شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷   |   Sat February 23, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
تدوین لایحه جامع محلات با هدف تقویت جایگاه شوراها
علی فتحی به رفتگران افتخاری طبیعت پیوست
شهرداری همدان صعود کرد
شورای اجتماعی محلات شهر همدان می تواند الگوی کشوری باشد
تعیین اولویت پروژه ها توسط شورای اجتماعی محلات
تصويب کليات بودجه 805 ميلياردي شهرداري همدان در شورا
اتمام عملیات هرس و باز پیرایی درختان شهر
برگزاری سومین گردهمایی بزرگ پژوهشی شورا با محوریت بودجه
پروازهای مشهد و کیش در حال تعطیلی
خانه مسافرها در کوتاه‌ترین زمان شناسنامه‌دار شوند
     آخرین اخبار
جلسه راهبری شورای اجتماعی محلات برگزار شد
اهداء خون جمعی کارکنان مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان در مرکز انتقال خون
وعده حرکت قطار همدان - تهران تا پیش از نوروز
تصويب کليات بودجه 805 ميلياردي شهرداري همدان در شورا
تعدادی از مادران شهدای همدان در صحن شورا تقدیر شدند
جمع‌آوری دست‌فروشان پیاده‌ راه اکباتان
برگزاری سومین گردهمایی بزرگ پژوهشی شورا با محوریت بودجه
شهرداری همدان صعود کرد
رونق پرواز‌های همدان نیازمند عزم مسؤولان استانی است
ذخیره میوه شب عید همدان
مراجعه سالانه 30 هزار نفر به مرکز ناباروری غرب کشور در همدان
اتمام عملیات هرس و باز پیرایی درختان شهر
نمایشگاه بین المللی گردشگری فرصت درخشیدن دوباره همدان بود
پروازهای مشهد و کیش در حال تعطیلی
تدوین لایحه جامع محلات با هدف تقویت جایگاه شوراها
خانه مسافرها در کوتاه‌ترین زمان شناسنامه‌دار شوند
روزنامه هگمتانه 21 ساله شد‌
شورای اجتماعی محلات شهر همدان می تواند الگوی کشوری باشد
تعیین اولویت پروژه ها توسط شورای اجتماعی محلات
علی فتحی به رفتگران افتخاری طبیعت پیوست
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠۵/٢٢ تعداد بازدیـد : ١٠۶ نسخه چاپی
 
 
 


غفلت مسؤولان همدان را تا 20 سال آینده بی آب می کند

روزنامه هگمتانه  : 
رئیس خانه کشاورز استان همدان گفت: طبق پیش بینی های انجام شده بسیاری از استان های کشور در 50 سال آینده دچار بی آبی می شوند اما با این آهنگ مصرف، همدان طی 20 سال آینده آبی نخواهد داشت.

 
 

ابوالقاسم سوزنچی در گفتگویی با بیان اینکه هیچ تلاش و اقدام مؤثری برای حفظ آب و رفع بحران کمآبی صورت نمیگیرد و فقط شعار در این زمینه داده میشود، اظهار کرد: در تمام دنیا روال بر این است که از آبهای زیرزمینی استفاده نشود اما در کشور ما افزون بر 120 میلیارد مترمکعب آب زیرزمینی استفاده شده است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت بارندگی در ایران 252 میلیلیتر در سال است اما طبق آمارهای ارائه شده در حال حاضر 52 میلیلیتر کسری داریم، بیان کرد: به علت شرایط جوی موجود در جهان، کره زمین 4.1 تا 8.1 درصد گرمتر شده که این آمار در ایران 8.1 درصد است و این عدد در جدول هواشناسی کشور افزون بر 17 تا 20 درصد تأثیر منفی است.

سوزنچی افزود: چهار دشت اصلی استان نزدیک 20 سال است که از دشتهای بحرانزده کشور محسوب میشوند و نباید برداشتی از آنها صورت گیرد در حالی که در حال حاضر حتی با توجه به وضعیت فعلی آنها برداشت آب از این مناطق همچنان ادامه دارد. متأسفانه بیشترین آسیب به دشت قهاوند وارد شده به طوری که این دشت حدود 6 اینچ آب داشته است اما در حال حاضر حتی 3 اینچ هم آب ندارد.

وی در انتقاد از وزارت نیرو گفت: میزان اضافه برداشتهایی که وزارت نیرو در سرفصل خود بیان کرده، 54 درصد برای چاههای مجاز است اما در حال حاضر 26 درصد هم از چاههای غیرمجاز برداشت صورت میگیرد.

وی برای صرفهجویی در مصرف آب گفت: باید الگو کشت را تغییر دهیم، همدان 26 هزار هکتار کشت سیبزمینی داشته اما این مساحت اکنون به 18 هزار هکتار رسیده است و هر هکتار 6هزار مترمکعب آب میبرد بنابراین اگر همین آبیاری تبدیل به آبیاری قطرهای شود 3هزار و 500 تا 4هزار مترمکعب آب مصرف میکند و در مجموع 120 میلیون مترمکعب صرفهجویی آب در استان خواهیم داشت.

رئیس خانه کشاورز استان همدان تصریح کرد: کشاورزی حدود 70 تا 80 درصد آب موجود در کشور را مصرف میکند و با توجه به این وضع کسی که قصد احداث باغی را دارد باید به مراکز ذیربط مراجعه کند و این مراکز باید با توجه به شرایط جوی و اقلیمی منطقه موردنظر جواز احداث صادر کنند.

وی افزود: دولت هم باید با توجه به شرایط اقلیمی به محصولات موجود در هر استان یارانه مخصوصی اختصاص بدهد، در سال گذشته به سیب استان یارانه اختصاص داده شد در حالی که این بودجه باید به انگور که در تمام مناطق استان قابل کشت است و یا به گردوی تویسرکان اختصاص مییافت چرا که در این صورت هم کشاورزان و هم اقتصاد استان از این موضوع سود میبردند.

سوزنچی با بیان اینکه 70 درصد فاضلاب همدان تصفیه میشود اما فقط نیروگاه از این آب استفاه میکند، اظهار کرد: متأسفانه 4 سالی است در دشت همدان آب رودخانه گنجنامه، خاکو و دره مرادبیگ در فصول باغداری برای باغات استفاده میشود و در مهرماه برای زراعت مورد استفاده قرار میگیرد که پس از اتمام این دوره این آب به فاضلاب منتقل میشود که پس از تصفیه مورد استفاده نیروگاه قرار میگیرد و اگر به همین ترتیب ادامه دهیم دشت همدان از بین میرود.

وی با بیان اینکه در کشور خشکسالی مدیریتی داریم، اعلام کرد: استان همدان در آبیاری بارانی همیشه پیشگام بوده اما 4 سال است که این روش منسوخ شده و مشخص نیست چرا همچنان دولت وام بیبهره برای این روش پرداخت میکند؟ چرا بودجهای برای آبیاری قطرهای اختصاص داده نمیشود؟

وی اظهار کرد: «یونجه» همدان در دنیا حرف اول را میزند و اگر بخواهیم در استان کشت این محصول را داشته باشیم باید کشت زیرسطحی باشد که حداقل 300 میلیون تومان هزینه لازم است بنابراین باید در استان آبیاری قطرهای رواج پیدا کند، به جز گندم تمام صیفیجات را میتوان به صورت قطرهای آبیاری کرد. در ملایر 80 درصد آبیاری به صورت غرقابی است که اگر به آبیاری قطرهای تبدیل شود میتوان گفت مصرف آب استان به نصف میرسد.

سوزنچی خاطرنشان کرد: باید از اهل فن درباره بحران آب مشورت گرفت و تصمیماتی که در اینباره گرفته میشود باید جنبه ملی داشته باشد و در جهت رفع این بحران لحاظ شود، مردم باید سطح مطالبات خود را در این زمینه بالا ببرند و از مسؤولان در اینباره توضیحات کامل بخواهند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠۵/٢٢ تعداد بازدیـد : ١٠۶ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۵۵  نفر کاربران آنلاین :
۱,۹۹۰,۴۱۵ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان