چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷   |   Wed January 23, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
توجه ویژه به بازآفرینی بافت های فرسوده در بودجه سال آینده شهرداری
همدان اولین استان تاب آور در ایران
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
     آخرین اخبار
"شهر گردشگر" در کهن شهر همدان کلید خورد
تلاش مدیریت شهری برای مناسب سازی محیط برای معلولان
آمادگی شهرداری برای برگزاری برنامه های دهه فجر فاطمی
گشایش نمایشگاه عبرت و ضد تروریسم در همدان
همدان اولین استان تاب آور در ایران
شکل گیری فراکسیون «شفافیت» در شورای عالی استان ها
لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری در موعد قانونی تقدیم شورا شد
برگزاری سومین دوره مسابقات المپیاد فرهنگی ورزشی مدیران شهری همدان
امدادرسانی به 40 خودرو و 248 نفر در همدان
رهاورد رویداد گردشگری 2018 از نگاه نمایندگان در مجلس
مدیریت شهری به دنبال افزایش رضایتمندی شهروندان است
قدردانی شهردار همدان از زحمات پرستاران
خدمات رسانی شبانه روزی و بی وقفه مدیریت شهری در بارش برف
رانندگان تاکسی نهادینه کننده فرهنگ ترافیک هستند
رسیدگی به مشکلات بیش از 15 نفر از شهروندان منطقه چهار
رقابت 83 اثر در مسابقه «مجتمع فرهنگی و المان شهری آمادای تپه حاج عنایت»
در خيابان هاي تختي، شريعتي و کبابيان پارکينگ ساخته مي شود
اعضای هیأت رئیسه کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان ها انتخاب شدند
راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی همدان در بیمارستان بعثت
هنرمندان نقش مهمی در تقویت نشاط اجتماعی دارند
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠۴/٠٣ تعداد بازدیـد : ١۵۵ نسخه چاپی
 
 
 


«آماداي» نخستين اقامتگاه بومگردي شهري در دل جولان

روزنامه هگمتانه  : 
همدان به عنوان يکي از کهن شهرهاي ايران، با داشتن محلات قديمي مي تواند جاذب خوبي براي گردشگران باشد، در کنار محله هاي قديمي شهر ايجاد يک اقامتگاه بومگردي با سبک و صياق قديمي مي تواند حس غم غربت در گردشگران زنده کند

 
 

- زهرا ذوالفقاري: محلههاي قديمي با شکل گيري فرهنگ مردم ارتباطي خاص دارد که شايد درک آن و اهميت نقش آن امروزه کمي دشوار باشد، حس تعلق خاطر و شکل گرفتن قسمتي از زندگي و شخصيت افراد تا حدي وابسته به اين محلات بوده و هست به شکلي که هنوز بسياري از افراد با وجود اينکه سالهاست از اين محلات کوچ کردهاند خود را منتسب به اين محلات و داراي اصالت ميدانند.

 

شناخت فرهنگ محلهاي و نقش سنتي آن در اداره امور شهر، ارتباط ديني، خانوادگي، اداري، قضايي، اقتصادي، شغلي و قومي محلات در گذشته و چگونگي تغييرات آن درزمان حال ميتواند مددکار برنامه ريزان اقتصادي و اجتماعي باشد.

*جولان با قدمتي بيش از 250 سال در دل شهر همدان

محله جولان يکي از کهنترين محلههاي شهر همدان است که به گفته قديميها حداقل 250 سال قدمت دارد، اگرچه وجود هگمتانه در همسايگي اين محله قدمتي بيشتر را گواهي ميدهد.

جولان کوچههاي قديمي با نامهاي چهل پله، آب دوباره، شالبافان، چشمه ماهي، باغچه سبزي، گيجيله را دارد که با گذشت سالها و تغيير نام کوچهها اما باز هم از اين اسامي براي آدرس دادن در اين محله قديمي استفاده ميشود.

اين منطقه در سالهاي نه چندان دور اصليترين شهروندان همداني را در دل خود جاي داده بود و اما کم کم به دليل فرسودگي و برخي سياستهاي توسعه شهري، ساکنان اصلي از منطقه خارج شدند و جاي خود را اغلب به مهاجران و روستاهاي اطراف و اقشار آسيب پذير دادند.

مورخان گفته اند که نام جولان از نام شغلي که بيشتر مردم محله بدان مشغول بودند گرفته شده است و درباره نام جولان چنين بيان ميشود که وجود محلهها با نامهايي چون جولان، شالبافان، قاشق تراشان، صابوني ها، و سبد بافها دال بر حرفه و فني است که وجه تسميه آنها شده است.

در فرهنگ دهخدا واژه جولا به معناي نساج يا بافنده آمده است و در فرهنگ لغت عميد نيز اين لغت به معني جولا و بافنده است.

اين محله قديمي که هنوز هم برخي خانههاي قديمي آن پابرجا هستند، ميتواند يکي از جاذبهاي گردشگري در شهر همدان باشد چراکه گردشگران خارجي بسياري هستند که به ديدن اين محلات قديمي علاقه وافري دارند.

اما در اين ميان اقامت در دل محله قديمي شهر و در کنار خانههايي که خاطرات کهن را به همراه دارند، حس جالب و زيبايي است که چه گردشگران داخلي و چه خارجي از آ ن لذت ميبرد.

در دل کوچه پس کوچههاي قديمي محله جولان به نخستين اقامتگاه بومي « آماداي » ميرسيم، اقامتگاه يکي از خانههاي دوره معاصر محله جولان است که پس از باسازي به صورت اقامتگاه بومي درآمده است، آماداي يکي از نامهاي قديم شهر همدان است که در منابع آشوري آمده است، احياي اصالتها و حس و حال کهن خانههاي ايراني يکي از اهداف ايجاد اين اقامتگاه است. آماداي تنها اقامتگاه بومي شهري استان همدان است.

* اقامتگاه بومگردي براي مليتهاي خارجي جذابيت زيادي دارد

مدير مجموعه اقامتگاه « آماداي » در جمع خبرنگاران در محل اين اقامتگاه که نگارنده نيز در اين جمع حضور داشت، اظهار کرد: امروزه فعاليت اقامتگاههاي بوم گردي بخش قابل توجهي از کسب وکارهاي بومي گردشگري را به خود اختصاص داده است.

غلامرضا سماواتي با بيان اينکه موفقيتهاي اقامتگاههاي بومگردي از صنعت گردشگري جدا نيست، افزود: فعاليت و پويايي اقامتگاهها تابعي از گردشگري است.

وي با اشاره به وضعيت کنوني اقامتگاههاي بوم گردي در استان، تصريح کرد: اين صنعت، صنعت نو ظهوري است و با توجه به نبود يک نظام متحد گردشگري در استان و کمتر ديده شدن کار گروهي و از طرفي هم افرادي که وارد اين حيطه ميشوند قشر کم درآمد هستند و از محلههاي کهن شروع ميکنند بنابراين نميتوان انتظار پويايي چنداني در اقامتگاههاي بومگردي داشت.

سماواتي افزود: انتظار ميرود يک نظام تشکيلاتي منسجم با مشارکت اعضاي بخش خصوصي وارد اين حيطه شوند و افراد با علم و آگاهي بهتر و با حمايت همه جانبه وارد اين عرصه بشوند.

*29 مليت ميهمان اقامتگاه بومگردي آماداي شدند

وي به عنوان کسي که اولين موافقت اصولي تأسيس اقامتگاه بوم گردي در همدان را دارد معتقد است، کسي که وارد حوزه فعاليت در اقامت گاههاي بوم گردي ميشود بايد مطلع باشد اين صنعت هم مانند ديگر صنعتها نياز به صبر و خاک خوري دارد.

وي با بيان اينکه تاکنون 29 مليت در اقامتگاه «آماداي» پذيرش شدهاند، گفت: اقامتگاه بومگردي براي مليتهاي خارجي جذابيت زيادي دارد و اقامت در چنين مکانهايي را به هتل ترجيح ميدهند.

مدير مجموعه اقامتگاه « آماداي» با بيان اينکه مهمانان خارجي و حتي برخي گردشگران داخلي از طريق «گوگل مپ» رزرو اقامتگاه را دارند، بيان کرد: وقتي خانهاي قديمي و بومي است و احساسات ايراني را القا ميکند براي گردشگران جذابتر است و بايد اينگونه اماکن بيشتر شود.

وي تأکيد کرد: از مجموع 900 واحد مسکوني که در منطقه 3 شهر همدان وجود دارد، نزديک به 123 خانه وجود دارد که قدمتي بالاي 70 سال دارند که نشان از يک ثروت تاريخي در يک محله است.

وي با بيان اينکه «جولان» با اصالت اين شايستگي را دارد که مورد توجه قرار گيرد، افزود: جولان حق دارد که ديده شده و پاينده باشد زيرا ريشه اکثر همدانيها جولان است.

* رفتار نامناسب و نداشتن تاکسيمتر براي گردشگران خارجي ناخوشايند است

سماواتي يکي از دغدغههاي ميزباني از مسافران و گردشگران داخلي و خارجي را رفتار نامناسب برخي رانندگان تاکسي دانست و گفت: نبود رفتار مناسب و نداشتن تاکسيمتر براي گردشگران ناخوشايند است و موجب نارضايتي ميشود.

وي تأکيد کرد: در اقامتگاه «آماداي» سعي شده همه امکانات براي پذيرايي از مهمانان فراهم ميشود تا بتوان رفاه آنها را فراهم کرد.

مدير اقامتگاه بومگردي «آماداي» با تأکيد بر اينکه بايد براي همدان نقشه گردشگري تعريف شود، افزود: بايد براي گردشگري افراد به صورت خودجوش وارد شود زيرا در هر جايي که به صورت خودجوش وارد شديم، موجب تقويت امور شديم.

وي بر ضرورت همراهي و همگامي رسانهها براي تقويت اقامتگاههاي بومگردي تأکيد و اظهار کرد: اگر صدا و سيما نيز در اين زمينه ورود کند، موجب افزايش بهرهمندي از توانمندي بومگردي خواهيم بود.

* گام نخست راهاندازي اين اقامتگاهها ايجاد کسب و کار است

معاون گردشگري ميراث فرهنگي همدان نيز در جمع خبرنگاران با بيان اينکه اقدامات خوبي در اقامتگاه «آماداي» انجام شده است، افزود: گام نخست راهاندازي اين اقامتگاهها ايجاد کسب و کار بوده که ميتواند الگو براي کساني که ساختماني دارند، باشد که تبديل به اقامتگاه شود.

علي خاکسار بيان کرد: با اقدام خوبي که از سوي راه و شهرسازي انجام شده و نسبت به خريداري و بازسازي خانهها اقدام شده است، ميتوان ابراز اميدواري کرد که اين نقاط ميتواند تبديل به گردشگري شود.

وي با بيان اينکه خانههاي خريداري شده بايد با هماهنگي شهرداري، راه و شهرسازي و ميراث فرهنگي داراي تفاهمنامه شده و براي آنها نقشه مديريت نوشته شود، گفت: در اين صورت ميتوان متناسب با شرايط اقدام کرد چون همه آنها نميتوانند اقامتگاه شوند.

معاون گردشگري ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري همدان با بيان اينکه «آماداي» نخستين اقامتگاه بومگردي در شهر همدان است، تصريح کرد: مراجعهکنندگاني هستند که تمايل به ايجاد اقامتگاه بومگردي دارند که بايد اين خانهها فهرست شده و با همفکري احيا شوند تا محور گردشگري رونق يابد.

وي با بيان اينکه هنوز مبناي آماري دقيقي از گردشگران نداريم، افزود: در کشور نيز اين مشکل وجود دارد و هنوز نتوانستيم مبنايي براي ارائه گزارش دقيقي از آمار گردشگران داشته باشيم.

وي با بيان اينکه جذب گردشگر نيازمند فرهنگسازي در بين مردم است، افزود: چندين جلسه توانمندسازي براي دهياران و بخشداران برگزار شده تا بتوانيم تعداد خانههاي بومگردي را افزايش دهيم اما با اين وجود هنوز در ورکانه يک مورد وجود دارد و مردم همکاري نميکنند.

جولان يکي از محلات قديمي همدان است که در انتهاي خيابان شهدا يکي از خيابانهاي مرکز شهر همدان قرار گرفته، محلهاي که روزگاري در و ديوار آن نمادي از يک محله قديمي بود و حال با به روز شدن خانهها، اين محله رنگ و بوي گذشته را نيز ندارد، هر چند هنوز هم خانههاي قديمي چون خانه قهاري، خانه فيضي، خانه صمديان، شريفيان، سيفي و حمام جولان، مسجد نظر بيگ و... در کنار اقامت در خانه بومگردي آماداي ميتواند خاطره سفري دلچسب به همدان در ذهن گردشگران را ماندگار کند.

 

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠۴/٠٣ تعداد بازدیـد : ١۵۵ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۵٨  نفر کاربران آنلاین :
۱,۹۶۰,۱۷۳ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان