چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸   |   Wed June 19, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
نمایشگاه صنایع دستی پیاده راه اکباتان تا 28 خرداد برپاست
آغاز فعالیت شورای اجتماعی محلات از 24 خرداد در 4 محله شهر
گشایش رسمی مرکز 137 همدان
رونق کسب و کار شهر همدان اولویت مدیریت شهری
بازگشایی 3 معبر در منطقه 4 شهر
کمک به ارتقای کیفیت زندگی در شهر با شوراهای اجتماعی محلات
امشب آغاز سم‌پاشی درختان شهر
دولت سهم شهرداری همدان از جرایم رانندگی را پرداخت نکرده است
اولین همایش پدافند غیرعامل و مدیریت بحران اماکن آموزشی در مدارس شهر
ارسال 256 ایده به جشنواره گردشگری مدیریت شهری همدان
     آخرین اخبار
آغاز فعالیت رسمی مرکز 137 شهرداری همدان
پاسخ‌گویی شهردار همدان به شهروندان در سامد
مهار آتش‌سوزی انبار لوازم یدکی خودرو به کوشش 10 گروه عملیاتی آتش‌نشانی
برای چندمین بار دوچرخه در همدان جایگزین خودرو شد
برپایی پانزدهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف از 2 تا 8 تیر در همدان
زیباسازی شهر با گل کاری تابستانه
453 مزاحمت تلفنی برای آتش نشانی در 24 ساعت
برای لیگ یکی شدن پاس تلاش می کنیم
برگزاری همایش پیاده روی کاروان نشاط و سلامت در همدان
بازگشایی 3 معبر در منطقه 4 شهر
کمک به ارتقای کیفیت زندگی در شهر با شوراهای اجتماعی محلات
وقوع 15 آتش سوزی در مراتع همدان طی یک روز
دولت در اجرای قانون افزایش حقوق‌ها تعلل نکند
گشایش رسمی مرکز 137 همدان
اولین همایش پدافند غیرعامل و مدیریت بحران اماکن آموزشی در مدارس شهر
امشب آغاز سم‌پاشی درختان شهر
رونق کسب و کار شهر همدان اولویت مدیریت شهری
نمایشگاه صنایع دستی پیاده راه اکباتان تا 28 خرداد برپاست
آغاز فعالیت شورای اجتماعی محلات از 24 خرداد در 4 محله شهر
فوتسال کارکنان شهرداری همدان به ایستگاه نیمه نهایی رسید
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١١/٠۴ تعداد بازدیـد : ١١٠ نسخه چاپی
 
 
 


جلوگیری از تأثیرات منفی بوم گردی نیازمند سند توسعه روستایی

روزنامه هگمتانه  : 
هر تغییر در بوم یا زیستگاه انسان یا حیوان می تواند مضر یا مفید باشد. با رشد و توسعه صنعت گردشگری و آغاز فعالیت زیرشاخه ای به نام بوم گردی، باید از دید کارشناسان اهمیت و مضرات بوم گردی را بررسی کرد

 
 

حمید نصرتی قانعی: کارشناسان، صاحبنظران و فعالان بومگردی همدان دیدگاه خود را درباره مزایا و معایب توسعه بومگردی در مناطق بومی استان همدان به خصوص روستاها بیان کردند که در این گزارش آن را میخوانید.

البته ناگفته نماند که روستاگردی شاخهای از بومگردی است که در سر شاخه آن صنعت گردشگری با عنوانهای مختلف قرار دارد.

*زارعی: فضایی برای تأمین آرامش مردم به دور از دود و صدا

حسین زارعی در شهرستان اسدآباد، 2 سال قبل خانه بومگردی خود را در روستای ملحمدره بعد از جدایی از شغل دهیاری همین روستا راهاندازی کرده است.  وی میگوید: بومی روستا است و فضای اقامتگاهی که مسؤول و مالک آن است ظرفیت پذیرش 20 مهمان را در فضایی به مساحت 470 متر با بافت روستایی و سرمایهگذاری 250 میلیونتومانی، برای آسایش طبیعتگردان و علاقهمندان بافت روستا فراهم کرده است.

وی میافزاید: برای جذب گردشگر به خانه بومگردی خود اطلاعرسانی را در فضای رسانهای و شبکههای مجازی انجام دادهام و ضوابط راهاندازی واحدهای اقامتی مورد نظر میراث فرهنگی را رعایت کردهام تا گردشگران با بافت روستای گردشگری ملحمدره بیشتر آشنا شوند و دل به اقامت طولانی در هوای خوش روستا ببندند.

زارعی اظهار میکند: با ورود گردشگر به روستا و اقامتگاه بومگردی ملحمدره، مسافران با فرهنگ بومی اهالی بیشتر آشنا میشوند و با دوری از سر و صدای اعصاب خراش شهر دمی به آسایش میرسند. با گپ و گفتی با اهالی به خرید محصولات به خصوص آلوی روستا هم ترغیب میشوند. مهمتر اینکه در مدت اقامت در روستا و خانه بومگردی از غذاهای بومی و محلی روستاییان میل میکنند و طعم خوش زندگی واقعی را به دور از دغدغههای شهر میچشند، در نهایت سفر خود را با کولهباری از تولیدات روستاییان از جمله انواع مربا، ترشی و لبنیات و غیره به پایان میبرند که نقش مهمی در افزایش درآمد روستاییان دارد.

*حفظ فرهنگ روستا موجب جذب گردشگر میشود

مسؤول اقامتگاه بومگردی روستای ملحمدره افزون بر اینکه بومگردی را مفید به حال اقتصاد روستا میداند میگوید: در زمستان مسافر کمتری به مکان اقامتی او مراجعه دارند در حالی که فضای روستا در زمستان هم زیبا و دیدنی است و فرهنگ خاص روستاییان در این فصل هم جاذبه طبیعی دیگر برای ایجاد آرامش در روحیه مسافران است.

زارعی درباره تأثیر مثبت یا منفی این نوع گردشگری هم میافزاید: گردشگران با فرهنگ مردم روستا آشنا میشوند و نقاط قوت آن را ترویج میکنند البته باید مسافران هم به فرهنگ اهالی روستا احترام بگذارند. که این تقابل رفتاری و کنش و واکنش مسافر و روستاییان به دوام فرهنگ روستا منجر میشود.

وی ادامه میدهد: خرید سوغات، فرهنگ روستا را توسعه میدهد و دیگران هم راغب به حضور در روستا میشوند و اهالی هم برای حفظ فرهنگ خود بیش از گذشته تلاش میکنند؛ چرا که میدانند این فرهنگ نقش مؤثری در جذب گردشگر دارد.

* همراهی: بومگردی راه عرضه تولیدات روستا به گردشگر در کمترین زمین

محمد همراهی دیگر فعال این حوزه است که خانه بومگردی خود را امسال در مانیزان ملایر راهاندازی کرده است و میگوید: باید به بومگردی به روش جدید تقویت درآمد و معیشت روستا نگاه کرد.

وی میگوید: قبل از راهاندازی این خانه بومگردی اهالی مجبور بودند فاصله چند ده کیلومتری روستا تا شهر را برای فروش محصولات خود طی کنند اما حالا گردشگر در خانه و در محل تولید صنایع تولیدی روستایی آن را میخرد و هزینه آمد و شد او به شهر و معطلی در شهر حذف شده است و در یک بازه کوتاه زمانی یکساعته انواع تولیدات خودرا به گردشگران عرضه میکند.

وی میافزاید: گردشگران محل تولید شیره و یا سایر موادغذایی طبیعی تولید شده را با حضور در روستا میبینند که قبلاً باید این تولیدات را از فروشگاه میخریدند و در کیفیت و تازگی آن هم تردید میکردند. وی ادامه میدهد: اکنون با کمترین نگرانی از کیفیت، این محصولات را از سرچشمه تولید میخرند و به محل سکونت خود میبرند که تبلیغ غیرمستقیم، اما مفید برای اقتصاد روستا است. پس بومگردی مفید به حالا روستا است و برای روستا درآمد ایجاد میکند.

*بعد از انقلاب روستاییان از فناوری برخوردار شدهاند/ فناوری باید در خدمت حفظ روستا باشد

وی دراینباره که آیا احتمال تهدید کشاورزی با رونق بومگردی وجود دارد یا نه؟ میگوید: اهالی روستا به خاک و کشاورزی وابستگی دارند و میتوانند در کنار توسعه فعالیت بومگردی خود کشاورزی را هم توسعه دهند و درآمد هر 2 کار پشتیبان رونق هم باشند.

وی میگوید: ضوابط میراث فرهنگی هم اجازه نمیدهد خانههای بومگردی در زمینهای کشاورزی ساخته شود یا بافت غیرسنتی و خارج از بافت روستا داشته باشد.

همراهی میافزاید: نباید فراموش کرد که به هر دلیل تغییرات محیطی و فناوری وارد زندگی روستاییان شده است. به جای مقاومت در مقابل آن باید این دانش را به سمت مفید حفظ و ترویج فرهنگ و اقتصاد روستا هدایت کرد.

این مالک خانه بومگردی میگوید: اکنون در کدام روستای استان همدان اثری از حضور تلفن، اینترنت، خودرو و سایر وسایل پیشرفته را پیدا نمیکنید؟! هم اهالی حتی از پیشرفتهترین نوعش هم دارند اما باید فرهنگ استفاده از آن را برای اهداف توسعه روستا به کار برد که نهادهای متولی باید به آن بپردازند.

همراهی بیان میکند: گردشگر برای دیدن فرهنگ روستا به روستا میآید نه دیدن مظاهر شهر در روستا و روستاییان باید این موضوع را درک کنند.

* خاکسار: پرداخت 4 میلیارد تومان تسهیلات به سرمایهگذاران حوزه گردشگری

معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان هم میگوید: برای تقویت و توسعه بومگردی در استان همدان تا سقف 4 میلیاردتومان به تناسب طرحی که توسط متقاضی یا سرمایهگذار ارائه شود تسهیلات بانکی پرداخت میشود.

علی خاکسار ادامه داد: تا 22 بهمن امسال هم 21 طرح بومگردی فعال خواهد شد و اکنون در روستای وهنان، ورکانه، امزاجرد، آق بلاغ، مانیزان و ملحمدره و غیره اقامتگاههای بومگردی استان همدان دایر است.

علی خاکسار میافزاید: اهمیت خاصی برای کیفیت طرحهای ارائه شده قائل هستیم و فقط به دنبال کمیتگرایی در توسعه خانههای بومگردی نبوده و نیستیم. متقاضی اجرای خانه بومگردی باید ضوابطی مانند ایجاد آغل، آشپزخانه سنتی، وسایل بهداشتی، موزه ابزار کشاورزی، صنایع دستی روستای هدف را در خانه بومگردی یا مجاور آن برپا کند.

وی ادامه میدهد: گردشگران فقط برای اقامت نیست که به خانههای بومگردی مراجعه میکنند آشنایی و حفظ و اشاعه فرهنگ اهالی هم از اهداف راهاندازی خانههای بومگردی است که متولیان خانههای بومگردی باید به آن توجه ویژه داشته باشند و در این حوزه هم تلاش کنند.

*آئینی: نباید فضای بومگردی در خاک‌‌های کشاورزی روستا شکل بگیرد

رئیس گروه توسعه روستایی جهاد کشاورزی استان همدان هم با یادآوری اینکه از دید توسعه اشتغال و اقتصاد روستا و غنیسازی اهالی، بومگردی مفید برای روستاییان است، میگوید: تولید یک سانتیمتر خاک حدود 700 سال زمان میبرد و نباید فضای بومگردی در خاک‌‌های کشاورزی روستا شکل بگیرد.

غلامعلی آئینی میافزاید: تخریب زمین کشاورزی به محل درآمد و معاش روستاییان آسیب میرساند این تهدیدی است که باید به جد در ساخت خانههای بومگردی توجه کرد تا افراد خوشنشین در روستا افزایش نیابند و اهالی کار اصلی خود که کشاورزی است را رها نکنند. بلکه در کنار کار کشاورزی به توسعه درآمد خود از فعالیت در حوزه گردشگری و بومگردی بپردازند.

وی ادامه میدهد: آمد و شد اهالی غیربومی به روستاها تأثیراتی در فرهنگ اهالی دارد که باید برای کاهش این تأثیرات منفی سند توسعه روستایی با همکاری همه متولیان فعالیت در روستاها تدوین و اجرایی شود.

وی میگوید: روستاییان هم باید برای پذیرش گردشگران آموزش ببینند تا تقابل فرهنگی بین گردشگر و روستایی ایجاد نشود.

وی ادامه میدهد: شاید کمکهای بانکی برخی برای سرمایهگذاران، آنان را به سرمایهگذاری در حوزه بومگردی ترغیب کند اما آنان هم باید مبتنی بر بافت روستا سرمایهگذاری خانه بومگردی را انجام دهند و تجملات کاذب شهری را به روستاها سوق ندهند.

آئینی ادامه داد: جهاد کشاورزی و متولیان فرهنگی کشور باید برای مشکلاتی مانند این برنامه داشته باشند.

*زارعی: تأمین زیرساختها در بافت روستایی با قابلیت ایجاد خانه بومگردی

کارشناس دفتر عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان هم میگوید: هدف بنیاد مسکن روستایی افزون بر تأمین مسکن ایمن، کمک به ثبات درآمد و سکونت و ایجاد اشتغال پایدار برای روستاییان است که با اجرای زیرساختهای مورد نیاز به تحقق این هدف کمک کردیم تا در روستاهای هدف گردشگری مانند ورکانه جدارهسازی روستا و بافت مسکن و معابر آن بهبود یابد.

نورالدین زارعی میافزاید: اگر این مسایل در هدف تقویت زیرساختهای روستایی پیگیری و اجرا نشود شاهد افزایش حاشیهنشینی و معضلات آن در شهرها خواهیم بود چرا به دلیل توان مالی کم، مهاجرت روستا به شهرها تقویت میشود پس بومگردی هم نوعی تقویت این حوزه است اما توجه نکردن به فرهنگ و یا ترویج سنتهای اهالی در مواجهه با گردشگر هم میتواند نقظه ضعف این نوع گردشگری باشد که همه متولیان باید به آن توجه کنند و راهکاری علمی و عملی برای آن ارائه کنند.

وی ادامه میدهد: رسانهها و اهالی فرهنگ و هنر هم نقش مؤثری در این حوزه دارند و باید گردشگری بومی را متناسب با فرهنگ و ساختار بومی همان منطقه ترویج کرده و توسعه دهند. تا آسیبهای احتمالی ناشی از فرهنگ و پوشش گردشگر به بوم و ساخت روستا و اهالی منتقل نشود. یکی دیگر از آسیبهای حضور گردشگران در بافت روستا هم میتواند افزایش انتظار اهالی از نوع خدمات باشد.

با نتیجهگیری کلی از سخنان فعالان و کارشناسان حوزه بومگردی میتواند دریافت که این حوزه هم به مانند هر اشتغال جدید و نوظهور دیگر مزایا و معایب خاص خود را دارد و باید به نقاط قوت آن متمرکز شد و در پی رفع نقایص آن با ظرافتهای خاص بود تا منبع جدید درآمدی که برای اقتصاد روستا تعریف شده و آرام آرام صرفاً در کنار کشاورزی درآمدی مکمل برای اهالی است تبدیل به معضلی برای روستا‌‌های استان همدان نشود.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١١/٠۴ تعداد بازدیـد : ١١٠ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴١  نفر کاربران آنلاین :
۲,۱۰۶,۱۰۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان