پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸   |   Thu September 19, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
بهره‌برداری از بهسازی بلوار ارم در نیمه دوم مهرماه
برپایی عزاداری‌های دهه اول محرم در امنیت کامل
سرپرست جدید مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان معرفی شد
بررسی وضعیت 5 رودخانه شهر
تلاش شهرداری همدان برای احیای تعزیه‌خوانی
افزایش 4 اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوسرانی همدان در مهر ماه
از یکم تا هفتم مهرماه، همدان میزبان نشست جهانی "راه ابریشم"
چکيده‌اي از فعاليت‌هاي سازمان سيما منظر و فضاي سبز شهري شهرداري همدان
قطار شهری همدان در ردیف پروژه‌های ملی قرار گرفت
جداسازی بافت تاریخ‌دار و جدید شهر
     آخرین اخبار
جداسازی بافت تاریخ‌دار و جدید شهر
همت مدیریت‌ شهری برای رفع مشکلات ایمنی بازار
افزایش20 تا30 درصدی نرخ سرویس مدارس
تلاش شهرداری همدان برای احیای تعزیه‌خوانی
خدمات رسانی به زائران اربعین در همدان، مرز خسروی و کربلا
مدل 98 فوتبال شهرداری همدان رونمایی شد
قطار شهری همدان در ردیف پروژه‌های ملی قرار گرفت
سرپرست جدید مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان معرفی شد
افزایش 4 اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوسرانی همدان در مهر ماه
کاهش 15 درصدی تصادفات فوتی با اقدامات شهرداری همدان
از یکم تا هفتم مهرماه، همدان میزبان نشست جهانی "راه ابریشم"
چکيده‌اي از فعاليت‌هاي سازمان سيما منظر و فضاي سبز شهري شهرداري همدان
همدان آماده مهمترین رویداد فوتبالی
بررسی وضعیت 5 رودخانه شهر
بهره‌برداری از بهسازی بلوار ارم در نیمه دوم مهرماه
برپایی عزاداری‌های دهه اول محرم در امنیت کامل
لیگ فوتبال محلات به مرحله حذفی رسید
هیأت رئیسه شورای شهر همدان انتخاب شدند
مرکز 137گامی برای ایجاد میز خدمت الکترونیکی
استقبال گسترده شهروندان از پویش "عزاداری پاک"
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١١/٠٩ تعداد بازدیـد : ٢٠١ نسخه چاپی
 
 
 


فرهنگ سازی تفکیک زباله از مبدأ ضامن کاهش مخاطرات زیست محیطی

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
هر شهروند روزانه مقداری زباله تولید می کند که اگر این طلای کثیف به درستی مدیریت و جمع آوری نشود سبب ایجاد مخاطرات زیست محیطی، شیوع بیماری ها و... می شود.

 
 

زهرا ذوالفقاری: هر شهروند روزانه مقداری زباله تولید میکند که اگر این طلای کثیف به درستی مدیریت و جمعآوری نشود سبب ایجاد مخاطرات زیست محیطی، شیوع بیماریها و... میشود. کافی است فقط یک روز زبالههای شهر همدان با تأخیر جمعآوری شود، تازه شهروندان متوجه میشوند که باید کمتر زباله تولید یا زبالهها را برای جلوگیری از آلودگی تفکیک کنند.

طرح تفکیک زباله‌‌تر و خشک از مبدأ یکی از اصلیترین حلقههای زنجیر بازیافت و بهرهبرداری از زباله است که اگرچه برنامهریزی برای اجرای این طرح از سالهای پیش مورد نظر بوده اما اجرایی شدن آن اخیراً به طور جدی مورد توجه قرار گرفته است و امکانات لازم برای انجام آن تا حدی فراهم شده است. اما نکته مهم در این زمینه آموزش خانوادهها برای انجام این تفکیک قبل از بیرون گذاشتن زبالههاست.

جمعآوری و مدیریت پسماند نیازمند فرهنگسازی و اطلاع رسانی مناسب است تا شهروندان آگاه شوند که چگونه زباله خود را تولید و تفکیک کنند. مقداری هزینه برای تفکیک زباله از مبدأ از سوی مسؤولان مربوطه لازم و ضروری است.

* اهمیت تفکیک پسماندها از مبدأ

از دویست سال گذشته تا امروز جمعیت شهرنشین در جهان به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است که توسعه شهرنشینی یکی از عوامل تهدیدکننده محیط زیست و مصرف کننده بیرویه منابع است. در این میان شرایط شهرهای کشورهای در حال توسعه را به دلیل اینکه با سرعت بیشتر و مقیاس بزرگتر توسعه مییابند، میتوان از نظر زیست محیطی آسیب پذیرتر قلمداد کرد. بنابراین کشورهای در حال توسعه هم اکنون تا پنج درصد سرانه تولید ناخالص ملی خود را برای خدمات مدیریت پسماند شهری هزینه میکنند و سالانه میلیونها تن زباله در کشور تولید و از چرخه بازیافت خارج میشود.

بازیافت از ارکان زنجیره مدیریت مواد زائد جامد محسوب میشود که میتواند در قسمتهای مبدأ، میانه (ایستگاههای انتقال) و مقصد صورت گیرد؛ بنابراین بهترین و آرمانیترین شکل بازیافت، تفکیک از مبدأ است.

* مهمترین اهداف اجرای طرح تفکیک پسماندهای شهری

افزایش درجه خلوص زباله و تولید کمپوست مرغوبتر، استفاده از زبالههای خشک ارزشمند، پایین آوردن میزان دفن زباله، افزایش کیفیت و بهرهوری در موارد زیست محیطی، بهداشتی، اقتصادی و حفظ منابع و انرژی، صرفهجویی در هزینههای جمع آوری و حمل و نقل و نقل زباله، کمک به اقتصاد کلان کشور و در ‌‌نهایت زمینههای اشتغال و جذب سرمایههای بخش خصوصی است.

از راهکارهای پیشنهادی در این زمینه میتوان به کاهش پسماند، افزایش جلب مشارکت مردمی، افزایش انگیزه ارگانهای اجتماعی، بهرهمندی از ابزارهای قانونی و مقررات، اجرای دقیق یا اختیارات اجرای متناسب، بهرهمندی از تجهیزات و امکانات و فناوری کافی و ارائه برنامههای آموزشی تخصصی و عمومی و افزایش آگاهیهای عمومی از طریق رسانهها و... اشاره کرد که تلاش ارگانهای اجرایی (شهرداری، سازمان مدیریت پسماند) برای دستیابی به این امر است.

بازیافت به طور کلی به معنای استفاده از مواد مصرف شده برای تولید و ساخت مجدد‌‌ همان کالا یا کالای قابل استفاده دیگر است.  بازیافت از هدر رفتن منابع سودمند و سرمایههای ملی جلوگیری میکند و مصرف مواد خام و مصرف انرژی را کاهش میدهد.

با این کار، تولید گازهای گلخانهای نیز کاهش مییابد. بازیافت مهمترین مفهوم در مدیریت پسماند است. در تعریفی دیگر می‏توان گفت بازیافت عبارت است از فرآیند پردازش مواد مصرف شده به محصولات و مواد تازه به منظور جلوگیری از هدر رفتن مواد سودمند بالقوه(ذخیره‏ای)، کاهش مصرف مواد خام، کاهش مصرف انرژی، کاهش آلودگی هوا حاصل از سوختن مواد و آلودگی آب‏ها حاصل از تدفین زباله‏ها در خاک به وسیله‏ کاهش مقدار معمول زباله‏ها و کم کردن نشر گازهای گلخانه‏ای در مقایسه با تولید خالص.

توجه خاص به ترکیب زبالههای شهری کشور ما که 70 درصد آن قابل کمپوست و 20 درصد قابل بازیافت است نکته مهمی است که با انجام بازیافت از مبدأ تولید، در بسیاری از هزینههای دفن و شبکه جمعآوری که پرهزینهترین شیوه مدیریت مواد زائد جامد است صرفهجویی خواهد شد. گفته میشود با انجام بازیافت از مبدأ 50 درصد از هزینههای جمع آوری و حدود 90 درصد هزینههای دفن کاهش خواهد یافت.

موارد دیگری که باید در راهبرد بازیافت زبالههای کشور مد نظر قرار گیرد عبارت است از توجه به استفاده از تجربههای سازمانهای مردم نهاد برای مشارکت مردمی و برنامههای منسجم برای انجمنهای غیر دولتی شهر در شبکه بازیافت از مبدأ که در توسعه برنامههای بازیافت از مبدأ مؤثر خواهد بود.

* چگونه و چه موادی را میتوان بازیافت کرد

در گام نخست برای بازیافت زبالهها با توجه به آموزشهای داده شده به شهروندان و سایر تولیدکنندگان پسماند شهری، پسماندها به دو جزء‌‌تر و خشک تفکیک میشود مواد قابل تجزیه مثل پسماندهای (آشپزخانه و مواد غذایی)تر را از سایر زبالهها جدا کرده و سعی شود فقط این مواد را در کیسه ریخته و به رفتگران (مأموران جمع آوری) تحویل داد. این مواد را به نوعی کود به نام کمپوست تبدیل میکنند و برای اصلاح خاک و جبران مواد غذایی از دست رفته از آن استفاده میکنند و در مرحله بعد باید مواد قابل بازیافت را از زبالهها جدا کنیم. شیشه، کاغذ، پلاستیک و انواع فلزات از بهترین مواد برای بازیافت هستند.

منشأ مواد بازیافتی یا به عبارتی بازیافتنیها، بیشتر منازل مسکونی و صنایع هستند. برای آسانتر کردن امر بازیافت معمولاً دو نوع جداسازی مواد صورت میگیرد که «تفکیک در مبدأ» و «تفکیک در مقصد» نام دارند. تفکیک در مبدأ در سطح شهر و خیابانها و فروشگاهها از طریق سبدها و سطلهای جداسازی مواد انجام میشود ولی برای تفکیک در مقصد مکان ویژهای به نام مرکز بازیافت مواد در نظر گرفته شده است. مرکز بازیافت مواد بازیافتی و غیر قابل بازیابی دستهبندی میشوند.

تفکیک پسماندها به دو دسته‌‌تر و خشک در مبدأ تولید، از آلودگی ناشی از مخلوط شدن و فعل و انفعالات شیمیایی و تولید شیرابه پیشگیری میکند و تبدیل مواد به محصولات جدید و قابل استفاده را در بر دارد. پسماندهای خشک به ویژه کاغذ، مقوا، پلاستیک، فلزات و شیشه از ارزش اقتصادی و زیست محیطی برخوردار بوده و در صورت تفکیک، پسماندها قابل بازیافت در واحدها و کارخانجات بازیافت به محصولاتی با کاربردهای مشابه یا جدید تبدیل میشوند تا از اتلاف منابع و سرمایههای ملی جلوگیری به عمل آید.

* معاون خدمات شهری شهرداری همدان: روزانه ٤٥٠ تن زباله در همدان تولید میشود

معاون خدمات شهری شهرداری همدان در گفتوگویی با اشاره به اینکه سرانه تولید زباله در کشور دو کیلو و ٧٨٠ گرم و این آمار برای همدانیها ٨١٠ گرم است،  گفت: نیاز است با ایجاد همکاری و هماهنگی بین شهروندان و شهرداری، کاهش تولید زباله را داشته باشیم و کاهش زباله تولیدی در دستور کار قرار گیرد.

وحید علی ضمیر تصریح کرد: جمع آوری زباله شهر همدان بهصورت مکانیزه و با ٥٠ دستگاه پرس زباله انجام میشود و ٩٠٠ نفر کار رفت و روب و جمع آوری زباله را انجام میدهند.

وی ادامه داد: ایدهآل این است که بتوانیم زبالهها را یک روز در میان جمعآوری کنیم اما درحال حاضر زبالهها از ساعت ٢١ شب تا ٦ صبح از سطح شهر جمعآوری میشوند.

علی ضمیر به تقسیم بندی زبالهها به دو بخش زبالههای‌‌تر و خشک اشاره کرد و گفت: ٧٨ درصد زبالهها‌‌تر و ٢٢ درصد آنها خشک است که ٢٠ درصد زباله خشک توسط پیمانکاران در مناطق چهارگانه شهرداری تفکیک و جداسازی میشوند که کمک شایانی در تفکیک زباله است.

معاون خدمات شهری شهرداری همدان در مورد زبالههای عفونی، تصریح کرد: در حال حاضر در شهر همدان روزانه حدود شش تن زباله بیمارستانی تولید میشود که این پسماندها به طور مستقیم از مراکز تولید توسط ماشین آلات ویژه زباله به محل دفن منتقل و در بخش مجزا و کنترل شدهای از محل دفن بهداشتی زباله با استفاده از آهک هیدراته به روش ترانشهای با رعایت ضوابط بهداشتی و زیست محیطی دفن میشوند.

وی درباره پسماندهای عمرانی و ساختمانی نیز گفت: با توجه به تولید بیش از هزار تن نخاله و ضایعات ساختمانی در شهر، لزوم ساماندهی این پسماندها بیش از گذشته نمایان است.

وی اضافه کرد: این عملیات در دو محور مراقبت از عدم تخلیه و راهنمایی و هدایت به منظور دفع صحیح خاک و ضایعات ساختمانی در شهر و دفع صحیح خاک و ضایعات ساختمانی با استفاده از بخش خصوصی صورت میگیرد.

علیضمیر با اشاره به فعال بودن شبانه روزی سایت دفن زباله شهرداری همدان هم بیان کرد: سایت دفن زباله دارای یک ایستگاه موقت و یک ایستگاه دائم است که ١٤ کیلومتر از شهر فاصله دارد و به منظور جمعآوری زبالهها با سرعت بیشتر و مدت زمان کوتاهتر، ماشینها زباله را در سایت موقت زباله تخلیه کرده و از آنجا به سایت دائم انتقال میدهند.

معاون خدمات شهری شهرداری همدان در پایان گفت: ١١ میلیون مترمربع معبر در همدان وجود دارد که جمع آوری زباله و رفت و روب آن کار راحتی نیست و به علت عدم همکاری بعضی از همشهریان در بیرون گذاشتن زباله مجبور هستیم از ساعت ٧ تا ١٠ صبح در یک نوبت دیگر اقدام به جمعآوری زباله کنیم که این امر موجب صرف هزینه مجدد میشود.

وی ادامه داد: از شهروندان در حوزه جمعآوری زباله خواهش میکنیم شهرداری را یاری رسانند و ساعت ٢١ زبالهها را بیرون بگذارند تا هزینه جمعآوری زبالهها کاهش و خدمات شهرداری افزایش یابد.

* سازمانهای مردم نهاد یاریگر مدیریت شهری در ارتقای فرهنگ تفکیک زباله از مبدأ

مدیر عامل مؤسسه سبز پژوهان الوند با تأکید بر اینکه یکی از مهمترین اصول فرهنگ سازی برای تفکیک زباله از مبدأ، آموزش است، گفت: یکی از فعالیتهای اصلی این مؤسسه آموزش به شهروندان در خصوص تفکیک زباله است.

محمد کریمی با بیان اینکه آموزش و فرهنگ سازی در زمینه تفکیک زباله، میتواند بسیار تأثیرگذار باشد، تصریح کرد: مؤسسه سبز پژوهان الوند آموزشهایی در مورد تفکیک زباله از مبدأ را در ادارات، مدارس و دانشآموزان انجام میدهد.

محمدکریمی اضافه کرد: بهترین نوع آموزش در دوران کودکی است؛ از همین رو آموزشهایی برای دانشآموزان با روشهای مختلفی مانند نقاشی و انشاء نویسی انجام دادیم.

وی با اشاره به اینکه تفکیک زباله به طور دقیق انجام نمیشود، عنوان کرد: متأسفانه مردم آنگونه که باید اهمیت تفکیک زباله از مبدأ را درک نکردند و از اینکه چه تأثیری در آینده زیست محیطی آنها دارد باخبر نیستند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١١/٠٩ تعداد بازدیـد : ٢٠١ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴۴  نفر کاربران آنلاین :
۲,۲۲۷,۱۰۰ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان