چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷   |   Wed January 23, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
توجه ویژه به بازآفرینی بافت های فرسوده در بودجه سال آینده شهرداری
همدان اولین استان تاب آور در ایران
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
     آخرین اخبار
"شهر گردشگر" در کهن شهر همدان کلید خورد
تلاش مدیریت شهری برای مناسب سازی محیط برای معلولان
آمادگی شهرداری برای برگزاری برنامه های دهه فجر فاطمی
گشایش نمایشگاه عبرت و ضد تروریسم در همدان
همدان اولین استان تاب آور در ایران
شکل گیری فراکسیون «شفافیت» در شورای عالی استان ها
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
امدادرسانی به 40 خودرو و 248 نفر در همدان
رهاورد رویداد گردشگری 2018 از نگاه نمایندگان در مجلس
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
رانندگان تاکسی نهادینه کننده فرهنگ ترافیک هستند
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
اعضای هیأت رئیسه کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان ها انتخاب شدند
راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی همدان در بیمارستان بعثت
هنرمندان نقش مهمی در تقویت نشاط اجتماعی دارند
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠١/٣٠ تعداد بازدیـد : ١۴٢ نسخه چاپی
 
 
 


توجه به مباحث علمی در ارائه آموزش های شهروندی

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
جلسه این هفته کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان با دستور کار بررسی طرح "طراحی و اعتباریابی سازمان دهنده های گرافیکی برای آموزش شهروندی زنان" تشکیل شد

 
 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهرهمدان، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان در این جلسه ضمن تأکید بر اهمیت حفظ محیط زیست، خواهان توجه ویژه به پیوست زیست محیطی در تدوین طرحهای شهری شد و گفت: پسماند و زباله مهمترین مقوله در زمینه آموزش است که باید مورد توجه ویژه در آموزشهای شهروندی واقع شود.

رضوان سلماسی با اشاره به ظرفیت علمی دانشگاههای شهر همدان، از اساتید و دانشجویان دعوت کرد به یاری مدیریت شهری بشتابند و با مطالعه روشمند و علمی معضلات شهر، راهکارهای حل مشکلات شهر را شناسایی و در تدوین برنامه برای حل این مشکلات یاری رسان شورا و شهرداری باشند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از حوزههایی که زمینه کار علمی در آن فراهم است، مباحث آموزش شهروندی است که باید نگاه تخصصی به این حوزه داشته باشیم و از دانش روز برای ارائه آموزشهای شهروندی اثرگذار بهره بگیریم و به روشهای کهنه و فاقد اثرگذاری اکتفا نکنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان به اهمیت شناسایی نیازهای واقعی محلات مختلف شهر در تحقق اهداف آموزشهای شهروندی اشاره کرد و گفت: وقتی مردم یک محله ببینند که شهرداری متوجه مشکلات محله آنان است و برای حل این مشکلات تلاش میکند، در پذیرش آموزشهای ارائه شده و عمل به تکالیف شهروندی همراهی بیشتری از خود نشان میدهند.

وی با بیان اینکه در صورت عدم ارائه آموزشهای لازم شهروندان و یا عدم همراهی مردم در این زمینه، در تحقق اهداف موفق نخواهیم بود افزود: مدیرت شهری و شهروندان در قبال هم مسؤولیتهایی دارند که با آموزشهای مناسب باید حقوق شهروندی را در جامعه نهادینه کرد.

سلماسی همچنین بر اهمیت موضوع تفکیک زباله از مبدأ تأکید کرد و گفت: رمز موفقیت شهرهای پیشرفته در حوزه مدیریت پسماند، همراهی مردم و به خصوص تفکیک از مبدأ است که ما نیز باید در این مسیر حرکت کنیم.

*فتحی: فرهنگسراهای همدان با وجود هزینههای گزاف خالی از جمعیت است

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان اینکه ایجاد تحول فرهنگی، نیازمند مشارکت شهروندان است، گفت: فرهنگسراهای همدان با وجود صرف هزینههای گزاف از جمعیت خالی است.

علی فتحی با ابراز تأسف از اینکه فرهنگسراهای همدان در حال حاضر بیاستفاده مانده است، اظهار کرد: باید از ظرفیت فرهنگسراها بهتر استفاده شود نباید بگذاریم ظرفیتهای ایجاد شده فرهنگسراها خالی بماند.

وی با اشاره به اینکه حضور مردم در فرهنگسراها جدی گرفته نشده است، افزود: باید به این مهم توجه کنیم که کار فرهنگی متکی به مسؤول یا شخصی نیست و باید کارهای فرهنگی را به سمنها واگذار کرد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان در بخش دیگری از سخنانش در خصوص اجرای طرح کاربردی سازماندهندههای گرافیکی در خصوص پسماند زبالههای شهری نیز خاطرنشان کرد: هدف از ارتقای آموزشهای شهروندی در این زمینه در راستای تفکیک زبالهها بر این است که طبیعت از این پسماندها و دورریزها کمترین آسیب را ببیند.

فتحی به نحوه سیاستهای سازمان پسماند در خصوص سایت دفن زباله و چگونگی تحویل آن به پیمانکار اشاره کرد و افزود: اگر بخواهیم در زمینه ارتقای فرهنگ پسماند شهری کار کنیم باید به صورت اجرایی و کاربردیتر به این موضوع بپردازیم.

وی اضافه کرد: تفکیک زباله از مبدأ علاوه بر ایجاد آموزش باید با یک برنامهریزی درست انجام شود و باید بدانیم فکرها و ایدهها در این خصوص تاکنون خوب بوده اما کافی نیست.

*عسگریان: ضرورت استفاده مناسب از ظرفیت فرهنگسراها

رئیس کمیسیون نظارت، حقوقی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان هم با اشاره به ظرفیتهای ایجاد شده در فرهنگسراها اضافه کرد: انتظار میرود با توجه به امکانات و تجهیزات ایجاد شده در فرهنگسراها، از فضاهای فرهنگی به نحو احسن استفاده شود و کارکرد مناسبی داشته باشند.

سید مسعود عسگریان تأکید کرد: اعضای شورا به عنوان نمایندگان مردم در پارلمان محلی میتوانند با توجه به شناختی که از ظرفیتها دارند برنامه مدونی را برای استفاده بهینه از فرهنگسراها تنظیم کرده و ارائه داد.

وی در بخش دیگر سخنانش به پایان نامه ارائه شده در این جلسه اشاره کرد و گفت: در مطالعات برای اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ باید به صورت محلهای و متناسب با فرهنگ و شرایط اجتماعی خاص مناطق اقدام کرد.

عسگریان با بیان اینکه مشکل ما در شهرداری همدان اجرای مقرون به صرفه طرحها است اظهار کرد: اگرچه امروز شهروندان با ارائه زبالههای تفکیک شده خود به ایستگاهها هدایایی دریافت میکنند اما باید دید چگونه میتوانیم ضمن مجاب کردن شهروندان برای تحویل زبالههای تفکیک شده خود به شهرداری، برنامهای تدوین کنیم که به صرفه و صلاح هر دو طرف باشد.

رئیس مرکز مطالعات شورای اسلامی شهر همدان نیز ابراز کرد: دلیل طرح پایان نامه طاهره یادگار در جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا این بود که ما در بخش آموزش شهروندی مانند تفکیک زباله بدانیم برای اجرای این کار در یک منطقه خاص به چه میزان وقت و انرژی نیاز داریم تا رفتار اجتماعی مردم در این زمینه تغییر کند.

حمید بادامی نجات اضافه کرد: در اثربخشی آموزشهای شهروندی از جمله تفکیک زباله نیاز به مطالعات علمی است تا به تمامی نکات در این آموزشها توجه شود.

*سیبی: تفکیک زباله در همدان فاقد برنامه است

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان از فعالیت بیش از 500 نفر در مقوله بازیافت زباله در همدان خبر داد و گفت: عدم ارائه برنامه برای تفکیک زبالهها موجب ناموفق بودن تفکیک زبالههای شهری در همدان شده است.

حسین سیبی با بیان اینکه متأسفانه در خصوص تفکیک زباله نگاه شهروندی وجود ندارد افزود: در بخش آموزش و تکالیف شهروندی نباید نگاه کاسبکارانه وجود داشته باشد در صورتی که باید همه ما پایبند قواعد شهرنشینی باشیم.

سیبی با اشاره به این موضوع که سیاست شهرداری و سازمان پسماند آموزش و اجراست، اضافه کرد: امسال خوشبختانه بودجهای به منظور آموزش شهروندی در شهرداری در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 500 نفر در شهر همدان مشغول بازیافت زباله هستند که از این تعداد 270 نفر در چرخه پیمانکاران شهرداری و بیش از 230 نفر خارج از چرخه پیمانکاران فعال هستند.

* یادگار: اجرای طرح اعتباریابی سازماندهنده گرافیکی در همدان

طاهره یادگار، دانشجوی کارشناسی ارشد تکنولوژی آموزشی دانشگاه بوعلی سینا نیز در خصوص طرح کاربردی پایاننامه خود در خصوص پسماند زبالههای شهری با عنوان " طراحی و اعتباریابی سازماندهنده گرافیکی برای آموزش شهروندی زنان" اظهار کرد: این طرح ویژه زنان خانهدار در کوی حضرت ولیعصر (عج) همدان در مدت 6 ماه انجام شده است که مطابق آن مطالعات ما نشان میدهد مخاطبان ما طرحهای واقعی را بیش از طرحهای انتزاعی میپذیرند و همین امر نیز بر روند آموزش آنها تأثیرگذار است.

یادگار اظهار کرد: این طرح در بخشهای طراحی و اعتبار بخشی سازمان دهندههای گرافیکی تفکیک و بازیافت زباله، با هدف آموزش زنان در این عرصه طراحی و ارائه شده است.

وی با اشاره به اینکه امروزه با توجه به شرایط شهر و استان، آموزش شهروندی بزرگترین دغدغه و نیاز شهر است، افزود: براساس مطالعات انجام شده طرحهای بسیار زیادی در محیط شهری برای شهروندان وجود دارد اما باید با اصول شهروندی، آموزشی و علمی به صورت تأثیرگذار مطرح شود.

دانشجوی کارشناسی ارشد تکنولوژی آموزشی دانشگاه بوعلی سینا ادامه داد: طرح ارائه شده این قابلیت را دارد که در زمان کوتاه اطلاعات خوبی را در اختیار مطالعهکننده قرار دهد و در این طرح سعی شده سازماندهندهها طبق اصول کلی و بافت فرهنگی منطقه مورد مطالعه مورد توجه قرار گیرد.

یادگار با اشاره به طراحی هشت طرح سازماندهنده در بازیافت، تفکیک و جمع آوری زبالههای شهری گفت: در مدت 6 ماه اجرای طرح کاربردی 42 خانم در آن شرکت کردند که سعی شد طرح تفیک زباله خشک و‌‌تر با تصاویر به مخاطبان اطلاعرسانی شود.

وی با بیان اینکه طرحهای واقعی توسط مخاطبان در این مدت بیشتر مورد پسند قرار گرفت، اضافه کرد: در این طرح مزایای بازیافت زبالههای شهری و ورود این زبالهها به چرخه زندگی مورد بررسی قرار گرفت.

یادگار تصریح کرد: در این طرح استفاده از طرحهای سازمانیافته گرافیکی با اصول رنگ، بافت و شکل اطلاع رسانی متناسب با نیاز مخاطبان مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد مخاطبان این منطقه از شهر از رنگهای گرم با درخشش بالا و بافت ساده برای تبلیغات بیشتر استقبال میکنند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠١/٣٠ تعداد بازدیـد : ١۴٢ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۵٣  نفر کاربران آنلاین :
۱,۹۶۰,۲۴۱ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان