دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸   |   Mon March 25, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رفاه مردم در گرو عملکرد مدیریت شهری است
آمادگی کامل شهر برای استقبال از بهار و گردشگران نوروزی
اجراي46 رأي تخريب و 118 راُي پلمب در همدان
پیام تبریک رئیس شورای اسلامی شهر همدان به مناسبت فرارسیدن سال نو
اعلام ضوابط اجرای سامانه‌های مهار آتش در ساختمان‌ها
     آخرین اخبار
رفاه مردم در گرو عملکرد مدیریت شهری است
پیام تبریک رئیس شورای اسلامی شهر همدان به مناسبت فرارسیدن سال نو
آمادگی کامل شهر برای استقبال از بهار و گردشگران نوروزی
اعلام ضوابط اجرای سامانه‌های مهار آتش در ساختمان‌ها
اجراي46 رأي تخريب و 118 راُي پلمب در همدان
رضایت 76 درصدی شهروندان از شهرداری
امضای تفاهم‌نامه شهرداری و اصناف در مراسم رونمایی از تعرفه عوارض شهرداری
تدابیر مدیریت شهری برای چهارشنبه پایان سال ایمن
تأکید بر تعامل و تعاون مدیریت شهری با دستگاه تعلیم و تربیت
پدافند غیرعامل لازمه رسیدن به توسعه پایدار در مدیریت شهری
ضرورت رفع موانع و دغدغه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری در همدان
شنبه آغاز توزیع میوه عید در غرفه‌های شهرداری
آماده‌باش 161 نیروی آتش‌نشانی در چهارشنبه آخر سال
اطلاعات گردشگران نوروزی در نرم افزار ثبت می‌شود
پایان خوش شهرداری همدان در سال جاری، شاگردان گل محمدی گل کاشتند
با حکم امام خامنه‌اي حجت‌الاسلام شعباني‌ نماينده ولي‌فقيه و امام‌جمعه همدان شد
ضرورت تدوین طرح جامع اقتصادی برای همدان
پیمودن راه گام دوم انقلاب با قدرت، نشاط و طراوت جوانی میسر است
اختصاص 70 اتوبوس برای جابه‌جایی شهروندان در پنجشنبه آخر سال
نام‌گذاری پارک منطقه 4 شهر همدان به نام "شهید نفیسی"
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠١/٢۶ تعداد بازدیـد : ١٩۴ نسخه چاپی
 
 
 


11 میلیون ایرانی در بافت های فرسوده زندگی می کنند

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
رئیس کمیسیون تحقیقات و آموزش شورای عالی استان ها گفت: در زمان حاضر 11 میلیون ایرانی در بافت های فرسوده شهری زندگی می کنند.

 
 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، حمید بادامی نجات روز پنجشنبه در چهارمین اجلاس شورای عالی استانها که با حضور اسحاق جهانگیری در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد، افزود: ایران با جمعیت 80 میلیون نفر دارای 11 میلیون ساکن در بافتهای فرسوده و 9 میلیون نفر ساکن در سکونتگاههای غیررسمی و حاشیهای است به طوری که در مجموع 20 میلیون نفر در این سکونتگاهها زندگی میکنند و این تعداد 25 درصد جمعیت کشور را شامل میشوند.

وی ادامه داد: همین آمار کافی است که نگاه ویژهای به این حوزه داشته باشیم؛ چراکه پیامدها و آثار توجه نکردن به موضوع بازآفرینی محلات شهری بسیار زیاد است.

وی اولین پیامد را بیتوجهی به حفظ ساختار محلات و کاهش حس تعلق ساکنان آن دانست و اظهار کرد: این موضوع موجب مهاجرت ساکنان بومی محلات به دیگر محلات شده است و همین موضوع بافت اجتماعی شهر را غیر متوازن میکند و هزینههای دولت را به مراتب افزایش میدهد.

بادامی نجات ادامه داد: عدم توجه به توانمندسازی بافتهای حاشیهای و سکونتگاههای غیر رسمی در ابعاد مختلف آن، باعث افزایش افسار گسیخته ناهنجاریهای اجتماعی در این محلات میشود که در صورت عدم کنترل و مواظبت آن میتواند به عنوان یک بحران اجتماعی مطرح شود.

وی اظهار کرد: یکی از مسایل اساسی و مهم کشور که در دهه گذشته با آن مواجه بودهایم و برنامههای مختلفی در جهت ساماندهی، تدوین، تنظیم و اجرای آن انجام شده، مبحث مهم باز آفرینی محلات است.

بادامی نجات افزود: دولت نیز سال گذشته طرح باز آفرینی محلات را در دستور کار خود قرار داد، البته بافتهای فرسوده، سکونتگاههای غیر رسمی و حاشیهای، بافتهای ناکارآمد شهری و بافتهای تاریخی رها شده که میتوانست ظرفیت بسیار خوبی را در حوزه گردشگری برای مدیریت شهری ایجاد کند، از جمله بافتهایی است که ستاد باز آفرینی محلات در صدد ساماندهی آنها از طریق همکاری نهادهای مرتبط است.

رئیس کمیسیون تحقیقات و آموزش شورای عالی استانها گفت: پیشنهاد میشود دولت و متولیان امر در راستای کاهش معضلات و آسیبهای اجتماعی، سیاستهای پیشگیرانه به منظور جلوگیری از رشد حاشیه نشینی را در اولویت برنامههای خود قرار دهند.

نماینده مردم همدان در شورای عالی استانها گفت: همچنین باید برای تسری ناهنجاریها و افزایش انواع آسیبها، توانمندسازی محلات بافتهای حاشیهای و فرسوده را در دو سطح سیاستگذاری در دستور کار قرار داد.

* 11 استان درگیر حاشیه نشینی

وی ادامه داد: طبق گزارش شورای اجتماعی کشور، حاشیهنشینی یکی از آسیبهای جدی است که 11 استان از جمله تهران، خراسان رضوی، کرمان، لرستان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، آذربایجان غربی و همدان بیشتر از سایر استانها درگیر معضل حاشیه نشینی هستند که ساکنان این محلات، مشکل مالکیت، فقر، بهداشت و درمان و آسیبهای اجتماعی دارند و توجه نکردن به این عارضهها خسارات جبران ناپذیری را به دولت و مردم وارد میکند.

بادامی نجات اضافه کرد: برای رفع مشکلات و کنترل حاشیه نشینی در برنامههای پنج ساله توسعه، قوانین خوبی پیشبینی شده اما متأسفانه هرگز به طور کامل محقق نشده است، در برنامه ششم توسعه نیز درباره کنترل گسترش و توانمندسازی مناطق حاشیهای شهرها، تهمیدات و قوانین مناسبی پیشبینی شده است.

وی خاطر نشان کرد: در ماده 59 قانون برنامه ششم توسعه، وزارت خانههای راه و شهرسازی و کشور و شهرداریها مکلف شدهاند که در طول این برنامه نسبت به بهسازی، مقاوم سازی، باز آفرینی و نوسازی سالانه حدود 270 محله ناکارآمد، تاریخی، سکونتگاههای غیررسمی و حاشیهای در کشور اقدام کنند.

نماینده مردم همدان در شورای عالی استانها در ادامه بر تعیین تکلیف وضعیت نیروهای قراردادی و شرکتی در شهرداریهای کشور، قانون مدیریت یکپارچه شهری و پیشبینی اعتبار لازم برای باز پرداخت بدهی ادارات به شهرداریها را مورد تأکید قرار داد. وی با توجه به برگزاری دو رویداد مهم بین المللی در حوزه گردشگری در همدان با نام همدان 2018 از حاضران در جلسه دعوت کرد میهمان استان همدان، پایتخت تاریخ و تمدن کشور باشند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠١/٢۶ تعداد بازدیـد : ١٩۴ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۵٨  نفر کاربران آنلاین :
۲,۰۲۳,۳۳۷ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان