چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹   |   Wed June 3, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پیشگامی پیاده راه سازی همدان در ایران
رسیدگی به مشکلات شهروندان منطقه چهار با حضور شهردار همدان
20 هزار تُن، آسفالت معابر شهر
تقویت شهر دوستدار کودک با طراحی مجموعه‌های بازی
برای کسب بهترین جایگاه تا پایان فصل خواهیم جنگید
حميد بادامي‌نجات نايب رئيس شوراي عالي استان‌ها شد
در جلسه آینده صحن شورای شهر همدان مشکلات و گرانی مسکن بررسی می شود
کاهش تولید شیرابه زباله نیازمند همت بانوی خانه
با حضور شهردار همدان نشست ویدئو کنفرانسی مجمع شهرداران کلانشهرها
باغات و منابع طبیعی حفظ شود
     آخرین اخبار
کنترل قیمت مسکن فقط در دست دولت
مجموعه عین القضات همدانی به ماهیت اصلی خود باز می‌گردد
طلاي جشنواره ادبي اوراسيا به نويسنده همداني رسيد
در جلسه آینده صحن شورای شهر همدان مشکلات و گرانی مسکن بررسی می شود
با حضور شهردار همدان نشست ویدئو کنفرانسی مجمع شهرداران کلانشهرها
باغات و منابع طبیعی حفظ شود
تقویت شهر دوستدار کودک با طراحی مجموعه‌های بازی
برای کسب بهترین جایگاه تا پایان فصل خواهیم جنگید
حفاظت از طبیعت الوند وظیفه همگانی
20 هزار تُن، آسفالت معابر شهر
رسیدگی به مشکلات شهروندان منطقه چهار با حضور شهردار همدان
حميد بادامي‌نجات نايب رئيس شوراي عالي استان‌ها شد
پیشگامی پیاده راه سازی همدان در ایران
تجليل از خانواده شهيد حاج ميرزا سلگي
منطقه دو شهر؛ کارگاه بزرگ عمرانی
برنامه عملیاتی شهر و شهرداری وارد مرحله اجرایی شده است
اداره پیشگیری؛ واحد نمونه فناوری مدیریت شهری
آماده‌سازی شش نقطه عرضه کالا در شهر
ممنوعیت برپایی چادر در مراکز تفریحی
از ورود مسافر به همدان جلوگیری شود
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١٠/٠٣ تعداد بازدیـد : ٢۶٩ نسخه چاپی
 
 
 


مهاجرت عامل مهم تبدیل همدان به چهارمین شهر پیر ایران

روزنامه هگمتانه  : 
چندی پیش معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بوعلی سینای همدان آماری ارائه داد، آماری که از 330 نخبه شهر همدان تنها 30 نفر آنها در این شهر حضور دارند و بقیه به تهران و تعدادی هم به خارج از کشور مهاجرت کرده اند.

 
 

هدی افلاکیان: تعداد نخبگانی که از همدان رفتهاند خود بحث جداگانهای است، اما این فقط یک برش از مهاجرتهایی است که در استان اتفاق افتاده است.

از همه مهمتر اینکه در سال 83همدان جزو جوانترین استانهای کشور بوده اما متأسفانه امروز در جایگاه چهارمین استان پیر کشور قرار گرفته است! چیزی که مسؤولان باید به آن بیشتر اهمیت دهند، این است که به گفته معاون امور توانبخشی بهزیستی استان همدان بروز سونامی پیری جمعیت طی 15 تا 20 سال آینده در استان همدان رخ میدهد و همدان چهارمین استان پیر کشور گردیده است.

تبدیل همدان به چهارمین استان پیر کشور تبعات زیادی به دنبال دارد، نبود اشتغال و فراهم نبودن امکاناتی برای رفاه جوانان باعث شده تا مهاجرت از همدان در چند سال اخیر سرعت بالایی به خود بگیرد و جمعیت این شهر را به سالمندان واگذار کنند و بهترین نیروی کار این دیار به شهرهای دیگر بروند.

کم نیستند روستاهایی که وقتی به آنها سر میزنیم، فقط زنان و مردان پیری را میبینیم که در جلوی مغازه یا منزل خود زیر آفتاب نشستهاند، با هم تعریف میکنند یا در فکر فرو رفتهاند و در تنهایی خود غرق شدهاند.

مردان و زنان پیری که تنها در روستا هستند و وقتی از آنها سراغ جوانهایشان را میگیری پاسخی نمیگیری. جوانهایی که برای کار یا به شهر رفتهاند یا به شهرهای دیگر مهاجرت کردهاند و این یعنی هدر رفتن منابعی که میتواند به اشتغال در روستا و تولید محصولات کشاورزی بیانجامد.

در سال گذشته استان همدان براساس اعلام مرکز آمار ایران، با عدد منفی 0.23 درصد رکورددار نرخ رشد منفی جمعیت در بین استانهای کشور است که این امر میتواند زنگ هشداری برای مردم و مسؤولان باشد.

اما نگاهی داریم به نرخ رشد جمعیت ایران، بر اساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 نرخ رشد جمعیت معادل 1.24 درصد گزارششده که در این گزارش استانهای خراسان جنوبی با 3.02 درصد، هرمزگان با 2.39 درصد و البرز با 2.37درصد بیشترین رشد جمعیت را در میان استانهای کشور به خود اختصاص دادهاند.

همچنین از مجموع 31 استان کشور، تنها 6 استان بیش از 2 درصد رشد جمعیت دارند و 13 استان بین یک تا 1.99 درصد و 10 استان نیز رشد زیر یک درصد دارند و 2 استان هم دارای رشد منفی هستند که یکی از این دو استان، همدان است.

براساس چیزی که مدیرکل ثبتاحوال استان عنوان کرده، همدان یکی از دو استان نخست کشور در خصوص کاهش جمعیت میباشد، همچنین نرخ شهرنشینی در استان رو به افزایش است و این یعنی خالیشدن روستاها و شهرهای کوچک از جمعیت و به دنبال آن حاشیهنشینی افزایش مییابد و مشکلات زیادی را به دنبال میآورد.

فریدالدین حجتالاسلامی معاون امور توانبخشی بهزیستی استان هم از بروز سونامی پیری جمعیت در 15 تا 20 سال آینده در استان خبر داده و اعلام کرده است: آمار تخمینی از تعداد سالمندان در استان 11.8 درصد از جمعیت استان بوده که نشاندهنده تعداد زیاد سالمندان در استان است.

* سالمندان هزینههای بهداشت و درمان را افزایش میدهند

اما زیاد شدن جمعیت سالمند در هر شهر و کشوری هزینههای زیادی را بهخصوص در بخش بهداشت و درمان به همراه میآورد، افزایش جمعیت سالمندان، واقعیت انکارناپذیر جوامع کنونی است، این پدیده هشداری به جوامع برای توجه بیشتر به مسائل این جمعیت رو به رشد است.

مسائلی چون نبود حمایتهای اجتماعی، نداشتن شغل و نقش اجتماعی، مخارج زندگی و بهویژه هزینههای بهداشتیدرمانی سرسامآور و غیره ازجمله مواردی است که لزوم توجه بیشتر به این قشر از جامعه را نمایان میسازد.

در سال 2010 تخمین زده شد 524 میلیون نفر (8 درصد) از جمعیت جهان، افراد سالخورده 65 سال و بالاتر هستند. انتظار میرود این رقم در سال 2050 تقریباً سه برابر شود و به حدود یک و نیم میلیارد نفر (16 درصد از جمعیت جهان) برسد. اگرچه در حال حاضر توسعهیافتهترین کشورها، سالخوردهترین نمودار جمعیت را دارند، ولی سریعترین سالخوردگی جمعیت در کشورهای کمتر توسعهیافته اتفاق میافتد.

پیشبینی میشود بین سالهای 2010 تا 2050 تعداد افراد سالخورده درکشورهای کمتر توسعهیافته، در مقایسه با 71 درصد افزایش در کشورهای توسعهیافته، 250 درصد افزایش یابد.

این پدیده با کاهش نرخ باروری و عمر طولانی شکل گرفته است. با کاهش تولد و افزایش طول عمر، سهم افراد سالخورده از کل جمعیت در حال افزایش است.

جمعیت ایران نیز در حال حاضر در مرحله انتقال ساختار سنی از جوانی به سالخوردگی است. هم اکنون درصد کمتری از جمعیت کشور در سن سالخوردگی هستند، اما با توجه به کاهش سریع باروری در چند دهه اخیر و پیشبینی افزایش تعداد و درصد سالمندان در سالیان آینده، برنامهریزی آیندهمحور برای حل مشکلات این قشر از جمعیت ضروری است.

بررسیها نشان میدهد در سال 1375 شاخص کلی سالخوردگی جمعیت کشور حدود 4/22 درصد بوده است. بر اساس نتایج اولیه سرشماری سال 1385، به حدود 29 درصد رسیده و این به آن معنا است که در سال 1385، در مقابل هر100 نفر جمعیت زیر 15 سال، حدود 29 نفر جمعیت بالای 60 سال در کشور زندگی میکنند. این شاخص در سال 2050 به 145 نفر جمعیت سالخورده در مقابل هر 100 نفر جمعیت زیر 15 سال خواهد رسید. بنابراین جمعیت سالخورده ایران تا سال 2050 حدوداً پنج برابر خواهد شد.

*اتوگرا: آموزش مراقبت از سالمندان در دستور کار باشد

یک کارشناس ارتقای سلامت در همدان آموزش مراقبت از سالمندان را در همدان موضوعی مهم دانست و خواستار توجه به این مهم شد.

مرضیه اتوگرا اظهار کرد: سالخوردگی جمعیت را باید یک موفقیت بهداشتی و وجود سالمندان را نعمتی از نعمات بیشمار پروردگار دانست.

وی با بیان اینکه سالمندان ذخایر باارزشی هستند که باید اقدامات لازم را در استفاده بهینه از خردمندی و کاردانی آنها در جامعه فراهم کرد، گفت: رهبر انقلاب در ابلاغ سیاستهای جدید جمعیتی، با اشراف کامل بر اهمیت موضوع تأکید بر برنامهریزی برای پیشگیری از روند رو به رشد سالمندی و زمینهسازی سالمندی سالم داشتهاند.

وی با تأکید بر آموزش مراقبت از سالمندان، گفت: وقتی سالمندی با بیماری درگیر است اطرافیان باید مهارتهای مراقبتی را یاد بگیرند و توجه بیشتری به او داشته باشند تا از عوارض بیماری جلوگیری شود.

اتوگرا با اشاره به اینکه بسیاری از بیماران بیتحرک و کمتحرک میشوند و عوارض بیتحرکی مانند چاقی، یبوست و... میتواند باعث مشکلاتی در سالمند شود، خاطرنشان کرد: اغلب سالمندان زن و مرد تنها هستند و اگر یکی بیمار شود، متأسفانه سالمند دیگر مراقبت از دیگری را به عهده دارد در حالی که او خود دچار بیماریهای پنهانی است که هنوز نمایان نشده است.

وی با بیان اینکه سلامت سالمندان را باید جدی گرفت و بر خود وظیفه دانست که از آنها به خوبی مراقبت کرد چراکه روزگاری خود نیز نیازمند مراقبت، توجه و محبت میشویم، گفت: پس باید این مهم را به فرزندان خود با عمل یاد دهیم.

*در انزوا قرارگرفتن سالمندان سلامت آنان را تهدید میکند

بنا به گفته پزشکان امروزه یکی از جدیترین خطراتی که سالمندان را تهدید میکند، در انزوا قرارگرفتن آنان از سوی اطرافیان است چراکه معمولاً افراد در دوران سالمندی امکان ارتباط صمیمی و دوستانه را با اطرافیان از دست میدهند به خصوص سالمندانی که فرزندان آنها در شهر دیگری ساکن شدهاند و نمیتوانند به والدین خود دسترسی داشته باشند.

از سوی دیگر یکی از مواردی که معمولاً سالمندان را در انزوا قرار میدهد، از دست دادن همسر و ازدواج فرزندان است که در پی آن کمتر مورد توجه قرار گرفته و بیشتر احساس بیهودگی و تنهایی میکنند.

این درحالی است که در گذشته سالمندان بیشتر مورد توجه و احترام فرزندان و اطرافیان خود بوده و بیشتر درجمع خانواده و دوستان حضور مییافتند.

بدون شک جلوگیری از مهاجرت و جوان بودن شهر میتواند پیامدهای مثبتی به دنبال داشته باشد، امر مهمی که این روزها کمتر مورد توجه قرار گرفته است، ایجاد فرصتهای اشتغال و فضای مناسب کسب و کار یقیناً میتواند از آمار مهاجرت بکاهد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١٠/٠٣ تعداد بازدیـد : ٢۶٩ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢٨  نفر کاربران آنلاین :
۲,۵۵۷,۹۹۰ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان