چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷   |   Wed December 19, 2018  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
تقاطع ناهمسطح سردار همدانی باید تا شهریور 98 بهره برداری شود
با ایجاد حلقه سوم شهر زمین خواری از بین می رود
تصویب 8 پروژه ملی جدید در همدان
انعقاد قرارداد ساخت 5 پل عابر پیاده تا پایان سال
بحث داغ مکان یابی ایستگاه شهری قطار همدان
تلاش می کنیم برای پل شهید همدانی بودجه جذب کنیم
تخفیف 10 و 15 درصدی عوارض پروانه ساختمانی به شهروندان همدانی
سیاست های کلی بودجه سال 98 به شهرداری همدان ابلاغ شد
آغاز فعالیت اداره کل راه آهن غرب کشور در همدان
ضرورت بهره گیری از ظرفیت مشاوران در مدیریت شهری
     آخرین اخبار
ایجاد زیرساخت مناسب در شهرداری همدان برای استارت آپ ها
آغاز تغییر کفپوش در کوچه حوزه علمیه زنگنه
سامانه بومی پرداخت الکترونیک تاکسی های همدان به زودی راه اندازی می شود
آمادگی شورا و شهرداری برای کاهش مشکلات جامعه هتل داران و مهمان پذیران
امید به صعود و بیم از سقوط پاس و شهرداری همدان
ثبت 16 شرکت دانش بنیان علوم پزشکی در همدان
قهرمانی ایران در جام جهانی «او اسپرت» به میزبانی همدان
برگزاری هفته سوم لیگ برتر شطرنج کشور به میزبانی همدان
تفاهم نامه های فرهنگی توسعه نشاط اجتماعی شهروندان را به همراه دارد
انعقاد قرارداد ساخت 5 پل عابر پیاده تا پایان سال
شکایات حقوقی مراجعان به شورای اسلامی شهر به حداقل رسید
ضرورت بهره گیری از ظرفیت مشاوران در مدیریت شهری
سیاست های کلی بودجه سال 98 به شهرداری همدان ابلاغ شد
برپایی ششمین جشنواره هنرهای شهری و دومین جشنواره نورآرایی در بهار 98
رسیدگی به مشکلات 30 نفر از شهروندان منطقه یک
تخفیف 10 و 15 درصدی عوارض پروانه ساختمانی به شهروندان همدانی
طرح جمع آوری آب های سطحی بازنگری می شود
تلاش می کنیم برای پل شهید همدانی بودجه جذب کنیم
تصویب 8 پروژه ملی جدید در همدان
بحث داغ مکان یابی ایستگاه شهری قطار همدان
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠١/٢٧ تعداد بازدیـد : ١٧۴ نسخه چاپی
 
 
 


آموزش شهروندی بخشی از برنامه های فرهنگسراها شود

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان گفت: نام گذاری همدان در سال جاری به نام عین القضات همدانی فرصت خوبی در اجرای برنامه های رویداد همدان 2018 است.

 
 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، رضوان سلماسی در جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا که با موضوع بررسی نامهها و طرح مرمت بقعه متبرکه امامزاده یحیی(ع) با حضور نماینده میراث فرهنگی، اوقاف و امور خیریه و هیأت امنای امامزاده یحیی (ع) برگزار شد، اظهار کرد: هر ساله سالانه فرهنگی استان همدان به نام یکی از دانشمندان، عرفا و شاعران استان نامگذاری میشود، سال گذشته نیز به نام باباطاهر بود و امسال به نام عینالقضات همدانی نامگذاری شده که این موضوع میتواند در رویداد همدان 2018 نیز دیده شود.

وی با تأکید بر لزوم اجرای حداقل یک رویداد بزرگ فرهنگی در هر فصل در شهر همدان، هدف از اجرای این رویدادها را ایجاد نشاط اجتماعی دانست و گفت: این رویدادها میتواند در قالب مناسبتهای ویژهای چون روز همدان، جشنواره زمستانه و... به صورت هر ساله برگزار و منجر به جذب گردشگر شود؛ اجرای اینگونه برنامهها حتی میتواند همدان را در سطح ملی و بینالمللی مطرح کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر همدان با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت تشکلهای مردمی در اجرای برنامههای فرهنگی شهرداری گفت: باید از ساز و کار ارائه فراخوان استفاده کرد تا تشکلهای مردمی نیز در اجرای برنامهها مشارکت کنند و برگزاری جشنها و مراسم مختلف در انحصار افراد خاص نباشد.

سلماسی با تأکید بر اجرای برنامههای شاد در مناسبتهای مذهبی و ملی توسط شهرداری همدان، هدف از برگزاری اینگونه جشنها را افزایش نشاط اجتماعی دانست و گفت: میتوان در قالب برنامههای شاد و سرگرم کننده، آموزشهای شهروندی را به مخاطبان ارائه کرد.

وی در ادامه به اهمیت بقعه امامزاده یحیی(ع) هم به لحاظ اعتقادی و هم به لحاظ فرهنگی و هویتی برای مردم شهر همدان اشاره کرد و ضمن انتقاد از وضعیت فعلی بنای امامزاده افزود: در گذشته بازدیدی از این امامزاده صورت گرفت که مشخص شد این بنا نیاز به مرمت دارد و درخواست هیأت امنای این امامزاده نیز مرمت بناست.

سلماسی افزود: با توجه به اینکه این بقعه متبرک به لحاظ ساختاری از بناهای تاریخی، قدیمی و بنای موقوفه است، این جلسه با حضور مدیران و نمایندگان اداره میراث فرهنگی، اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان، شهرداری و هیأت امنا امامزاده برای بررسی مشکلات و پیگیری مرمت بنا در دستور کار کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا قرار گرفته است و باید همه تلاش خود را جهت رفع مشکلات این بقعه متبرک به کار گیریم.

*عسگریان: حفظ و احیای بقعه امامزاده یحیی (ع) نیازمند راهکارهای عملیاتی است

رئیس کمیسیون نظارت حقوقی و امور اداری شورای شهر همدان هم با بیان اینکه بقعه متبرک امامزاده یحیی (ع) یک ظرفیت خوب در درجه اول فرهنگی و در درجه دوم گردشگری است، گفت: برای حفظ و احیای این امامزاده باید راهکارهای عملیاتی ارائه شود.

سید مسعود عسگریان با بیان اینکه در خصوص امامزاده یحیی (ع) باید هر دستگاه کار خود را انجام دهد، افزود: با توجه به زحمات و اقدامات صورت گرفته در بقعه امامزاده یحیی(ع) هنوز هم نیاز به کار دارد که بر این اساس میراث فرهنگی، شهرداری و اوقاف هر یک باید وظیفه خود را در این باره انجام دهند.

وی پیشنهاد تعیین اولویت انجام کارها در امامزاده را عنوان کرد و افزود: با توجه به حجم بالای کار در این بقعه متبرک لازم است کارها بر اساس اولویت به شهرداری، اوقاف و میراث فرهنگی واگذار شود و اگر نیاز به دریافت اعتبار بود در این زمینه نیز پیگیریها صورت پذیرد.

دیگر عضو شورای شهر و رئیس شورای اسلامی شهرستان همدان نیز با بیان اینکه اماکن مذهبی مرکز تولید فرهنگ هستند، یادآور شد: امامزاده یحیی(ع) را باید به عنوان یک امامزاده پویا و مرکز تولید فرهنگ داشته باشیم؛ طرح جامع نیز برای این امامزاده تهیه شود.

اکبر کاووسیامید اضافه کرد: در اجرای برنامههای فرهنگی شهر باید از همه ظرفیتها بهره گرفته شود؛ چراکه امسال رویداد 2018 را داریم و این موضوع باید در برنامهها لحاظ شود.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای شهر همدان نیز اظهار کرد: باید برنامه داشته باشیم بقاع متبرک درآمد پایدار داشته باشند و برای این امر نیز اعضای هیأت امنا راهکار ارائه دهند.

حمید بادامینجات به پیشنهاد هیأت امنای امامزاده خضر(ع) برای درآمدزایی و اینکه باید برنامهای تدوین کرد، گفت: باید بقاع متبرک درآمدی داشته باشند که کمتر نیازمند کمک سایر دستگاهها باشند.

وی همچنین نصب تابلوهای راهنمای بقاع متبرک را در شهر ضروری دانست که گردشگران و شهروندان بتوانند به این اماکن مراجعه کنند.

*ترابی: بقعه امامزاده یحیی (ع) نیاز به مرمت دارد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان با بیان اینکه بقعه متبرک امامزاده یحیی (ع) نیاز به مرمت دارد، گفت: مرمت این بنا نیازمند تأمین اعتبار است و با دست خالی نمیتوانم کاری کنم.

احمد ترابی اظهار کرد: اگر اقداماتی که اداره کل میراث فرهنگی از دهه 70 در آستان مقدس امامزاده یحیی(ع) انجام داد صورت نمیگرفت، این مکان تخریب شده بود.

وی با بیان اینکه بنا و سازه بقعه امامزاده یحیی(ع) مربوط به دوره صفویه است، گفت: هر سال برنامه مرمتی در برنامه تدوین شده است اما نه تنها برای مرمت این امامزاده اعتبار نداشتهایم بلکه اعتبار مرمتی نبوده است.

ترابی با اشاره به مرمت سردر ورودی امامزاده از ضلع شمالی و شرقی، اظهار کرد: طرح تهیه شده اما اعتبار نیست؛ در بحث سردر ورودی طرح تهیه و به هیأت امنا ابلاغ شد، در مرحله اول طرح سردر تهیه و به اوقاف نیز ابلاغ شد.

وی به پاکسازی قسمت سرداب امامزاده یحیی (ع) برای دفع رطوبت اشاره کرد و گفت: ایجاد سرویس بهداشتی با کمک هیأت امنا انجام شده است و اکنون نیز نیاز به ایجاد سرویس بهداشتی دارد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی همدان مرمت بنای امامزاده را ضروری دانست و افزود: ناودانیها و دیوارهای پیرامونی در ضلع شرقی و غربی باید مرمت شود.

*حجتالاسلام حسینی: درآمد بقعه امامزاده یحیی (ع) کفاف هزینهها را نمیدهد

مدیر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان همدان با بیان اینکه درآمد هر بقعهای مختص همان بقعه است، گفت: درآمد امامزاده یحیی (ع) کم است و کفاف هزینههای جاری و خادمان امامزاده را نمیدهد.

حجتالاسلام سید علی حسینی به درآمد پایین امامزاده یحیی(ع) اشاره کرد و افزود: درآمد حاصله کفاف هزینههای جاری و خادمان این بقعه متبرک را نمیدهد و از شهرستان و برخی محلها برای تأمین هزینه کمک میگیریم.

وی با اشاره به ایجاد سردر امامزاده، ادامه داد: با توجه به قرار گرفتن این امامزاده در حاشیه نیاز به سردری در شأن داشت تا بقعه از غربت خارج شود.

حجتالاسلام حسینی با بیان اینکه از نبود اعتبارات اطلاع داریم، اظهار کرد: انتظار است میراث فرهنگی در خصوص امامزاده یحیی(ع) نگاه ویژه داشته باشد و اولویت اول در اختصاص اعتبار باشد.

مدیر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان همدان بیان کرد: هدف همه ما این است به لحاظ اثر تاریخی و میراثی ماندگار و ارج و قرب امامزاده با همراهی و همافزایی به هدف نهایی و انجام اقدامات مورد نیاز برسیم.

رئیس هیأت امنای امامزاده یحیی(ع) همدان نیز گفت: مدیرکل میراث فرهنگی استان قول مساعد داده بود که تا پایان سال 95 طرح جامع مرمتی آستان امامزاده یحیی (ع) تهیه و به هیأت امنا ابلاغ شود که محقق نشد.

محمود لطفی اظهار کرد: این آستان مقدس در بهترین نقطه شهر قرار دارد اما متأسفانه از لحاظ دیوارها و محیط اطراف وضعیت نامناسب و نامطلوب بوده و بخشی از دیوارها در حال ریزش است که در این خصوص چندبار با اداره کل میراث فرهنگی مکاتبه کردیم.

وی به مرمتهای مورد نیاز بقعه امامزاده یحیی(ع) اشاره کرد و افزود: طرح جامع مرمت دیوارها، مرمت مسجد و سردر ورودی اصلی، مرمت ناودانها و موضوع گلدستهها مطرح است و قول مساعد این بود که طرح جامع مرمت تا پایان سال 95 ارائه شود.

وی به حضور پارکبان در محدوده امامزاده و اعمال هزینه برای خودروها اشاره کرد و گفت: این موضوع مورد اعتراض زائران است؛ چراکه برخی از زائران سالخورده و ناتوان هستند و برای حضور در این مکان مقدس نیاز به استفاده از وسیله نقلیه دارند که با اعمال هزینه از سوی پارکبان مواجه میشوند که انتظار داریم حریم امامزاده در این موضوع مدنظر قرار گیرد.

رئیس هیأت امنای امامزاده یحیی (ع) همدان بیان کرد: انتظار داریم محوطه جلوی امامزاده یحیی (ع) از نظر زیباسازی گلکاری شود، برای کوچههای اطراف نیز که محل پارک خودرو شده و بحث زباله در این منطقه نیز چارهای اندیشیده شود.

لطفی در پایان ایجاد سردر را از دیگر مشکلات برشمرد و اظهار کرد: اکنون سردر به عنوان یکی از مشکلات در ورودی بقعه مطرح است که باید چاره اندیشی شود.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠١/٢٧ تعداد بازدیـد : ١٧۴ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۶۴  نفر کاربران آنلاین :
۱,۹۳۰,۳۴۱ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان