جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸   |   Fri April 19, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
تقدیر استاندار از عملکرد شهردار همدان در مدیریت سیلاب
اعلام خیابان‌های پرتخلف شهری
1400 تاکسی شهر نیازمند نوسازی
تغيير ساعت حرکت قطار همدان-تهران
گردشگری در برنامه‌ریزی و سیاست‌های سازمان فرهنگی شهرداری لحاظ شود
سعيديه، پرديس و شهيدان ديباج آزمونه پرداخت‌ الکترونيکي کرايه تاکسي مي‌شوند
ساماندهی مصالح‌فروشان با عزم جدی پیگیری شود
امنیت امروز مردم مدیون جانبازان و شهیدان است
پیشرفت 35 درصدی انتقال آب‌های سطحی از میدان رسالت به میدان امام حسین(ع)
افزایش 20 درصدی بهای آب‌وفاضلاب برای ایجاد زیرساخت‌ها
     آخرین اخبار
تدوین تقویم زمانی برنامه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری شورا در سال 98
ادامه خدمت‌رساني معاونت خدمات شهري شهرداري همدان در مناطق سيل زده لرستان
برگزاری شانزدهمین نمایشگاه گل و گیاه همدان در اردیبهشت
عملیات پاک‌سازی «پلدختر» با خدمات 20 گروه جهادی همدان
ممنوعیت استفاده از جوش شیرین در نانوایی‌ها
افزایش 20 درصدی بهای آب‌وفاضلاب برای ایجاد زیرساخت‌ها
اعلام خیابان‌های پرتخلف شهری
سعيديه، پرديس و شهيدان ديباج آزمونه پرداخت‌ الکترونيکي کرايه تاکسي مي‌شوند
گردشگری در برنامه‌ریزی و سیاست‌های سازمان فرهنگی شهرداری لحاظ شود
1400 تاکسی شهر نیازمند نوسازی
تقدیر استاندار از عملکرد شهردار همدان در مدیریت سیلاب
تغيير ساعت حرکت قطار همدان-تهران
امنیت امروز مردم مدیون جانبازان و شهیدان است
فرهنگسرای کسب‌وکار همدان در سال «رونق تولید» راه‌اندازی می‌شود
ساماندهی مصالح‌فروشان با عزم جدی پیگیری شود
پیشرفت 35 درصدی انتقال آب‌های سطحی از میدان رسالت به میدان امام حسین(ع)
خدمت‌رسانی 10 دستگاه ماشین آلات ونیروهای امدادی سازمان مدیریت پسماندشهرداری همدان به مناطق سیل زده لرستان
پرچم سپاه مقابل ساختمان شورای اسلامی شهر همدان برافراشته شد
اتصال قطار همدان - پردیس به خطوط مترو و اتوبوسرانی تهران
ضرورت تدوین برنامه‌ها و ایجاد زیرساخت‌ها جهت پیشگیری از بروز حوادث ناگوار
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠١/١٨ تعداد بازدیـد : ۴٠٠ نسخه چاپی
 
 
 


یادمان های شهری موجب سرزندگی شهر می شود

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
علی ضمیر: امسال 86 نقطه برای نصب نماد نوروزی در نظر گرفته شده که نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است

 
 

هدی افلاکیان: این روزها آنقدر تبریک آغاز سال نو را به یکدیگر گفتهایم که نخستین گزارش صفحه شهر را بدون این تبریک کلیشهای، تقدیم شما همراهان همیشگی روزنامه هگمتانه میکنم، و سالی پر از سلامتی برای همه مردم ایران زمین آرزومندم.

از روزهای آخر اسفندماه شهر همدان رنگ و بوی دیگری به خود گرفت، شهر سبز شد و میزبان آمدن بهار و مسافران نوروزیاش گردید.

گلکاریهای زیبا و ساخت یادمانهایی مورد استقبال شهروندان و گردشگران قرار گرفت که این مهم همت شهرداری و معاونتهای مختلف آن برای داشتن شهری پویا و زنده را بیش از پیش جلوهگر کرده است.

یادمانهای شهری را میتوان جلوهای بارز از هنر مردمی دانست، هنری که بهدور از تمامی شاخصههای مکاتب خاص هنری میکوشد در فضای شهری به تقویت حس مکان، تعریف و هویت بخشی، ارتقاء کیفیت و ایجاد سرزندگی و... بپردازد.

ازعناصر مهمی که در شهرهای بزرگ و شاخص جهانی شاهد آن هستیم وجود یادمانهای منحصر به فرد در آنهاست. یادمانهایی که گاه یک شهر را در کشور و جهان برجسته میکنند و میتواند با ایجاد یک حس خاص با مردم به عنوان مخاطبانش رابطه برقرار کند از این رو هنرهای مردمی به گونهای انتخاب میشوند که چندان تأکیدی بر مکاتب هنری نداشته باشند زیرا قرار است بزرگترین کارکردشان مورد توجه و خوشامد مردم عادی قرار گرفتن باشد.

اگر این یادمان‌‌ها با محیط اطرافش هماهنگ باشد باعث ایجاد تقویت و انسجام بصری در محیط پیرامون خود میشود و همین هماهنگی، آرامش را برای مردم به ارمغان میآورد، از سوی دیگر هماهنگ بودن با محیط به هیچ وجه به معنای منحصر به فرد نبودن اثرنیست، گاهی یک اثر میتواند چنان دارای هویت باشد که با ایجاد تمایز در فضای شهری به استقلال شخصیتی دست پیدا کند.

هنرهای مردمی در قالب یادمانهای شهری با ایجاد گونهای از نوستالژی برای شهروندان در ارتقا کیفیت هم زیستی شهری و سرزندگی نیز نقش بسزایی دارد هنرهایی که از تاریخ، عقاید و باورهای ملی، مذهبی و فرهنگی یک جامعه نشأت میگیرند میتوانند به بهسازی روحیات جامعه و ترمیم زخمهای روحی و عاطفی آنها بپردازند

از دیگر کارکردهای یادمان‌‌های شهری حفظ حافظه تاریخی و ارزشی یک ملت است، هنرهای مردمی با ایجاد روحیهای خلاق در جامعه میتوانند به اصلاح نیز بپردازند، اگر در یک شهر توجه به یادمانهای شهری در اولویت قرار گیرد برخی از ناهنجاریهای رفتاری نیز اصلاح میشوند، شهروندان ذاتاً میل دارند چیزهای زیبا و مورد توجه را زیبا نگه دارند و از آن بهخوبی مراقبت کنند، پرداختن به فضاسازیهای شهری حساس کردن مردم نسبت به زیباسازی محیط زندگی شان را نیز در پی دارد. بدین ترتیب با یک تیر دو نشان زده میشود.

زیبایی، نظم و هدفدار بودن محیطهای شهری بیش از آنچه میپنداریم میتواند در روحیات شهروندان و بالا رفتن بهرهوری هنجارپذیری در جامعه اثرگذار باشد و البته نپرداختن به آن نیز میتواند بسیار مخرب و آزاردهنده باشد در شهری که همه چیز با بی نظمی، عدم تطابق و نبود مظاهر زیبایی شناختی گره خورده و روحیات خشن، میل به گسترش بینظمی و خمود و سستی کاملاً قابل لمس است.

استفاده از هنر در فضاهای شهری به مثابه عنصر مهمی که نیازهای زیبایی شناختی افراد را در نظر دارد،تواناییهای خلاقانه و انگیزههای آن را افزایش میدهد. محیطهایی که به لحاظ زیبایی شناختی از کیفیت بالایی برخوردارند و برای مردم ایجاد انگیزه میکنند در رشد و پویایی شخصیت آنها دخیل اند.

میتوان گفت، اضافه نمودن جزئیات دیگری همچون نور و آب، به یادمانهای شهری که آنان را از قالبهای معمولی صرفاً حجمی یا دو بعدی در میآورد، میتواند در افزایش جذابیت یک اثر شهری بسیار مؤثر باشد.

در بسیاری از شهرها هنوز پذیرشی برای این یادمانها شهری وجود ندارد و آثار تخریب میشوند و یا آسیب میبینند اما خوشبختانه اکنون بعد از گذشت بیش از یکدهه از ورود جدی یادمانهای شهری به سطح معابر و خیابانهای شهر همدان، دیگر در این شهر با پدیده آسیب رساندن به این آثار کمتر مواجه هستیم و شاهد ارتقای فرهنگ عمومی شهروندان، عدم تقابل با آثار هنری و مهربان شدن مردم با یادمانها و فضاسازیهای شهری شدهایم.

بالا رفتن سطح توقع و انتظار مردم و اینکه هر سال نسبت به سال پیش منتظر دیدن آثار فاخرتری هستند، نشان از تأثیریادمانهای شهری و کارکرد مثبت آنها دارد. از این مهم هم نباید غافل شد که آثار هنری در سطح شهر باید بتواند برای تمامی اقشار و سنین با هر نوع سطح سواد و تفکری جذاب باشد. اینگونه آثار باید در عین رعایت اصول زیباییشناسی، از پیچیدگیهای نامفهوم دوری کنند تا مخاطب عادی نیز بتواند از دیدن آنها لذت بصری برده و در پس ذهن افراد، اثرات فرهنگی و هنری خود را برجای بگذارند.

* نصب 450 المان نوروزی در همدان

اما در شهر همدان امسال بیش از 450 المان نوروزی نصب شده است.

وحید علیضمیر، سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری همدان با اشاره به اینکه امسال در نصب یادمان نوروزی 40 درصد افزایش داشتهایم گفت: در حوزه خدمات شهری به ویژه سازمان زیباسازی و فضای سبز شهرداری همدان اقدامات خوبی برای نوروز 97 انجام شده است.

وی ادامه داد: کاشت گونههای فصلی بهاره، کاشت گلهای ایام نوروز، گلدانگذاری فلاور باکس بالغ بر یکهزار و 500 گلدان در رفیوژها و میادین، مرمت و راهاندازی آبنماها و رنگآمیزی آنها و تقویم طرح کاشت از جمله برنامههای شهرداری در این زمینه است.

علی ضمیر ساماندهی و پاکسازی ورودی شهرها، نصب المانهای نوروزی با محوریت فضای سبز به تعداد پنج عدد، کاشت نهال در مناطق چهارگانه سطح شهر، مرمت، تجهیز و رفع نواقص سرویس بهداشتیهای سطح شهر، رفع نواقص روشناییهای کارگاههای فضای سبز سطح شهر و اعلام مجوز نصب چادر در تعدادی از پارکها را از جمله برنامههای دیگر این سازمان برشمرد.

وی افزود: آمادهسازی بستر کاشت گلهای فصلی و دائمی، کاشت گونههای بهاری در شهر، رفع نواقص وسایل بازی کودکان و مجموعه لوازم ورزشی، اعلام مجوزهای بوستانهای دارای نصب چادر و نصب بنر در سطح شهر، تجهیز و آمادهسازی پارکها، نظافت و شستشوی کمپها و محلهای اقامت مسافران و بررسی روشنایی پارکهای شهر از جمله برنامههای این سازمان است.

علی ضمیر گفت: امسال 86 نقطه برای نصب المان نوروزی در نظر گرفته شده که نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است.

مسافران و گردشگران نوروزی و حتی بسیاری از شهروندان همدانی هم از ابتکارات زیبایی که برای زیباسازی شهر همدان صورت گرفته بود در گفتگو با خبرنگار هگمتانه اظهار رضایت داشتند.

آقای توحیدوند که از مشهد برای دومین بار میهمان مردم همدان شده بود در کنار یادمان آرامگاه بوعلی سینا از ایجاد و نصب چنین یادمانهایی اظهار خوشحالی کرد و گفت: خانواده من قبل از اینکه به بازدید آرامگاه بوعلی سینا بروند نیم ساعتی است که اینجا مشغول عکاسی هستند و بسیار لذت بردهاند. وی افزود: البته در شهر مشهد یادمانهای بسیار زیبایی نصب میشود اما وجود چنین مکانی که بتوان از آن عکاسی کرد بسیار برای ما غنیمت است و میتوان گفت همدان شهر بسیار تمیز و با مردمانی خونگرم و میهمان نواز است.

یکی دیگر از مسافران نوروزی هم با اشاره به اینکه مردم بارها مراکز گردشگری شهرهای مختلف را از رسانهها دیده اند افزود: دیدن چنین یادمانهایی که با نوآوری ساخته و در بهترین نقاط نصب میشود برای اکثر مردم جذاب خاص خود را دارد و باید به همه کسانی که برای ساخت و نصب آن زحمت کشیدهاند خسته نباشید جانانهای گفت.

نباید از یاد برد که برای داشتن و حفظ چنین شهری تنها همت و خدمات شهرداری کفایت نمیکند بلکه همه ما باید در حفظ و نگهداری و آبادانی آن کوشا باشیم، آسیبزدن به یادمانهایی که با هزینه و زحمت بسیار ساخته شده و یا شکستن و خورد کردن شیشههای پله برقی زیبنده شهروندان شهرنشین نیست و همه ما در این زمینه مسؤول هستیم.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠١/١٨ تعداد بازدیـد : ۴٠٠ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۵۵  نفر کاربران آنلاین :
۲,۰۴۴,۸۷۲ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان