زمینه تصمیمات مدیریت شهری برشمرد و ادامه داد: مباحث مهم شهری از بُعد اقتصادی، زیستمحیطی و فنی توسط کارشناسان و اساتید خبره دانشگاه مورد بررسی دقیق قرار میگیرد.

بادامینجات همچنین ارائه نظرات کارشناسی دقیق برای آگاهی و اطلاع شهروندان و تصمیمسازی برای مدیران شهری را از دیگر اهداف این نشستهای تخصصی شهر اعلام کرد.

* مولوی: ضرورت تخصیص بودجه کلانشهرها به شهر همدان

رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در این نشست با بیان اینکه مباحث کلانشهر به طور قطع دارای موافقان و مخالفانی است، گفت: در حریم شهر همدان حدود 32 روستا وجود دارد که به عنوان یک ظرفیت، فرصت محسوب میشوند؛ اما به نوعی تهدید هم به شمار میروند.

ابراهیم مولوی افزود: در تمامی کشورهای پیشرو در این موضوع، چیدمان کالبد فیزیکال روستاها با حفظ کاربری و کارکردها به گونهای است که اقتصاد روستا و فضای بومگردی باقی مانده و شهروندان میتوانند از خدمات ارائه شده بهره ببرند.

وی اظهار کرد: در طرح جامعی که در دست تهیه داریم، پیشنهاد این است که چند روستا انتخاب و الحاق شود؛ البته باید این مهم را نیز در نظر گرفت که اهالی روستاهای الحاق شده، ناراضی هستند.

مولوی در ادامه با اشاره به بند 20 ماده 55، بیان کرد: مشاغلی که در روستاها، اقتصاد آن روستا را شکل میدهند اکنون با الحاق به شهر به عنوان مشاغل مزاحم محسوب شده و اجازه فعالیت به آنها داده نخواهد شد.

وی بر ضرورت تخصیص بودجه به شهر همدان از طریق بودجههایی که در مجلس به کلان شهرها تعلق میگیرد، تأکید کرد: به دلیل اینکه جمعیت ما زیر یک میلیون نفر است، الحاق شهر ازندریان (ملایر) را به مجموعه مدیریت شهری همدان را آغاز کرده ایم که در ادامه شهرهای بهار، صالح آباد و لالجین شهرستان بهار و فامنین و مریانج را هم در نظر باید گرفت.

رئیس شورای شهر همدان در ادامه گفت: با توجه به منابع محدودی که در اختیار داریم، دیگر زمان آزمون و خطا نیست و باید مباحث مختلف را اولویت بندی کنیم؛ بنابراین ازکارشناسان و اساتید میخواهیم که مجموعه مدیریت شهری و شورا را راهنمایی کرده و برای سیاست گذاریهای افق 1400 شهر همدان، مشاوره دهند.

* حاجی بابایی: کلانشهر شدن دست ما نیست

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با بیان اینکه کلانشهر شدن دست ما نیست و اگر شهری بزرگ شد به خودی خود کلانشهر میشود، گفت: اگر موضوع کلان شهر شدن دارای 100 ضعف باشد، باید آنها را به حداقل رساند و الحاق چند روستا هیچ ارتباطی به کلانشهر شدن ندارد همانطور که در 20 سال گذشته 10 تا 20 روستا از جمله کوی محمدیه، درهمرادبیگ و... به شهر ادغام شده اند.

حمیدرضا حاجی بابایی بیان کرد: در کشور، هر شهری که از موقعیت و قدرت بالاتری برخوردار است، امکاناتش هم متفاوت از شهرهای دیگر است. بنابراین ما باید به مرکزیت غرب کشور دست پیدا کنیم تا قدرت، ثروت و اشتغال را به شهر بیاوریم و این نیاز به برنامه شهری دارد.

وی اضافه کرد: امروز باید در این حوزه صحبت کرد که اگر کلانشهر میخواهد باشد، چگونه باید باشد، چه راهبردی داشته باشد تا بیشترین بهره را از آن ببریم.

* نورالهزاده:آشفتگی شهر به دلیل نبود قانون مدیریت یکپارچه شهری است

رئیس کمیسیون معماری شهرسازی شورای اسلامی شهر همدان هم با بیان اینکه الحاق روستاها هیچ ارتباطی به کلانشهر شدن ندارد، گفت: باید وضعیت اقتصادی و اشتغال روستاییها را بعد از الحاق مورد بررسی قرار داد و تأمل کرد بر اینکه آیا روستاییها از شرایط بهتری برخوردار خواهند شد یا خیر؟

نرگس نوراله زاده با اشاره به اینکه به عنوان مثال روستای شورین که وجود 200 دامداری در آن به عنوان محور اقتصادی روستا محسوب میشود با شهری شدن دیگر مجوز فعالیت نخواهند داشت، افزود: روستایی که تولید کننده محسوب میشده، اکنون به مصرف کننده تبدیل شده است.

وی ادامه داد: هزینه انشعابات، بیمهها و خدمات شهری برای روستاهای الحاقشده به شهر، گرانتر تمام میشود که در نتیجه، با این اتفاق حاشیه نشینی و هزینههای که برای شهر به وجود میآید بیشتر شده و مدیریت شهری توان پاسخگویی به این حجم از نیازها را نخواهد داشت.

نوراله زاده در ادامه نبود مدیریت یکپارچه شهری که در قانون سوم و چهارم تعریف شده بود و در قانون ششم توسعه لغو شد را از دلایل مهم و اساسی در آشفتگیهای به وجود آمده در مدیریت شهری برشمرد و گفت: ما باید به دنبال رفع مشکلات اساسی و عمده خود در قوانین باشیم تا بتوانیم با ایجاد مدیریتی یکپارچه، مشکلات را به سامان رسانیم.

* عسگریان: قوانین شهری، زندگی روستایی را مختل میکند

رئیس کمیسیون نظارت حقوقی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان هم گفت: بر مبنای قانون اساسی، دولت موظف است برای تمام مردم چه در روستا و چه در شهر امکانات فراهم کند و تنها به دلیل تأمین معیشت روستاییها نباید دست به الحاق زد که در این موضوع خلط مبحث قانونی وجود دارد.

سید مسعود عسگریان با تأکید بر اینکه در توزیع مناسب و منظم منابع باید مدیریت شهری یکپارچه ایجاد کرد، افزود: با الحاق روستاها، قوانین شهری به طور قطع زندگی روستاییها را مختل خواهد کرد؛ بنابراین باید افق توسعه شهری را در حریم شهر در نظرگرفته و نظر مشاوران را دخیل کنیم، هرچند که الزامات قانونی داشته باشد.

وی معتقد است: باید در این زمینه آینده نگری و پیشبینیهای لازم را انجام دهیم تا با حداقل آسیبها مواجه شویم.

* رحیمی فر: درآمد پایدار شهری در مالیات تعریف شود

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان نیز در ادامه با بیان اینکه ورود چند روستا با توجه به موقعیت موجود به محدوده شهر اجتناب ناپذیر است، گفت: هرچند شهرداری توان و بضاعت این را دارد که این موضوع را انجام دهد؛ اما سوال این است که آیا هزینه این اتفاق را مردم باید بپردازند یا دولت؟

علی رحیمی فر اضافه کرد: با توجه به اینکه امکانات و ارزش افزوده به کلانشهرها تعلق میگیرد، به نوعی تبعیض محسوب میشود، زیرا ما باید درآمدهای پایدار شهری و تأمین منابع مالی مورد نیاز شهرداری را در مبحث مالیات تعریف کنیم تا مجبور به فروش تراکم نشویم.

* عراقپچان: ممکن است کلانشهرها فقط مصرفگرا باشند

محمدرضا عراقپچان، عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا و متخصص معماری و حوزه مدیریت شهر است به عنوان دبیر این پنل تخصصی با اشاره به اینکه مزایا و معایبی در بحث کلانشهر شدن وجود دارد، گفت: باید در این زمینه تأمل کرد که آیا کلانشهر شدن به طور عام منافع شهروندان را در برمی گیرد یا به تعداد خاصی بازمی گردد؟

وی با بیان اینکه در مباحث کلانشهر به دو نوع ویژگی کمی و کیفی میتوان پرداخت، اظهار کرد:. ویژگیهای فرهنگی، غالب کلانشهر و ساختار اجتماعی موجود کیفی است.

عراقپچان عنوان کرد: کلانشهر باید شرایط توسعه دورنزا داشته و ساختار آن باید به گونهای باشد که قابلیت پذیرش جمعیت بیشتری را داشته باشد. البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که تمام کلانشهرها دارای حاشیه هستند و اگر در کلان شهر، فرهنگ غالب وجود نداشته باشد؛ چند فرهنگی حاکم میشود و ممکن است کلانشهرها فقط مصرفگرا باشند.

* سجادزاده: ضرورت برنامهریزی برای یک فرآیند کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در شهر

یکی دیگر از کارشناسان شهری با اشاره به اینکه امروزه در توسعه شهرها رویکردهای دیگری در دستور کار شهرهای جهانی قرار گرفته است، گفت: باید این واقعیت را پذیرفت که شهر موجودی زنده و پویا است و نباید نگاهی کمی و عددی در فضایی تعریف شده و جاری به آن داشت؛ بلکه درالحاق روستا به شهر و کلان شهر شدن موضوع دارای اهمیت این است که این اتفاقات را در یک فرآیند کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تعریف کرد و برای آن برنامه داشت.

حسن سجادزاده ادامه داد: تاکنون محور رویکردهای شهری اینگونه بوده است که ابتدا شهر را ساخته و سپس به دنبال انسانهای آن بودهایم؛ اما امروزه با رویکردهایی چون شهر خلاق، نشانسازی، کیفیت اجتماعی، نحوه مشارکت مردم در توسعه شهر، تاب آوری شهری و گردشگری شهری و... روبرو هستیم و این موارد باید مد نظر قرار گیرد.

* ریاحیخرم: با الحاق روستاها به شهر برای زمین چه اتفاق میافتد؟

مهدی ریاحیخرم، کارشناس محیط زیست نیز یکی دیگر از اعضای حاضر در این پنل بود که گفت: جمعیت همدان با الحاق این روستاها به آن در حالتی خوشبینانه 70 هزار نفر افزایش پیدا خواهد کرد و با توجه به نرخ رشد جمعیت در همدان تا 20 سال آینده به جمعیت یک میلیون نفر خواهد رسید که فرصتی است تا کلانشهر ایجاد کرد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه باید به آنچه که در این فرآیند برای زمین اتفاق میافتد هم اهمیت داد، معتقد است: باید در تمرکز جمعیت ایجاد شده، تأمل کنیم که منابع آبی چگونه تقسیم شود، پسماندها چگونه مدیریت شوند و با توجه به اینکه همدان از نظر زیست محیطی امکان توسعه جنگل در آن وجود ندارد، در زمینه توسعه مرتع هم وارد شویم.

* گومه: با آگاهی و برنامه به سمت کلانشهر شدن برویم

مهران گومه، طراح شهری در ادامه این پنل تخصصی با اشاره به اینکه باید حوزه تأثیر و تاثر کلانشهری را مورد توجه قرار داد، تأکید کرد: با توجه به اینکه در بحث جمعیتی برای کلانشهر خیلی اجماع وجود ندارد، باید بررسی کرد که کشورهای دیگر چگونه مبحث کلان شهری را برای خود بومی کرده و چگونه از فرصتهای آن استفاده کردهاند.

وی افزود: انتظار میرود با آگاهی از داشتهها و برنامه نویسی بر مبنای آن، به سمت کلانشهر شدن پیش رفت.

* صوفی: با برنامهریزی، آسیبها را به حداقل برسانیم

در پایان پنل هم شهردار همدان با اشاره به اینکه کلانشهر شدن همدان قطعا مزایای زیادی با خود به همراه خواهد داشت و منابع و نگاههای بیشتری را متوجه شهر میکند، گفت: باید در این نکته تامل کنیم که چقدر ظرفیت کلانشهر شدن را داریم و تامل کنیم که با در اختیار داشتن ظرفیتهایی چون مدیران و نخبگان در شهر بتوانیم همدان را به بزرگی در حوزه اثرگذاری -آنگونه که سزاوار جایگاه واقعیاش است- برسانیم.

عباس صوفی معتقد است: باید برای الحاق روستاها به شهر برنامه داشته باشیم تا بتوانم با مدیریتی مطلوب، آسیبها را به حداقل برسانیم.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١٢/٢٢ تعداد بازدیـد : ٣٢٨ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣۴  نفر کاربران آنلاین :
۲,۰۲۳,۳۱۴ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان